Наукові студентські гуртки кафедри фінансів, банківського бізнесу та оподаткування

При кафедрі постійно працюють 2 наукових студентських гуртка «Світ фінансів» та «Баланс», в роботі якого беруть участь студенти спеціальностей «Фінанси, банківська справа та страхування» 3-6 курсів, «Облік і оподаткування» 3-6 курсів та «Управління фінансово-економічною безпекою» 5-6 курсів. Деякі розглянуті питання стають основою для наукових досліджень у випускних та магістерських роботах, що забезпечує підготовку спеціалістів більш високої кваліфікації.

НАУКОВИЙ ГУРТОК «СВІТ ФІНАНСІВ»

Засідання гуртка присвячуються знаменним подіям у сфері підвищення фінансової грамотності населення (Всесвітній день заощаджень, World Money Week тощо), а також дослідженням сучасних інноваційних напрямів розвитку фінансової сфери – впровадження FinTech, застосування віртуальних валют, екологізація фінансового бізнесу тощо.

Впродовж 2022-2023 навч. року було проведено два засідання студентського наукового гуртка.

26 жовтня 2022 року відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри фінансів, банківського бізнесу та оподаткування «Віртуальні валюти: сутність, призначення, ризики».

У вступному слові керівник студентського наукового гуртка д.е.н., професор кафедри фінансів, банківського бізнесу та оподаткування Світлана Єгоричева зазначила, що вже традиційно перше засідання гуртка відбувається напередодні Всесвітнього дня заощаджень (бережливості, економії), який відзначається 31 жовтня. У зв’язку з цим, проблематику віртуальних валют можна вивчати як під кутом зору необхідності економії ресурсів (оскільки світові витрати електроенергії на їхній «майнінг» щогодини становлять від 8 до 15 ГВт), так і розглядаючи їх як об’єкти достатньо ризикованого інвестування заощаджених коштів. Актуальність цієї проблематики визначається і тим, що на початку року в Україні був прийнятий закон «Про віртуальні активи», а Національний банк України, враховуючи позицію Європейського центрального банку щодо найближчої перспективи введення цифрового євро, розглядає можливість запровадження у нашій країні е-гривні.

Учасники засідання заслухали та обговорили змістовні доповіді студентів на такі теми:

- Історія виникнення, сутність та види віртуальних валют (Терпак Олександр, гр. ББ 301, Шаповал Тетяна, гр. ЕФ 301).

- Сучасний механізм обігу та використання криптовалют (Загорулько Тетяна, гр. УФБ 501).

- Цифрові валюти та центральні банки: від несприйняття до запровадження (Корячко Олександр, гр. УФБ 501).

- Проблеми протидії легалізації злочинних доходів та фінансування тероризму через використання віртуальних валют (Власенко Валерія, гр. ЕФ 401).

20 березня 2023 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка на тему: «Сучасні технології управління особистими фінансами». Така тематика не є випадковою, оскільки саме 20 березня в Україні стартувала міжнародна інформаційна кампанія з фінансової обізнаності Global Money Week (Всесвітній тиждень грошей) (20.03-26.03). Офіційна тема Global Money Week у 2023 році «Plan your money, plant your future» - «Плануй свої гроші, плекай своє майбутнє». Вона наголошує на важливості сталого розвитку та впливі особистих фінансових рішень як на власне майбутнє, так і на навколишнє середовище та суспільство.

Доповідачами на засіданні наукового гуртка виступили студенти 1 курсу спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування». Їхні наукові пошуки стали логічним розвитком тих знань й вмінь, які вони отримали під час вивчення курсу «Фінанси домогосподарств»:

1. Токар Олександр, гр. ЕФ-101. «Основи управління особистими фінансами».

2. Неусмехова Анастасія, гр. ЕФ-101. «Основні правила управління особистими фінансами».

3. Бабець Валентина, гр. ЕФ-101. « Сучасні інструменти інвестування власних заощаджень».

4. Проценко Поліна, гр. ЕФіт-101. «Он-лайн інструменти управління особистими фінансами».

Всі учасники засідання наукового гуртка виявили неабиякий інтерес до проблем, які розглядалися, що виявилося у постановці питань, висловлюванні думок та звертанні до власного досвіду в управлінні особистими фінансами.

НАУКОВИЙ ГУРТОК «БАЛАНС»

На засіданнях наукового студентського гуртка в of-line та on-line форматах обговорюються питання сучасних проблем обліку і оподаткування діяльності суб’єктів господарювання, організації внутрішнього контролю витрат на оплату праці та інших витрат, особливостей складання фінансової звітності та ведення обліку за Міжнародними і національними стандартами бухгалтерського обліку, проблеми облікової оцінки основних засобів підприємства, важливість роботи та професійна етика аудитора тощо.

Протягом 2022-2023 навчального року за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» були проведені засідання студентського наукового гуртка «Баланс».

24 вересня 2022 року відбулося засідання з організаційних питань роботи студентського наукового гуртка «Баланс» на якому було обговорено тематику доповідей на 2022-2023 навчальний рік та призначено на посаду секретаря студентського наукового гуртка студентку групи 401-ЕО Лозу Анастасію.

20 жовтня 2022 року в аудиторії 204-ф проведено чергове засідання студентського наукового гуртка «Баланс», на якому виступили студентка 3 курсу Копайгора Ілона та студентка 4 курсу Лоза Анастасія спеціальності 071 «Облік і оподаткування».

Під час засідання студенти активно обговорили питання автоматизації обліку ПДВ з використання програмного продукту «Мастер: Бухгалтерія» та питання складання консолідованої фінансової звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності. За результатами проведення засідання студентського наукового гуртка прийнято рішення про висвітлення основних результатів досліджень при написанні тез доповідей на Всеукраїнські та міжнародні науково-практичні конференції та статей у фахових виданнях України.

8 грудня 2022 року об 17.00 в on-line форматі проведено засідання студентського наукового гуртка «Баланс» із використанням програмного забезпечення Zoom. Під час засідання було заслухано доповідь студентки групи 301-ЕО Соколенко Тетяни на тему «Принципи та механізм складання регламентованої звітності в системі «Майстер: Бухгалтерія». Доповідач ознайомила з цікавим механізмом складання всіх видів звітності в умовах автоматизованої обробки інформації з використання сучасних інформаційних технологій.

11 травня 2023 року кафедрою фінансів, банківського бізнесу та оподаткування проведено чергове засідання студентського наукового гуртка «Баланс». Під час засідання було заслухано доповіді магістранток групи 501-ЕОм за темами студентських наукових робіт, які здобули призові місця та були нагороджені дипломами І та ІІ ступеню на пленарному засіданні 2 травня 2023 року у рамках ХVII Всеукраїнського фестивалю науки у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Кошляк Дар’я представила результати наукового дослідження на тему: «Оцінка ефективності застосування аутсортингу бухгалтерського обліку в сучасних умовах».

Цікаву інформацію з обліку виробничих запасів на підприємстві доповіла Калініченко Аліна, яка виступила з доповіддю: «Інформаційно-аналітичне забезпечення управління виробничими запасами сільськогосподарського підприємства».

Не менш актуальною була доповідь Лісної Анни на тему: «Порядок обліку поточних зобов’язань підприємства в умовах форс-мажорних обставин воєнного часу».

Виступи завершилися активним обговоренням основних моментів доповідей, в яких взяли участь студенти 2 та 3 курсу.

Робота наукового гуртка «Баланс» у 2023-2024 навчальному році розпочалася з затвердження плану роботу на рік (таблиця 1). Керівник наукового гуртка – доцент Коба О.В. охарактеризувала спектр проблем обліку, аудиту, оподаткування, що потребують вирішення в умовах сьогодення. В результаті жвавого обговорення кожен гуртківець обрав тему наукових досліджень.

Таблиця 1

План

роботи студентського наукового гуртка «Баланс»

на 2023-2024 навчальний рік

п. п.

Тема засідання

Термін виконання

Виконавці

1

2

3

4

1.

Організаційні питання роботи студентського наукового гуртка

вересень 2023 року

Керівник гуртка –

Коба О.В.

2.

Аутсорсинг бухгалтерського обліку: плюси і мінуси впровадження на підприємстві

жовтень

2023 року

Студентка групи 601-ЕО Кошляк Д.І.

3.

Прийняття управлінських рішень за результатами інвентаризації

листопад

2023 року

Студентка групи 401-ЕО

Копайгора І.

4.

Особливості організації обліку екологічних витрат

грудень

2023 року

Студентка групи 401-ЕО Соколенко Т.

5.

Консервація об’єктів основних засобів під час війни: нюанси обліку та звітування

лютий 2024 року

Студентка групи 401-ЕО Луценко А.

6.

Особливості роботи аудиторів в умовах сучасних викликів

березень

2024 року

Студентка групи 401-ЕО Ладатко Н.

7

Особливості бухгалтерського обліку в Литві

квітень

2024 року

Студентка групи 301-ЕО

Хрипко В.

8.

Актуальні проблеми обліку і оподаткування підприємств малого бізнесу в умовах воєнного стану

травень 2024 року

Студент групи 301-ЕО

Бенза Н.

Перше тематичне засідання студентського наукового гуртка «Баланс» відбулося 1 листопада 2023 року. Результати своїх досліджень за темою «Аутсорсинг бухгалтерського обліку: переваги та недоліки» презентувала учасникам наукового гуртка студентка групи 601-ЕО Дар’я Кощляк. Останнім часом в Україні суттєво зросла частка суб’єктів господарювання, в першу чергу, у сфері малого та середнього бізнесу, які вважають неекономічним та нераціональним створювати власну бухгалтерську службу через незначний обсяг облікової роботи, і залучають до виконання цієї функції аутсорсингові компанії, що актуалізує проведення досліджень за представленою темою. Під час доповіді було визначено стан розвитку аутсорсингових відносин в сучасних умовах в Україні та акцентовано на проблемах впровадження й оцінки ефективності застосування аутсорсингу обліку на підприємствах. Доповідач не тільки визначила переваги і недоліки аутсорсингу, а й навела результати своїх досліджень з практики впровадження аутсорсингу в ТОВ АФ «ЧБГ», які були проведені нею за запитом підприємства в ході виконання кваліфікаційної роботи магістра.  Крім того, Дар’я Кошляк поділилася з учасниками гуртка власним досвідом публікування статті у науковому журналі «Економіка і регіон» за розглянутою темою. Основні положення доповіді викликали зацікавленість та жваву дискусію учасників, що сприятиме визначенню проблематики подальших досліджень в даному напрямку.

29 листопада 2023 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка «Баланс». На засіданні студентка групи 401-ЕО Копайгора Ілона представила гуртківцям доповідь на тему: «Прийняття управлінських рішень за результатами інвентаризації». В своїй доповіді юна науковця не тільки всебічно розглянула порядок проведення інвентаризації господарських засобів на підприємстві, а й поділилася власним досвідом щодо участі в цьому процесі, який вона отримала, працюючи на посаді бухгалтера. Учасники наукового гуртка мали можливість вкотре переконатися в тому, наскільки важливою і актуальною є професія бухгалтера та ретельне виконання його функцій на підприємстві.

22 грудня 2023 року на черговому засіданні студентського наукового гуртка «Баланс» студентка групи 401-ЕО Соколенко Тетяна викликала жваву дискусію серед учасників доповіддю на тему: «Особливості організації обліку екологічних витрат». Гуртківці відзначили наскільки актуальними є дослідження за даною тематикою в умовах воєнного стану, коли бойові дії завдають руйнівної дії не тільки матеріальним об’єктам, а всі екологічній системі країни. В такій ситуації надзвичайно зростає роль обліку і аналізу екологічних витрат на підприємстві, відображення відповідних показників у звітності. В доповіді відзначено, що для успішного ведення бізнесу в сучасних умовах необхідно зважати на екологічну сторону своєї діяльності, в результаті якої виникають екологічні витрати, що за змістом відрізняються від інших своєю суспільною значимістю, а тому при відображенні їх в обліку мають застосовуватися інші підходи. На думку доповідачки, раціональна організація обліку екологічних витрат дозволить підприємствам повно і об’єктивно враховувати екологічні аспекти їхньої діяльності, що в свою чергу, сприятиме своєчасному визначенню ризиків виникнення надмірного антропогенного впливу на навколишнє середовище і проведенню запобіжних заходів.