2024-11-28

Міжнародний форум «Об'єднаймося! Інвестуймо у запобігання насильству щодо жінок та дівчат» провели на базі Полтавської політехніки

В університеті відбувся Міжнародний форум «Об’єднаймося! Інвестуймо у запобігання насильству щодо жінок та дівчат», організований за підтримки КМЄС  в Україні. Європейські та українські експерти обговорили виклики протидії насильству в умовах війни.

Міжнародний форум «Об'єднаймося! Інвестуймо у запобігання насильству щодо жінок та дівчат» провели на базі Полтавської політехніки

20-21 листопада у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувся Міжнародний форум «Об'єднаймося! Інвестуймо у запобігання насильству щодо жінок та дівчат» в рамках кампанії «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства». Мета форуму – обговорення практик протидії домашньому насильству, гендерним злочинам та захисту дітей в умовах війни. Захід проведено за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу в Україні за участі європейських експертів.

До університету завітала потужна делегація Консультативної місії Європейського Союзу в Україні: заступниця голови КМЕС Мора О’Салліван, керівник мобільного підрозділу Ове Уруп-Мадсен, радниця з гендерних питань Анет Швітцке, радник з питань організованої злочинності Крістофер Елліот, старший радник з питань загальної правоохоронної діяльності Арсеній Міхеєвс КМЕС та інші. Вони обговорили ключові виклики, пов’язані з насильством у контексті воєнних реалій України. До форуму також долучилися регіональні представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській та Харківській областях Владислав Носенко та Оксана Червякова.

Ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», професор Володимир Онищенко, висловив подяку міжнародним партнерам за вагомий внесок у розвиток діалогу щодо протидії насильству та утвердження гуманістичних цінностей в умовах війни. Він наголосив, що університет вдячний представникам Консультативної місії ЄС в Україні за результативну співпрацю, яка охоплює багато напрямів, спрямованих на покращення якості освіти, посилення правової спроможності та соціальної підтримки. Міжнародні тренінги та освітні заходи для студентів допомагають майбутнім фахівцям інтегрувати європейські принципи у свої знання.

Команда Полтавської політехніки високо цінує внесок КМЄС у розвиток та зміцнення різних аспектів правозахисної діяльності, інтеграції європейських стандартів і сприяння українсько-європейському співробітництву.

У своєму вітальному слові заступниця голови КМЕС в Україні Мора О’Салліван наголосила на важливості заходу й обговоренні актуальних проблем у сфері запобігання та протидії насильству, підкресливши необхідність об'єднання зусиль міжнародної спільноти та національних інституцій для ефективного подолання цих викликів. Вона зазначила, що співпраця та обмін досвідом є ключовими елементами у впровадженні стратегій, спрямованих на захист прав жінок і дітей, особливо в умовах військового конфлікту. Інформування про види й методи насильства, а також шляхи його запобігання, сприяє зменшенню проявів насильства. Вдячна ректору університету за розуміння необхідності проведення таких форумів.

Керівник мобільного підрозділу Консультативної місії ЄС в Україні Ове Уруп-Мадсен подякував ректору за підтримку ініціатив місії й прогресивний розвиток співпраці. Він наголосив, що КМЕС і надалі підтримуватиме всі прагнення Полтавської політехніки спрямовані на впровадження європейських стандартів підвищення правової обізнаності та формування нових підходів до вирішення актуальних суспільних викликів.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко зазначив, що обговорення ефективних механізмів запобігання та протидії насильству, допомога постраждалим від сексуального насильства є одними з основних напрямків роботи Омбудсмана в Україні. Оксана Червякова, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Харківській області, додала, що протидія домашньому, гендерно зумовленому насильству та насильству щодо дітей в умовах військового конфлікту полягає в комунікації та взаємодії з постраждалими від насильства, в психологічній підтримці.

Форум пройшов у форматі двох стратегічних сесій. У перший день заходу відбулися три дискусійні панелі.

Під час першої панелі обговорювали політику гендерної рівності та виклики в епоху війни. Регіональна координаторка з протидії гендерно зумовленому насильству Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) Маргарита Трипольська розповіла про розвиток системи сервісів для осіб, які постраждали від насильства, детальніше зупинилася на успішних кейсах роботи в цьому напрямку.

Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок, створення нових моделей підтримки населення доповіла заступник директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА – начальник управління з питань соціальних послуг та сімейної політики Олена Панова. Наголосила на важливості міжвідомчої співпраці у розв’язанні проблем, пов’язаних з гендерно зумовленим насильством.

Поділилася науковим підходом до подолання стереотипів, формування нульової толерантності до дискримінації та посилення гендерноорієнтованих підходів у житті соціуму керівниця Гендерного центру Полтавської політехніки Олена Дубинка. Представила учасникам форуму успішні кейси роботи з молоддю в цьому напрямку.

Про взаємодію з людьми, постраждалими від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), про  забезпечення комплексного супроводу та підтримку таких осіб, надання психологічної допомоги, юридичних консультацій,  медичного забезпечення доповіла координаторка Центру допомоги врятованим в місті Полтаві Наталія Дерябіна. Зазначила, що таким комплексним підходом команда центру намагається задовольнити усі потреби людини, аби максимально прискорити її повернення до нормального життя.

На другій дискусійній панелі міжнародні і українські спікери обговорювали проблеми пов’язані із сексуальним насильством і його вплив на суспільство. Радниця з гендерних питань Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Анет Швітцке зазначила, що сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, переслідується і розслідується як міжнародний злочин.

Акцентували увагу на необхідності інтеграції зусиль держави, громадських організацій та міжнародних партнерів до актуальних питань запобігання та протидії домашньому і гендерно зумовленому насильству, з особливим акцентом на захист дітей в умовах військового конфлікту Олена Демяник начальник відділу психологічного забезпечення Головного управління національної поліції в Полтавській області, Юлія Онищенко психолог Харківської правозахисної групи, Арсеній Міхеєвс старший радник з питань загальної правоохоронної діяльності Консультативної місії Європейського Союзу в Україні.

Учасники форуму представляли і обговорювали інструменти підтримки дітей на третій дискусійній панелі.

Другий день заходу пройшов у форматі тренінгів. На початку зустрічі радник з питань організованої злочинності  Консультаційної місії ЄС в Україні Крістофер Елліот розповів про міжнародний досвід розслідувань насильства щодо дітей і висловив всіляку підтримку у впровадженні цього досвіду в Україні.

Завдяки тренінговому формату учасники другого дня форуму опрацювали практичні кейси  вирішення проблем у сфері запобігання та протидії насильству, обговорили  роль освіти у формуванні культури ненасильства. 

Проведення  подібних заходів дозволяє  об’єднувати зусилля усіх зацікавлених сторін, аби спільно протидіяти насильству, забезпечувати захист постраждалих і створювати умови для безпечного майбутнього в Україні.

Співробітництво Консультативної місії ЄС в Україні та Національного університету імені Юрія Кондратюка підтверджує вагому роль університету як центру інновацій та взаємодії з міжнародними партнерами для вирішення актуальних проблем України.

 

 

Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»