Історія кафедри будівельних конструкцій

З 1 грудня 2020 року наказом ректора університету №254 від 30.10.2020 року в складі навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою створена кафедра будівельних конструкцій. До її складу увійшли кафедри:

  • залізобетонних і кам’яних конструкцій та опору матеріалів;
  • конструкцій з металу, дерева і пластмас;
  • будівельної і теоретичної механіки;
  • основ та фундаментів.

Із метою розв’язання нагальної проблеми притоку в будівництво висококваліфікованих спеціалістів у галузі залізобетону відповідно до наказу МВССО УРСР №327 від 25 червня 1960 року була започаткована в Полтавському інституті інженерів сільськогосподарського виробництва кафедра залізобетонних та кам’яних конструкцій у результаті поділу кафедри «будівельні конструкції», котра існувала з 1933 року, на дві – «залізобетонні та кам’яні конструкції» й «металеві та дерев’яні конструкції».

Починаючи з 1960 року новостворена кафедра залізобетонних та кам’яних конструкцій активно включилась не тільки у навчально-виховний процес, але й вагомо заявила про себе в науково-дослідницькій і дослідно-конструкторській роботі. Тому невдовзі, у 1963 році, відповідно до наказу МВССО СРСР №122 від 16 квітня при кафедрі було відкрито аспірантуру за 3 спеціальностями. Науковими керівниками аспірантури були призначені к.т.н., доцент Торяник М.С. – за спеціальністю «Залізобетонні та кам’яні конструкції»; професор Платонов Є.В. – за спеціальністю «Основи і фундаменти»; к.т.н., професор Топчій Д.М. – за спеціальністю «Архітектура».

Першим завідувачем кафедри залізобетонних та кам’яних конструкцій у 1960 році став доцент Торяник Михайло Степанович. На цій посаді він пропрацював до 1975 року, добре налагодивши навчальний процес, створив наукову школу з дослідження роботи залізобетонних конструкцій на складні види деформацій, на сьогодні відому як в Україні, так і за кордоном, став доктором наук, професором – відомим ученим.

Перший завідувач кафедри залізобетонних та кам’яних
конструкцій – д.т.н., професор М.С. Торяник

Після виходу М.С. Торяника на пенсію кафедрою завідували: к.т.н., доцент Макаренко Л.П. – з 1975 по 1978 р.; лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, д.т.н., професор Вахненко П.Ф. – з 1978 по 1985 р.; к.т.н., доцент Руденко Ю.М. – у 1985 р.; д.т.н., професор Павліков А.М. – з 1985 по 1990 р.; к.т.н., доцент Митрофанов В.П. – з 1990 до 1997 р. Із 1997 р. завідування кафедрою було покладено на д.т.н., професора Павлікова А.М.

7 грудня 2005 року до кафедри залізобетонних та кам’яних онструкцій була приєднана кафедра опору матеріалів, до цього створена у 1954 році в результаті поділу кафедри будівельної механіки. До моменту об’єднання двох кафедр першим завідувачем кафедри опору матеріалів (з 1954 по 1975 р.) був к.т.н., доцент Хілобок Г.К. У подальшому цю кафедру очолювали: к.т.н., доцент Куренков О.Ф. (з 1975 по 1981 р.); к.т.н., доцент Толстопятов Р.В. (з 1981 по 1986 р.); д.т.н., професор Горик О.В. (з 1986 по 2004 р.); к.т.н., доцент Муравльов В.В (з 2004 по 2005 р.).

Перший завідувач кафедри опору
матеріалів – к.т.н., доцент Хілобок Г.К.

У 2003 році за підтримки ректора університету, д.т.н., професора О.Г. Онищенка при кафедрі організовано підготовку фахівців за спеціалізацією «Експлуатація, ремонт і підсилення конструкцій будівель та споруд». Ця спеціалізація була єдиною в Україні й ставила за мету підготовку спеціалістів із надійного технічного обслуговування будівель. З появою цієї спеціалізації в галузі будівництва ієрархічне коло (проектування – будівництво – експлуатація) існування будівельного комплексу будівель та споруд тепер забезпечується підготовкою (до цього відсутньою для його третьої ланки) спеціалістів за профілем «експлуатація, ремонт і підсилення».

Першими аспірантами кафедри були Л.І. Сердюк (д.т.н., професор, працював до червня 2009 р. завідувачем  кафедри теоретичної механіки ПолтНТУ) та Є.М. Бабич (нині д.т.н., професор, завідувач кафедри інженерних конструкцій Національного університету водного господарства і природокористування в м. Рівне). Безпосередньо на кафедрі захищено 4 докторські дисертації (М.С. Торяник, П.Ф. Вахненко, С.І. Роговий, А.М. Павліков) та більше 50 кандидатських дисертацій.

Керували аспірантурою доктор технічних наук, професор М.С. Торяник; доктор технічних наук, заслужений працівник народної освіти України, дійсний член академії будівництва України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки П.Ф. Вахненко; кандидати технічних наук, доценти В.П. Митрофанов, Є.В. Клименко, М.М. Губій, С.І. Роговий. Тепер керівництво науковою роботою аспірантів здійснюють доктор технічних наук, професор А.М. Павліков, кандидат технічних наук, професор О.О. Довженко та кандидати технічних наук, доцент Гарькава О.В. і с.н.с Погрібний В.В.

Із числа колишніх аспірантів кафедри після захисту кандидатських дисертацій шестеро – Є.М. Бабіч, П.Ф. Вахненко, А.М. Павліков, Є.В. Клименко, С.І. Роговий, О.В. Семко – свій науковий шлях продовжили, захистивши докторські дисертації за спеціальністю «Будівельні конструкції, будівлі та споруди». Але багато  хто  присвятив своє життя науковій діяльності не тільки в галузі будівництва, але й у інших наукових галузях. Так, Л.І. Сердюк захистив дисертацію за двома спеціальностями – «Машинознавство і деталі машин» та «Динаміка, міцність машин, приладів і апаратури»; О.В. Горик захистив дисертацію за спеціальністю «Механіка деформівного твердого тіла»; М.Є. Рогоза – захистив дисертацію за спеціальністю «Економіка, організація і управління підприємствами».

Сім випускників аспірантури стали академіками, одинадцять – отримали звання професора і багато з них працювали й працюють проректорами ЗВО, деканами факультетів і завідувачами кафедр, керівниками державних установ, будівельних організацій та інших галузей господарства.

Першим завідувачем кафедри конструкцій з металу, дерева і пластмас був к.т.н., доцент Бродецький Всеволод Олександрович. Він очолював кафедру протягом 20-ти років із 1951 по 1972 рік. Із 1972 по 1976 рік кафедрою завідував к.т.н., доцент Чернявський Андрій Іванович, потім із 1976 по 1987 рік кафедрою керував к.т.н., доцент Андрейко Микола Тимофійович, із 1987 по 1995 рік кафедру очолював д.т.н., професор Стороженко Леонід Іванович. Із 1995 по 2020 рік кафедрою завідував д.т.н., професор Пічугін Сергій Федорович.

За час свого існування кафедра конструкцій з металу, дерева і пластмас провела значну роботу зі створення та зміцнення своєї науково-технічної бази і наукового потенціалу. У 1996 році вперше в Україні на базі кафедри створена спеціалізація «Проектування і будівництво об’єктів газонафтодобувного комплексу».

У 2001 році на кафедрі започаткована магістратура, у 1987 році відкрита аспірантура, у 1997 році – докторантура. Створені три наукові школи, за останні роки опубліковано більше 30-ти монографій і навчальних посібників.

Кафедра конструкцій з металу, дерева і пластмас постійно надавала допомогу будівельним організаціям міста й області у сфері підвищення надійності та експлуатаційних якостей будівель і споруд, шляхом проведення експертиз та консультацій.

Кафедра підтримувала ділові і дружні зв'язки зі спорідненими кафедрами ЗВО України, таких як КНУБА, ХДТУБА, ПДАБА, ДонНАБА, ОДАБА, НУ "Львівська Політехніка", інститутами НАН України та технічними університетами Польщі (м. Люблін, м. Кельце).

Результати роботи наукових шкіл кафедри конструкцій з металу, дерева і пластмас включені в національні нормативні документи:

  • ДБН 362-92 «Оцінка технічного стану сталевих конструкцій виробничих будівель і споруд, що знаходяться в експлуатації».
  • ДБН В. 1.2-96 «Загальні принципи забезпечення надійності і безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій і основ».
  • ДБН В.1.2.-2:2006 «Навантаження і впливи».
  • ДБН В.2.6-160:2010 «Сталезалізобетонні конструкції»
  • ДБН В.2.6-163:2010 «Сталеві конструкції. Норми проектування, виготовлення і монтажу».

Під час церемонії вручення Державної премії (зліва направо) професори Пічугін С.Ф., Семко О.В., Онищенко В.О., президент АН України, академік Патон Б.Є, професори Ємельянова І.А. та Стороженко Л.І.

Кафедра будівельної та теоретичної механіки створена в університеті в 2014 році. Завідуючим кафедрою був кандидат технічних наук, професор, член-кореспондент академії будівництва України Шкурупій Олександр Анатолійович.

Склад кафедри будівельної і теоретичної механіки імені Л.І. Сердюка станом на 01.04.2015 року

До цього часу, з 1950 року, існували дві окремих кафедри – «Будівельної механіки» і «Теоретичної механіки».

Дисципліни «Будівельна механіка» і «Теоретична механіка» викладалися з моменту заснування інституту сільськогосподарського будівництва (1930р.).

Першими викладачами кафедри будівельної механіки були професор Купінський К.М. та старший викладач Майліс Я.Х.

Перші викладачі будівельної механіки Купінський К.М. та Майліс Я.Х.

До 1953 року різні фундаментальні і фахові дисципліни (теоретична механіка, опір матеріалів, будівельна механіка, будівельні конструкції тощо) викладались на об‘єднаній кафедрі будівельної механіки.

З 1953 року кафедра будівельної механіки стала існувати самостійно. Першим завідувачем кафедри був доцент, к.т.н. Доценко І.С.

З 1962 року при кафедрі будівельної механіки організована лабораторія обчислювальної техніки, яку очолював к.т.н., професор Невський П.М. Відтоді колектив кафедри проводить активну роботу з упровадження обчислювальної техніки в навчальний процес та виконання науково-дослідницьких робіт.

Професори Невський П.М. та Доценко І.С.

            На базі кафедральної лабораторії обчислювальної техніки у 1980 році при кафедрі був створений обчислювальний центр навчального закладу, першим начальником якого був к.т.н., доцент Митрофанов Б.П.

Доцент кафедри Митрофанов Б.П.

Колектив кафедри був фундатором впровадження ЕОМ у навчальний процес, науково-дослідницьку роботу та автоматизовану систему управління нашого навчального закладу (АСУ ВУЗ). Виконуючи роботи з освоєння різних ЕОМ („Промінь”, „Наірі”, „Мінськ-22”, „ЕС–1022”, „ЕС 1036”, персональних комп’ютерів тощо) кафедра приймала активну участь у підготовці та перепідготовці викладачів і співробітників навчального закладу з питань використання обчислювальної техніки. На кафедрі були розроблені  та впроваджені в навчальний процес автоматизовані системи контролю знань студентів.

У 1990 році обчислювальний центр став самостійним підрозділом.

У жовтні 1983 року на базі кафедри будівельної механіки проводилась науково-технічна конференція за участю провідних науковців в цій галузі.

Учасники науково-технічної конференції в жовтні 1983 року: І.С.Цуркова, О.М.Масленнікова, О.Р.Ржаніцина, Г.С.Петросяна, Н.П.Абовського, Н.Д.Левіцької та викладачі кафедри будівельної механіки

Доповідь на науково-технічній конференції д.т.н., професора О. Р. Ржаніцина

В різні роки на кафедрі будівельної механіки працювали такі провідні викладачі: Майліс Я.Х., Доценко І.С., Невський П.М., Репало А.А., Коломієць І.А., Митрофанов Б.П., Карамушка В.М., Яровий М.Л, Клименко В.І., В.М. Рубель, Козир О.О., Крещенко Л.Ф., Корх О.І., Кропивницький С.В., Савенко Р.Г., Рогоза М.Є., Харченко О.А, Сороковий О.І., Голов О.О., Васюта В.В., Пащенко А.М., Карабаш Л.В., Джура В.М. та інші.

Кафедру будівельної механіки очолювали:

  • 1935-1941 рр. – професор Купінський К.М.
  • 1941-1953 рр. – доцент, к.т.н. Хілобок Г.К.
  • 1953-1962 рр. – доцент, к.т.н. Доценко І.С.
  • 1962-1972 рр. – доцент, к.т.н. Невський П.М.
  • 1972-1986 рр. – заслужений діяч ВШ УРСР, професор Доценко І.С.
  • 1987-1994 рр. – доцент, к.т.н., Козир О.О.
  • 1994-1998 рр. – доцент, к.т.н., Клименко В.І.
  • 2003-2014 рр.– доцент, к.т.н., Шкурупій О.А.

З 2004 року на кафедрі під науковим керівництвом Шкурупія О.А. підготували і захистили кандидатські дисертації: Д.М. Лазарєв (2008), П.Б. Митрофанов (2013), О.М. Лазарєва (2014).

У 1952 році була створена кафедра вищої математики і теоретичної механіки. Її очолив випускник Московського інженерно-будівельного інституту, учень професора В.І. Мурашова, кандидат технічних наук, доцент Олександр Федорович Курєнков (1919 – 1987).

У період із 1958 по 1961 рік завідувачем кафедри був випускник Харківського державного університету, кандидат фізико-математичних наук, доцент Микола Миколайович Супрун.

Із 1961 року кафедру очолювала випускниця Львівського державного університету, учениця відомого механіка, професора М.Я. Леонова, кандидат фізико-математичних наук К. С. Дейнеко. В цей час кафедра поповнилась молодими науковцями – кандидатами наук (Ю.Н. Засько, Ю.С. Жарій, В.М. Кравець, Л.І. Сердюк).

У травні 1972 року була створена окрема кафедра теоретичної механіки, завідувачем якої була К.С. Дейнеко. На кафедрі працювало 7 викладачів.

У 1976 році кафедру теоретичної механіки очолює к.т.н., доцент Л.І. Сердюк.

Із цього часу кафедра зростає чисельно, залучаються науковці, кандидати наук Н.М. Богомолова, А.Г. Касьянов, Ю.С. Костін, Г.О. Рябцев. Захищають кандидатські дисертації О.В. Редкін та А.Т. Лобурець.

К.т.н., доцент Сердюк Л.І.

З 1987 по 1992 рік кафедру очолював випускник Київського державного університету, учень професора Т.В. Путята, к. ф.-м. н.., доцент В. М. Кравець. У 1989 році на кафедрі було створено аспірантуру. Першим аспірантом був випускник Полтавського інженерно-будівельного інституту О.М. Черевко (науковий керівник Сердюк Л.І).

З 1992 року кафедру очолював д.т.н., професор Л.І.Сердюк.  Під його керівництвом підготували і захистили кандидатські дисертації: О.М. Черевко (1993), С.М. Жигилій (1997), Л.І. Зав'ялова (1997), Ю.О. Давиденко (1999), С.М. Гнітько (1999),  Л.М. Осіна (2000).

Доктор технічних наук, професор Сердюк Л.І.

На кафедрі теоретичної механіки працювали кандидати технічних наук: І.А. Коломієць, В.П. Митрофанов, Н.М. Богомолова, А.Г. Касьянов, О.В. Редкін, С.М. Гнітько, Ю.С. Костін, І.О. Рябцев; кандидати фізико-математичних наук: А.Т. Лобурець, Н.Б. Сененко, С.М. Малинський та ін.

В різні роки кафедру теоретичної механіки очолювали:

  • 1952 – 1958 рр. – доцент, к.т.н. Курєнков О.Ф.
  • 1958 – 1961 рр. – доцент, к.т.н. Супрун М.М.
  • 1961 – 1976 рр. – доцент, к.т.н. Дейнеко К.С.
  • 1976 – 1987 рр. – доцент, к.т.н. Сердюк Л.І.
  • 1987 – 1992 рр. – Кравець В.М.
  • 1992 – 2009 рр. – професор, д.т.н., Сердюк Л.І.
  • 2009 – 2014 рр. – доцент, к.т.н., Черевко О.М.

Кафедра приймала участь у розробці державних будівельних норм України та державних стандартів, а саме: ДБН В.2.6-98:2009 Конструкції будинків і споруд. Бетонні та залізобетонні конструкції. Основні положення - Міністерство регіонального розвитку та будівництва України. Київ, 2011 (за участю Шкурупія О.А.).

У 1958 році професора Платонова Є.В. було обрано за конкурсом на посаду завідувача кафедри технології, організації і економіки будівництва, основ і фундаментів Полтавського інституту інженерів сільськогосподарського будівництва.

У 1961 році Євген Володимирович у співавторстві з Березанцевим В.Г., Сидоровим М.М. та Ярошенко В.О. видав підручник «Механика грунтов, основания и фундаменты», за що йому було присвоєно наукове звання професора.

У 1963 році на кафедрі була відкрита аспірантура за спеціальністю "Основи та фундаменти". Наукові теми виконували перші аспіранти Хілобок В.Г., Жорнік Г.В., Забара В.Г., Зоценко М.Л., Скриль І.Н., Яковлєв А.В.

У 1964 році в університеті було створено кафедру основ та фундаментів, яку очолив професор Е.В. Платонов.

1968 – 1969 роках відбувся захист дисертацій перших аспірантів.

У 1971–1972 роках колектив кафедри брав участь у розробленні державної теми «Мікросейсморайонування міст Дагестану».

На кафедрі велася підготовка аспірантів-виробничників: Хазін В.Й. – на той час начальник будівельного управління тресту «Південтрансбуд» м. Полтава, Ландар О.М. – головний інженер того ж управління, Кузьменко Г.В. – керуючий трестом «Полтавсільбуд».

Перший завідувач кафедри основ і фундаментів професор Є.В. Платонов

У 1985 і 1986 роках на базі кафедри у Полтаві були проведені дві «школи передового досвіду інженерно-технічних працівників» системи Мінбуду і Мінмонтажспецбуду України.

У 1991 році у Полтаві було проведено Першу, а у 1995 році – Другу Українські конференції з механіки ґрунтів, геотехніки і фундаментобудування.

У листопаді 2007 і 2017 роках за ініціативою кафедри в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка відбулися Міжнародні науково-технічні семінари «Сучасні проблеми геотехніки», присвячені 110 і 120 річчю з дня народження колишнього завідуючого кафедрою професора Є.В. Платонова.

З 2010 року співробітники кафедри плідно займаються впровадженням грунтоцементу у практику фундаментобудування.

На сьогоднішній день за результатами наукової роботи кафедри захищені біля 60 кандидатських і 4 докторських дисертації. За останні 10 років співробітниками кафедри виконані госпдоговірні роботи на суму більше 5 мільйонів гривень.