Історія кафедри теплогазопостачання, вентиляції та теплоенергетики

Історія кафедри починається з 1961 року, коли була заснована кафедра теплогазопостачання та вентиляції, а перший набір на спеціальність «Теплогазопостачання та вентиляція» відбувся ще раніше – 1959 року.

Першим завідувачем кафедри, із 1962 по 1973 рік, був доцент Веніамін Бабакаєвич Бобович.

Під його керівництвом і за безпосередньої участі було створено основу матеріально-технічної бази  кафедри та сформовано  її кадровий склад.

Згодом кафедру очолив доцент Геннадій Олександрович Биков (1973 – 1983 рр.), який пізніше зосередився на науково-конструкторській діяльності й став доктором технічних наук, професором, лауреатом премії ім. Г. Проскури АНУ та державної премії України в галузі науки і техніки.

Ім’я Геннадія Олександровича Бикова міцно закріпилося в історії науки як вченого, за участі якого вперше у вітчизняній практиці створено комбінований осьово-відцентровий компресор, що став основою для розроблення серії авіаційних газотурбінних двигунів малої і середньої потужності. Він сформулював єдині закономірності та універсальні рівняння, що описують роботу лопаткових компресорів і насосів на нерозрахункових режимах. На базі теоретичних і експериментальних досліджень роботи бензинових і дизельних автомобільних двигунів на стисненому природному газі та бензогазових сумішах розробив концепцію збалансованого виробництва і споживання рідких і газових вуглеводневих моторних палив в Україні.

 Із 1983 по 1988 рр. кафедрою керував к.т.н., доцент Василь Іванович Винник.

За його участю кафедра запустила у свій час лабораторію «Тепломасообміну» та «Технічної термодинаміки». Пізніше був деканом санітарно-технічного факультету й працював на кафедрі.

Наступними керівниками кафедри були д.т.н., проф. Анатолій Федорович Строй (1988 – 1995, 1998 – 2011 рр.) та к.т.н., доцент Юрій Степанович Голік (1995 – 1998 рр.).

Строй А.Ф. – професор, академік Академії будівництва України. Мав понад 100 наукових праць, у тому числі шість книг, із них два навчальних посібника. Монографія Строй А.Ф., Піотровськи Е.З. «Основи розрахунків управління тепловим і повітряним режимом приміщень» перекладена на польську мову і видана в Польщі. Тема докторської дисертації – «Управління тепловим режимом будівель».

Саме Анатолій Федорович створив наукову основу кафедри, започаткував традиції творчого пошуку. Під його керівництвом захистили кандидатські дисертації викладачі кафедри: Гузик Д.В., Кутний Б.А., Борщ О.Б., Федяй Б.М., Макаренко О.В., Гирман Л.В., Мягкохліб Р.С., магістерську – Чернецька І.В. Завдяки тісним особистим контактам Строя А.Ф. була активізована міжнародна співпраця університету та кафедри з Польщею.

Група завідувачів кафедр перед конференцією в Кракові, 2008 рік

зліва направо: Голік Ю.С., Винников Ю.Л., Строй А.Ф., Пічугін С.Ф., Семко О.В.,

Онищенко В.О., Пашинський В.А., Сердюк Л.І.

Конференція у м. Закопане, Польща, 2008

Пізніше Строй А.Ф. був професором кафедри будівельної теплофізики та відновлювальних джерел енергії Келецького технологічного університету «Свентокшиська політехніка», м. Кельце, Польща.

Із 2011 по 2017 рр. кафедрою завідував професор Анатолій Михайлович Павленко – доктор технічних наук за спеціальністю технічна теплофізика та промислова теплоенергетика, академік Академії наук вищої освіти України, Відмінник освіти України. Науковий напрям – тепломасообмін у складних дисперсних системах. Автор понад 300 наукових друкованих праць, з яких 12 наукових монографій, 32 патенти на винаходи, 2 навчальних посібники, а решта – наукові статті в фахових виданнях, що друкуються в Україні, США, Франції, Казахстані, Угорщині, Чехії, Польщі, Англії, Китаї. Із 2013 по 2016 р. працював також деканом Факультету нафти і газу та природокористування. За сумісництвом був завідувачем спільної з ІТТФ НАН України науково-дослідної лабораторії «Теплофізика дисперсних систем».

За ініціативи Павленка А.М. з 2012 року на кафедрі розпочата підготовка за спеціальністю 144 «Теплоенергетика». У 2013 році кафедра отримала нову назву – теплогазопостачання, вентиляції та теплоенергетики. Згодом ця спеціальність стала основною для кафедри.

Павленко А.М. керував аспірантурою та докторантурою за спеціальністю «Технічна теплофізика та промислова теплоенергетика». Був головою спеціалізованої вченої ради 05.14.06 — Технічна теплофізика та промислова теплоенергетика. Підготував 14 кандидатів наук та 2 докторів наук, серед них д.т.н., проф. Кутний Б.А. на тему «Розвиток теорії тепломасообмінних процесів при кристалізації та дисоціації газових гідратів» (спеціальність 05.14.06 – технічна теплофізика та промислова теплоенергетика). Основні практичні розробки, що запатентовані та мають промислове застосування: технології та обладнання для гомогенізації рідин, гелів та паст; технології та пристрої для емульгування рідких палив (мазутів);  технології та пристрої для формування пористих матеріалів; нові пористі теплоізоляційні матеріали; виробництво штучних газових гідратів. Паралельно Читав лекції з тепломасообміну англійською мовою в Пекінському університеті нафти і газу, проводив відкриті лекції в Університеті Тузли, та Університеті Сараєво (Боснія — Герцеговина). Брав участь у міжнародних виставках у Польщі, Китаї, Туркменістані. Отримав грант в Англії на дослідження виробництва газових гідратів метану та грант на Європейські дослідження з енергетики «Балтійський кластер CLUSTRAT» (Литва). Проводив наукові семінари в Інституті рідинних машин Польської академії наук. Співпрацював з Кошалінським політехнічним університетом та Технолого-гуманітарним університетом м. Радом, головний редактор міжнародної наукової збірки «Energy. Energy saving and rational nature use», що видається в університеті м. Радом (Польща) англійською мовою. Із 2017 р. працює професором кафедри будівельної фізики та відновлюваної енергетики в Келецькому технологічному університеті (Politechnika Świętokrzyska Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Katedra Fizyki Budowli i Energii Odnawialnej).

Із березня 2017 року дотепер завідувачем кафедри є кандидат технічних наук, заслужений професор університету Ю.С. Голік. Багаторічна праця та високі наукові досягнення Юрія Степановича відзначені нагородами «Золота Фортуна» та «Лідер року», знаком МОН України «За наукові досягнення», «Хрестом Пошани України», почесною відзнакою ім. І. Франка, грамотами Верховної Ради України, Міністерства освіти і науки та Міністерства екології та природних ресурсів України.

У науковому доробку Юрія Степановича понад 150 праць, з-поміж яких 1 підручник з грифом МОН, 5 монографій, 3 навчальні посібники, 28 патентів та авторських свідоцтв.

Впродовж 2000-2021 років Голік Ю.С. був головою обласної громадської організації «Екологічна рада Полтавщини», виконував обов’язки голови екологічних комісій Полтавської області, є атестованим експертом проектної документації за категорією СС3.

Із 1985 по 1992 рр. Голік Ю.С. очолював санітарно-технічний факультет. Із 2010 по 2012 рр. обіймав посаду проректора з міжнародної діяльності та науково-педагогічної роботи. За цей час налагодив міцні міжнародні зв’язки, що стало основою для розвитку кафедри. Було реалізовано низку спільних міжнародних проектів та відвідано ряд престижних міжнародних конференцій. Голік Ю.С. брав участь у міжнародних форумах під егідою Інженерної академії України та Міжнародної інженерної академії, ділився науковими результатами з колегами з інших країн на конференціях у Фінляндії, Голландії, Польщі, Німеччині, Норвегії, Угорщині, Сингапурі, Гонконзі, Італії та інших країнах.

Форум у Давосі, 2006

Поїздки на конференції в Ізраїль та Канаду, 2007 р.

Конференція у Венеції, 2018

зліва направо: Голік Ю.С., студентка волонтер, Міністр екології України, Ректор Університету Венеції, мер м. Лубни

Голік Ю.С. багато уваги приділяє розвитку матеріально-технічної бази кафедри. Упродовж 2018 – 2024 років реконструйовано та створено нові лабораторії з вентиляції й опалення, впроваджено до навчального процесу лабораторні стенди із сучасних систем опалення, які надали спонсори – компанії Danfoss, HERZ, а також стенд системи кондиціонування повітря HISENSE.

Завідувач кафедри  проф. Голік Ю.С. активно займається екологічною діяльністю, він був керівником розробки екологічних програм Полтавської області із природокористування та екологічної безпеки, поводження із відходами раціонального водокористування. За його проектом у Полтавській області створено Національний природний парк «Нижньосульський». У 2006-2010рр. він був  керівником міжнародного наукового проєкту за програмою ТЕМПУС-ТАЦИС Україна, Польща, Німеччина «Створення в Україні на Полтавщині агроекологічного центру», у рамках якого оцінено енергоресурсний потенціал Полтавської області. Юрій Степанович є співвиконавцем науково-дослідної роботи «Розробка регіонального плану управління відходами у Полтавській області до 2030 р.» в рамках меморандуму між Полтавською облдержадміністрацією, Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та НУПП.

Разом із кафедрою прикладної екології та природокористування створено унікальну лабораторію «Процесів та апаратів захисту атмосферного повітря», яка складається із двох стендів – сучасних пиловловлювальних апаратів, які виконані за розміром промислових зразків. Лабораторія промислової вентиляції та вентиляційних викидів містить стенди, за допомогою яких студенти- теплоенергетики й студенти-екологи отримують навички практичної роботи на газоочисному обладнанні, не виходячи за межі навчального закладу.

Лабораторний стенд дослідження викидів в атмосферу

Лабораторний стенд дослідження ефективності циклону

У 2023 р. за ініціативи та під керівництвом Голіка Ю.С. створено лабораторію «зеленої енергетики» для дослідження теплотворної здатності різних видів біомаси, параметрів роботи твердопаливного й газового котлів та ефективності геліосистем, яка була доповнена в 2024 році.

Кафедра постійно проводить роботу з оновлення лабораторної бази для підготовки студентів та аспірантів за спеціальністю 144 «Теплоенергетика». У кінці 2024 року під керівництвом доцента Гузика Д.В. були завершені роботи з монтажу нової вентиляційної установки з рекуперацією енергії відпрацьованого повітря для ауд. 107ц.

У різні часи на кафедрі працювали знані в Україні й за її межами фахівці: д.т.н., проф. Богословський В.Н., д.т.н., проф. Шурчкова Ю.О., д.т.н., проф. Гічов Ю.О., д.т.н., проф. Крот О.П., к.т.н., проф. Колієнко А.Г.; доценти Бем Г.О., Ткачук А.Я., Кривобок Е.М., Макаренко О.С., Іщенко А.С., Кошлак Г.В., Колієнко В.А., Мягкохліб Р.С., Федяй Б.М.; автор кращого в Європі навчального підручника з кондиціонування повітря Бєлова О.М.; старші викладачі Крец С.М., Виноградов Є.Г., Семенов В.І., Рома В.В., Дубина О.С. та багато інших.

Фото 1993 р. Зліва направо:
Колієнко А.Г., Винник В.І., Богословський В.М., Крец С.М., Кривобок Е.М., студентка

Фото 1996 р. Зліва направо: Колієнко А.Г., Строй А.Ф., Лютий О.Л., Винник В.І., Кутний Б.А., Гузик Д.В., Веденісова Н.В., Гришко М.Я., Кугаєвська Т.С., Чумуріна О.Б.

Одним із фундаторів кафедри є доцент Кривобок Едуард Миколайович, який завжди щиро вболівав за долю науки й кафедри. Він дивився в глибоко корінь, тримав усіх у «науковому тонусі» й передавав свій запал колегам та студентам, за що користувався незмінною повагою та любов’ю молоді. За багаторічну працю на кафедрі виховав не одне покоління викладачів та велику кількість вдячних фахівців.

Кривобок Е.М. зі студентками, 2003 рік

Фото 2011 р. Зліва направо: Мягкохліб Р.С., Борщ О.Б., Стуріна Л.О., Веденісова Н.В.,

Дубина О.С., Федяй Б.М.

Випуск 2012

Серед студентів Мягкохліб Р.С., Гузик Д.В., Федяй Б.М., Макаренко О.В., Дубина О.С.

Колектив кафедри на День довкілля, 2023 рік

зліва направо: Гузик Д.В., Крот О.П., Чернецька І.В., Голік Ю.С., Коваленко В.Г.,

Манейло Є.М., Кутний Б.А.

Науково-дослідна діяльність кафедри «Теплогазопостачання, вентиляції та теплоенергетики» визначена такими напрямками досліджень:

  • теплофізика дисперсних систем, дослідження процесів тепломасообміну;
  • технології використання нових видів палива, вторинних енергоресурсів, відновлювальних та альтернативних джерел енергії;
  • підвищення ефективності використання палива в паливоспалювальному обладнанні;
  • моделювання процесів створення мікроклімату в будівлях;
  • удосконалення методик розрахунку і режимів експлуатації систем теплогазопостачання і вентиляції;
  • енергоефективність будівель, обладнання інженерних систем, енергозберігаючі конструктивно-технологічні рішення для об’єктів промисловості, агропромислового й житлово-комунального комплексу;
  • дослідження ефективності роботи та розроблення високоефективного обладнання в системах використання теплової енергії, системах теплогазопостачання й вентиляції, формування мікроклімату;
  • енергетичний аудит та енергетичний менеджмент;
  • технології забезпечення енергетичної безпеки раціонального природокористування;
  • очищення вентиляційного повітря від субмікронних частинок;
  • дослідження викидів Кременчуцької ТЕЦ в режимі використання різних видів палива.

Упродовж тривалого часу на кафедрі працює наукова школа «Дослідження збалансованого природокористування, прикладної екології та енергоефективності», керівниками якої є професори Ю.С. Голік та А.Г. Колієнко. Їхню спільну наукову розробку «Система знешкодження неприємних запахів м’ясокомбінатів та ветсанутильзаводів» було представлено на першому Всеукраїнському телевізійному конкурсі наукових робіт. Роботу було відзначено дипломом Першого ступеня. Крім того, вона отримала срібну медаль виставки досягнень народного господарства ВДНГ. Представники наукової школи захистили кандидатські та докторські дисертації, стали лауреатами Державних премій і Премій Президента України для молодих учених. Професорів А.Г. Колієнка та Ю.С. Голіка було нагороджено відзнакою МОН «За наукові досягнення». У 2023 році на першому чемпіонаті світу з Науки у Дубаї робота фахівців кафедри з визначення енергетичного потенціалу Полтавської області під керівництвом проф. Голіка Ю.С. зайняла 3 місце.

Викладачі кафедри підготували та видали багато підручників, навчальних посібників, довідників, методичних вказівок, програмних документів, що діють у межах Полтавської області та України, не тільки за спеціальністю, а й за екологічними напрямами. Серед відомих публікацій варто назвати довідник А.Ф. Строя та В.І. Семенова «Інженерне обладнання сільськогосподарських виробничих будівель»; навчальні посібники А.Ф. Строя «Теплопостачання сільських населених пунктів», «Теплопостачання та вентиляція сільськогосподарських будівель та споруд», «Розрахунок та проектування теплових мереж»; О.М. Бєлової «Системи кондиціонування повітря», А.Г. Колієнка «Енергозбереження в університетських містечках», «Біоенергетичні проекти: від ідеї до втілення».

Разом із викладачами кафедри прикладної екології та природокористування під керівництвом професора Голіка Ю.С. та доцента Ілляш О.Е. було видано унікальну серію «Екологічна бібліотека Полтавщини», що складається з 14 книжок, з-поміж яких: «Екологічний атлас Полтавщини», «Агроекологічний атлас Полтавщини», «Довкілля Полтавщини» та ін. Авторським колективом, у складі якого був професор Голік Ю.С., видано підручник для студентів України «Екологічна безпека». У складі фахівців управлінців, економістів, екологів та теплоенергетиків міста Полтави  було підготовлено регіональне видання «Інтегрований розвиток міста Полтави 2030». Під керуванням професора Голіка Ю.С. представники наукової школи Максюта Н.С. та Ганошенко О.М. захистили кандидатські та докторські дисертації, стали лауреатами Державних премій і  Премії Президента України для молодих вчених 2024 року. Під керівництвом д.т.н. Кутного Б.А. у 2021 році захистив дисертаційну роботу доктора філософії Нашван Абдуллах із республіки Ємен.

Заслуговують на увагу дослідження Д.В. Гузика та Б.М. Федяя «Сучасні системи вентиляції», монографії Т.С. Кугаєвської та Б.А. Кутного, Ю.С. Голіка, навчальні посібники доцента О.Б. Борщ, розроблена Писаренком В.П. відповідно до завдань ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація ринку біоенергетичних технологій в муніципальному секторі України» Регіональна програма використання біоенергетичних технологій у тепло- та гарячому водопостачанні в Полтавській області на 2016-2020 роки та інші.

Підтвердженням високого професійного рівня кадрового складу кафедри є залучення до налагоджування теплових мереж міст Черкаси, Кременчук, Полтава та ін., обстеження систем опалення, вентиляції та кондиціонування на різних підприємствах Полтавської області. Крім того, викладачі кафедри проводили оптимізацію викидів Кременчуцької ТЕЦ та об’єктів нафтогазового комплексу не тільки Полтавщини, а й України.

Завідувач кафедри Голік Ю.С. на дослідженнях об’єктів нафтогазового комплексу

Дослідження викидів факельного амбару

Семенов В.І. досліджує місцеву вентиляцію тютюнової фабрики м. Кременчук

Студенти та викладачі на ознайомленні з промисловою ТЕЦ , що працює на альтернативному паливі у Полтаві (2021 рік)

За період свого існування кафедра налагодила тісні наукові та міжнародні зв’язки з видатними вченими, авторами найвідоміших підручників у галузі теплогазопостачання та вентиляції. Підписано угоду про співробітництво між кафедрою теплогазопостачання, вентиляції та теплоенергетики й кафедрою енергетичного машинобудування Університету Тузли (Боснія та Герцеговина); низку договорів про  двостороннє співробітництво з провідними навчальними закладами Польщі, з-поміж яких: Інститут механіки рідин (м. Гданськ), Кошалінський технологічний університет (м. Кошалін), Технолого-гуманітарний університет (м. Радом). Результатом такої командної роботи стала публікація разом із зарубіжними партнерами двох збірників наукових праць за кордоном, п’яти монографій та двох навчальних посібників англійською мовою в рамках співпраці з Технолого-гуманітарним університетом м. Радом (Польща).

Упродовж понад 60-ти років свого існування кафедра підготувала більше 2,2 тисяч фахівців. Серед її випускників – ректор Національного університету «Полтавської політехніки імені Юрія Кондратюка», доктор економічних наук, професор, лауреат Державної премії України В.О. Онищенко; колишній мер міста Полтава, лауреат Державної премії України А.Т. Кукоба; директор компанії «Сантехнік ЛТД і Ко» В.Є. Городничий; директор із розвитку компанії «Вентсервіс» В.В. Колодяжний; доктор технічних наук, професор А.Ф. Строй, доктор технічних наук, доцент Б.А. Кутний; колишній начальник управління контролю Полтавської обласної державної адміністрації, доктор наук з державного управління, професор Писаренко В.П., кандидати технічних наук, професори А.Г. Колієнко та Ю.С. Голік; кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії та фізики матеріалів НУПП, колишній проректор університету з учбово-методичної роботи, Заслужений працівник освіти України, І.О. Іваницька, кандидати технічних наук, доценти Е.М. Кривобок, В.І. Винник, Т.С. Кугаєвська, О.М. Бєлова, О.Е. Ілляш, Ю.В. Паладієнко, О.Б. Борщ, Д.В. Гузик, О.В. Череднікова, І.В. Чернецька, Б.М. Федяй, Р.С. Мягкохліб, О.С. Макаренко, В.А. Колієнко.

Відвідання музею історії університету та лабораторії кафедри в рамках зустрічі випускників 1974 року , через 40 років випуску

Випускники кафедри мають можливість працювати в організаціях, що здійснюють виробництво теплової та електричної енергії, транспортування цієї енергії, здійснювати будівництво та реконструкцію зовнішніх теплових і газових мереж, внутрішніх систем опалення, вентиляції, кондиціонування повітря, газопостачання, а також теплогенеруючих установок, в експлуатаційних і пусконалагоджувальних організаціях, у проектних установах галузевого характеру, для вирішення питань, пов’язаних із проектуванням і конструюванням даних систем, у наукових установах для виконання науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт із метою застосування нових технологій у сфері реалізації теплової енергії в системах теплогазопостачання, вентиляції, охорони повітряного басейну та раціонального використання енергії. Випускники завжди з теплом і вдячністю згадують навчання в університеті й періодично відвідують рідну кафедру, ділячись своїми успіхами та знайомлячись з її здобутками.