Міжнародна діяльність кафедри прикладної екології та природокористування

Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» здійснює підготовку фахівців для Азербайджану, Алжиру, Білорусі, Гани, Індії, Іраку, Казахстану, Камеруну, Китаю, Конго, Лівану, Пакистану, Палестини, Росії, Сирії, Судану, Тунісу, Туркменістану, Узбекистану, Чаду.

Наукове співробітництво

Університет має довгострокові угоди про наукове співробітництво із наступними іноземними навчальними закладами:
 • Технічний університет в м. Ліберце (Чехія);
 • Свєтокшинська Політехніка (м. Кельци, Польша);
 • Університет в м. Тюбінгені (Німеччина);
 • Університет прикладних наук в м. Бранденбург (Німеччина);
 • Санкт-Петербурзький державний університет економіки й фінансів (Росія);
 • Санкт-Петербурзький державний електротехніний університет (Росія);
 • Іссик-Кульський державний університет (Киргизія);
 • Ташкентський державний технічний університет (Узбекистан).
 • Інститут нафти і газу (м. Краків, Польща).
 • Китайський університет нафти (м. Пекін, Китай).
 • Пекінський технологічний інститут (м. Пекін, Китай).

Додаткові угоди

Кафедра «Прикладної екології та природокористування» має свої додаткові угоди про співробітництво з вищими навчальними закладами та установами в напрямі основної роботи, тобто сфері охорони навколишнього природного середовища, такими як:

 1. Штутгартський технічний університет (м.Штутгардт, Німеччина);
 2. Університет Хоенхайм (аграрний університет в м.Штутгардт, Німеччина);
 3. Університет екології, бізнесу та економіки (Німеччина);
 4. Варшавський університет проблем природокористування та біоресурсів.
 5. Сінгапурським національним технологічним університетом.
 6. Східноєвропейським центром університету Хоенхайм;
 7. Муніципалитет міста Фільдерштадт (Німеччина);
 8. Університетом Варвік Вентура (The University of Warwick Ventures (Великобританія);
 9. Міжнародною Інженерною академією (Росія).
 10. Університетом нафти та газу в м. Баку (попереднє узгодження).

Протягом 2006-2010 років кафедра приймала участь в Міжнародному проекті за програмою TEMRUS – TACIS «Створення в Полтавській області агроекологічного центру». Разом з кафедрою в проекті приймали участь представники 9-ти організацій Полтавської області. Проект передбачав створення центру, силами якого буде здійснено оцінку можливостей та перспектив виробництва на Полтавщині екологічно безпечної продукції. На підставі цього проекту 4 викладачів кафедри пройшли стажування в вищенаведених університетах, а ще 6 викладачів підвищили свою кваліфікацію на 2-х міжнародних семінарах, що проходили в Варшаві, Штутгардті та Полтаві. Двоє студентів-магістрів випускників кафедри Войтенко А.В. та Шуліка А.А. приймали участь за програмою проекту в Німеччині. Студентці Войтенко А.В. після закінчення магістратури на кафедрі «Прикладної екології та природокористування» було рекомендовано продовжити навчання в магістратурі університету Хоенхайм. У лютому 2013 року Войтенко А. захистила 2-гу магістерську роботу з екології та за результатами захисту її рекомендовано до вступу в аспірантуру цього університету.

За матеріалами проекту її учасниками було підготовлено та видано монографію «Поводження з відходами на Полтавщині», навчальний посібник «Агроекологічний атлас Полтавщини» ( до речі подібного видання в Україні немає), яке в 2009 році було визнано кращим навчальним виданням в Полтавській області в номінації «Підручники та начальні посібники», інформаційне видання «Агрологічний потенціал Полтавщини», навчальні посібники «Органічне землеробство» та «Європейське законодавство з охорони навколишнього середовища», буклети «АЕЦ агроекологічний центр Полтавщини», «Екологічний стан Полтавщини». Наукове керівництво проекту виконував професор, к.т.н. Голік Ю.С. Два видання були підготовлені разом із науковцями вищих навчальних закладів Німеччини та Польщі.

У 2008 та 2009 роках під науковим керівництвом кафедри були проведені міжнародні навчальні семінари з участю фахівців з Німеччини та Польщі, спрямовані на здійснення підготовки управлінського та викладацького складу із задач, поставлених в рамках АЕЦ. На двох семінарах, що проводилися в рамках проекту пройшли підвищення кваліфікації більше 150 чоловік, які працюють в управлінні екології та природних ресурсів Полтавської області. На стажування до Німеччини та Польщі виїздили за матеріалами проекту біля 20 чоловік, представників управлінських структур, сільського господарства, фахівці екологічних організацій та громадськості.

Програми та проекти

За останні роки викладачі кафедри «Прикладної екології та природокористування» брали участь у наступних навчальних та наукових програмах й проектах:

 • 2007-2010 роки. Європейський проект Tempus-Tacis, спрямований на створення «Агроекологічного інформаційно-консультаційного центру в Полтавській області“.
 • 2009-2010 рік, В рамках програми Фонду Східної Європи проект “Впровадження системи стимулюючих заходів важливих для місцевої громади у сфері поводження з відходами на прикладі м. Лубни, Полтавської області”.
 • 2011 рік. Участь викладачів і студентів кафедри у програмі USAІD “Енергоефективні університетські містечка” в рамках проекту “Реформи міського теплозабезпечення в Україні”. Де сумісна робота студентів екологів кафедри разом із студентами кафедри теплогазопостачання та вентиляції була відзначена дипломом 1 ступеню.
 • 2010 – 2013 роки. Програма «Розвитку Полтавського міського дендропарку», спрямована на вивчення досвіду розвитку й підтримання об’єктів культурно-паркового мистецтва. За цією програмою та при підтримці Муніципалітету міста Фільдерштадт (Німеччина) (представник Німецької сторони пані Постнікова Т.) були покладені перші кроки в оновлення Дендропарку. Представники Німеччини приїздили до Полтави, де поділилися своїм досвідом в організації природно-заповідної справи. Головний лісничий міста Фільдерштадт госп. Хофмайстер Р. прочитав лекції для студентів екологів.

Викладачі кафедри (Голік Ю.С., Ілляш О.Е., Самойлик М.С., Писаренко П.В) виїздили до Німеччини для ознайомлення з досвідом в цьому питанні.

У квітні 2012р. делегація міста Фільдерштадт приїздила до Полтави для закладення в Дендропарку алеї дружби.

На підставі цих контактів та співпраці Полтавський міський Дендропарк отримав спонсорську допомогу від лісництва м.Фільдердштадту у вигляді двох кущорізних машин (загальною вартістю 4000 євро).

 • 2011-2013р. Програма «Впровадження комплексної системи управління та раціонального поводження з твердими побутовими відходами в Шишацькому районі Полтавської області» за підтримки програми муніципалітету м. Фільдерштадт.

У жовтні викладачі кафедри разом з головою районної ради Шишацького району Лубенцем Ю.І. виїздили для ознайомлення з досвідом в цьому питанні до Німеччини. Пізніше «Програма управління твердими побутовими відходами на районному рівні (на прикладі Шишацького району Полтавської області» перемогла на конкурсі проектів місцевих громад України).

У вересні 2013 року представник муніципалітету м. Фільдерштадт пані Постнікова Т. приїздила до кафедри з метою розробки нових планів подальшої співпраці в напрямку охорони навколишнього природного середовища, що передбачають:

 • Про підготовку нових напрямів подальшої роботи в сфері охорони довкілля міст побратимів.
 • Про організацію сумісних досліджень вивчення біотопів в м. Полтаві та Штутгардті на підставі розвитку дружньо-наукових відносин з Університетом ЕКОЛОГІЇ, БІЗНЕСУ та ЕКОНОМІКИ (Німеччина) під керівництвом проф. Нобеля.
 • Про продовження програми розвитку програми раціонального управління твердими побутовими відходами на регіональному рівні.
 • Про продовження програми розвитку Полтавського дендропарку;
 • Приїзд до кафедри «Прикладної екології та природокористування» 10-20.10.2013р. її випускниці магістра Войтенко А.В. для обміну досвідом з організації сумісних проектів за програмою TEMPUS та ERAZMUS MUNDOS, про особливості програм магістерської підготовки екологів у ВНЗ Німеччини та України;
 • Приїзд до Полтави в Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка бургомістра м.Фільдерштадта г-на Моля ( доцента місцевого університету) з курсом лекцій «Ландшафтна архітектура та екологія» для студентів «екологів» та «архітекторів»;
 • 2012р.(жовтень). Програма університету Хоенхайм (Німеччина) «Осінні наукові слухання» Збалансований розвиток сільських територій. Завідувач кафедри Голік Ю.С. на запрошення Університету прийняв участь з доповіддю у роботі конференцій, семінару та нарад, що проводилися в рамках програми.
 • 2012 р. (Вересень — жовтень). Проректор університету екології, бізнесу та економіки Нобель Й. зустрівся з викладачами та студентами кафедри екології, де виступив з лекцією «Особливості флори та фауни приміських територій навколо мегаполісів». Була запропонована програма сумісних майбутніх досліджень.

Співпраця в напрямку охорони навколишнього

У жовтні викладачі кафедри «Прикладної екології та природокористування» відвідали цей університет з дружнім візитом та погодженням договору про подальшу творчу співпрацю.

 • В жовтні 2012р. група викладачів кафедри відвідала факультет теплоенергетики та промислових відходів Штутгартського технічного університету , де зустрілася з завідувачем кафедри промислових відходів проф. Вольфом В. Були обговорені питання про можливі подальші творчі відносини та обмін студентами (поки цей напрямок не знайшов свого продовження).

Загалом викладачі кафедри проходили стажування за наступними програмами:

 • Програма “ Охорона навколишнього природного середовища в ЄС та Україні” в рамках українсько-польсько-німецького проекту Tempus-Tacis за підтримки Європейської комісії (2008 — 2010 роки).
 • Програма “Відкритий світ” (з питань екології та енергозабезпечення) за підтримки програми посольства США в Україні та бібліотеки конгресу США (2009р.).
 • Семінар з новітніх технологій видобутку нафти і газу в рамках співпраці з Краківською гірською академією (Польща) (2010р.)., університет Варвік Вентура (2011р.).
 • Програма наукової та організаційно-технічної підтримки Полтавського міського дендропарку (2010-2013 роки).
 • Програма впровадження комплексної системи управління та раціонального поводження з твердими побутовими відходами на регіональному рівні (2012-2103р.).
 • Програма університету Хоенхайм (Німеччина) «Осінні наукові слухання» Збалансований розвиток сільських територій( 2012р.).

Основні напрями співпраці з іноземними навчальними закладами є:

 • обмін досвідом в галузі навчального процесу;
 • співпраця в галузі підготовки науково-педагогічних кадрів;
 • обмін викладачами;
 • обмін групами студентів в межах студентських практик;
 • проведення спільних досліджень в галузі освіти, науки й культури;
 • обмін науковою документацією та інформацією;
 • організація спільних семінарів і наукових конференцій;
 • спільні публікації наукових досліджень.

TEMRUS IV

Кафедра «Прикладної екології та природокористування» (єдина в університеті), яка готувала матеріали для подання на конкурс проектів за програмою TEMRUS IV на 2013 рік. Було підготовлено два проекти:

 1. «Прикладна екологія та збалансоване природокористування» — проект впровадження нового магістерського курсу для екологів . Партнерами проекту виступали: Шведський королівський університет, Російські політехнічні університети в Санкт-Петербурзі та Москві, Білоруський політехнічний університет, Штутгартський технічний університет та ше ряд ВНЗ Європи та України. Але за рядом пунктів, що стосувалися вимог консорціуму, проект не пройшов перше читання.
 2. Проект «Ідентичність та безпека місцевих харчових продуктів – ID4FOOD» успішно завершений. Проект пройшов реєстрацію та перші експертні висновки серед 937 проектів, що були подані на конкурс до Європейського Союзу. Його номер реєстрації 544645-TEMPUS-1-2013-1-RO-TEMPUS-JPSR.

Співучасниками проекту виступають майбутні партнери ВНЗ Європи:

Головний координатор проекту Університет сільськогоспо-дарських наук і ветеринарної медицини міста Клуж-Напока, Румунія.

Партнери:

Україна:

 1. Миколаївський національний аграрний університет
 2. Білоцерківський національний аграрний університет
 3. Полтавська державна аграрна академія
 4. Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка
 5. Львівська комерційна академія
 6. Громадська організація «Терра Тавріда» (Сімферополь)
 7. ДУ «Науково-методичний центр інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності ВНЗ «Агроосвіта»

Азербайджан:

 1. Державний університет Баку
 2. Азербайджанський державний аграрний університет
 3. Азербайджанський інститут туризму

Грузія:

 1. Сухумський державний університет
 2. Телавський державний університетімені Якова Гогебашвілі

Молдова:

 1. Державний аграрний університет Молдови
 2. Державний університет медицини і фармацевтики

Австрія:

 1. Віденський університет природних ресурсів
 2. ISEKI-асоціація виробників продуктів харчування

Іспанія:

 1. Університет Ла Лагуна
 2. Менендес Пелайо-майор коледж при інституті Бізнесу
 3. Політехнічний університет Валенсії

Польща:

 1. Варшавський університет природних наук

Греція:

 1. Критський технічний університет
 2. Університет Аристотеля в Салоніки.

У разі позитивного висновку всі вони стануть партнерами у сумісній роботі з подальшим складанням договорів про творчу співпрацю. Результати 6-го конкурсу проектів за програмою TEMPUS-2013 будуть оприлюднені в жовтні 2013року. Проектована діяльність за проектами почнеться з грудня 2013 року.

У липні 2013 року разом із громадськими організаціями Полтавщини було підготовлено матеріали сумісного громадсько-екологічного проекту Німеччина-Вірменія-Україна, що до відновлення нових напрямів екологічного туризму на сільських територіях за рахунок активізації діяльності молодіжних організацій, школярів та студентів в межах можливих утворень екологічних поселень в Полтавській області. Проект пройшов перший рівень експертизи в серпні місяці.