Кафедра автомобільних доріг, геодезії та землеустрою – одна з найстаріших в університеті. Вона була створена в 1938 році як кафедра сільськогосподарських будівель і споруд, у зв’язку з розгалуженням на три кафедри тодішньої кафедри архітектури (наказ Всесоюзного комітету у справах Вищої школи від 28.10.1938 р. № 980). За 80 років кафедрою керували 6 завідувачів: доцент Т.Я. Гардасевич (1938 – 1952 рр.), професор, д.т.н. Д.М. Топчій (1952 – 1980 рр.), доцент, к.т.н. В.О. Бондар (1980 – 1984 рр.), профессор, к.т.н. В.Й. Хазін (1984 – 2012 рр.), доцент, д.т.н. Єрмоленко Д.А. (2015 р.), доцент, д.е.н. Г.І. Шарий (2012 – 2014 рр., 2016 – 2019 рр.), професор, к.т.н. Т.П. Литвиненко (з 2019р.-2023), доцент, д.е.н. Г.І. Шарий (з 2023р.).
Перший завідувач кафедри Т.Я. Гардасевич, дворянин за походженням (за деякими даними графського роду), був фахівцем із величезним досвідом архітектурно-будівельної та науково-педагогічної роботи. Вищу освіту він здобув у Петербурзькому інституті цивільних інженерів, який закінчив у 1897 році. До 1902 р. працював архітектором та інженером у митному окрузі Москви, в управлінні Південної залізниці (м. Київ, Одеса). Із 1902 по 1917 рік працював у Полтаві губернським архітектором. За 55 років професійної діяльності Т.Я. Гардасевичем були розроблені численні проекти цивільних та виробничих будівель, проекти реставрації й укріплення споруд. В 1914 році перша премія була присуджена його проекту музичного училища, яке було споруджене у Полтаві в 1916 році (пізніше – палац піонерів, зараз палац дитячої та юнацької творчості, вул. Пушкіна, 30). Будинок триповерховий, корисною площею 3134 м2, має понад 20 класних кімнат та чудовий концертний зал на 1200 (500) місць з належною звукоізоляцією та акустикою приміщень, і є пам’яткою архітектури.
Під керівництвом професора Д.М. Топчія кафедра (архітектури сільських будівель і споруд) стала визнаним не лише в Україні, але й у всій східній частині Європи науковим і науково-методичним центром у галузі сільськогосподарських будівель та підготовки інженерів-будівельників для села. На її базі відбувалися всеукраїнські та міжнародні конференції та наради, наказом Мінвузу кафедра була затверджена базовою по країні зі спеціальності «Сільськогосподарське будівництво», провідні викладачі кафедри були членами науково-методичної комісії Мінвузу країни. Викладачі кафедри Д.М. Топчій, М.П. Кончуков, В.С. Бойчук, В.О. Бондар, О.Б. Кошлатий, В.Й. Хазін є авторами типових навчальних програм, затверджених Мінвузом СРСР із чотирьох навчальних дисциплін. У 60 – 80-ті роки ХХ ст. на кафедрі проходили стажування науково-педагогічні працівники практично з усіх регіонів Східної Європи а провідні викладачі кафедри передавали свій досвід і читали курси лекцій в Узбекистані, Киргизії, Казахстані, Болгарії, Польщі.
Перші студенти-іноземці з Угорщини навчалися у 60 – 70-ті роки в нашому ВНЗ саме за спеціальністю «Сільськогосподарське будівництво».
У 1954 році Д.М. Топчій видав свою фундаментальну працю „Сільськогосподарські будівлі і споруди”, яка спочатку мала гриф навчального посібника, а наступні три видання 1962, 1973 і 1985 рр. − підручника для ВНЗ. Цей підручник-монографія вже понад півстоліття використовується для підготовки майбутніх інженерів у галузі сільськогосподарського будівництва, а також є корисним посібником для інженерів-проектувальників, архітекторів та наукових працівників і широко відомий у країнах близького й далекого зарубіжжя. Понад 15 років Д.М. Топчій був єдиним у країні доктором наук у галузі сільськогосподарських будівель.
У 60 – 90-ті роки на кафедрі плідно працювали викладачі Б.А. Милашенко, М.І. Гарець, Ю.Е. Баламовський, Т.М. Фалеєва, Н.П. Олійник, В.О. Бондар, Н.М. Буцька та інші.
Двадцять вісім років кафедру очолював к.т.н., професор, В.Й. Хазін, який прийшов на кафедру в 1978 році. Випускник нашого ВНЗ, на той час він пройшов чималий життєвий шлях і збагатився значним виробничим досвідом. Працював будівельним майстром, виконробом, заступником начальника, головним інженером і начальником будівельної організації БУ-113 тресту «Південтрансбуд». Із 1976 по 1978 р. як досвідчений фахівець у галузі транспортного будівництва був у закордонному відрядженні та працював головним інженером департаменту транспортного будівництва Сирії.
У 1990 році кафедра була об’єднана з кафедрою інженерної геодезії й називалася «Кафедрою архітектури сільських будівель та об’єктів агропромислового комплексу».
Коли на початку 1990-х рр. під керівництвом ректора Олександра Григоровича Онищенка відбувалось реформування тодішнього Полтавського інженерно-будівельного інституту в багатопрофільний технічний університет сучасного типу, колектив кафедри активно включився у цей процес.
Таким чином, кафедра значно розширила свій профіль і стала забезпечувати викладання фахових дисциплін не лише для спеціалізації «Сільськогосподарське будівництво», а й для нової спеціальності «Автомобільні дороги і аеродроми», відкритої у 1995 році. Значного динамізму набув розвиток кафедри в останні роки за сприяння керівництва університету і особисто ректора Володимира Олександровича Онищенка. У 2013 році здійснено набір студентів на навчання за напрямом 6.080101 «Геодезія, картографія та землеустрій» (спеціальність 193 «Геодезія та землеустрій»). Відповідно продовжує оновлюватись і розширюватись матеріально-технічна база кафедри та науково-методичне забезпечення.
Кафедрою підготовлено понад шість тисяч сільських інженерів-будівельників і близько 500 інженерів-автодорожників та більше 200 інженерів-землевпорядників, які заслужили добру славу рідному ВНЗ у різних куточках колишнього Союзу та України. Значна частина випускників колишнього факультету сільськогосподарського будівництва традиційно продовжували навчання в аспірантурі й займалися науково-педагогічною роботою. Чимало з них стали кандидатами та докторами технічних, й навіть економічних наук. Працювали чи працюють на посадах проректорів, деканів, зав. кафедр різних ВНЗ, у науково-дослідних установах.
У різний час на кафедрі працювали відомі науковці – доктори наук і професори І.Г. Красовський, В.С. Бойчук, В.О. Бондар, А.Г. Григоренко, Г.П. Хохлов, Д.О.Павлюк, В.Й. Хазін; кандидати наук і доценти П.С. Корба, І.Ю. Богдан, О.Б. Кошлатий. На кафедрі діє аспірантура, а з 2000 р. здійснюється підготовка магістрів.
Останнім часом науковці кафедри розробили проектні пропозиції кооперованих тваринницьких будівель і споруд, що трансформуються, для фермерських господарств тощо. Рекомендації за результатами досліджень технічного стану будівель та споруд Полтавської птахофабрики, низки шкіл Полтавського, Кременчуцького, Шишацького, Миргородського районів упроваджено під час їхньої реконструкції. Розробка «Каркасно-тентове укриття багатофункціонального призначення, що трансформується» експонувалась у Києві на національній виставці «Укртехнологія» і була відзначена дипломом.
Зараз науково-дослідна діяльність кафедри здійснюється за такими напрямками:
- Удосконалення типів сільських будівель (керівник − д.т.н., доцент Єрмоленко Д.А.);
- Благоустрій автомобільних доріг і вулично-дорожньої мережі – державний реєстр №0114 U 000354 (керівник − к.т.н., професор Литвиненко Т.П.);
- Інституційний розвиток та вдосконалення земельно-кадастрових проектно-вишукувальних робіт (керівник − д.е.н., доцент Шарий Г.І.).
Опубліковано 11 монографій, 4 підручники з грифом Міністерства освіти та науки: «Сільскогосподарські будівлі та споруди» (1954, 1962, 1973, 1985), «Планування та забудова сільських населених пунктів» (1972, 1979, 1986), «Сільськогосподарські дороги та майданчики» (2000), «Штучні споруди на автомобільних дорогах” (2004); понад 30 навчальних посібників, серед них: (1989), «Реконструкція будівель і споруд АПК» (1994), «Сільські житлові та громадські будівлі» (1995), «Основи будівельної фізики сільських споруд» (1995), «Практикум з інженерної підготовки та благоустрою території під забудову» (1996), «Будівлі та споруди агропромислового комплексу» (1988, 2006), «Архітектурно-ландшафтний та інженерний благоустрій автомобільних доріг» (2010); «Проектування об’єктів виробничої бази дорожнього будівництва» (2010); «Загальний курс шляхів сполучення» (2012);«Температурні впливи на огороджувальні конструкції будівель» (2012); «Державний земельний кадастр. Частина І. Оцінка землі» (2014); «Державний земельний кадастр. Частина ІІ. Земельна реєстрація. Кількісний та якісний облік земель. Застосування земельного кадастру» (2015); «Інституційне забезпечення розвитку земельних відносин в аграрному секторі України: монографія» (2016); «Принципи благоустрою автомобільних доріг та вулично-шляхової мережі: монографія» (2017); «Ліцензування та патентування наукової продукції» (2017); «Законодавче забезпечення кадастру нерухомості» (2017); «Земельно-кадастрове картографування» (2017); «ГІС в кадастрових системах» (2017); «Моніторинг та охорона земель» (2017); «Наукові основи землеустрою» (2017); «Планування розвитку територій» (2017); «Land relations as a Factor of Food Security: collective monograph» (2017); «Загальний курс шляхів сполучення: навчальний посібник» (2018); «Legal regulatory aspects оf land monitoring in Ukraine: collective monograph» (2018); «Земля і ринок: монографія» (2019); «Principles of planning street and road environment to the needs of persons with disabilities: collective monograph» (2019); «Економіко-математичні методи і моделювання в землеустрої» (2019); «Ринок землі та нерухомості» (2021); «Благоустрій автомобільних доріг: навч. посібник» (2022); «Історія розвитку землеустрою та земельного кадастру в України: навчальний посібник» (2022); 5 довідників, 11 нормативних документів і технічних умов, понад 600 статей. Отримано понад 35 патентів та авторських свідоцтв на винаходи.
Колектив кафедри постійно та особливо починаючи із розгортанням Антитерористичної операції на сході України у 2014 році своєю активною громадською позицією сприяє розвитку демократичної та правової держави. Під час аудиторних занять, консультацій, індивідуальної та виховної роботи із здобувачами вищої освіти проводяться заходи із усвідомлення цінностей громадянського демократичного суспільства, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина; виховання у студентів почуття патріотизму, готовності до трудової діяльності, відповідальності за свою роботу, долю суспільства, держави; поширення знань про видатних особистостей українського державотворення і науки. В освітньому процесі члени кафедри дотримуються принципів академічної доброчесності, корпоративної етики; під час співпраці з установами громадянського суспільства дотримуються завдань національно-патріотичного виховання, запобігання поширенню недостовірної інформації тощо. Після повномасштабного вторгнення рф на Україну у лютому 2022 року члени кафедри, їхні родини та випускники систематично донатять під час збору коштів та матеріальних цінностей для Збройних Сил України та Нацгвардії, внутрішньо переміщених осіб із окупованих територій, а також тварин-переселенців у «Екопарку Ковалівка», що знаходиться поруч із Полтавою. Влітку 2023 року члени кафедри разом із її випускниками, що працюють в ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області», долучилися до проєкту відбудови підтоплених в результаті підриву Каховської ГЕС житлових будівель на Херсонщині за державною програмою «Пліч-о-пліч».
Колектив кафедри не зупиняється на досягнутому і спроможний успішно розв’язувати нові завдання.
Т.Я. Гардасевич