Історія кафедри фізичної культури та спорту

Історія кафедри фізичної культури та спорту бере початок з 19 серпня 1930 року, коли було відкрито Інститут сільськогосподарського будівництва та започатковано викладання спеціального курсу фізичної підготовки при військовій кафедрі. Очолював кафедру Новінський Михайло Антонович, Майстер спорту з гімнастики.

Нажаль, у 1932-1933 рр. фізичне виховання в інституті довелося відмінити у зв’язку з голодомором. Лише з 1934 р. фізична культура при інституті відроджується: починають успішно функціонувати спортивні секції з волейболу, баскетболу, футболу, гімнастики, великого тенісу та кульової стрільби. На кінець 1934 р. усі 175 студентів інституту проходили фізичну підготовку та виконували нормативні вимоги, отримавши по закінченню навчання відзнаки ГТО, зокрема: 5 із них надано звання «Кращий спортсмен», а 60 студентам – «Класний спортсмен».

Найпопулярнішим видом спорту на той час був волейбол. Збірна команда інституту з волейболу брала участь не лише у міжміських змаганнях, а й міжобласних.

З 1937 року при інституті започатковуються спортивні секції з гімнастики, кульової стрільби, баскетболу. Так, тренувальну роботу змішаної партнерної (хлопці та дівчата) гімнастики організував студент Кисельов Микола, який і був тренером команди, яка в 1936 році стала призером всесоюзних змагань у Москві й отримала право виступати у московському цирку. Але студенти не скористались цим правом і, закінчивши навчання, пішли працювати на виробництво. Команда з кульової стрільби інституту виборола чемпіонство на рівні м. Полтави.

У 1937 році було офіційно відкрито кафедру фізичного виховання, у складі якої було лише 2 викладачі, які забезпечували організацію і проведення фізичної культури серед усіх студентів інституту (близько 200 осіб).

З часів Великої Вітчизняної війни до 1948 р. курс фізичного виховання не викладався в інституті. Лише в 1948 р. було відновлено роботу кафедри фізичного виховання, завідувачем якої було призначено Котовенка Івана Яковича. З того часу активно формується викладацький склад, який поповнюється фахівцями-спортсменами. На вивчення навчальної дисципліни «Фізичне виховання» в той час відводилося 4 години на тиждень на всіх курсах. Крім цього було відновлено роботу спортивних секцій, що сприяло створенню футбольної (тренер – І.Я. Котовенко), волейбольної (жіноча) (тренер – Г. Шерман), гандбольної та баскетбольної (тренер – М.І. Хомутов), з важкої атлетики (І.Я. Котовенко) команд з числа студентів.

У 1948-1953 рр. студенти-легкоатлети ставали чемпіонами області. Так, Єрісова Л.Г. – з бігу на 100 м, Шашко К.І. – з метання диску та Вілокур Ф. – з бігу на 5000 м.

У 1954 році на кафедру фізичного виховання приходить працювати Шулежко І.О., який на першості України з легкої атлетики (бар'єрний біг) стає срібним призером. Його вихованці з секції легкої атлетики Єрісова Л.Г. та Марченко К.І. (метання списа) стають чемпіонками Полтавської області.

За 9 років (1956-1965 рр.) викладачами кафедри фізичного виховання серед числа студентів було підготовлено 3 майстри спорту з кульової стрільби та спортивної гімнастики.

У 1956 - 1976 рр. колектив кафедри фізичного виховання поповнюється кваліфікованими викладачами, тренерами і вже складає 14 осіб.

З 1976 по 1990 роки завідувачем кафедри було призначено старшого викладача Ткаченка Володимира Івановича. Ці роки відзначаються особливою інтенсивністю у підготовці спортсменів-розрядників, майстрів спорту, значківців ГПО, інструкторів, суддів. Центром спортивного життя інституту стає спортивний клуб. Студенти-спортсмени інституту впродовж семи років виборюють перші місця серед спортивних клубів закладів вищої освіти міста. Команда боксерів неодноразово здобувала кубок Полтавської області. Значні спортивні досягнення мали секції боротьби самбо, дзюдо під керівництвом Чоні В.М.

У 1980 р. легкоатлети інституту були удостоєні права нести вулицями м. Полтави олімпійський вогонь.

Особливістю фізичного виховання 70-80-х років була масовість. У інституті працювали 20 спортивних секцій із 15 видів спорту. Це стало запорукою того, що у 1981 році на спортивних змаганнях Спартакіади України серед спортивних клубів, участь у яких брали 74 заклади вищої освіти, спортсмени нашого інституту вибороли сьоме загальнокомандне місце та третє місце у молодіжних іграх із плавання. При спортивному клубі була відкрита юнацько-спортивна школа, у якій понад сто дітей займалися боротьбою самбо й дзюдо.

У період з 1976 по 1990 роки колектив кафедри здійснював підготовку збірних команд та окремих спортсменів до змагань різного рангу – від першості СРСР і УРСР до місцевого значення. Під керівництвом викладачів кафедри, в першу чергу Манді П.Я., Прудка Г.В., Базелевича А.М., Чоні В.М., близько 30 студентів-спортсменів виконали норматив Майстра спорту.

Колектив кафедри у складі 22 осіб (17 викладачів та 5 осіб допоміжного персоналу) і окремі викладачі інших кафедр інституту неодноразово нагороджувались почесними грамотами та різного роду відзнаками голови федерації легкої атлетики СРСР та редакції газети "Известия", комітетом ЦК ДОСААФ СРСР, міністрами вищої та середньої спеціальної освіти СРСР та УРСР, президією ЦР "Буревісник", головами обласної, міської та районної Рад народних депутатів, обласною Радою профспілок, ректоратом нашого навчального закладу.

З 1991 по 1997 роки кафедру фізичного виховання очолював Володимир Пащенко. Під його керівництвом було розроблено робочу навчальну програму з фізичної культури для студентів університету, впроваджено диференційований залік на І-ІІІ курсах, а на IV- екзамен. Практичні заняття були спрямовані на вдосконалення фізичної підготовки студентів з одного із видів спорту за вибором студента. Спортивно-оздоровчі заходи проводив спортивний клуб, очолюваний ветераном праці й спорту Павлом Яковичем Мандьою. Це були спартакіади серед збірних команд першокурсників, факультетів, гуртожитків. Щорічно працювали 12 спортивних секцій, у яких спортивну майстерність підвищували понад 300 спортсменів. Як наслідок такої роботи за 1991-1997 р.р. кафедрою підготовлені 2 майстри спорту, 22 кандидати у майстри спорту, 161 спортсмен першого розряду, 305 – другого, 687 – третього розрядів, 140 громадських тренерів та 105 спортивних суддів.

Найбільший внесок у справу підготовки спортсменів високої кваліфікації внесли такі викладачі-тренери, як: Павло Якович Мандя, Анатолій Андрійович Манейлов, Олександр Григорович М'якота, Микола Пилипович Петренко, Валентин Арсентійович Юшин та ін. Вихованці цих тренерів успішно виступали й виступали на спортивних змаганнях міста, області, України.

З 1997 до 2002 ріку кафедру очолював кандидат педагогічних наук, доцент Бойченко Борис Федорович, тренер з футболу. У цей час кафедра приділяє велику увагу поліпшенню спортивної бази, активно залучає до цієї роботи спортивно-оздоровчий табір університету в с. Вакуленцях. Під керівництвом викладачів та тренерів збірні команди університету брали участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних та міських змаганнях. Найбільшого успіху досягла команда з жіночого футзалу, яка стала чемпіоном України у 1998 році (тренер Ягодкін С.Г.). Ця ж команда в міжнародному турнірі в м. Полтаві впевнено перемогла три збірних команди Австралії, дві з Росії та молодіжну збірну України. До складу команди входили такі гравці, як: Оксана Ткачук, Лариса Бутко, Олександра Лясковська, Ніна Пантелей, Тетяна Якимчук, Ольга Ягодкіна, Ольга Ткачук та Наталія Кривонішина.

У 1998 р. Полтавський державний технічний університет імені Юрія Кондратюка вперше був обраний місцем проведення першості України з пауерліфтингу. З 19 команд, які брали участь у цих змаганнях, команда університету виборола третє місце. Чемпіонами України серед студентської молоді в своїх вагових категоріях стали: Жигилій Андрій (електромеханічний факультет) та Юрченко Руслан (будівельний факультет). Друге місце посів Калініченко Руслан (електромеханічний факультет), третє - Борисенко Олег (будівельний факультет) і четверте - Безрук Олег (будівельний факультет). Цього ж року збірна команда університету з гирьового спорту виборола перше місце серед вищих навчальних закладів м. Полтави.

У 1998 р. спортивний клуб університету підготував: 1 майстра спорту, 3 кандидатів у майстри спорту, 20 спортсменів І розряду, 33 - II розряду, 72 - III розряду, 45 спортсменів юнацьких розрядів, 18 громадських тренерів, 15 спортивних суддів.

У 2001 році кафедру вдруге очолює Володимир Іванович Ткаченко. Основні зусилля колективу було спрямовано на організацію і проведення навчально-виховного процесу з фізичного виховання студентів, спортивно-масову і оздоровчу роботу. У 2002 році жіноча збірна команда з фут залу «Ніка-університет» у черговий раз стає чемпіоном України.

У 2003 році студенти-спортсмени університету гідно представляли заклад вищої освіти на спортивних змаганнях VІ Універсіади України: Максим Лахно (боротьба дзюдо), Олег Голуб (боротьба дзюдо), Анатолій Подробаха (футбол), які здобули на цих змаганнях важливі для університету очки. Жіноча збірна команда університету з футзалу стає цього року чемпіоном України.

Чемпіонкою України з гирьового спорту у 2003 році стає студентка Тетяна Брикіна.

У 2004 році чемпіоном Світу з гирьового спорту стає Хімченко Юрій, а Дмитро Василенко – срібним призером (тренер Мандя П.Я.).

Успішно виступають на чемпіонатах України Пашетних Андрій (легка атлетика), майстри спорту Микола Авдєєв (плавання), Олександр Сколибог, Анастасія Мороз, Лазарев Дмитро (гирьовий спорт) та інші.

У 2005 році викладачами кафедри підготовлено 5 майстрів спорту України, 9 кандидатів у майстри спорту, десятки спортсменів першого розряду, більше 200 спортсменів масових розрядів.

З жовтня 2005 року виконуючим обов’язки завідувача кафедри призначено Володимира Анатолійовича Пащенка. До спортивних здобутків 2006-2008 рр. належать виступи студентів-спортсменів на спортивних змаганнях першостей і чемпіонатах України, міжнародних змаганнях. Зокрема, Василенко Дмитро (501-СЄ) на Чемпіонаті України з гирьового спорту виборов бронзову нагороду (тренер Мандя П.Я.). Ткаченко Едуард (402-ЕІ) став переможцем Чемпіонату України серед студентів ВНЗ із пауерліфтингу, Вітриська Ірина (401-БА) та Жепко Юрій (503-МН) – були на цих змаганнях другі (тренери Гордієнко Ю.В., Гордієнко О.В.). Досить вдало виступала збірна команда університету на спортивних змаганнях клубного Чемпіонату України (регіональна Ліга змагань) із настільного тенісу, очолювана ректором університету, кандидатом у майстри спорту Володимиром Олександровичем Онищенком.

У 2006 році викладачами кафедри фізичного виховання підготовлено 1 майстра спорту (Євстропов Всеволод – 101-БП), 12 кандидатів у майстри спорту (Збарський Дмитро – 301-БМ, Боженко Сергій – 401-МН, Філенко Юрій – 203-МВ, Вербич Олег – 303-МА, Гриценко Денис – 201-ЕІ, Вітринська Ірина – 401-БА, Жепко Юрій – 503-МН, Бєлєнко Сергій – 403-МА, Ткаченко Валерій – 501-МВ, Качан Тарас – 501-БПС, Ароян Артур – 301-АД), 40 спортсменів першого розряду, 197 спортсменів масових розрядів. Помітно зросла кількість студентів, які відвідували спортивні секції – 391 осіб, що засвідчує популяризацію здорового способу життя та розвиток студентського спорту.

З 2012 р. по 2019 р. завідувачем кафедри фізичного виховання, спорту та здоров’я людини було призначено Мороза Юрія Миколайовича, кандидата педагогічних наук, доцента.

У 2012 році кафедру фізичного виховання було перейменовано на кафедру фізичного виховання, спорту та здоров’я людини. Вона успішно проходить ліцензування напряму підготовки 010203 «Здоров’я людини» та розпочинає підготовку майбутніх фахівців з фізичної реабілітації (першого (бакалаврського) рівня вищої освіти).

Впродовж 2016-2017 рр. проліцензовано та розпочато підготовку магістрів за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт» (2016) та бакалаврів за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт» (2017).

Гордістю університету в студентському спорті нині є:

Бражник Дарія Вячеславівна – Майстер спорту України міжнародного класу з пауерліфтингу, переможниця Чемпіонату Світу серед юніорок 2019 року, Чемпіонату Європи серед юніорок 2019 року, переможниця премії «Людина року» в номінації «Спортсмен року м. Полтави».

Ковальчук Анастасія Олександрівна – Майстер спорту України міжнародного класу з більярду, переможниця Чемпіонату України «Динамічна піраміда» 2019 року, бронзова призерка Чемпіонату світу 2019 року.

Корсун Ольга Сергіївна – Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики.

Бедуха Максим Русланович – кандидат у майстри спорту України з волейболу, срібний призер Чемпіонату і Кубку Кіпру у складі команди «Olimpias Frenap».

Політько Євгеній Віталійович – Майстер спорту України з волейболу, бронзовий призер Кубку України 2018 р., бронзовий призер Чемпіонату Суперліги України з волейболу 2018 р.

Оніпко Богдан Сергійович – кандидат у майстри спорту України з волейболу, учасник Всесвітньої студентської універсіади 2019 року у складі збірної України (Неаполі, Італія).

Щербак Денис Сергійович – кандидат у майстри спорту України з настільного тенісу, учасник ІХ Європейських студентських ігор серед студентів з настільного тенісу (EUSA) (Камерино, Італія), срібний призер Клубного Чемпіонату України, Вища ліга серед чоловічих команд 2018-2019 р.

Петренко Катерина – Чемпіонка України з веслування на човнах класу «Дракон» (27-29.09.2019 р., м. Горішні Плавні)

Дідура Романа та Купріянова Яна – Чемпіони України з веслування на човнах класу «Дракон» (27-29.09.2019 р., м. Горішні Плавні).

Соловей Нікіта - Чемпіон Полтавської області з військо-спортивного багатоборства у вправі П-3 (жовтень 2019 р.).

Запорожець Антон – Чемпіон України у складі чоловічої збірної команди з класичного пауерліфтингу (2018, 2019).