Інженерна та комп'ютерна графіка

Лекція 7

Команди створення таблиць.

Команди введення спеціальних символів

Команда Ввод таблицы

Команда Таблица   вставить таблицю в креслення або фрагмент. У полі Угол можна ввести кут нахилу таблиці до осі Х поточної системи координат.
Вкажіть точку прив'язки таблиці. На екрані з'явиться діалог створення таблиці, в якому можна налаштувати різні параметри створюваної таблиці (кількість стовпців і рядків, ширину стовпця і висоту рядка) або вибрати існуючу таблицю як прототип.

Після закриття цього діалогу кнопкою ОК в документі з'являється таблиця із заданими параметрами.

Увага: вставка\видалення стовпців і рядків проводиться у вкладці Таблица, а не Вставка. Зміни висоти рядка і ширини стовпця проводиться в діалоговому вікні Формат ячейки.
Введіть текст в елементи таблиці. Для переходу між комірками (ячейками) можна використовувати клавішу Tab.

Увага! Для нормального розміщення тексту в комірках — налаштуйте формат комірки.

Елементи вкладки Таблица дозволяють змінити структуру таблиці і її оформлення.


Якщо виділити прямокутний блок комірок, то їх можна об'єднати.
Одну комірку можна поділити на кілька командою Разбить ячейки — треба тільки задати кількість необхідних рядків й стовпців.

Налаштівання формату комірок таблиці треба виконувати за допомогою відповідного діалогового вікна

За умовчанням текст в комірках при досягненні правої граніці починає звужуватися, для автоматичної зміни висоти рядка включіть опції Форматирование строк й Перенос нижней границы.
Увага: За умовчанням текст в комірках позиціонується посередені.

Команди введення спеціальних символів

Команди найбільш вживані для машинобудівних креслень, кнопки їх оперативного виклику розташован на інструментальної панелі Обозначения. Список команд подано мовою оригіналу:

Шероховатость
База
Линия-выноска
Знак клеймения
Знак маркировки
Знак изменения
Обозначение позиции
Выровнять позиции по вертикали
Выровнять позиции по горизонтали
Выровнять размерные линии
Допуск формы
Линия разреза
Стрелка взгляда
Выносной элемент
Осевая линия по двум точкам
Автоосевая
Обозначение центра
Линия обрыва (с изломами)
Линия обрыва (волнистая)

Команда Шероховатость дозволяє створити позначення шорсткості поверхні.
Вкажіть курсором базовий об'єкт для нанесення позначення шорсткості (контур деталі, виносну лінію розміру і т.п.).
Якщо ви випадково помилилися при виборі об'єкту, натисніть кнопку Указать заново на Панелі спеціального управління й оберіть новий базовий відрізок.

Параметр шорсткості і його значення можна вибрати з контекстного меню поля Текст на вкладці Знак Панелі властивостей.


Якщо позначення крім параметра шорсткості повинне містити додаткові відомості, викличте діалог введення напису спеціального знаку, клацнувши в полі Текст лівою кнопкою миші. Потім вкажіть точку, що визначає розташування знаку. Якщо вказана точка не належать вибраному об'єкту, то розташування знаку визначатиметься проекцією вказаної точки на об'єкт. Для точного позиціонування курсора скористайтеся прив'язками або меню геометричного калькулятора.

Настроювання виду позначення шорсткості
За умовчанням формується позначення шорсткості поверхні, спосіб обробки якої не встановлюється. При цьому в групі Тип на вкладці Знак активний перемикач Без указания вида обработки. Для створення позначення шорсткості поверхні, утвореної з видаленням або без видалення шару матеріалу, активізуйте відповідний перемикач у вказаній групі.

Ви можете проставити знак на полиці лінії-виноски. Для вибору напряму полиці розверніть список На полке і вкажіть потрібний рядок. Після цього буде доступний список Стрелка, з якого ви можете вибрати потрібний тип стрілки лінії-виноски.
Група елементів Параметры выноски стає доступною, якщо вибрано одне з розміщень знаку напису на полиці.

Структура позначення шорсткості визначається ГОСТ 2.309-73, як у старій а), так і в новій б) редакції ( відповідні зміні №3, 2003).

Зауваження. Налаштування тексту, зроблені в даному діалозі, поширюється на позначення шорсткості, проставлені на зображеннях поверхонь. Значення невказаної шорсткості можна вставити проводиться в розділі Параметры листа\ Неуказанная шероховатость діалогів параметрів поточного і нових креслень.

Команда База
Дозволяє створити позначення базової поверхні.
Вкажіть курсором об'єкт, що зображає базовий елемент (контур деталі, осьову лінію і т.п.). Вкажіть точку основи трикутника, що позначає базу і точку, що визначає розташування рамки з написом.

У полі Текст на Панелі властивостей відображається пропонована системою літера для позначення бази. Ви можете вибрати іншу літеру з контекстного меню цього поля. Якщо необхідно змінити також зображення символу, викличте діалог введення напису спеціального знаку, клацнувши в полі Текст лівою кнопкою миші.
За умовчанням формується позначення бази, перпендикулярне вказаному базовому об'єкту. При цьому в групі Тип на Панелі властивостей активний перемикач Перпендикулярно опорному элементу. Якщо потрібно створити похиле позначення, активізуйте перемикач Произвольное расположение.

Команда Линия-выноска
Дозволяє створити довільну лінію-виноску. Вкажіть початкову точку першого відгалуження лінії-виноски. Вкажіть точку початку полиці. Потім вкажіть початкові точки решти відгалужень (кількість не обмежена).
Літеру для простановки на полиці лінії-виноски можна вибрати з контекстного меню поля Текст на вкладці Знак Панелі властивостей.

Для введення довільного тексту викличте діалог введення напису спеціального знаку, клацнувши в полі Текст лівою кнопкою миші.
На екрані відображається фантом створюваної лінії-виноски. Ви можете змінити її конфігурацію, не виходячи з команди. Для цього натисніть кнопку Редактировать ответвления на Панелі спеціального управління. Система перейде в режим редагування характерних точок об'єкту.

Настроювання лінії-виноски

Для настроювання лінії-виноски служать елементи вкладки Параметры Панелі властивостей. Список Стрелка дозволяє вибрати вид стрілки лінії-виноски, список Тип — значок для позначення з'єднання, а список Полка — напрям полиці лінії-виноски.
Якщо текст, сформований для поточної (створюваної) лінії-виноски, потрібно використовувати для решти ліній-винесень, створених за цей виклик команди, включіть опцію Сохранять текст. При вимкненій опції кожна наступна лінія-виноска формується без тексту.
Якщо всі поточні настройки вкладки Параметри використовуватимуться при створенні наступних ліній-винесень до кінця сеансу роботи, включіть опцію За умовчанням. При вимкненій опції настроювання розповсюджується тільки на поточну лінію-виноску.

Команда Знак клеймения
Дозволяє створити лінію-виноску для позначення таврування.
Вкажіть початкову точку першого відгалуження (точку нанесення першого клейма), потім вкажіть точку, що визначає розташування знаку таврування. Додатково можна вказати початкові точки решти відгалужень.

Команда Знак маркировки
Дозволяє створити лінію-виноску для позначення маркування.
Вкажіть початкову точку першого відгалуження (першу точку нанесення маркування), вкажіть точку, що визначає розташування знаку маркування. Потім вкажіть початкові точки решти відгалужень.

Команда Знак изменения
Дозволяє створити лінію-виноску для позначення зміни.
Вкажіть початкову точку першого відгалуження (першу точку, на яку вказує лінія-виноска), вкажіть точку, що визначає розташування знаку позначення зміни. Потім вкажіть початкові точки решти відгалужень.
У полі Текст на вкладці Знак відображається пропонований системою номер зміни. Щоб змінити напис, викличте діалог введення напису спеціального знаку, клацнувши в полі Текст лівою кнопкою миші.

Команда Обозначение позиции створює лінію-виноску для простановки позначення позиції.
Вкажіть початкову точку першого відгалуження (першу точку, на яку указує позиційна лінія-виноска). Вкажіть точку початку полиці. Потім вкажіть початкові точки решти відгалужень.

У полі Текст на вкладці Знак відображається пропонований системою номер позиції.

Команда Выровнять позиции по вертикали розташує на одній вертикалі початкові точки полиць декількох позиційних ліній-винесень.
Виділіть позиційні лінії-виноски, полиці яких необхідно вирівняти вертикально й натисніть кнопку Выровнять позиции по вертикали на інструментальній панелі Обозначения.
Після цього задайте точку, по Х-координаті якої потрібно вирівняти початок полиць вибраних ліній-виносок.

Команда Вирівняти позиції по горизонталі аналогічна попередній команді, вимагає завдання точки, по Y-координаті якої потрібно вирівняти початки полиць вибраних ліній-винесень.

Команда Выровнять размерные линии дозволяє розташувати розмірні лінії:
для лінійних розмірів — уздовж прямої;
для кутових розмірів — уздовж кола.
Вирівнювання проводиться по розміру-зразку, але лінійні розмірні лінії повинні бути паралельні.

Команда Допуск формы створює позначення допуску форми і розташування поверхні.

Вкажіть точку вставки рамки допуску. За умовчанням у вибрану точку поміщається лівий нижній кут рамки. При цьому в списку Базовая точка вибраний варіант Слева внизу. Щоб змінити розташування рамки відносно точки вставки, розкрійте вказаний список і виберіть потрібний рядок.
Щоб включити вертикальне розташування рамки, активізуйте опцію Вертикально.

Створення таблиці допуску форми
Доступно два способи формування таблиці допуску форми і розташування поверхні: напівавтоматичний і ручний.
Щоб створити таблицю допуску в напівавтоматичному режимі, натисніть кнопку Таблица на Панелі властивостей. На екрані з'явиться діалог створення таблиці, в якому можна вибрати потрібні параметри для введення в комірки.
Щоб сформувати таблицю допуску в ручному режимі, клацніть мишею в полі Текст на Панелі властивостей. На екрані з'явиться діалог введення і редагування напису допуску форми. У ньому можна сформувати таблицю довільної конфігурації, ввести і відформатувати потрібні символи в її комірках.
Порада. Таблиця, створена в напівавтоматичному режимі, може бути у будь-який час відредагована в ручному режимі. Наприклад, можливо поєднання напівавтоматичного введення і ручного форматування текстів в комірках.

Команда Линия разреза дозволяє створити лінію розрізу або перетину.

Вкажіть початкову (розташовану ближче до зображення виробу) точку лінії розрізу. Указуйте точки перегину лінії. Для точної вказівки користуйтеся прив'язками або меню геометричного калькулятора в полях Текущая точка на вкладці Знак Панелі властивостей. Можна також вводити в ці поля значення з клавіатури.
За допомогою групи Тип на Панелі властивостей можна вибрати, з якого боку від лінії розрізу повинні розташовуватися стрілки, що показують напрям погляду.
У полі Текст на Панелі властивостей відображається пропонована системою літера для позначення розрізу/перетину. Ви можете вибрати іншу літеру з контекстного меню цього поля.

Команда Стрелка взгляда створить стрілку, яка вказує напрям погляду.
Вкажіть початкову точку (вістря) стрілки. Вкажіть точку, що визначає напрям стрілки. Потім вкажіть точку, що визначає розташування напису.
У полі Текст на Панелі властивостей відображається пропонована системою літера для позначення стрілки погляду.

Команда Выносной элемент
Дозволяє створити позначення виносного елементу.
Вкажіть точку центру контура, що обмежує виносний елемент і задайте розміри контура. Вкажіть точку початку полиці.

Команда Осевая линия по двум точкам
Дозволяє побудувати довільно розташовану осьову лінію, вказавши точки її перетину з контуром осесиметричної деталі.
Вкажіть першу і другу точки перетину осьової лінії з контуром деталі. У документі буде створена осьова лінія, виступаюча за вказані точки.

Команда Автоосевая
Дозволяє побудувати довільно розташовану осьову лінію, вказавши точки її перетину з контуром осесиметричної деталі.
Вкажіть першу і другу точки перетину осьової лінії з контуром деталі. У документі буде створена осьова лінія, виступаюча за вказані точки.

Команда Обозначение центра
За умовчанням позначення центру формується у вигляді двох пересічних осей. При цьому в групі Тип на Панелі властивостей активний перемикач Две оси. Щоб створити умовне позначення центру або одну вісь, активізуйте відповідний перемикач.
Якщо потрібно сформувати позначення центру осесиметричного об'єкту (кола, дуги кола, еліпса, дуги еліпса, прямокутника, правильного багатокутника), вкажіть цей об'єкт.
Примітка. Якщо вказаний еліпс, дуга еліпса, прямокутник або правильний багатокутник, позначення центру негайно фіксується. Кут нахилу позначення при цьому визначається автоматично. Якщо вказане коло або дуга, то для фіксації позначення центру необхідно також вказати кут його нахилу мишею або ввівши в поле Угол потрібне значення.
Якщо необхідно побудувати осьові лінії, що не належать жодному осесиметричному об'єкту, активізуйте поле Центр або Угол на Панелі властивостей. Потім задайте розташування центральної точки позначення і кут його нахилу будь-якими способами у будь-якому порядку.
В результаті виконання команди створюється спеціальний системний макрооб'єкт — позначення центру. Осі позначення центру перетинаються в центрі базової кривої завжди штрихами.
За умовчанням позначення центру ніяк не пов'язане з об'єктом, вказаним в ході виконання операції, і може редагуватися окремо.
Настроювання параметрів осьової лінії і позначення центру
Настроювання параметрів поточної (створюваної) осьової лінії або поточного позначення центру проводиться на вкладці Параметры Панелі властивостей.
Задайте величину виступів осьової лінії за контур деталі, ввівши або вибравши за допомогою лічильника значення в полі Выступ.
Задайте значення довжини пунктиру і проміжків, ввівши або вибравши за допомогою лічильника значення в полях Пунктир і Промежуток.
Згідно ГОСТ осьові лінії повинні починатися і закінчуватися штрихами. Щоб виконати цю вимогу, при створенні ліній проводиться пропорційна зміна довжин штрихів.
Якщо при розрахунку довжини штриха повинна враховуватися умова попадання набутого значення в діапазон, заданий ГОСТ 2.303 (5...30 мм), включіть опцію Автоопределение.
Якщо потрібно, щоб довжина штриха не перевищувала певного значення (без урахування вимог стандарту), вимкніть опцію Автоопределение і задайте максимальну довжину штриха в полі Штрих.
При настроюванні параметрів позначення центру ви можете також задати довжину штрихів, які створюють перехрестя в центрі об'єкту. Для цього введіть потрібне значення в поле "Крестик ". Дане настроювання діє при створенні позначення центру у вигляді "хрестика". У всій решті випадків довжина центральних штрихів визначається системою автоматично.
Порада. Якщо ви використовуєте однакові параметри для більшості осьових ліній, виконання описаного настроювання для кожної з них нераціонально. В цьому випадку ви можете настроїти поточний, а також всі майбутні документи так, щоб осьові лінії в них за умовчанням мали потрібні параметри. Для цього викличте команду Сервис\ Параметри...\ Текущий документ\ Осевая линия або Сервис\ Параметри...\ Новые документы \ Графический документ\ Осевая линия відповідно. У діалозі, що з'явився на екрані, встановіть потрібні значення параметрів.

Команда Линия с изломами
Дозволяє побудувати лінію обриву зі зламами (тобто відрізок з рівномірно розташованими зламами.

Команда Волнистая линия
Дозволяє побудувати хвилясту лінію обриву.

 

 
     

Лекція 6 Лекція 8

О.І.Сороковий 2017 КІТС