Навчальний курс 0292М3 Безпека інформації в комп’ютерних системах

Мета навчальної дисципліни – навчити студентів правильно проводити аналіз погроз безпеці інформації, організовувати політику безпеки згідно світовим стандартам, закласти математичний та термінологічний фундамент в галузі криптології, основним методам, механізмам, алгоритмам та протоколам криптографічного захисту інформації в інформаційно – комунікаційних системах з урахуванням сучасного стану та прогнозу розвитку методів, систем та засобів здійснення погроз та проведення криптографічного аналізу зі сторони потенційних порушників.

1 курс, 2 семестр, Екзамен

Передумови для навчання

Попередньо опановані дисципліни – бакалаврського рівня, «Захист інформації»

Змістовий модуль 1. Поняття інформаційної безпеки та її місце в системі національної безпеки.

Тема 1. Загальні поняття про кіберпростір і кібербезпеку. Кіберпростір, поняття і визначення. Кібербезпека та кібертероризм, поняття і визначення.

Тема 2. Законодавчі акти України в розбудові інформаційного суспільства, забезпечення інформаційної і кібербезпеки, а також у боротьбі з кіберзлочинністю. Співробітництво у питаннях кібернетичного захисту між НАТО та державами- партнерами. Створення загальнодержавної системи кібернетичної безпеки.

Тема 3. Інциденти у сфері високих технологій: характерні ознаки та проблемні аспекти. Процедура обрання раціонального варіанта реагування на кібернетичні втручання і загрози. Процедура обрання раціонального варіанта реагування на кібернетичні втручання і загрози

Змістовий модуль 2. Організація захисту інформації .

Тема 4. Кібератаки та кібертероризм: поняття і визначення. Особливості реалізації атак і заходи з послаблення їхнього деструктивного впливу. Комп'ютерний вірус та боротьба з ним

Тема 5. Безпека електронних платіжних систем. Електронна пластикова карта. Створення систем захисту АС, персональних даних.

Тема 6. Криптографічний захист інформації. Використання криптографії Криптосистеми.

Базові

1. Горбенко І.Д., Горбенко Ю.І. Прикладна криптологія. Електронний підручник. Харків, ХНУРЕ, 2011 р.
  2. Горбенко І.Д., Горбенко Ю.І. Прикладна криптологія. Електронний конспект лекцій. Харків, ХНУРЕ, 2011 р.
  3. Горбенко І.Д. Гриненко Т.О. Захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах: Навч. посібник. Ч.1. Криптографічний захист інформації - Харків: ХНУРЕ, 2004 - 368 с.
  4. Горбенко Ю.І., Горбенко І.Д. Інфраструктури відкритих ключів . Системи ЕЦП. Теорія та практика. Харків. Форт. 2010 , 593с.
  5. Головко Г.В., Руденко С.А. Конспект лекцій із дисципліни «Захист інформації» Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка.» – Полтава, 2021. – 117с
  6. Головко Г.В., Лисенко О.Д Методичні рекомендації До виконання індивідуальної роботи З дисципліни «Технології захисту інформації» Тема: основи криптології Напрям підготовки 6.050101 «комп’ютерні науки» Галузі знань 0501 «інформатика та обчислювальна техніка» Для студентів всіх форм навчання Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка. – Полтава, 2016. – 45с.
  7. Головко Г.В. Лабораторний практикум З дисципліни «Захист інформації» Для студентів всіх форм навчання Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка. – Полтава, 2016. – 59с.

Допоміжні

1. Задірака В. Комп’ютерна криптологія. Підручник. К, 2002 ,504с.
  2. Бессалов А., Телиженко А. Криптосистеми на еліптичних кривих. – К.: «Політехніка», 2004. – 224 с.
  3. Радіотехніка № 114, 119, 126, 134, 141, 142,145. Всеукраїнський міжвідомчий збірник. Харків, ХНУРЕ, 2000- 2008 рр.
  4. Прикладна радіоелектроніка. Наук. техн. журнал. Академія наук прикладної радіоелектроніки, ХНУРЕ. Тематичні випуски «Безпека інформації» №2 - 2006; №2, №3-2007, №3- 2008, №3 – 2009, № 3 – 2010, №2 – 2011рр.

Інформаційні ресурси

1. Закон України від 15 грудня 2005 року № 3200-IV "Про основи національної безпеки України".
  2. Закон України "Про інформацію". Із змінами, внесеними згідно із Законом від 07.02.2002 № 3047-III-ВР.
  3. Закон України "Про Національну програму інформатизації" Із змінами, внесеними згідно із Законом від 13.09.2001 № 2684-III-ВР.
  4. Закон України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» від 31.05.2005 № 2594-IV.
  5. Закон України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 № 852-IX.
  6. Закон України «Про електронний документ та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV.
  7. Директива 1999/93/ЄС Європейського парламенту та Ради від 13 грудня 1999 року про систему електронних підписів, що застосовується в межах Співтовариства.

Вивчення навчальної дисципліни потребує роботи з інформаційними джерелами, підготовки до лекцій і практичних занять, виконання усіх завдань згідно з навчальним планом.

Підготовка до практичних занять передбачає: ознайомлення з питаннями, які виносяться на заняття з відповідної теми; вивчення лекційного матеріалу. Рішення практичних завдань повинно демонструвати ознаки самостійності виконання здобувачем такої роботи, відсутність ознак повторюваності та плагіату.

Присутність здобувачів вищої освіти на практичних і лекційних заняттях є обов’язковою, важливою також є їх участь в обговоренні всіх питань теми. Пропущені заняття мають бути відпрацьовані. Здобувач вищої освіти повинен дотримуватися навчальної етики, поважно ставитися до учасників процесу навчання, дотримуватися дисципліни й часових (строкових) параметрів навчального процесу.

Координатор Syllabus