10 квітня 2025 року в Студхабі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувся круглий стіл на тему: «Забезпечення прав громадян України в умовах збройної агресії». Захід був організований Полтавським відділенням ВГО «Асоціація правників України» та кафедрою публічного управління, адміністрування та права Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
Метою круглого столу стало створення платформи для відкритого діалогу та пошуку спільних рішень щодо захисту прав громадян України в умовах збройної агресії. Учасники обговорили актуальні проблеми забезпечення прав громадян, проаналізували порушення прав людини, спричинені воєнними діями, та розробили рекомендації щодо захисту і відновлення порушених прав.
Під час засідання круглого столу з вітальними словами та доповідями виступили почесні гості: представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко; голова Вченої ради Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Онищенко; завідувач сектору «Полтавське бюро правничої допомоги №1» Полтавського відділу безоплатної правничої допомоги Центрально-Східного управління безплатної правничої допомоги Юрій Ночовний; координатор Центру допомоги врятованим у місті Полтава Наталія Дерябіна; завідувачка Гендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Олена Дубинка; завідувачка кафедри публічного управління, адміністрування та права Інна Кульчій; доцентка кафедри публічного управління, адміністрування та права Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Олена Скрильник; доцентка кафедри публічного управління, адміністрування та права Олена Черненко.
Модерував круглий стіл голова Полтавського відділення ВГО «Асоціація правників України» Роман Галич, який наголосив на важливості проведення таких заходів та подякував Полтавській політехніці за підтримку в організації та надання простору.
Привітав учасників голова Вченої ради Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», д.е.н., професор Володимир Онищенко і наголосив на важливості підготовки молодих юристів, обізнаних та компетентних у питаннях захисту прав громадян в умовах війни та повоєнній відбудові: «Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» вже 5-ий рік поспіль здійснює підготовку фахівців за напрямком право, тому спілкування з фахівцями, які безпосередньо забезпечують правові засади громадян України, особливо в умовах воєнного стану, є надзвичайно важливим і корисним для наших студентів. Це підвищить рівень їхньої конкурентоспроможності при працевлаштуванні в галузі. Щиро дякуємо Збройним Силам України за можливість нашим студентам опановувати надзвичайно важливі професії, які потрібні повоєнній Україні для її відновлення та розвитку».
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко зазначив, що зараз все більше студентської молоді зацікавлені у дослідженні стану дотримання прав людини. І це дуже тішить, адже формується нове покоління професійних правників. Також представник Уповноваженого висловив вдячність студентам, що залишились і продовжують навчатися в Україні.
Завідувач сектору «Полтавське бюро правничої допомоги №1» Полтавського відділу безоплатної правничої допомоги Центрально-Східного управління безплатної правничої допомоги Юрій Ночовий нагадав, що система безоплатної правничої допомоги працює з 2015 року і виклики, пов’язані з війною, пройшла разом із громадянами і державою. Відділ допомагає громадянам не лише консультацією юристів, а й намагається робити допомогу більш доступною для всіх громадян, де б вони не знаходились.
На заході спікери детально зупинилися на дотриманні прав людини в умовах війни, розглянули аспекти гендерної рівності в сегменті публічного управління, поділилися досвідом надання безоплатної правової допомоги в умовах війни та спеціалізованої допомоги постраждалим від сексуального насильства під час конфлікту.
Завідувачка кафедри публічного управління, адміністрування та права Інна Кульчій закцентувала увагу молодих правників на важливості в умовах повномасштабної війни захищати основоположні права та свободи кожної людини, кожного громадянина та докладати максимум зусиль, щоб допомагати в правовому полі усім категоріям громадян.
Доцентка кафедри публічного управління, адміністрування та права Олена Скрильник представила українську модель переслідування за воєнні злочини, а доцентка кафедри публічного управління, адміністрування та права Олена Черненко розкрила особливості здійснення інформаційних прав в умовах воєнного стану.
Дискусія між учасниками була змістовною та конструктивною. Під час сесії запитань-відповідей учасники мали можливість обговорити нагальні питання захисту прав громадян та поділитися досвідом роботи у цій сфері.






Підбиваючи підсумки круглого столу, учасники наголосили на важливості продовження діалогу між державними органами, громадськими організаціями та науковою спільнотою для ефективного захисту прав громадян в умовах збройної агресії.
Захід став важливим кроком у напрямку обміну досвідом та найкращими практиками щодо захисту прав людини в умовах конфлікту, а також визначення пріоритетних напрямків діяльності у сфері захисту прав громадян.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська Політехніка імені Юрія Кондратюка»