Навчальний курс 029БОК29 Патентознавство та право інтелектуальної власності

Змістовий модуль 1. Поняття права інтелектуальної власності та джерела правового регулювання права інтелектуальної власності. Поняття й види об'єктів і суб'єктів права інтелектуальної власності. Авторське право як інститут права інтелектуальної власності. Суміжне право як інститут права інтелектуальної власності.

Змістовий модуль 2. Право промислової власності як інститут права інтелектуальної власності. Засоби індивідуалізації учасників цивільного обігу, їх товарів і послуг як інститут права інтелектуальної власності. Нетрадиційні об'єкти права інтелектуальної власності. Нетрадиційні об'єкти права інтелектуальної власності. Комерціалізація об'єктів права інтелектуальної власності. Захист прав інтелектуальної власності.

Четвертий рік, весняний семестр, 5 кредитів, диференційований залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • Правові основи документно-інформаційної діяльності

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • Виконання кваліфікаційної роботи

Тема 1. Поняття права інтелектуальної власності та джерела правового регулювання права інтелектуальної власності.

Право інтелектуальної власності як підгалузь цивільного права. Результат інтелектуальної праці як об'єкт власності. Відміна між матеріальними і нематеріальними об'єктами власності. Поняття права інтелектуальної власності, виключного права. Особисті немайнові і майнові права на об'єкти права інтелектуальної власності. Матеріальна складова інтелектуальної власності (майнове право). Визначення і поняття об'єктів права інтелектуальної власності

Тема 2. Поняття й види об'єктів і суб'єктів права інтелектуальної власності.

Система джерел права інтелектуальної власності. Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ). Участь України в роботі ВОІВ. Значення міжнародного співробітництва в сфері інтелектуальної власності для України. Міжнародні договори з питань охорони промислової власності. Угоди з питань міжнародної класифікації об'єктів промислової власності. Міжнародні конвенції в сфері хорони авторських прав i суміжних прав. Угода про торговельні аспекти прав на інтелектуальну власність.

Тема 3. Авторське право як інститут права інтелектуальної власності.

Інтелектуальні права на твори науки, літератури та мистецтва. Твори, що не охороняються. Суспільне надбання. Службові твори. Твори оригінальні і похідні. Збірники та інші складові твори. Офіційні документи, символи і знаки. Складний об'єкт. Аудіовізуальний твір. Суб'єкти авторського права. Співавторство. Спадкоємці авторських прав. Дія виключного права на твори науки, літератури та мистецтва. Автор твору. Термін дії виключного права на твір. Укладання авторських договорів. Право на авторську винагороду. Право доступу. Право слідування. Термін дії інтелектуальних прав. Принцип вичерпання прав. Вільне використання творів. Розпорядження виключним правом: договір про відчуження виключного права, ліцензійний договір. Перехід виключного права інших осіб без договору. Особливості переходу виключного права на твір третім особам. Видавничий ліцензійний договір. Відчуження оригіналу твору та виключне право на твір.

Тема 4. Суміжне право як інститут права інтелектуальної власності.

Об'єкти і суб'єкти суміжних прав. Використання об'єктів суміжних прав без згоди правовласника та без виплати винагороди. Чинне законодавство про охорону суміжних прав. Об'єкти і суб'єкти права на виконання і фонограму (поняття, ознаки відмінності від об'єктів і суб'єктів авторських прав).Загальна характеристика і класифікація прав виконавців. Особисті немайнові права виконавців (сутність та ознаки). Право авторства на виконання, право виконавця на ім'я і на недоторканність виконання. Виключне право на виконання (ознаки, зміст). Права виробника фонограми (ознаки, зміст). Невідчужувані немайнові права виробника: на вказівку свого імені або найменування, на захист фонограми від спотворення при її використанні, на оприлюднення фонограми. Виключне право на фонограму (ознаки, зміст). Правомочності публічного виконання, повідомлення в ефір або по кабелю, доведення до загального відома, відтворення, розповсюдження, прокату, імпорту та переробки фонограми. Принципи виникнення і умови здійснення суміжних прав на виконання і фонограму. Термін дії виключного права на виконання і фонограму, перехід у спадок або в силу правонаступництва. Перехід виконання і фонограми в суспільне надбання. Об'єкти і суб'єкти суміжних прав організацій мовлення, виготовлювачів баз даних і публікаторів творів. Принципи виникнення і умови здійснення суміжних прав організацій мовлення, виготовлювачів баз даних і публікаторів творів. Термін дії виключних прав організацій мовлення, виготовлювачів баз даних і публікаторів творів. Перехід виключних прав у спадок або в силу правонаступництва .

Тема 5. Право промислової власності як інститут права інтелектуальної власності.

Поняття і принципи патентного права. Історія розвитку патентного права в Україні і за кордоном. Система джерел патентного права. Результати творчої діяльності, що охороняються патентним правом. Поняття та умови патентоспроможності винаходу. Новизна, винахідницький рівень, промислова придатність. Поняття та умови патентоспроможності корисної моделі. Поняття та умови патентоспроможності промислового зразка (новизна, оригінальність). Види промислових зразків. Об'єкти, що не можуть бути визнані винаходами, корисними моделями і промисловими зразками. Суб'єкти патентного права: загальна характеристика. Автори винаходів, корисних моделей і промислових зразків. Патентовласники.. Патентні повірені. Державна реєстрація винаходів, корисних моделей і промислових зразків. Подача заявки на видачу патенту на винахід, корисну модель або промисловий зразок. Внесення змін до документів заявки.

Експертиза заявки на видачу патенту. Формальна експертиза заявки на винахід, корисну модель або промисловий зразок. Публікація відомостей про заявку на винахід. Тимчасова правова охорона винаходу, корисної моделі чи промислового зразка. Експертиза заявки на винахід та промисловий зразок по суті. Рішення про видачу патенту на винахід або про відмову в його видачі. Відновлення пропущених термінів, пов'язаних з проведенням експертизи заявки. Публікація відомостей про видачу патенту. Патентування винаходів або корисних моделей в іноземних державах і в міжнародних організаціях. Права на винаходи, корисні моделі та промислові зразки: загальна характеристика. Право авторства. Право на винагороду за використання службового об'єкта патентних прав. Право на подачу заявки і право на отримання патенту. Обсяг виключного права на запатентовані об'єкти. Патент на винахід, корисну модель або промисловий зразок. Формула винаходу і корисної моделі. Сукупність суттєвих ознак промислового зразка.

Терміни дії виключних прав на винахід, корисну модель і промисловий зразок. Перехід у суспільне надбання. Обмеження патентних прав. Використання винаходу, корисної моделі чи промислового зразка в інтересах національної безпеки. Розпорядження виключним правом. Договір про відчуження виключного права на винахід, корисну модель або промисловий зразок. Публічна пропозиція укласти договір про відчуження патенту на винахід. Ліцензійний договір про надання права використання винаходу, корисної моделі чи промислового зразка. Примусова і відкрита ліцензії. Припинення та відновлення дії патенту. Визнання недійсним патенту на винахід, корисну модель або промисловий зразок. Дострокове припинення і відновлення дії патенту.

Тема 6. Засоби індивідуалізації учасників цивільного обігу, їх товарів і послуг як інститут права інтелектуальної власності. Нетрадиційні об'єкти права інтелектуальної власності.

Поняття, структура, реєстрація та види фірмових найменувань. Суб'єкти права на фірмове найменування. Зміст виключного права на використання фірмового найменування. Комерційні позначення (поняття, ознаки). Умова виникнення виключного права на використання комерційного позначення. Обсяг виключного права. Дія виключного права на комерційне позначення. Обмеження щодо переходу виключного права до інших осіб. Співвідношення прав на фірмове найменування з правами на комерційне позначення і на торгову марку і знак обслуговування. Захист права на фірмове найменування і комерційне позначення. Поняття, умови охороноздатності і види торгових марок (знаків обслуговування). Суб'єкти виключного права на торгову марку.

Державна реєстрація знаків для товарів і послуг. Підстави для відмови в державній реєстрації. Заявка на знак для товарів і послуг. Пріоритет. Конвенційний і виставковий пріоритет. Експертиза заявки на торгову марку і внесення змін у документи заявки. Формальна експертиза заявки. Експертиза по суті позначення, заявленого в якості торгової марки. Порядок державної реєстрації торгової марки. Публікація відомостей про державну реєстрацію знака для товару та послуг. Особливості правової охорони загальновідомої торгової марки. Особливості правової охорони колективного знака. Дія виключного права на торгову марку. Використання торгової марки та розпорядження виключним правом. Договір про відчуження виключного права на торгову марку. Ліцензійний договір. Форма та державна реєстрація договорів про розпорядження виключним правом на торгову марку.

Найменування місця походження товару. Державна реєстрація найменування місця походження товару. Виключне право на найменування місця походження товару.

Тема 7. Нетрадиційні об'єкти права інтелектуальної власності.

Державна реєстрація програм ЕОМ і баз даних. Вільне відтворення програм для ЕОМ і баз даних. Право авторства на топологію інтегральної мікросхеми та виключне право використання топології. Режим комерційної таємниці. Виключне право на секрет виробництва. Поняття та ознаки секрету виробництва (ноу-хау). Виключне право на секрет виробництва. Договір про відчуження права на секрет виробництва і ліцензійний договір. "Службовий" секрет виробництва, секрет виробництва, отриманий при виконанні робіт за договором. Охорона сортів рослин. Право на селекційне досягнення. Поняття і види прав неселекційні досягнення. Об'єкти інтелектуальних прав на селекційні досягнення. Умови охороноздатності селекційних досягнень. Державна реєстрація селекційних досягнень. Право на топології інтегральних мікросхем. Поняття інтегральної мікросхеми, її автор (співавтори) та державна реєстрація. Право авторства і виключне право на топологію інтегральної мікросхеми. Право автора на винагороду за використання службової топології.

Тема 8. Комерціалізація об'єктів права інтелектуальної власності.

Режим комерційної таємниці. Виключне право на секрет виробництва. Поняття та ознаки секрету виробництва (ноу-хау). Виключне право на секрет виробництва. Договір про відчуження права на секрет виробництва і ліцензійний договір. "Службовий" секрет виробництва, секрет виробництва, отриманий при виконанні робіт за договором. Охорона сортів рослин. Право на селекційне досягнення. Поняття і види прав неселекційні досягнення. Об'єкти інтелектуальних прав на селекційні досягнення. Умови охороноздатності селекційних досягнень. Державна реєстрація селекційних досягнень. Право на топології інтегральних мікросхем. Поняття інтегральної мікросхеми, її автор (співавтори) та державна реєстрація. Право авторства і виключне право на топологію інтегральної мікросхеми. Право автора на винагороду за використання службової топології.

Тема 9. Захист прав інтелектуальної власності.

Поняття охорони та захисту інтелектуальних прав. Форми та порядок захисту інтелектуальних прав. Засоби захисту інтелектуальних прав: поняття, елементи, види. Терміни захисту інтелектуальних прав. Нотаріальна форма захисту інтелектуальних прав. Вибір способу захисту інтелектуальних прав. Суб'єкт права на захист. Порушник інтелектуальних прав. Заходи захисту і заходи цивільно-правової відповідальності. Визнання права. Відновлення становища, яке існувало до порушення права. Припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення. Визнання патенту недійсним. Присудження до виконання обов'язку в натурі. Відшкодування збитків та виплата компенсації. Компенсація моральної шкоди. Публікація рішення суду про допущене порушення. Ліквідація юридичної особи. Судовий спосіб захисту прав. Способи та засоби адміністративного захисту. Поняття недобросовісної конкуренції. Захист інтелектуальних прав відповідно до антимонопольного законодавства. Поняття адміністративно-правової відповідальності. Підстави адміністративно-правової відповідальності. Адміністративно-правові санкції. Поняття кримінально-правової відповідальності за порушення інтелектуальних прав. Кримінально-правова характеристика злочинів у сфері інтелектуальної власності.

Базова

  1. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. // Офіц. Вісник України, 2003.‒ № 11. ‒ Ст. 462.
  2. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. // Офіц. Вісник України, 2003. ‒ № 11 ‒ Ст. 461.
  3. Цивільний процесуальний кодекс України від 18.03.2004 р.
  4. Митний кодекс України від 11.07.2002 р.
  5. Закон України "Про авторське право і суміжні права" від 23.12.1993 р. в редакції Закону № 2627-ПІ від 11.07.2001 р.
  6. Закон України "Про охорону прав на промислові зразки" від 15.12.1993 р. № 3688-ХІІ із змінами.
  7. Закон України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" від 15.12.1993 р.№ З687-ХІІ в редакції закону № 1771-III від 01.06.2000 р.
  8. Закон України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" від 15.12.1993 р. № 3689-ХІІ із змінами.
  9. Закон України "Про охорону прав на топографи інтегральних мікросхем" від 5.11.1997 р. № 621/97-ВР із змінами.
  10. Закон України "Про охорону прав на сорти рослин" від 21.04.1993 р. № 3116-ХІІ в редакції закону № 2986 від 17.01.2002 р.
  11. Закон України "Про охорону прав на зазначення походження товарів" від 16.06.1999 р. № 752-ХІУ.
  12. Інкотермс 2000: Офіційні правила тлумачення торговельних термінів // Уряд, кур'єр, 2002 ‒ № 63. ‒ С. 5-8 (початок); Уряд, кур'єр, 2002 м № 68 ‒ С. 5‒12.
  13. Закон України „ Про Антимонопольний комітет України" від 26.11.1993 р. // ВВР України, 1993. ‒ № 50. ‒ Ст. 472.
  14. Закон України „ Про захист від недобросовісної конкуренції" від 7.06.1996 р. // ВВР України, 1996. ‒ № 36. ‒ Ст. 164.
  15. Закон України „Про природні монополії" від 20.04.2000 р. // ВВР, 2000 ‒ № 30 ‒ Ст. 238.
  16. Закон України „ Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001 р. // ВВР України, 2001. ‒ № 12. ‒ Ст. 64.

Допоміжна

  1. БошицькийЮ. Л. Правове регулювання службового винахідництва: проблеми теорії та практики: монографія. К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2012. 260 с.2
  2. Договірні відносини щодо результатів наукової та науково-технологічної діяльності: монографія / кол. авторів: Батова В. О., Пічкур О. В., Работягова Л. І., Тверезенко О. О.; за заг. ред. О. Ф. Дорошенка; НДІ ІВ НАПрН України. К. : Інтерсервіс, 2013. 222 с.
  3. Договірні форми розпоряджання майновими правами на об’єкти авторського права : монографія / кол. авторів; за наук. ред. Мироненко Н. М.; НДІ ІВ НАПрН України. К. : Інтерсервіс, 2014. 248 с.
  4. Договори по розпорядженню майновими правами на об’єкти патентного права. Т.1 [Текст] : монографія / Колектив авторів : Г. О.Андрощук, Ю. Л. Борко, В. А. Васильєва, І. Ф.Коваль, В. М. Коссак, Б. М. Падучак, О. О. Тверезенко; за наук. ред. Мироненко Н. М. К. : НДІ інтелектуальної власності НАПрНУ, ТОВ «НВП Інтерсервіс», 2014. 279 с.
  5. Інтелектуальна власність: підручник для студентів неюридичних факультетів / В. О. Семків, Р. С. Шандра. Львів: Галицький друкар, 2015. 280 с.
  6. Інтелектуальна власність: навч. посібник [для студ. вищ. навч. закл.] / За заг ред канд. юрид. наук, доц. Нестерцової-Собакарь О.В. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2017. 140 с.
  7. Інтелектуальне право України /за ред. О.С.Яворської О.С. Тернопіль: Підручники і посібники, 2016. 608 с.3.Капінос М.М. Інтелектуальна власність: підруч. для студентів ВНЗ / М. М. Капінос, Е. Т. Лерантович, М. М. Солощук ; Нац. техн. ун-т «Харків. політехн. ін-т». Харків : НТУ «ХПІ», 2016. 347 с.
  8. Кубах А.І. Право інтелектуальної власності: Навч. посібник ‒ Харків: ХНАМГ, 2008. ‒ 149 с.
  9. Право інтелектуальної власності : навч. посіб. / за ред. : В. Р. Кравця, В. Г. Олюхи. К. : Центр учб. л-ри, 2012. 270 с.3.Право інтелектуальної власності: навчальний посібник/ Еннан P.Є. [та ін.]. К.: Алерта, 2016. 492 с.
  10. Право інтелектуальної власності. В.С. Дроб'язко, Р.В. Дроб'язко. Київ, Юрінком Інтер, 2004.
  11. Право інтелектуальної власності: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. О.А. Підопригори, О.Д. Святоцького. ‒ К.: Видав, дім Ін Юре», 2002. ‒ 624 с.
  12. Ходаківський Є.І.Інтелектуальна власність: економіко-правові аспекти: навчальний посібник. К.: ЦУЛ, 2019. 274 с.5.Право інтелектуальної власності. Підручник. За заг. ред. д.ю.н., проф.Булеци С.Б., к.ю.н., доц. Чепис О.І. Ужгород: РІК-У, 2019. 488 с
  13. Цивільне право України. Підручник. Є.О. Харитонов, Н.О. Саніахметова. Київ. Істина, 2003.
  14. Цивільне та сімейне право України (навчально-практичний посібник). Харитонов Є.О. Харків, "Одіссей", 2004.
  15. Шишка Р.Б. Правова охорона інтелектуальної власності: авторсько-правовий аспект. ‒ X: Нац. ун-т внутр. справ. ‒ 2002. ‒354 с.
  16. Якубівський І. Договори щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності // Підприємництво, господарство і право. – 2007.- № 8.
  17. Якубівський І.Є. Правова природа договору комерційної концесії (франчайзингу) // Університетські наукові записки. – 2006.-№ 3-4.

Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів, із них:

при підсумковому контролі у вигляді екзамену 50 балів відведено на поточний контроль, а 50 балів – на підсумковий (для допуску до екзамену необхідно мати не менше 25 балів поточної успішності);

при семестровому контролі у вигляді диференційованого заліку на поточний контроль може бути відведено від 70 до 100 балів (для допуску до диференційованого заліку необхідно мати не менше 35 балів поточної успішності).

Поточний контроль. Бали, отримані впродовж семестру, за видами навчальної діяльності розподіляються наступним чином (розподіл орієнтовний):

- робота на семінарських (практичних, лабораторних) заняттях (відповіді на семінарах, виконання практичних завдань, захист лабораторних робіт, а в разі їх пропусків з поважної причини – індивідуальні співбесіди на консультаціях за темами відповідних занять) – до 50 (70-100) балів.

Присутність на лекціях і семінарах не оцінюється в балах. Пропуски занять підлягають обов’язковому відпрацюванню в індивідуальному порядку під час консультацій. Пропущене заняття має бути відпрацьоване впродовж двох наступних тижнів, при тривалій відсутності студента на заняттях з поважної причини встановлюється індивідуальний графік відпрацювання пропусків, але не пізніше початку екзаменаційної сесії.

Студент, який повністю виконав програму навчальної дисципліни і отримав достатню рейтингову оцінку (не менше 25 балів у випадку екзамену та 35 балів у випадку дифзаліку), допускається до підсумкового контролю з дисципліни.

Підсумковий контроль. Підсумковим контролем є екзамен/залік. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка»

Для належного опанування дисципліною «Патентознавство та право інтелектуальної власності» слід опрацювати базову літературу, знати основні нормативно-правові акти, що регулюють відносини в сфері інтелектуальної власності.

Варто ознайомитися також з новітніми публікаціями в сфері інтелектуальної власності, насамперед з тими, що містяться у провідних фахових виданнях, таких як «Інтелектуальна власність в Україні» - архів номерів доступний на сайті: https://intelvlas.com.ua/.

Особливо ретельно слід зосередитись на набутті практичних навичок щодо оперування наукових положень у сфері інтелектуальної власності та аналізу нормативно-правових актів щодо охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності.

Формулювання результатів навчання базується на результатах навчання, визначених освітньою програмою (програмних результатах навчання) і виявляється у здатностях застосовувати знання у практичних ситуаціях. Знаннях та розумінні предметної області та професійної діяльності. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності). Здатність реалізувати свої права та обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свободи людини і громадянина в Україні. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця в загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя. Здатність забезпечувати відбір, аналіз, оцінку, систематизацію, моніторинг, організацію, зберігання, розповсюдження та надання в користування інформації та знань у будь-яких форматах. Здатність використовувати методи систематизації, пошуку, збереження, класифікації інформації для різних типів контенту та носіїв. Здатність аналізувати закономірності розвитку документно-інформаційних потоків та масивів, як штучно створеної підсистеми соціальних комунікацій. Здатність створювати чітку, стислу та точну управлінську документацію відповідно до чинних стандартів. Здатність використовувати автоматизовані інформаційно-пошукові системи, організовувати електронні бібліотеки та архіви. Здатність самостійно аналізувати текст документа щодо його змісту, правильно визначати комунікативну інтенцію, закладену в нього автором, редагувати тексти документів відповідно до норм чинного правопису та правил їх оформлення; релевантно оцінювати результативність та комунікативну ефективність документа; добирати та готувати необхідну інформацію для прийняття управлінського рішення.

Знати і розуміти наукові засади організації, модернізації та впровадження новітніх технологій в інформаційній, бібліотечній та архівній діяльності.

Уміти застосовувати у професійній діяльності технології інформаційного менеджменту, створення і підтримки функціонування електронних бібліотек та архівів, методологію вивчення та задоволення культурних та інформаційних потреб користувачів. Узагальнювати, аналізувати і синтезувати інформацію в діяльності, пов’язаній із її пошуком, накопиченням, зберіганням та використанням. Знати, розуміти та застосовувати в практичній діяльності законодавчі та галузеві нормативні документи. Здійснювати пошук інформації в різних джерелах для розв’язання професійних завдань. Оцінювати результати діяльності та відстоювати прийняті рішення.

Координатор Syllabus