На кафедрі діють навчальні лабораторії, оснащені випробувальними установками та приладами, які у повній мірі забезпечують вимоги навчального процесу та дозволяють проводити на високому рівні науково-дослідну діяльність.
Матеріально-технічна база лабораторії будівельної фізики кафедри будівництва та цивільної інженерії налічує десятки приладів для дослідження температуро-вологісного режиму конструкцій, а саме тепловізор, тепломіри, логери, пірометри і інше, що дозволяє реалізовувати практичну частину навчального процесу, проводити якісні наукові дослідження та госпдоговірні роботи, реалізовувати навчальний курс з енергоаудиту будівель для майбутніх енергоаудиторів.
Лабораторія використовується у навчальному процесі - щодня тут проходять аудиторні заняття: практичні, лекційні (з використанням мультимедійного забезпечення) та лабораторні роботи з будівельної фізики як для україномовних, так і для іноземних студентів. Цей розділ включено до таких дисциплін: будівельна фізика (кліматологія, теплотехніка, акустика, світлологія), архітектура будівель та споруд, планування міст і транспорт, енергоощадність та енергоаудит будівель, наукові дослідження в області термомодернізації, ремонту та реконструкція будівель та інш.
Матеріально-технічна база лабораторії використовується у всіх госпдоговірних роботах, які виконує кафедра будівництва та цивільної інженерії, та є підставою для реалізації наукових робіт за рахунок коштів державного бюджету.
Лабораторія будівельної фізики викликає жвавий інтерес з боку школярів, яких залучає кафедра в рамках профорієнтаційної роботи та наукового консультування підготовки робіт МАН. Обладнання лабораторії дозволило провести дослідження, які на конкурсі робіт МАН протягом останніх років отримували призові місця в І та ІІ етапах.
У лабораторії будівельної фізики виконується очна частина підготовчого курсу до професійної атестації за напрямками «Сертифікація енергетичної ефективності будівель» та «Обстеження інженерних систем будівель».
Матеріально-технічної база лабораторії дозволяє виконувати науково-дослідні роботи аспірантів та НПП кафедри, проводити енергоаудити будівель в рамках сертифікації енергетичної ефективності.
Перелік основного обладнання лабораторії будівельної фізики
Набір вимірювального обладнання для енергоаудиту, GIZ. До комплекту входить лазерний далекомір FLUS FL-40/60/80/100, реєстратор температури та вологості HT-160, професійний анемометр FLUS ET-935, газоаналізатор діоксиду вуглецю HT-501, струмові кліщі MS 2008F/MS2008B, міні вимірювач освітленості, FLUS MT-912,інфрачервоний міні-термометр FLUS IR-88/89
Прилади набору призначені для комплексного обстеження огороджувальних конструкцій і будівель, а саме: виконання обмірів будівель і споруд; визначення температури та вологості приміщень; визначення температури на поверхні огороджень; визначення складу повідря; визначення освітленості приміщень та інш. Набір приладів використовується для визначення вихідних даних при виконанні робіт з енергетичного аудиту будівель, складанні енергетичних паспортів та розробленні проектів термомодернізацій.
Комплект тепловізору Testo 875-2і
Комплексне обстеження огороджувальних конструкцій і будівель, а саме:
- визначення температури на поверхні огороджень;– виявлення «місточків холоду» та джерел витоку теплоти з будівель;
- виявлення причин втрат теплоти через зовнішні огородження будівель.
Цей прилад використовується для досліджень теплозахисних характеристик будівель та в процесі сертифікаційних випробувань конструкцій, при виконанні робіт з енергетичного аудиту будівель, складанні енергетичних паспортів та розробленні проектів термомодернізацій.
Пірометр testo 830-Т4
Визначення температури повітря і температури на поверхні огороджувальних конструкцій у процесі виконання робіт з енергетичного аудиту будівель і складання енергетичних паспортів.
Люксметр Testo 540
Вимірювання рівня освітленості всіх типів ламп: розжарювання, люмінесцентних та світлодіодних.
Застосується для вимірювання інтенсивності світлового потоку в житлових і виробничих приміщеннях, в теплицях, навчальних закладах та ін.
Анемометр testo 410-1
Вимірювання швидкості вітру (повітряного потоку), температури.
Прилад має змогу вимірювати як пориви вітру починаючи з 0,4м/с на відкритому просторі, так і рух повітряних потоків в замкнутих приміщеннях, включаючи настройку систем кондиціонування, опалення, витяжок.
Реєстратор температури та вологості testo 174 Н
Отримання аналогового і цифрового сигналів відеореєстратора, побудови графіків, накопичення даних досліджень. Використовується у процесі будь-яких досліджень з енергетичного аудиту, визначення теплозахисних характеристик, випробування матеріалів й конструкцій для реєстрації та оброблення даних досліджень
Шумомір Mastech MS6701(30-130dB)
Вимірювання рівня гучності звуку і шумів у великому діапазоні і з високою точністю
Використовується для контролю рівня шуму та перевірки шумоізоляції і т.п.
Ферроскан HILTI PS 250
Визначення наявності арматури в залізобетонних конструкціях, положення, діаметру стержнів та виявлення дефектів залізобетонних виробів.
Використовується при аналізі будівельних конструкцій.
Термогігрометр Testo 606-1
Вимірювання величини вологості в різних матеріалах контактним методом.
В будівництві використовується для вимірювання ступеню застигання цементного розчину, висихання несучих конструкцій і фундаменту та для моніторингу вологих і сирих місць в будівельних конструкціях.
І Навчальний процес
Лабораторія будівельних матеріалів кафедри будівництва та цивільної інженерії використовується у навчальному процесі - щодня тут проходять аудиторні заняття: лекційні, практичні, та лабораторні роботи з будівельних матеріалів, як для спеціальності 192 будівництво та цивільна інженерія так і інших спеціальностей. Серед дисциплін загального циклу підготовки, вивчення яких має велике значення для набуття компетентностей здобувачів вищої освіти за освітніми програмами 192 "Будівництво та цивільна інженерія" та 191 "Архітектури та містобудування", 133 "Галузеве машинобудування" важливе місце займає дисципліна «Будівельне матеріалознавство», лабораторні роботи з якої виконуються у лабораторії кафедри будівництва та цивільної інженерії. В лабораторії виконуються також лабораторні роботи з дисциплін, що потребують наявності спеціального лабораторного обладнання:
- Прогресивні технології виробництва будівельної кераміки
- Технологічні підходи використання відходів різних галузей виробництві будівельних конструкцій, виробів і матеріалів
- Технологія виробництва ефективних будівельних конструкцій
- Методологія наукових досліджень будівельних матеріалів і конструкцій
- Будівельні матеріали і вироби в сучасному будівництві
- Надійність будівельних матеріалів і виробів
- Технології опоряджувальних та теплоізоляційних матеріалів
- Діагностика будівельних матеріалів і конструкцій
- Ресурсо-та енергозбереження у виробництві будівельних
- Прогресивні системи ізоляційних покриттів
- Технологія виготовлення композиційних будівельних матеріалів
- Технологія виготовлення бетонних і залізобетонних виробів
- В'яжучі речовини
- Фізико-хімічні методи досліджень будівельних матеріалів
- Основи технології опоряджувальних та ізоляційних матеріалів
- Енергоощадність та енергоаудит будівель
- Бетони і будівельні розчини та модифікатори для них.
- Заповнювачі для бетонів
- Нові технології, матеріали та конструкції у будівництві
- Теплова надійність огороджувальних конструкцій цивільних будівель
- Наукові дослідження в області термомодернізації, ремонту та реконструкція будівель.
- Технологія будівельної кераміки
Вивчення цих освітніх компонентів має на меті засвоєння майбутніми інженерами теоретичних основ та практичних методів дослідження різноманітних будівельних матеріалів та конструкцій, можливість отримання нових матеріалів з використанням різних технологічних підходів, використання добавок та відходів виробництва.
В наш час а особливо в період відбудови виробництво, дослідження та випробування будівельних матеріалів та конструкцій потребує особливої уваги. Довготривала експлуатаційна придатність будівель забезпечується за рахунок реалізації заходів із технічної експлуатації, які розробляються на основі технічних оглядів та випробувань будівельних матеріалів.
В лабораторії виконуються магістерські роботи та аспірантські дослідження.
В зв’язку з цим актуальним є вивчення технологій отримання бетонних, керамічні, теплоізоляційних будівельних матеріалів та проведення випробувань будівельних матеріалів і виробів, які виконуються у лабораторії будівельних матеріалів.
ІІ Госпдоговірна робота
Матеріально-технічна база лабораторії постійно використовується для виконання госпдоговорів за профілем кафедри:
У лабораторії проводять випробування будівельної продукціії за показниками зовнішнього вигляду, геометричних розмірів, фізико-технічних характеристик, експлуатаційних властивостей, якості виготовлення, міцності, зносостійкості, морозостійкості, теплопровідності, звукоізоляції, повітропроникності, водонепроникності.
У випробувальному центрі лабораторії будівельних матеріалів проводять випробування:
- будівельних матеріалів (цементи, пісок, щебінь, ґрунти, суміші сухі будівельні та інші);
- виробів (цегла, тротуарна плитка та бруківка, бетон, асфальтобетон, покрівельні та облицювальні металеві листові, плити пінополістирольні);
- конструкції металевих (ферми, колони, панелі, балки);
- конструкції залізобетонних (плити, колони, балки, палі тощо);
- конструкцій з дерева і пластмас (вікна, двері, ферми).
Фахівці проводять аудит якості виготовлення будівельних виробів і розробляють технічні умови на нестандартну продукцію.
Лабораторія будівельних матеріалів використовується для проведення курсів для підготовки до атестації осіб, які мають право проводити енергоаудит будівель;
На базі лабораторії будівельних матеріалів діє науково-дослідна лабораторія з охорони праці та навколишнього середовища діє на підставі наказу Міністерства соціальної політики України та Міністерством охорони здоров’я України від 3 серпня 2018 року за № 905/32357. Інформацію про лабораторію внесена до інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу та розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці.
Науково-дослідна лабораторія з охорони праці та навколишнього середовища проводить санітарно-гігієнічні досліджень шкідливих виробничих факторів та трудового процесу з метою атестації робочих місць:
проведення вимірювань параметрів мікроклімату та атмосферного тиску;
проведення вимірювань локальної та загальної вібрації;
проведення вимірювань шуму;
проведення вимірювань інфрачервоного випромінювання;
проведення вимірювань показників світлового середовища;
досліджень важкості та напруженості праці.
Лабораторія забезпечена каліброваними та повіреними приладами та засобами вимірювальної техніки, що забезпечує якісне проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу з метою атестації робочих місць.
ІІІ Розробка запитів та виконання держбюджетних тем
Інструментальна база лабораторії будівельних матеріалів є основою для виконання держбюджетних тем:
- Ресурсоекономні технології відновлення й реконструкції житлових, громадських і виробничих будівель та захисних споруд цивільної оборони (роки виконання 2016-2017, номер держреєстрації 0116U002567);
- Комплексні конструктивні рішення забезпечення енергоефективності громадських будівель в умовах євроінтеграції (роки виконання 2018-2019, номер держреєстрації 0118U001097);
- Енергоефективні конструктивні рішення елементів будівель (роки виконання 2021-2022, номер держреєстрації 0121U109497).
- «Ресурсоекономні конструкції та планувальні рішення сталезалізобетонних систем для споруд цивільного захисту в нових та реконструйованих будівлях» (номер державної реєстрації 0123U102068, термін виконання 2023 – 2024 рр.).
За останні 5 років використання ресурсу лабораторії будівельних матеріалів дало можливість отримати понад 2 млн грн держбюджетних коштів.
IV Використання матеріально-технічної бази лабораторії для науково-дослідної роботи аспірантів та НПП кафедри:
- Демченко О.В. Напружено-деформований стан центрально стиснутих трубобетонних елементів із ядрами з високоміцних бетонів;
- Гукасян О.М. Вплив технології бетонування на міцність трубобетонних елементів;
- Філоненко О.І. Теплозахисні властивості фундаментної зони цивільних будівель;
- Лещенко М.В. Дослідження теплостійкості стінових огороджувальних конструкцій громадських будівель при їх термомодернізації.
- Юрін О.І. Визначення коефіцієнтів теплопровідності матеріалів;
- Магас Н.М. Дослідження технічного стану будівель під впливом ариродно-кліматичних факторів;
- Авраменко Ю.О. Дослідження міцнісних та теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій з легких сталевих тонкостінних конструкцій;
- Зигун А.Ю. Визначення опору теплопередачі різноманітних склопакетів.
V Проведення експериментів зі школярами для підготовки робіт МАН:
- «Застосування відходів теплоелектростанцій у виготовленні важких бетонів» II місце у другому етапі та 1 місце в першому етапі Всеукраїнського конкурсі науково-дослідних робіт центру «Мала академія наук України керівник Демченко О.В.
- Дослідження термічних характеристик конструкції вікна в умовах експлуатації, наук. консультант Філоненко О.І.;
Лабораторія будівельних матеріалів викликає жвавий інтерес з боку школярів, яких залучає кафедра в рамках профорієнтаційної роботи.
Матеріально-технічна база (вибране) лабораторії будівельних матеріалів
Головне обладнання |
Сфера використання |
Зображення |
Кліматична камера |
Камера служить для визначення морозостійкості і теплопровідності будівельних матеріалів і виробів. Працює в діапазонi температур вiд +90 до - 60 °C Єдина в східному регіоні |
|
Універсальна випробувальна машина типу ГМС-50 |
Універсальна випробувальна машина типу ГМС-50 служить для випробування зразків з металу, бетону, розчину, пластмас на розтяг, стиск і згин |
|
Вимірювач часу розповсюдження ультразвуку Пульсар 2.2 (з атестацією) |
Використовується для неруйнівного методу визначення міцності будівельних матеріалів. Дисципліни: Будівельне матеріалознавство, технологія виробництва ефективних будівельних конструкцій, Діагностика будівельних конструкцій.. |
|
Машина для випробувань на стиск ИП-1 |
Машина призначена для випробувань на стиск і згин зразків з бетонів, розчину, пластмас і інших будівельних матеріалів. |
|
Прес гідравлічний типу ПСУ-250 |
Гідравлічний прес призначений для випробувань на стиск і згин зразків з бетонів, розчину, пластмас і інших будівельних матеріалів. |
|
Випробувальна машина типу Р-5,універсальна дослідна машина |
Випробувальна машина служить для випробування зразків з металу, бетону, розчину, пластмас на розтяг, стиск і згин |
|
Шафа сушильна СНО 270/250 И4ПР |
Призначена для висушування матеріалів у процесі проведення випробувань та при розробленні нових будівельних матеріалів. Використовується при виконані лабораторних робіт з дисциплін: будівельне матеріалознавство, прогресивні технології будівельної кераміки. Технологічні підходи використання відходів промисловості при виробництві будівельних конструкцій. камера 600х500х900мм, |
|
Піч муфельна СНО 30/1300 И4ПР розмір керамічної камери 290х500х200мм, |
Призначена для термічної обробки матеріалів у процесі проведення випробувань та при розробленні нових будівельних матеріалів. Використовується при виконані лабораторних робіт з дисциплін будівельне матеріалознавство, в’яжучи речовини та прогресивні технології виробництва будівельної кераміки. |
|
Вимірювач теплопровідності ІТС-1 |
Прилад дозволяє визначити теплопровідність і термічний опір матеріалів при середній температурі зразка від +15 до +42,5°С. Забезпечує автоматичне регулювання температур холодильника і нагрівача та їх термостатування в процесі випробувань. Усі вимірювання здійснюються в стаціонарних умовах теплопередачі. Використовується для визначення коефіцієнта теплопровідності теплоізоляції при термомодернізації корпусів нашого університету. |
|
Ферроскан PS 250 |
Визначення наявності арматури в залізобетонних конструкціях, положення, діаметру стержнів та виявлення дефектів залізобетонних виробів. Використовується при аналізі будівельних конструкцій. |
|
Вимірювач об’ємних деформацій бетону дилатометричним методом Бетон -Фрост |
Прилад призначений для визначення морозостійкості будівельних матеріалів. Використовується у процесі проведення випробувань існуючих конструкцій та нових будівельних матеріалів, що розробляються. |
|
Експертний комплект для визнач. міцності бетону на базі ОНИКС 2,5 (з атестац.). |
Використовується для визначення міцності матеріалів неруйнівним методом. Дисципліни: Будівельне матеріалознавство, Технологія виробництва ефективних будівельних конструкцій, прогресивні технології виробництва будівельної кераміки. |
|
Динамічний твердомір ТДМ-2 Дефектоскоп ультразвуковий УД2В-П46 |
Прилад призначений для визначення твердості металу по шкалі Брінеля, коригування значень швидкості проходження ультразвуку при визначенні дефектів за допомогою ультразвукового дефектоскопу УД2В-П46. |
|
Термогігрометр Testo 606-1 |
Вимірювання величини вологості в різних матеріалах контактним методом. В будівництві використовується для вимірювання ступеню застигання цементного розчину, висихання несучих конструкцій і фундаменту та для моніторингу вологих і сирих місць в будівельних конструкціях |
Науково-дослідна лабораторія з охорони праці та навколишнього середовища Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» діє на підставі наказу Міністерства соціальної політики України та Міністерством охорони здоров’я України від 3 серпня 2018 року за № 905/32357. Інформацію про лабораторію внесена до інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу та розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці.
Науково-дослідна лабораторія з охорони праці та навколишнього середовища проводить санітарно-гігієнічні досліджень шкідливих виробничих факторів та трудового процесу з метою атестації робочих місць:
- проведення замірів концентрації хімічних речовин, у тому числі аерозолів, переважно фіброгенної дії у повітрі робочої зони;
- проведення вимірювань параметрів мікроклімату та атмосферного тиску;
- проведення вимірювань локальної та загальної вібрації;
- проведення вимірювань шуму;
- проведення вимірювань інфрачервоного випромінювання;
- проведення вимірювань показників світлового середовища;
- досліджень важкості та напруженості праці.
Лабораторія забезпечена каліброваними та повіреними приладами та засобами вимірювальної техніки, що забезпечує якісне проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу з метою атестації робочих місць.
Випробувальний центр Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» акредитований Національним агентством з акредитації України на технічну компетентність і незалежність відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 (ISO/IEC 17025:2005) (Атестат акредитації № 20174 від 19 липня 2022 р.) проводить виппробування будівельної продукціії за показниками зовнішнього вигляду, геометричних розмірів, фізико-технічних характеристик, експлуатаційних властивостей, якості виготовлення, міцності, зносостійкості, морозостійкості, теплопровідності, звукоізоляції, повітропроникності, водонепроникності.
У випробувальному центрі проводять випробування:
- будівельних матеріалів (цементи, пісок, щебінь, ґрунти, суміші сухі будівельні та інші);
- виробів (цегла, тротуарна плитка та бруківка, бетон, асфальтобетон, покрівельні та облицювальні металеві листові, плити пінополістирольні);
- конструкції металевих (ферми, колони, панелі, балки);
- конструкції залізобетонних (плити, колони, балки, палі тощо);
- конструкцій з дерева і пластмас (вікна, двері, ферми).
Фахівці проводять аудит якості виготовлення будівельних виробів і розробляють технічні умови на нестандартну продукцію.
Крім того, випробувальний центр університету надає консультації з технології виготовлення бетонних і залізобетонних виробів, будівельної кераміки, розчинів і сухих сумішей, дорожніх виробів та іншої будівельної продукції.
Також, у випробувального центру є сучасне обладнання таке, як: камера клімату, муфельні печі (+1300 ℃), сушильна шафа, прилад для визначення теплопровідності матеріалів, прилад для визначення морозостійкості бетону за 4 доби, твердомір переносний для визначення твердості металів, теплограф для визначення опору теплопередачі блоків віконних та дверних у лабораторних та натурних умовах, ультразвуковий прилад для визначення якості зварних з’єднань та набір інструментів для визначення якості зварних з’єднань, прилад для неруйнівного визначення міцності бетону, цегли, розчину.