З метою підвищення обізнаності студентів про злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності, а також для формування навичок безпечної поведінки, особливо в умовах війни, 6 лютого 2025 року для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми D8 «Право» проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат юридичних наук Андрій Замахін провів лекцію на тему «Кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи». Викладач розглянув особливості злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, примушування до вступу в статевий зв’язок, статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, розбещення неповнолітніх.
Зокрема, було роз’яснено, що злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи - це група кримінальних правопорушень, які посягають на права людини, що захищають від сексуального насильства і дозволяють вільно визначати свою сексуальну поведінку.
Проведено аналіз ст. 152 КК України - розглядалися різні форми насильства (фізичне, психологічне), а також обставини, що обтяжують покарання (наприклад, зґвалтування неповнолітньої особи, групове зґвалтування). Проаналізовано ст. 153 КК України - насильницькі дії сексуального характеру, які не є зґвалтуванням, обговорювалися різні види таких дій та їх кваліфікація; ст. 154 КК України - розглядалися ситуації, коли згода на статевий зв’язок була отримана внаслідок примусу; ст. 155 КК України - статеві зносини з особою, яка не досягла 16-річного віку, визначено відповідальність за такі дії, незалежно від згоди неповнолітньої особи; ст. 156 КК України - розбещення неповнолітніх, розібрано різні форми розбещення, включаючи демонстрацію порнографічних матеріалів, сексуальні домагання тощо.
У рамках лекції викладач-практик використовував методи аналізу конкретних ситуацій, долучав студентів до обговорення питань щодо згоди на статевий акт, розглядалися види відповідальності та наслідки за вчинення даних злочинів, вивчалися дієві кейси щодо захисту від сексуального насильства.


Таким чином, студенти не лише здобули теоретичні знання, а й отримали практичні навички аналізу реальних правових ситуацій. Це відповідає меті Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – готувати висококваліфікованих спеціалістів, зокрема юристів, здатних ефективно працювати як у сучасних умовах, так і в період повоєнної відбудови України.
Нагадаємо, представники Полтавської політехніки взяли участь у представленні Спеціальної доповіді Омбудсмана України.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»