Навчальний курс ВБ1.2 Педагогіка вищої школи

Предмет і завдання курсу, його наукові основи

Предмет: дидактичні основи процесу навчання у ЗВО, ефективні методи та форми організації навчального процесу в умовах ЗВО, особливості організації освітнього процесу у ЗВО.

Завдання навчальної дисципліни: ознайомлення з завданнями професійної діяльності викладача ЗВО, з етапами та напрямами його роботи, з основними дидактичними технологіями, змістом і характеристикою методів викладання, що забезпечують дидактичний процес зі спеціальності; оволодіння уміннями визначати структуру змісту навчання за навчальною дисципліною, розробляти проект навчальної програми, проводити структурування навчального матеріалу, визначати цілі навчання за певним структурним елементом.

Організація навчального процесу у вищій школі.

Предмет, задачі, основні категорії та методи педагогіки вищої школи; принципи та методи навчання у ЗВО; основи дидактики вищої школи; сучасні тенденції освітнього процесу ЗВО.

Характеристика форм і методів організації навчання у вищій школі.

Викладач вищої школи; наукова організація праці викладача вищої школи; загальна характеристика форм і методів організації навчання у вищій школі; поняття контролю навчальної діяльності студентів.

Третій рік, 3 кредити, залік.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу: «Філософія», «Культурологія», «Психологія», «Педагогіка».

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою. Курс є передумовою для вивчення дисциплін циклу загальної та професійної підготовки.

Змістовий модуль 1. Організація навчального процесу у вищій школі.

Тема 1-2. Предмет, задачі, основні категорії та методи педагогіки вищої школи: предмет, функції та завдання педагогіки вищої школи; зв'язок педагогіки вищої школи з іншими науками; характеристика основних категорій педагогіки вищої школи; вища школа як педагогічна система; різні підходи до класифікації методів дослідження у педагогіці; принципи педагогічного дослідження.

Тема 3-4. Принципи та методи навчання у ЗВО: принципи навчання у ЗВО; методи організації та здійснення навчально-пізнавальної діяльності; методи стимулювання і мотивації навчально-пізнавальної діяльності; методи контролю та самоконтролю за ефективністю навчально-пізнавальної діяльності; проблемне навчання у ЗВО.

Тема 5-6. Основи дидактики вищої школи: мета, завдання та зміст вищої освіти в Україні; організація освітнього процесу у вищій школі; дидактика як галузь педагогіки вищої школи; дидактичні моделі змісту навчання.

Тема 7-8. Сучасні тенденції освітнього процесу ЗВО: Болонський процес як засіб інтеграції систем вищої освіти країн Європи. Цілі, принципи та етапи формування Європейської системи вищої освіти в Україні. Європейська кредитно-трансфертна система (ЕСТS), її принципи, шляхи і засоби адаптації у вищу освіту України. Дидактика вищої школи як навчальна дисципліна. Сутність процесу навчання у вищій школі. Управління та самоуправління навчанням. Закономірності та принципи процесу навчання. Зміст освіти у вищій школі. Нормативно-правові документи, що регулюють здійснення вищої освіти в Україні. Державний стандарт вищої освіти. Навчально-методичний комплекс і його складові. Освітньо-професійна програма (ОПП) підготовки спеціалістів. Структурно-логічна схема підготовки спеціалістів. Освітньо-професійна характеристика (ОПХ). Кваліфікаційна характеристика. Навчальний план, його структура і порядок реалізації. Графік навчального процесу, його роль і порядок складання. Навчальна програма. Типова навчальна програма. Робоча навчальна програма. Структурні складові робочої програми. Порядок розробки робочої програми. Тематичний план, його зміст і порядок затвердження.

Змістовий модуль 2. Характеристика форм і методів організації навчання у вищій школі.

Тема 9-10. Викладач вищої школи: національна рамка кваліфікацій; посадові інструкції; вимоги до викладача; компетенція викладача вищої школи; знання, вміння, навички та досвід творчої діяльності фахівця професійного спрямування; досвід емоційно-ціннісного ставлення до навколишнього середовища фахівця професійного спрямування; педагогічна майстерність; педагогічне спілкування; бар’єри педагогічної комунікації; педагогічні конфлікти, їх види та причини виникнення; розв’язання педагогічних конфліктів.

Тема 11-12. Наукова організація праці викладача вищої школи: навчальне навантаження викладача і його види; графік робочого часу викладача; напрями діяльності викладача ЗВО; норми часу для планування й обліку методичної, наукової, організаційно-виховної роботи педагогічних і науково-педагогічних працівників ЗВО; вимоги до наукової організації праці викладача вищої школи; роль кафедри в управління навчальним процесом; задачі і форми роботи кафедри; методи організації роботи кафедри; зміст навчальної, методичної і наукової роботи кафедри; функції завідувача кафедри; функції викладацького складу кафедри; форми контролю викладачів з боку завідувача кафедри.

Тема 13-14. Загальна характеристика форм і методів організації навчання у вищій школі: методи, прийоми, засоби навчання у вищій школі; класифікація методів навчання у вищій школі; методичні основи викладання у вищій школі; форми організації навчального процесу у виші; лекція, її функції, класифікація; етапи підготовки лекції; композиційна структура лекції; принципи композиції лекції; особливості використання лектором лінгвістичних, паралінгвістичних і кінетичних способів впливу на аудиторію; критерії оцінки лекції і лекційної майстерності; практичне заняття, його мета, функції і структура; види і форми проведення практичних занять; лабораторно-практичне заняття; організація проведення практичного заняття; критерії оцінки якості проведення практичних занять; мотиви навчання студентів.

Тема 15. Поняття контролю навчальної діяльності студентів: функції, принципи організації, види та форми; контроль, його мета і функції; види контролю (поточний, проміжний, підсумковий); атестація; модульний контроль; семестровий контроль; розробка екзаменаційних білетів і питань до заліків; підготовка і організація проведення екзамену і заліку; вимоги, що пред‘являються до проведення іспитів і заліків.

Базова

  1. Фіцула М.М. Педагогіка вищої школи: навч. посіб. / М.М. Фіцула. – К. : «Академвидав», 2014. – 456 с.
  2. Лисянська Т.М. Педагогічна психологія. Навч. посіб. / Т. М. Лисянська,– К.: Каравела, 2019.
  3. Педагогічна майстерність: Хрестоматія: Навч. посіб./ Упоряд.: І.А. Зязюн, Н.Г.Базилевич, Т.Г. Дмитренко та ін.; За ред.. І.А. Зязюна. – К.: Вища школа, 2006.
  4. Калашнікова Л. М., Жерновникова О.А. Педагогіка вищої школи у схемах і таблицях : навчальний посібник. – Харків, 2016. – 260 с.
  5. Хрестоматія з педагогіки вищої школи : навчальний посібник / [уклад. : В. І. Лозова, А. В. Троцко, О. М. Іонова, С. Т. Золотухіна ; за заг. ред. В. І.Лозової]. – Х. : Віровець А. П. «Апостроф», 2011. – 408 с.
  6. Бех І. Д. Особистісно зорієнтоване виховання: Наук.-метод. посібник / І.Д Бех. – К.: ІЗМН, 1998. – 204 с.

Допоміжна

  1. Академічна доброчесність: шлях до очищення // Освіта України. – 2019. – № 22 квіт. (№ 16/17). – С. 12-13.
  2. Балик Н.Р. Інноваційне освітнє середовище університету як інструмент підвищення якості знань педагогів нової формації / Н.Р. Балик, Г.П. Шмигер // Комп'ютер у школі та сім'ї. – 2018. – № 1. – С. 4-10.
  3. Барбашова І.А Дидактика: навч. посібник для ст-тів ВНЗ / І.А. Барбашова. – Донецьк: Ландон-ХХІ, 2011. – 228с.
  4. Болонський процес : нормативно-правові документи / уклад.: З.І. Тимошенко, І.Г. Оніщенко, А.М. Грехов, Ю. . Палеха. – К. : Вид-во Європ. У., 2004. – 102 с.
  5. Воробієнко П. Удосконалення практичної підготовки студентів у закладах вищої освіти / П. Воробієнко // Вища освіта України. – 2018. – № 3. – С. 29-38.
  6. Гірняк А. Психологічний аналіз і систематика стилів освітньої взаємодії / А. Гірняк // Психологія і суспільство. – 2018. – № 1/2. – С. 118-126.
  7. Савченко Н. Особливості компетентнісно орієнтованого навчання у вищій школі / Н. Савченко, М. Дубінка, О. Язловецька // Рідна школа : наук.-пед. журнал / МОН України. – 2019. – № 2. – С. 22-28.
  8. Сікорський П. Формування нових технологій навчання у закладах вищої освіти / П. Сікорський, І. Колодій // Вища освіта України. – 2019. – № 2. – С. 68-76.
  9. Шелестова А.М. Онлайн-сервіси як перспективні та альтернативні засоби навчання студентів вишів України / А. М. Шелестова // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія : наук. журнал / Нац. акад. керівних кадрів культури і мистецтв. – 2018. – № 2. – С. 23-29.

Інформаційні ресурси

  1. www.education.goy.ua – веб-сторінка Міністерства освіти і науки України.
  2. www.nduv.gov.uа – веб-сторінка бібліотеки імені В. Вернадського.
  3. www.ekniga.com.ua − Інформаційно-пошукова система-каталог з електронної літератури: книжки, довідники, словники, енциклопедії, підручники.
  4. www.7ua.net − Електронна бібліотека: енциклопедії, словники, підручники, будь-яка література.
  5. www.lib.com.ua − Сайт електронної бібліотеки.
  6. Кузьмінський А.І. Педагогіка вищої школи: навч. посіб. [Електронний ресурс] / А.І. Кузьмінський. – URL : http://www.info-library.com.ua/books-book-105.html.

Координатор Syllabus