У зв’язку з виборчою кампанією, яка зараз у розпалі і кандидати боряться за перемогу на місцевих виборах 2020 року, з метою недопущення політичної агітації у закладах освіти, Міністерство освіти і науки України звернулося з листом від 14 вересня 2020 року 1/9-525 про недопущення ведення політичної агітації до обласних державних адміністрацій, закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.
«Одним з принципів освіти в Україні є її незалежність від політичних партій громадських і релігійних організацій. Неприпустимим є допущення неправомірного використання приміщень закладів освіти для ведення політичної агітації», – підкреслює т. в. о міністра освіти і науки Сергій Шкарлет.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про освіту» політичні партії (об’ єднання) не мають права втручатися в освітню діяльність закладів освіти.
Керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою.
Також у закладах освіти забороняється створення осередків політичних партій та функціонування будь-яких політичних об’єднань.
Водночас, здобувачі освіти не можуть бути обмежені у праві на здобуття освіти в державних і комунальних закладах освіти за їх належність або неналежність до релігійних організацій чи політичних партій (об’єднань).
Забороняється зберігання, розміщення, розповсюдження реклами, плакатів, подарунків, стендів, листівок, аудіо- чи відеоматеріалів, інших матеріальних чи нематеріальних об’єктів (крім підручників), що містять:
- найменування чи символіку політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучна з назвами та символікою політичних партій (об’єднань);
- зображення, прізвища імена та по-батькові осіб – членів (учасників ) чи засновників політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, символіка яких співзвучна з назвами та символікою політичних партій (об’єднань);
- зображення, прізвища, імена та по-батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зазначена заборона не розповсюджується на офіційне листування, реалізацію освітньої програми закладу освіти та у випадках, передбачених виборчим законодавством.