Інженерна та комп'ютерна графіка

Лекція 9

Оформлення креслення.

Параметри аркуша креслення

Кожне креслення складається з видів, технічних вимог, основного напису (штампу креслення) і позначення шорсткості невказаних поверхонь деталі (знаку невказаної шорсткості).

Оформлення креслення

У креслярсько-графічному редакторі КОМПАС-Графік при роботі з документами (графічними і текстовими) використовується поняття оформлення.
Процес оформлення креслення включає вибір стилю оформлення, створення елементів оформлення і заповнення основного напису.
Оформлення креслення включає основний напис, а також зовнішню і внутрішню рамки. У оформлення текстового документа, крім основного напису і рамок, входить інформація про відступи тексту від внутрішньої рамки.


Оформлення графічних і текстових документів зберігаються в спеціальних системних бібліотеках - файлах з розширенням *.lyt. Користувач може редагувати ті, що є і створювати свої власні оформлення.


Вигляд контекстного меню

Коли ви створюєте нове креслення, до нього застосовується стиль оформлення, що діє за умовчанням для всіх створюваних креслень.




Ви можете вказати інший стиль оформлення для поточного креслення в діалозі вибору оформлення.

Діалог вибору оформлення


Цей діалог з'являється на екрані після виклику команд настройки оформлення документів, як нових, так і поточних. Наприклад, Сервис\Параметры\Нове документы \Текстовый документ\Параметры листа\Оформление — дозволяє вибрати оформлення, яке використовуватиметься для графічного або текстового документа, або стиль, який матиме специфікація.

Налаштувавши оформлення текстового документа, ви можете вибрати різні оформлення для першого аркуша, а також для парних і непарних аркушів.

Також параметри акруша креслення можна змінити за допомогою команди Сервис\Менеджер документа або викликати цю команду відповідною кнопкою Стандартної панелі інструментів.

Менеджер документа

Опис елементів управління

Библиотеки...

Щоб вибрати файл бібліотеки оформлень (стилів), натисніть цю кнопку і вкажіть в діалозі, що з'явився, потрібний файл *.lyt. Після цього на екрані з'явиться діалог, в якому потрібно вказати оформлення (стиль) з вибраної бібліотеки. Назва вказаного оформлення з'явиться у відповідному полі діалогу.

Название

У цьому полі відображається назва поточного оформлення (стилю). Щоб вибрати інше оформлення, натисніть кнопку з ... праворуч від поля. На екрані з'явиться діалог із списком оформлень, що містяться в поточній бібліотеці оформлень. Виберіть потрібне оформлення і натисніть кнопку ОК.

Очистить

Щоб відключити бібліотеку стилів, натисніть цю кнопку. У діалозі вибору стилю специфікації дана кнопка відсутня.
Після завершення настройки натисніть кнопку ОК. Для виходу з діалогу без збереження змін натисніть кнопку Отмена.


Діалогове вінко Оформление графических документов и спецификаций дозволяє змінювати зовнішній вигляд оформлення.

Команда Сервис\Типы основных надписей... викликає діалогове вікно Работа с основными надписями,

в якому необхідно вибрати ім'я стилю і подвійним натисненням лівої кнопки "миші", або натиснувши кнопку Редактировать стиль в середній частині вікна перейти в режим редагування, у якому можна за допомогою діалогового вікна Основная надпись змінити або відключити непотрібні елементи оформлення - інвентарні й довідкові номери, графу 26, текст "Копировал".

Еелементи оформлення креслення

До елементів оформлення креслення відносяться технічні вимоги і знак невказаної шорсткості.

Щоб почати введення технічних вимог, викличте команду Вставка\ Технический требования\ Введение.... На екрані з'явиться вікно введення і редагування технічних вимог. При роботі з ним доступні всі можливості текстового редактора КОМПАС-3D.
За умовчанням технічні вимоги мають вигляд нумерованого списку (нумерація проводиться автоматично, після натиснення кнопки <Enter>). Завершивши введення технічних вимог, збережіть їх (у креслення або файл) і закрийте вікно. Для зміни розташування тих. вимог служить команда Вставка\ Технический требования\Размещение. Команда недоступна, якщо відсутній текст технічних вимог.


Навколо тексту технічних вимог з'являється прямокутна габаритна рамка. Якщо підвести курсор до вертикальних або горизонтальних меж рамки або до її кутів, він змінить свою форму. Зафіксуйте курсор у цей момент, натиснувши ліву кнопку миші, і перетягуйте межу або кут рамки в потрібне місце, утримуючи кнопку миші натиснутої. Після того, як рамка прийме потрібний розмір, відпустіть ліву кнопку миші.

Якщо при зміні розміру рамки текст перестав уміщатися усередині неї, автоматично буде створена нова рамка (нова сторінка технічних вимог), в яку буде перенесений текст, що залишився. Якщо потім рамку збільшити до потрібного розміру, то весь текст знов буде розміщений усередині неї, а додаткові рамки - видалені. Таким чином, ви можете розбити технічні вимоги на декілька сторінок і розмістити кожну з них в потрібному місці.
Для точної зміни меж поточної сторінки (на якій знаходиться курсор) викличте з контекстного меню команду Позиционировать. На екрані з'явиться діалог з координатами всіх меж поточної сторінки, в якому ви можете задати необхідні значення.

Якщо потрібно просто перемістити технічні вимоги на нове місце, не змінюючи їх габаритів, помістіть курсор усередині рамки. Коли він прийме форму чотирьох стрілок, натисніть ліву кнопку миші, і, не відпускаючи кнопку, "перетягніть" рамку в потрібне місце.
Завершити роботу в режимі розміщення технічних вимог можна, натиснувши клавішу <Esc>.

Позначення невказаної шорсткості

Щоб створити позначення невказаної шорсткості, викличте команду Вставка\ Неуказанная шероховатость\ Ввод.... На екрані з'явиться діалог настройки позначення невказаної шорсткості, в якому можна задати напис і параметри позначення. Для редагування розміщення знаку невказаної шорсткості скористайтеся командою Вставка\ Неуказанная шероховатость\Размещение.

Діалог редагування знаку невказаної шорсткості

Опис елементів управління

Тип знака

Група перемикачів, що дозволяє вибрати потрібний тип знаку шорсткості

Добавить знак в скобках

Включіть цю опцію, якщо потрібен знак в дужках

Текст

У цьому полі можна вибрати з меню значень або ввести вручну текст напису для знаку шорсткості.
Расстояние до знака У цьому полі можна ввести значення вертикальної відстані від тексту напису до знаку шорсткості. Дане поле присутнє в діалозі, якщо при настройці позначень шорсткості була вибрана відповідність попередньої редакції ГОСТ 2.309-73.

Щоб приступити до заповнення основного напису, викличте команду Вставка\ Основная надпись, або просто двічі клацнути мишею по таблиці основного напису. Комірки основного напису стануть доступними для редагування.

Зауваження. Редагування деяких комірок (наприклад, Розробив, Перевірив, Підпис і дата і ін.) неможливе. Їх вміст заданий при створенні таблиць, що входять до складу стилю оформлення.
У деяких комірках, наприклад, Літера або Масштаб доступні також призначені для користувача меню. Є можливість автоматичної вставки коду і найменування із спеціального діалогу.

Завершивши заповнення таблиці основного напису, викличте з контекстного меню команду Создать объект або натисніть комбінацію клавіш <Ctrl> + <Enter>.

 

 
     

Лекція 8 Лекція 10

О.І.Сороковий 2017 КІТС