Кафедра фізичної терапії та ерготерапії
Історія кафедри фізичної терапії та ерготерапії бере свої витоки з кафедри фізичного виховання, що була заснована в 1930 році.
У 2012 році кафедра стала випусковою з ліцензійним обсягом 50 осіб та перейменована на кафедру фізичного виховання, спорту та здоров’я людини. У 2012 році кафедра фізичного виховання, спорту та здоров’я людини починає здійснювати підготовку бакалаврів за напрямом 6.010203 «Здоров’я людини» з присвоєнням кваліфікації «фахівець з фізичної реабілітації».
У 2016 році кафедра фізичного виховання, спорту та здоров’я людини здійснила перший випуск бакалаврів за напрямом 6.010203 «Здоров’я людини» на базі повної загальної середньої освіти та одночасно провела перший набір за скороченим терміном навчання на базі освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст». Відповідно до рішення Акредитаційної комісії від 16 червня 2016 року було отримано сертифікат про акредитацію спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія», строк дії сертифікату до 01 липня 2021 року. У 2022 році кафедра повторно успішно пройшла акредитацію та отримала сертифікат № 3106, строк дії якого до 01.07.2027 року.
Кількість студентів, які здобули освітній ступінь бакалавра за напрямом підготовки 6.010203 «Здоров’я людини», спеціальністю 227 «Фізична реабілітація», становить понад 200 осіб (за 2016-2019 рр).
З 2 вересня 2019 року кафедра зазнала реорганізації та була перейменована на кафедру фізичної терапії та ерготерапії, що стала структурним підрозділом нового факультету фізичної культури та спорту.
Вперше в історії університету науково-педагогічні працівники кафедри фізичної терапії та ерготерапії здійснюють підготовку фахівців для галузі охорони здоров’я. Кафедра фізичної терапії та ерготерапії є випусковою, здійснює підготовку бакалаврів за освітньою програмою «Фізична терапія, ерготерапія» (галузь знань 22 «Охорона здоров’я»).
Кількість студентів, які здобули освітній ступінь бакалавра за спеціальністю 227 «Фізична терапія, ерготерапія», становить понад 100 осіб (за 2019-2022 рр).
16 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова про внесення змін у назву спеціальності, тому освітні послуги кафедрою фізичної терапії та ерготерапії надаються зараз за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація».
У 2022-2023 навчальному році за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація» навчається 140 студентів.
Наукова робота кафедри здійснюється за комплексною темою «Теоретико-методичні засади професійної підготовки майбутніх фізичних терапевтів в умовах класичного університету».
Кафедра має унікальну навчально-наукову лабораторію фізичної терапії та ерготерапії, навчально-наукову лабораторію мануальної терапії, кабінет доклінічної практики, що розташовані у сучасному комфортабельному корпусі Університету. Крім того здобувачі вищої освіти спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» проходять практичну підготовку в лікувальних і реабілітаційних установах, що наближує їх до реальних умов практичної діяльності, зокрема: Перинатальному центрі КП «ПОКЛ імені М.В. Скліфасовського»; КП «3-я міська лікарня Полтавської міської ради»; КП «3-я міська поліклініка Полтавської міської ради»; ТОВ Медичному центрі «Клініка Скалянського»; ТОВ Медико-консультативному центрі «Фоліна», Студії фізичної реабілітації «Здорові рухи», Полтавському казенному експериментальному протезно-ортопедичному підприємстві, Полтавському міському центрі комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю та ін.
Місія, візія та стратегічні орієнтири кафедри
Місія кафедри фізичної терапії та ерготерапії:
забезпечення якості освітньої діяльності за освітньою програмою «Фізична терапія, ерготерапія» спеціальності 227 «Терапія та реабілітація» галузі знань 22 «Охорона здоров’я» на засадах студентоцентрованого навчання, що відповідає рівню світових стандартів.
Місія кафедри фізичної терапії та ерготерапії полягає в максимізації задоволеності ціннісних очікувань стейкхолдерів освітньої програми «Фізична терапія, ерготерапія» шляхом забезпечення беззаперечної конкурентної переваги освітніх послуг, які надаються випусковою кафедрою.
Візія кафедри фізичної терапії та ерготерапії визначає бачення кафедри як високорейтингової кафедри Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», де наукова діяльність із міжнародною спрямованістю та зі спиранням на інноваційні освітні технології забезпечує підготовку високоефективних фахівців для галузі охорони здоров’я - фізичних терапевтів, ерготерапевтів.
1. Розширення освітніх можливостей.
Кафедра постійно працює над оновленням освітньої програми «Фізична терапія, ерготерапія» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, модернізацією та осучасненням робочих програм навчальних дисциплін і силабусів до них відповідно до сучасного розвитку фізичної терапії та ерготерапії.
Про затребуваність фахівців фізичної терапії, ерготерапії на вітчизняному ринку праці, підготовку яких здійснює кафедра, актуальність спеціальності 227 «Терапія та реабілітація» серед абітурієнтів, студентів та стейкхолдерів-роботодавців свідчать результати вступних кампаній, які проводились в останні роки. Так, протягом чотирьох років постійно збільшується кількість студентів, залучених у результаті проведення вступних кампаній на перший (бакалаврський) рівень вищої освіти за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація».
Заплановано відкриття другого (магістерського) рівня вищої освіти.
2. Підвищення наукового потенціалу кафедри.
Викладачі кафедри ведуть активну наукову діяльність, реалізуючи академічну мобільність, підтримують наукове співробітництво із провідними вітчизняними та закордонними науковими та освітніми закладами; беруть активну участь у міжнародних, всеукраїнських і регіональних наукових і науково-практичних конференціях. Показником результативності наукової діяльності кафедри є публікативна активність науково-педагогічних працівників. Зокрема, протягом останніх років збільшилася кількість публікацій у фахових виданнях не лише вітчизняних, а й закордонних, в тому числі й у наукових видань, що входять до науково-метричних баз даних, таких як Scopus та WebofScience.
Кафедра щорічно проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Фізична реабілітація та здоров’язбережувальні технології: реалії і перспективи», учасниками якої є відомі вітчизняні науковці, колеги з Польщі, Литви, Франції, Бельгії, Америки, Ізраїлю, Китаю. За результатами проведення конференцій друкується збірник матеріалів конференції.
Враховуючи досягнення та усвідомлюючи перспективи розвитку кафедри в рамках цього напряму, заплановано упродовж наступних 5 років:
- продовжити активну участь у наукових і науково-практичних заходах різного рівня з публікацією матеріалів доповідей;
- активна робота викладачів кафедри над залученням зовнішнього фінансування дослідницьких проектів;
- публікація наукових статей разом із студентами;
- здійснення керівництва студентами з написання науково-дослідних робіт;
- публікація результатів наукових досліджень викладачів кафедри у виданнях, що входять до визнаних науковометричних баз даних Scopus, Web of Science;
- забезпечення постійного підвищення кваліфікації викладачів, в т. ч. за рахунок участі у міжнародних проєктах.
3. Розширення та збереження міжнародного співробітництва кафедри.
Одним із досягнень кафедри є налагодження дієвої співпраці із освітніми закладами Польщі, Литви та інших європейських країн. У результаті такої співпраці викладачі кафедри публікують спільні з іноземними партнерами наукові статті, колективні монографії, щороку беруть активну участь у міжнародних науково-практичних конференціях за кордоном, залучають європейських партнерів до співорганізації різних наукових заходів в Україні.
Активно відбувається також студентський обмін та обмін досвідом серед викладачів. Враховуючи досягнення попередніх років та усвідомлюючи перспективи розвитку кафедри в рамках цього напрямку, на майбутні 5 років визначено завдання:
- збереження та розширення співпраці із закордонними закладами вищої освіти в рамках діючих договорів університету про співпрацю;
- залучення до міжнародної співпраці нових закордонних партнерів;
- закордонне стажування науково-педагогічних працівників терміном не менше 3 місяців;
- отримання викладачами сертифікатів рівня В2 володіння іноземною мовою;
- організація та проведення міжнародних науково-практичних конференцій в Україні та закордоном, де кафедра виступатиме як організатор/співорганізатор;
- розвиток міжнародної академічної мобільності.
5. Забезпечення дуальної освіти.
Про кадрове забезпечення кафедри
До складу кафедри входить 11 науково-педагогічних працівників, серед яких доктор медичних наук, професор Траверсе Г.М.; 6 кандидатів наук (доцент, завідувачка кафедри Горошко В.І., доцент Клеценко Л.В., доцент Левков А.А., зовнішній сумісник доцент Гречко О.А., доцент Синиця Т.О., доцент Гета А.В.); 3 старші викладачі (Гордієнко О.В., Скалянський Є.В., Рудич А.І.).
Зокрема, на кафедрі працює: 5 штатних працівників, 3 внутрішні сумісники та 3 зовнішні сумісники (стейкхолдери-роботодавці).
Серед науково-педагогічних працівників кафедри 1 майстер спорту України міжнародного класу, 1 майстер спорту України і 1 кандидат в майстри спорту України:
Гордієнко Оксана Валеріївна – майстер спорту України міжнародного класу з пауерліфтингу;
Синиця Тетяна Олександрівна – майстер спорту України з черліденгу;
Гета Алла Володимирівна – кандидат в майстри спорту України з плавання.