Матеріально-технічна база кафедри будівництва та цивільної інженерії

На кафедрі діють навчальні лабораторії, оснащені випробувальними установками та приладами, які у повній мірі забезпечують вимоги навчального процесу та дозволяють проводити на високому рівні науково-дослідну діяльність.

Матеріально-технічна база лабораторії будівельної фізики кафедри будівництва та цивільної інженерії налічує десятки приладів для дослідження температуро-вологісного режиму конструкцій, а саме тепловізор, тепломіри, логери, пірометри і інше, що дозволяє реалізовувати практичну частину навчального процесу, проводити якісні наукові дослідження та госпдоговірні роботи, реалізовувати навчальний курс з енергоаудиту будівель для майбутніх енергоаудиторів.

Лабораторія використовується у навчальному процесі - щодня тут проходять аудиторні заняття: практичні, лекційні (з використанням мультимедійного забезпечення) та лабораторні роботи з будівельної фізики як для україномовних, так і для іноземних студентів. Цей розділ включено до таких дисциплін: будівельна фізика (кліматологія, теплотехніка, акустика, світлологія), архітектура будівель та споруд, планування міст і транспорт, енергоощадність та енергоаудит будівель, наукові дослідження в області термомодернізації, ремонту та реконструкція будівель та інш.

Матеріально-технічна база лабораторії використовується у всіх госпдоговірних роботах, які виконує кафедра будівництва та цивільної інженерії, та є підставою для реалізації наукових робіт за рахунок коштів державного бюджету.

Лабораторія будівельної фізики викликає жвавий інтерес з боку школярів, яких залучає кафедра в рамках профорієнтаційної роботи та наукового консультування підготовки робіт МАН. Обладнання лабораторії дозволило провести дослідження, які на конкурсі робіт МАН протягом останніх років отримували призові місця в І та ІІ етапах.

У лабораторії будівельної фізики виконується очна частина підготовчого курсу до професійної атестації за напрямками «Сертифікація енергетичної ефективності будівель» та «Обстеження інженерних систем будівель».

Матеріально-технічної база лабораторії дозволяє виконувати науково-дослідні роботи аспірантів та НПП кафедри, проводити енергоаудити будівель в рамках сертифікації енергетичної ефективності.

Перелік основного обладнання лабораторії будівельної фізики


Набір вимірювального обладнання для енергоаудиту, GIZ. До комплекту входить лазерний далекомір FLUS FL-40/60/80/100, реєстратор температури та вологості HT-160, професійний анемометр FLUS ET-935, газоаналізатор діоксиду вуглецю HT-501, струмові кліщі MS 2008F/MS2008B, міні вимірювач освітленості, FLUS MT-912,інфрачервоний міні-термометр FLUS IR-88/89

Прилади набору призначені для комплексного обстеження огороджувальних конструкцій і будівель, а саме: виконання обмірів будівель і споруд; визначення температури та вологості приміщень; визначення температури на поверхні огороджень; визначення складу повідря; визначення освітленості приміщень та інш. Набір приладів використовується для визначення вихідних даних при виконанні робіт з енергетичного аудиту будівель, складанні енергетичних паспортів та розробленні проектів термомодернізацій.


Комплект тепловізору Testo 875-2і

Комплексне обстеження огороджувальних конструкцій і будівель, а саме:

  • визначення температури на поверхні огороджень;– виявлення «місточків холоду» та джерел витоку теплоти з будівель;
  • виявлення причин втрат теплоти через зовнішні огородження будівель.

Цей прилад використовується для досліджень теплозахисних характеристик будівель та в процесі сертифікаційних випробувань конструкцій, при виконанні робіт з енергетичного аудиту будівель, складанні енергетичних паспортів та розробленні проектів термомодернізацій.


Пірометр testo 830-Т4

Визначення температури повітря і температури на поверхні огороджувальних конструкцій у процесі виконання робіт з енергетичного аудиту будівель і складання енергетичних паспортів.


Люксметр Testo 540

Вимірювання рівня освітленості всіх типів ламп: розжарювання, люмінесцентних та світлодіодних.

Застосується для вимірювання інтенсивності світлового потоку в житлових і виробничих приміщеннях, в теплицях, навчальних закладах та ін.


Анемометр testo 410-1

Вимірювання швидкості вітру (повітряного потоку), температури.

Прилад має змогу вимірювати як пориви вітру починаючи з 0,4м/с на відкритому просторі, так і рух повітряних потоків в замкнутих приміщеннях, включаючи настройку систем кондиціонування, опалення, витяжок.


Реєстратор температури та вологості testo 174 Н

Отримання аналогового і  цифрового  сигналів  відеореєстратора, побудови графіків, накопичення даних  досліджень. Використовується у процесі будь-яких досліджень з енергетичного аудиту, визначення теплозахисних характеристик, випробування матеріалів й конструкцій  для реєстрації та оброблення даних досліджень


Шумомір Mastech MS6701(30-130dB)

Вимірювання рівня гучності звуку і шумів у великому діапазоні і з високою точністю

Використовується для контролю рівня шуму та перевірки шумоізоляції і т.п.


Ферроскан HILTI PS 250

Визначення наявності арматури в залізобетонних конструкціях, положення, діаметру стержнів та виявлення дефектів залізобетонних виробів.

Використовується при аналізі будівельних конструкцій.


Термогігрометр Testo 606-1

Вимірювання величини вологості в різних матеріалах контактним методом.

В будівництві використовується для вимірювання ступеню застигання цементного розчину, висихання несучих конструкцій і фундаменту та для моніторингу вологих і сирих місць в будівельних конструкціях.


Науково-дослідна лабораторія з охорони праці та навколишнього середовища Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» діє на підставі наказу Міністерства соціальної політики України та Міністерством охорони здоров’я України від 3 серпня 2018 року за № 905/32357. Інформацію про лабораторію внесена до інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу та розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці. 
Науково-дослідна лабораторія з охорони праці та навколишнього середовища проводить санітарно-гігієнічні досліджень шкідливих виробничих факторів та трудового процесу з метою атестації робочих місць:

  • проведення замірів концентрації хімічних речовин, у тому числі аерозолів, переважно фіброгенної дії у повітрі робочої зони;
  • проведення вимірювань параметрів мікроклімату та  атмосферного тиску;
  • проведення вимірювань локальної та загальної вібрації; 
  • проведення вимірювань шуму;
  • проведення вимірювань інфрачервоного випромінювання;
  • проведення вимірювань показників світлового середовища;
  • досліджень важкості та напруженості праці.

Лабораторія забезпечена каліброваними та повіреними приладами та засобами вимірювальної техніки, що забезпечує якісне проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу з метою атестації робочих місць. 

Випробувальний центр Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» акредитований Національним агентством з акредитації України на технічну компетентність і незалежність відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 (ISO/IEC 17025:2005) (Атестат акредитації № 20174 від 19 липня 2022 р.) проводить виппробування будівельної продукціії за показниками зовнішнього вигляду, геометричних розмірів, фізико-технічних характеристик, експлуатаційних властивостей, якості виготовлення, міцності, зносостійкості, морозостійкості, теплопровідності, звукоізоляції, повітропроникності, водонепроникності.

У випробувальному центрі проводять випробування:

  • будівельних матеріалів (цементи, пісок, щебінь, ґрунти, суміші сухі будівельні та інші);
  • виробів (цегла, тротуарна плитка та бруківка, бетон, асфальтобетон, покрівельні та облицювальні металеві листові, плити пінополістирольні);
  • конструкції металевих (ферми, колони, панелі, балки);
  • конструкції залізобетонних (плити, колони, балки, палі тощо);
  • конструкцій з дерева і пластмас (вікна, двері, ферми).

Фахівці проводять аудит якості виготовлення будівельних виробів і розробляють технічні умови на нестандартну продукцію.

Крім того, випробувальний центр університету надає консультації з технології виготовлення бетонних і залізобетонних виробів, будівельної кераміки, розчинів і сухих сумішей, дорожніх виробів та іншої будівельної продукції.

Також, у випробувального центру є сучасне обладнання таке, як: камера клімату, муфельні печі (+1300 ℃), сушильна шафа, прилад для визначення теплопровідності матеріалів, прилад для визначення морозостійкості бетону за 4 доби, твердомір переносний для визначення твердості металів, теплограф для визначення опору теплопередачі блоків віконних та дверних у лабораторних та натурних умовах, ультразвуковий прилад для визначення якості зварних з’єднань та набір інструментів для визначення якості зварних з’єднань, прилад для неруйнівного визначення міцності бетону, цегли, розчину.