Інженерна та комп'ютерна графіка

Лекція 16

Використання Бібліотек

Загальні відомості про бібліотеки

При роботі з КОМПАС-3D ви можете зберігати створені зображення і моделі у файлах, а потім вставляти їх в нові документи. Проте це не завжди зручно, оскільки кожного разу після вставки фрагмента або моделі доводиться редагувати об'єкт для отримання необхідних розмірів.
Для спрощення і прискорення розробки креслень і зборок, що містять типові і стандартизовані деталі (кріплення, пружини, підшипники, різьбові отвори, канавки, елементи електросхем, будівельні конструкції і т.п.) дуже зручно застосовувати готові параметричні бібліотеки.

Бібліотека - це додаток, створений для розширення стандартних можливостей КОМПАС-3D . Типовими прикладами додатків є бібліотека KOMPAS, що поставляється разом з системою — .RTW (вона містить команди побудови зображень геометричних фігур, які часто зустрічаються, гладких і різьбових отворів і т.д.), а також такі продукти сімейства КОМПАС, як бібліотека стандартних машинобудівних елементів і бібліотека кріплення — вони значно прискорюють проектування складальних моделей і оформлення складальних креслень.

Прикладна бібліотека може бути створена в одному із стандартних середовищ програмування для Windows (Borland C++, Microsoft Visual C++, Borland Pascal і т.д.) з використанням функцій спеціального комплекту розробки додатків КОМПАС-МАЙСТЕР. По своїй архітектурі бібліотека є стандартним модулем (.DLL) Windows. За умовчанням файли бібліотек мають розширення *.DLL або *.RTW.

Слід зазначити, що можливості використання бібліотек зовсім не обмежуються простим введенням в креслення стандартних елементів з можливостями параметризації. Бібліотека може представляти з себе складну, орієнтовану на конкретне завдання підсистему автоматизованого проектування, яка після виконання проектних розрахунків формує готові конструкторські документи або їх комплекти. Можна сказати, що у вигляді прикладних бібліотек цілком реально розробляти цілі САПР об'єктів певного класу. Прикладом може служити Компас-Shaft.
КОМПАС-3D не накладає ніяких обмежень на розмір і складність функцій бібліотек, а швидкість виконання бібліотечних функцій залежить в основному від характеристик комп'ютера (об'єм оперативної пам'яті, швидкість доступу до жорсткого диска і т.д.).
КОМПАС-3D підтримує одночасну роботу з декількома підключеними бібліотеками (до 25).

Робота з бібліотеками

У КОМПАС-3D існує спеціальна система для роботи з бібліотеками — Менеджер бібліотек.
У системі КОМПАС можлива робота з бібліотеками трьох типів:
- бібліотеки фрагментів *.lfr,
- бібліотеки моделей *.l3d,
- прикладні бібліотеки *.dll або *.rtw.
Бібліотеки, встановлені на вашому комп'ютері (вважаємо що встановлені всі компоненти), згруповані за розділами:

Імена розділів, їх кількість і склад можуть бути змінені користувачем.
За допомогою Менеджера ви можете підключати, відключати і запускати бібліотеки, вибирати режим їх роботи (меню, вікно, діалог або панель), а також створювати бібліотеки фрагментів і бібліотеки моделей.

На мою думку, після підключення розділу варто в налаштуванні інтерфейсу (або просто натисніть праву кнопку миші при розташуванні курсору в межах будь-якої панелі інструментів) включіть видимість потрібної панелі інструментів бібліотеки.

У режимі меню структура бібліотеки відображається у вигляді стандартного ієрархічного меню.

Якщо встановлений режим діалогу, на екрані знаходиться діалогове вікно, в лівій частині якого відображається список команд поточної бібліотеки. Команди можуть бути згруповані по розділах. У правій частині діалогу відображаються слайди, що полегшують пошук потрібної команди. Щоб повернутися до звичайної роботи з системою, необхідно обов'язково завершити діалог бібліотеки.

У режимі вікна структура бібліотеки відображається в стандартному вікні Windows. Ви можете змінювати розмір вікна бібліотеки, а також згортати (мінімізувати) його, залишаючи на екрані тільки піктограму. Основна перевага режиму вікна полягає в тому, що, на відміну від режимів меню і діалогу, бібліотека і основна система працюють одночасно. Можна динамічно переходити від основних команд системи до функцій бібліотеки і навпаки.

У режимі панелі структура бібліотеки представлена на окремій вкладці у вікні Менеджера бібліотек. Ви можете змінювати розмір будь-якої області вкладки. Перевага режиму панелі полягає в можливості проглядання слайдів, відповідних командам бібліотеки. Як і в режимі вікна, бібліотека і основна система працюють одночасно.
Щоб змінити режим роботи з бібліотекою, натисніть кнопку Режим.
Зауваження. Зміна режиму роботи можливо тільки для прикладних бібліотек; бібліотеки моделей *.l3d і бібліотеки фрагментів *.lfr мають тільки один режим — панель.

Якщо на момент завершення сеансу роботи з КОМПАС-3D вікно Менеджера бібліотек було порожнє (тобто були видалені всі бібліотеки і всі розділи), то при наступному завантаженні системи відбудеться автоматичне наповнення Менеджера бібліотек відповідно до файлу graphic.lms. Цей файл розташований в підпапці Sys головної папки системи і містить відомості про склад Менеджера бібліотек за умовчанням (назви розділів і переліки вхідних в них бібліотек). Формат файлу - текстовий, тому ви можете відкрити його в будь-якому текстовому редакторі і змінити інформацію, що зберігається в ньому.
Для його включення і відключення служить команда Сервис\Менеджер библиотек....

Одночасна робота з декількома бібліотеками

КОМПАС-3D дозволяє підключити і використати при роботі з документами до двадцяти п'яти прикладних бібліотек одночасно. Проте слід пам'ятати, що кожне підключення бібліотеки приводить до зменшення вільних системних ресурсів.
Щоб взятися до роботи з якою-небудь бібліотекою, досить вибрати команду з її назвою з меню. Найзручніше при роботі з декількома бібліотеками встановити для кожної з них режим вікна або панелі. Тоді ви зможете бачити вікна бібліотек одночасно з вікном документа і швидко переключатися між ними.
Якщо деякі бібліотеки не потрібні в даний момент, але ви не хочете відключати їх від системи, звільніть місце на екрані, мінімізуючи вікна цих бібліотек. Коли вони знов знадобляться, ви зможете швидко відновити нормальне відображення вікон і звернутися до бібліотечних функцій.

Бібліотека фрагментів

При роботі в КОМПАС-3D ви можете зберігати створені зображення типових деталей у фрагментах, а потім вставляти їх в нові креслення. Якщо під час роботи часто виникає необхідність вставляти в креслення одні і ті ж фрагменти, зручно користуватися бібліотеками фрагментів. У бібліотеках можна впорядкування зберігати різні типові фрагменти з довільними коментарями до ним. Використання бібліотек фрагментів спрощує пошук і вставку в документ готових зображень.

Кожна бібліотека фрагментів є окремим файлом з розширенням LFR. Фрагменти бібліотеки не є окремими файлами на диску, а входять складовими частинами в єдиний файл бібліотеки. Фрагменти зберігаються у вигляді впорядкованих списків в підрозділах і кореневому розділі бібліотеки. Імена фрагментів і розділів бібліотеки можуть складатися з будь-яких символів, кількість фрагментів і розділів не обмежена.
У стандартний комплект постачання КОМПАС-3D включені деякі бібліотеки фрагментів (наприклад, бібліотека технологічних позначень). Для роботи з бібліотеками фрагментів, що не входять в стандартний комплект постачання системи, потрібна окремо оплачувана ліцензія.
Кожна бібліотека фрагментів відображається на окремій вкладці Менеджера бібліотек.

Створення бібліотеки фрагментів
1. Викличте з контекстного меню списку розділів Менеджера команду Добавить описание\ Библиотеки документов.
2. У діалозі, що з'явився, введіть ім'я нової бібліотеки і підтвердіть її створення.
3. У діалозі властивостей бібліотеки введіть її назву в Менеджері. Створена бібліотека з'явиться в списку бібліотек поточного розділу Менеджера. Ця бібліотека поки не підключена.
4. Виділіть створену бібліотеку і викличте з контекстного меню команду Подключить. У вікні Менеджера бібліотек з'явиться вкладка, відповідна створеній бібліотеці. Ця вкладка порожня, оскільки знов створена бібліотека ще не містить фрагменти.
5. Сформуйте структуру бібліотеки за допомогою команди Создать раздел з контекстного меню вкладки.
6. Включіть фрагменти в розділи. Це можна зробити двома способами: помістити в бібліотеку готові фрагменти або створити фрагменти безпосередньо в бібліотеці.
Надалі, щоб відредагувати бібліотечний фрагмент, виділіть його в списку і викличте з контекстного меню команду Редактировать.

Для управління структурою бібліотеки служать команди Удалить, Копировать, Вырезать і Вставить контекстного меню.

Вставка фрагментів з бібліотеки
1. Виділіть в списку фрагмент, який потрібно вставити, і викличте з контекстного меню команду Вставити фрагмент в документ. Можна також двічі клацнути мишею на ім'я потрібного фрагмента. Система перейде в режим вставки фрагмента. На Панелі властивостей з'являться елементи управління вставкою.
2. Настройте параметри вставки на Панелі властивостей і вкажіть базову точку фрагмента.
3. Виконайте необхідну кількість вставок і натисніть кнопку Перервати команду.

Бібліотека ескізів

Одна з можливостей автоматизації тривимірного моделювання — створення призначених для користувача бібліотек ескізів. Наприклад, можна сформувати бібліотеку параметричних ескізів, що містять контури пазів, шпонок, а потім використовувати їх при створенні моделей валів. В цьому випадку не буде потрібно багаторазове створення однакових ескізів. У кожному новому ескізі можна буде використовувати одного разу побудоване і збережене в бібліотеці зображення, зокрема параметричне.
Призначена для користувача бібліотека ескізів — це звичайна бібліотека фрагментів КОМПАС-3D.

Бібліотека моделей

Часто в різних зборках використовуються моделі, що розрізняються тільки значеннями своїх параметрів — типові моделі (зазвичай це нескладні деталі типу втулок, кілець і т.п.).
При вставці в збоку моделі з диска в зборці не створюється копія вставленої моделі, а формується посилання на її файл. Тому модель, додана в збірку з диска, може мати тільки такі значення параметрів, з якими вона записана в своєму файлі. Таким чином, для вставок типових моделей, що мають різні комбінації значень параметрів, необхідно мати на диску стільки файлів цих моделей, скільки вставок передбачається зробити або можна побудувати одну параметричну модель і при вставці в різні зборки змінювати її параметри. Такі моделі повинні зберігатися в бібліотеках моделей.

Кожна бібліотека моделей є окремим файлом з розширенням L3D. Моделі бібліотеки не є окремими файлами на диску, а входять складовими частинами в єдиний файл бібліотеки.
У бібліотеки можна додавати різні моделі, упорядковувати їх за певною ознакою, вводити довільні коментарі ним. За допомогою бібліотек можна проводити багатократні вставки моделей в зборки, це також спрощує пошук і вставку в зборку готових компонентів і помітно прискорює її створення.
Прийоми роботи в бібліотеці моделей (створення бібліотеки, розділів і моделей в ній) не відрізняються від прийомів роботи з бібліотекою фрагментів.
Особливості бібліотечних моделей
Щоб під час вставки з бібліотеки і після неї модель можна було редагувати, в ній повинні існувати зовнішні змінні.

Склад базової частини конфігурації бібліотек комплекта КОМПАС-3D

(подано мовою й стилістикою оригіналу):

  • Пакет библиотек «Сварные швы»;
  • Библиотека Материалы и Сортаменты;
  • Текстовый конвертер eCAD-КOMПAC;
  • Библиотека конвертеров данных eCAD-КOMПAС;
  • Библиотека построения графиков функций;
  • Прикладная библиотека КОМПАС;
  • Менеджер шаблонов;
  • Система распознавания 3D-моделей;
  • КОМПАС-Макро;
  • Проверка документа.
  • Библиотеки импорта форматов;
  • Библиотеки экспорта в форматы: IGES; DWG; DXF
  • Примеры библиотек.

Склад машинобудівельної конфігурації бібліотек

(подано мовою й стилістикою оригіналу):

  • Библиотека канавок для КОМПАС-3D;
  • Библиотека конструктивных элементов;
  • Библиотека планировок цехов;
  • Библиотека расчета размерных цепей;
  • Библиотека редукторов;
  • Библиотека стандартных крепежных элементов для КОМПАС-3D;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Крепеж для КОМПAС-3D;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Подшипники и детали машин для КОМПАС-3D;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Детали и арматура трубопроводов для КОМПАС-3D;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Детали пневмо- и гидросистем для КОМПАС-3D;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Изделия по ОСТ 92 для КОМПАС-3D;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Крепеж для КОМПAС-График;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Подшипники и детали машин для КОМПАС-График;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Детали и арматура трубопроводов для КОМПАС-График;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Детали пневмо- и гидросистем для КОМПАС-График;
  • Библиотека Стандартные Изделия: Изделия по ОСТ 92 для КОМПАС-График;
  • Библиотека технологических обозначений;
  • Библиотека электродвигателей; Библиотека электротехнических обозначений;
  • Библиотека элементов гидравлических и пневматических схем;
  • Библиотека элементов кинематических схем.

Склад будівельної конфігурації бібліотек

(подано мовою й стилістикою оригіналу):

  • Библиотека построения разверток элементов воздуховодов и трубопроводов;
  • Библиотека проектирования железобетонных конструкций: КЖ;
  • Библиотека проектирования зданий и сооружений: АС/АР;
  • Библиотека проектирования инженерных систем: ТХ;
  • Библиотека проектирования металлических опор;
  • Библиотека проектирования металлоконструкций: КМ;
  • Библиотека проектирования систем вентиляции;
  • Библиотека проектирования систем электроосвещения: ЭО;
  • Библиотека СПДС-обозначений;
  • Библиотека трубопроводной арматуры;
  • Каталог: Архитектурно-строительные элементы;
  • Каталог: Железобетонные конструкции;
  • Каталог: Сортаменты металлопроката;
  • Каталог: Строительные машины и механизмы;
  • Каталог: Технологическое оборудование и коммуникации;
  • Каталог: Элементы автоматизации технологических процессов;
  • Каталог: Элементы систем водоснабжения и канализации;
  • Каталог: Элементы систем электроосвещения;
  • Каталог: Элементы систем электроснабжения;
  • Каталог: Элементы сосудов и аппаратов;
  • Каталог: Элементы химических производств;
  • КОМПАС-Объект.


 

 
     

Лекції 14-15 Лекція 17

О.І.Сороковий 2018 КІТС