Навчальний курс 0291М1 Документне джерелознавство

Мета навчальної дисципліни – формування системи теоретичних і практичних знань щодо пошуків, аналізу та використання джерел у науково-дослідницькій та професійній діяльності, опанування методологією і методикою пошуків, використання, зберігання історичних документних джерел у просторі та часі.

1 курс, 2 семестр, Екзамен

Передумови для навчання

Попередньо опановані дисципліни з переліку ОК ОПП бакалаврського рівня за цією ж спеціальністю, зокрема, «Архівознавство», «Документознавство», «Музеєзнавство», «Бібліотекознавство та книгознавство».

Тема 1. Предмет, структура та завдання джерелознавства.

Тема 2. Класифікація джерел.

Тема 3. Основні етапи розвитку джерелознавчих знань.

Тема 4. Основні поняття методології джерелознавства.

Тема 5. Найдавніші писемні пам’ятки.

Тема 6. Літописи як історичне джерело.

Тема 7. Актові джерела та описові праці ХVІІІ – початку ХХ століття.

Тема 8. Статистичні джерела.

Тема 9. Усні джерела.

Тема 10. Картографічні джерела як різновид документного та зображального історичного джерела.

Тема 11. Лінгвістичні джерела.

1. Джерелознавство: навч. посібник / Уклад. В.Ю.Вощенко, І.В.Денисовець. – Полтава: ПолтНТУ, 2017. – 234 с.
  2. Історичне джерелознавство: Підручник / Авт.: Я. С. Калакура, І. Н. Войцехівська, С. Ф. Павленко, Б. І. Корольов, М. Г. Палієнко; Гол. ред. С. В. Головко. – К.: Либідь, 2017. – 512 с.
  3. Антонович В.Б. Курс лекцій з джерелознавства. 1880–1881 / В.Б. Антонович. – К., 1995.
  4. Абросимова С. В. Картографічні джерела запорозького ареалу в приватних архівах Південної України / С. В. Абросимова // Історія і культура Придніпров’я: Невідомі та маловідомі сторінки: Науковий щорічник. — Вип. 5. — 2008. — С. 11–15.
  5. Бездрабко В. В. До історії вивчення картографічного документа в Україні / В. В. Бездрабко // Вісник Харків. нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. — «Історія». — 2008. — № 816. — С. 405–415.
  6. Волкотруб Л.М. Картографічні джерела: історія розвитку // Сторінки історії. – К., 2016. – Вип. 3. – С.30 – 39. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://history-pages.kpi.ua/wp-content/uploads/2016/07/42_3_Volkotrub.pdf
  7. Воронов В. І. Джерелознавство історії України : курс лекцій. - Д. : Видавництво Дніпропетровського університету, 2003. - 336 с.
  8. Галенко О.І. Документальні публікації з історії Української РСР: Теорія та джерелознавчий аналіз / О.І. Галенко . – К.: Наукова думка, 1991.
  9. Джерелознавство історії України: Довідник. / Гол. ред.кол. М.Я. Варшавчик. – К., 1998. – 212 с.
  10. Джерелознавство історії України : Навч. посіб. / С. А. Макарчук. – Львів : Світ, 2008. – 512 c.
  11. Дорошенко Д.І. Огляд української історіографії / Д.І. Дорошенко. – К., 1996.
  12. Калакура Я. Джерелознавство в дослідницькій діяльності Українського історичного товариства / Я. Калакура // Український історик. – Нью-Йорк, Торонто, Київ, Львів, Мюнхен. – 1995. – №1-4. – С. 53-56.
  13. Ковальський М.П. Актуальні проблеми джерелознавства історії України XVI – XVII ст. / М.П. Ковальський // Український археографічний щорічник. – Вип. І. – К.: Наукова думка, 1992. – С. 261 – 270.
  14. Макарчук С. Писемні джерела з історії України: Курс лекцій / С Макарчук. – Львів: Світ, 1999. – С.8 – 11.
  15. Розвиток історичного джерелознавства в Україні (1840-ві - 1920-ті рр.) : [монографія] / Т. С. Китиченко ; Харків. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди, Харків. держ. вище училище фіз. культури №1. - Харків : ДІСА ПЛЮС, 2019. - 238 с.
  16. Спеціальні історичні дисципліни: Довідник. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / І.Н.Войцехівська (кер. авт. кол.), В.В. Томазов, М.Ф. Дмитрієнко та ін. – К.: Либідь, 2008, 520 с.
  17. П. С. Сохань. Джерелознавство історичне // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 374. — 518 с.
  18. Я. С. Калакура. Джерелознавство історичне // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2020.
  19. Майстерня історика. Джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни / Ярослав Дашкевич ; [Львівське відділення ІУАД ім. М. С. Грушевського НАН України]. – Львів : Літературна агенція “Піраміда”, 2011. – 792 с.
  20. Усні й письмові джерела історії України. – Режим доступу: gufer.net/history/677-usn-y-pismov-dzherela.html
  21. Мемуари сучасників як джерело з історії Української революції. – Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Pviu/2009_4/2.pdf
  22. Мицик Ю. Джерела з історії національно-визвольної війни українського народу середини XVII століття. – Режим доступу:www.history.org.ua/?litera&id=8120&navStart=10
  23. Історичні джерела та їх використання. – Режим доступу: www.history.org.ua/?termin=Dyplomat_sluzhba_Khmelnyckogo

Вивчення навчальної дисципліни потребує роботи з інформаційними джерелами, підготовки до лекцій і семінарських занять, виконання усіх завдань згідно з навчальним планом.

Підготовка до семінарських занять передбачає: ознайомлення з питаннями, які виносяться на заняття з відповідної теми; вивчення лекційного матеріалу, опрацювання контенту, поданого на дистанційній платформі. Присутність здобувачів вищої освіти на практичних і лекційних заняттях є обов’язковою, важливою також є їх участь в обговоренні всіх питань теми. Пропущені заняття мають бути відпрацьовані. Здобувач вищої освіти повинен дотримуватися навчальної етики, шанобливо ставитися до учасників процесу навчання, дотримуватися дисципліни й часових (строкових) параметрів навчального процесу.

Координатор Syllabus