Історія кафедри технологій будівництва

Кафедра технологій будівництва створена 1 вересня 2019 року, до її складу ввійшли кафедра технологій будівельних конструкцій, виробів і матеріалів, кафедра організації і технологій будівництва та охорони праці та кафедра видобування нафти і газу та геотехніки

Історія кафедри технологій будівельних конструкцій, виробів і матеріалів

Кафедра будівельних матеріалів заснована у листопаді 1933 року наказом по Полтавському інституту інженерів сільськогосподарського будівництва. За період із 1933 по 1954 рік кафедра існувала як самостійно, так і в складі кафедри сільськогосподарського будівництва. Керували кафедрою: в.о. доцента Кукушкін С.Г., професор Зацепін Г.Г., доцент Суханов В.П.

У 1954 році в інституті було створено 17 кафедр, серед яких – кафедру будівельних матеріалів, яку очолила доцент Чупруненко К.В. Катерина Василівна по праву вважається фундатором кафедри. За період її завідування до 1972 року створена матеріально-технічна база лабораторії, яка в модернізованому вигляді існує і сьогодні. З 1972 по 1983 рік завідувала кафедрою к.т.н., доцент Марченко К.І. У 1983 році в результаті об’єднання кафедр створена кафедра хімії і будівельних матеріалів під керівництвом д.х.н., професора Шевчука В.Г.

У 1994 році розпочата підготовка фахівців за спеціальністю 7.092104 «Технологія будівельних конструкцій, виробів і матеріалів». У зв’язку з цим у січні 1996 року кафедра будівельних матеріалів реформована в кафедру Технології будівельних конструкцій виробів і матеріалів, яка й стала випускаючою за цією спеціальністю. Очолив кафедру к.т.н., доцент Погрібний Д.П. З 2000 по 2015 рік кафедрою завідували: доктор технічних наук, професор Пашинський В.А, доктор технічних наук, професор Бондар В.О., кандидат технічних наук, доцент Шульгін В.В. Нині кафедру очолює, професор Бондар В.О.

Історія кафедри організації і технології будівництва та охорони праці

За період свого існування кафедра зазнала кілька змін. Заснована вона у липні 1971 року шляхом поділу існуючої кафедри організації, економіки та технології на дві кафедри: організації і економіки та технології будівельного виробництва.

Першим завідуючим кафедрою був призначений доцент Драченко Б.Ф., який працював на цій посаді з 1971 по 1976 рік.

У 1976 році на посаду завідуючого кафедрою призначено к.т.н., доцента Єрісову Л.Г., яка очолювала кафедру до 1988 року. Згодом вона працювала на кафедрі професором (учене звання їй присвоєно в 1983 році).

Русін Валентин Іванович

Русін Валентин Іванович

к.т.н., професор

Єрісова Людмила Гордіївна

Єрісова Людмила Гордіївна

к.т.н., професор

У 1988 році кафедра була об’єднана з кафедрою будівельних машин і одержала назву кафедри будівельних машин та технології будівельного виробництва. Її очолив ректор інституту к.т.н., доцент Онищенко О.Г. Наказом ректора № 41 від 13.08. 1988 р. вона була розділена на дві кафедри: будівельні машини та технологія будівельного виробництва та охорони праці.

У період із 1988 р. по 1989 р. виконуючим обов’язки завідуючого кафедрою технології будівельного виробництва та охорони праці працював к.т.н., доцент Русін В.І.

Із 1989 р. по 1991 рр. кафедру очолює д.т.н., професор Михайлов О.М., спеціаліст у галузі охорони навколишнього середовища. З 1991 року завідувачем кафедри було призначено к.т.н., доцента Русіна В.І., який отримав у 1992 році вчене звання професора, і обіймав цю посаду до 26 листопада 2007 року. З 2007 по 2012 рік обов’язки зав. кафедри виконувала ветеран університету, к.т.н., професора Єрісову Л.Г. З 2012року по 30 серпня 2019 року кафедру очолював к.т.н., доцент Щербінін Л.Г.

Щербінін Леонід Георгійович
к.т.н., доцент

Історія кафедри видобування нафти і газу та геотехніки

Датою заснування наукової школи «Основи та фундаменти» в Полтавському національному технічному університеті вважається 1958 рік, коли професор Платонова Є.В. було обрано за конкурсом на посаду завідувача кафедри технології, організації і економіки будівництва, основ і фундаментів Полтавського інституту інженерів сільськогосподарського будівництва.

Середню освіту Платонов Є.В. одержав у Харківському реальному училищі, а у 1917 році в Петербурзькому інституті шляхів сполучень отримав диплом інженера за спеціальністю «Будівництво мостів». Паралельно із виробничою діяльністю Євген Володимирович займався науковою і викладацькою роботою. Він працював у Московському і Новосибірському інститутах залізничного транспорту. У цей час він захистив дисертацію на тему "Набивні палі" й отримав науковий ступінь кандидата технічних наук.

У 1961 році Євген Володимирович у співавторстві з Березанцевим В.Г., Сидоровим М.М. та Ярошенко В.О. видав підручник «Механика грунтов, основания и фундаменты». – М., 1961. – 201 с., за що йому було присвоєно наукове звання професор.

У 1962 році на кафедрі була відкрита аспірантура за спеціальністю "Основи та фундаменти". У той час було створено творчий колектив, до складу якого входили групи науковців Всесоюзного науково-дослідного інституту гідрогеології і інженерної геології (ВСЕГІНГЕО) м. Москва під керівництвом к.т.н., с.н.с. Разорьонова В.Ф.; Військово-повітряної академії ім. Можайського м. Ленінград під керівництвом к.т.н. Ейзлера П.І., і ПолтІБІ під керівництвом проф. Платонова Є.В. За замовленням Міністерства оборони СРСР цей колектив у період з 1962 по 1966 роки розробляв науково-дослідну тему «Проходження колісних і гусеничних машин по бездоріжжю». В основу розробки теми були покладені швидкісні методи дослідження властивостей ґрунтів – пенетрація, зондування і обертальний зріз, які на той час тільки розроблялися. Наукову частину теми виконували перші аспіранти ПолтІБІ Хілобок В.Г., Жорнік Г.В., Забара В.Г., Зоценко М.Л., Скриль І.Н., Яковлєв А.В. за кожним, як тема дисертації, був закріплений окремий розділ.

Кафедра розгорнула велику роботу, виконуючи замовлення Проектного інституту «Укржитлоремпроект» на обстеження низки різноманітних об'єктів Полтавщини з метою їх подальшої реконструкції.

У 1964 році в університеті було створено кафедру основ та фундаментів, яку очолив професор Е.В. Платонов.

1968 – 1969 роках відбувся захист дисертацій перших аспірантів.

У 1971–1972 роках колектив кафедри брав участь у розробленні державної теми «Мікросейсморайонування міст Дагестану».

Інженерно-геологічною стороною наукової роботи керували професор Платонов Є. В. і Разорьонов В.Ф. Але у той же час під безпосереднім керівництвом Платонова Є.В. велася підготовка аспірантів-виробничників: Хазін В.Й. – на той час начальник будівельного управління тресту «Південьтрансбуд» м. Полтава, Ландар О.М. – головний інженер того ж управління, Кузьменко Г.В. – керуючий трестом «Полтавсільбуд». Хазін В.Й. займався дослідженням коротких пірамідальних паль, Ландар О.М. – досліджував різні фундаменти опор ліній контактної мережі залізниць, Кузьменко Г.В. – оптимальні методи фундування сільських будівель і споруд у межах центрального регіону України.

У 1985 і 1986 роках у Полтаві були проведені дві, так звані, «школи передового досвіду інженерно-технічних працівників» системи Мінбуду і Мінмонтажспецбуду України.

У 1991 році у Полтаві було проведено Першу, а у 1995 році – Другу Українські конференції з механіки ґрунтів, геотехніки і фундаментобудування.

У листопаді 2007 і 2017 роках в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка відбулися Міжнародні науково-технічні семінари «Сучасні проблеми геотехніки», присвячені 110 і 120 річчю з дня народження колишнього завідуючого кафедрою основ і фундаментів Полтавського інженерно-будівельного інституту, видатного будівельника залізничних мостів, професора Є.В. Платонов.

З 2010 року співробітники кафедри плідно займаються впровадженням грунтоцементу у практику фундаментобудування.

На сьогоднішній день за результатами наукової роботи кафедри захищені біля 60 кандидатських і 4 докторських дисертації. За останні 10 років співробітниками кафедри виконані госпдоговірні роботи на суму більше 5 міліонів гривень.

Днем заснування кафедри технологій будівництва є 1 вересня 1933 року.