Основним завданням практики з інформаційних технологій документознавства є оволодіння сучасними методами, формами професійної діяльності; формування професійних умінь і навичок, необхідних для самостійного вирішення завдань в умовах реального документаційного, інформаційно-аналітичного процесу; набуття необхідних практичних знань та навичок з використання сучасних інформаційних технологій, а також виховання потреби систематичного професійного самовдосконалення.
Змістом практики з інформаційних технологій документознавства є:
- закріплення та поглиблення знань, отриманих студентами в процесі вивчення циклу теоретичних дисциплін;
- практичне оволодіння методами і засобами автоматизації технологій переробки інформації;
- вироблення умінь застосовувати стандарти, що регламентують інформаційну діяльність і технологію переробки інформації, використовувати міжнародні стандарти в інформаційних мережах;
- виконання технологічних операцій переробки різних типів інформації (текстової, табличної, графічної, аудіо-, мультимедіа- та ін.);
- на основі укладання пакету документів (формування особових справ, створення відомості успішності групи тощо) засвоїти основні принципи роботи додаткових зовнішніх пристроїв ПК, відпрацювати вміння їхнього використання;
- закріпити отримані знання використання пакету прикладної програми Microsoft Office, сервісних програм, і програм технічного обслуговування
Практика з інформаційних технологій документознавства проводиться в умовах, максимально наближених до умов професійної діяльності.
Базами проходження практики є:
- Структурні підрозділи Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
- Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені Івана Котляревського.
- Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви».
- Державний архів Полтавської області.
- Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
- Полтавський літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка.
- Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського.
- Полтавський музей авіації та космонавтики імені Юрія Кондратюка.
- ПП «Софт-Сервіс».
- Підприємства, установи, організації міста та області.
Другий рік, весняний семестр, 3 кредити, диференційований залік.
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- Інформатика і комп’ютерна техніка
- Документознавство
- Діловодство
- Документно-інформаційні комунікації
- Комп’ютерні мережі та інтернет-технології
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- Інформаційний, архівний та бібліотечний менеджмент
- Електронний документообіг
- Організація та управління діяльністю інформаційних установ
Повторити технічні характеристики Microsoft Office Word.
Опрацювати загальну інформацію про сполучуваність клавіш програми Microsoft Office Word .
Створити папку «Особова справа _____» (електронний і паперовий носії) з такими документами: резюме, заява, автобіографія, характеристика, договір.
Повторити технічні характеристики Microsoft Office Excel (уведення чисел, уведення тексту; активна комірка; редагування робочої таблиці; застосування формул та ін.).
Опрацювати загальну інформацію про сполучуваність клавіш програми Microsoft Office Excel.
Створити в програмі Microsoft Office Excel і роздрукувати на папері таблицю «Відомість про успішність групи ______ за ІІ курс».
Перетворити таблицю «Відомість про успішність групи ______ за ІІ курс» в діаграму і роздрукувати на паперовий носій.
Повторити технічні характеристики Microsoft Office Power Point.
Створити презентацію у програмі Microsoft Office Power Point на одну з обраних тем:
- Гуманітарний факультет Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
- Підготовка фахівців спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
- Історія розвитку професії документознавця.
- Підготовка в Україні фахівців сфери документознавства та інформаційної діяльності.
Підготувати «Звіт-презентацію про практику з інформаційних технологій документознавства (у програмі Microsoft Office Power Point).
Базова
- Баркова О.В. Електронні ресурси як об’єкти універсальної бібліотеки. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія, 2004. № 1. С. 75–79.
- Воронов А. В. Про використання відкритого програмного забезпечення в органах державної влади та місцевого самоврядування.URL: http : //www.epravda.com.ua.
- Гончаренко А. П. Шляхи розвитку системи науково-технічної інформації. НТІ, 2004. №1. С.6–8.
- Кухарчук С. Система комунікативних зв’язків підприємства та шляхи її вдосконалення. Наукові записки, 2006. № 15. С. 36–39.
- Кушнаренко Н. М. Наукова обробка документів. Київ : Вікар, 2003. 328 с.
- Лопата О. Практика використання електронних інформаційних ресурсів читачами сучасної наукової бібліотеки. Вісник Книжкової палати, 2012. № 5. С. 35–39.
- Осовська Г. В. Основи менеджменту. Київ : Кондор, 2006. 290 с.
- Палеха Ю. І. Організація сучасного діловодства. Київ : Кондор, 2007. 194 с.
- Палеха Ю. І. Управлінське документування. Київ, 2003. 557 с.
- Петрова Л. Г. Бібліотечно-інформаційні послуги в контексті ринкових перетворень. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2003. Вип. 9. С. 98–105.
- Порхун О. Систематизація і структуризація первинної інформації як засіб забезпечення ефективного управління інформаційними потоками. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2007. Вип. 18. С. 119–124.
- Потіха А. Преса як джерело підготовки інформаційно-аналітичного продукту. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2007. Вип. 18. С. 125–129.
- Присяжна Л. Наукова складова процесу підготовки інформаційно-аналітичного продукту. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2007. Вип. 18. С. 130–135.
- Солов’яненко Д. Статистика використання Інтернет-технологій у бібліотеках України. Бібліотечний вісник, 2007. № 1. С. 5–18.
- Солов’яненко Д. Стратегія забезпечення онлайнового бібліотечного сервісу. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2004. Вип. 12. С. 113–130.
Допоміжна
- Тимошенко Н. Л. Корпоративна культура : діловий етикет. Київ : Знання, 2006. 391 с.
- Тихомирова Є. Б. PR-формування відкритого суспільства. Київ: Наша культура і наука, 2008. 489 с.
- Туровська Л. Електронні документи як чинник оперативного обслуговування. Вісник Книжкової палати, 2010. № 5. С. 33–34.
- Чуприна Л. Інформаційні ресурси НБУВ як джерело підготовки інформаційно-аналітичної продукції. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2007. Вип. 1. С. 188–197.
- Швецова-Водка Г. М. Документ і книга в системі соціальних комунікацій: Рівн. держ. гуманітар. ун-т. Рівне, 2001. 437 с.
- Швецова-Водка Г. М. Документознавство. Київ: Знання, 2007. 398 с.
Підсумковим контролем є диференційований залік. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/organizacia-osvit-procesu.pdf), а також «Положення про семестровий контроль в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/semestr-kontrol.pdf.)
Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів.
Для належного проходження практики слід ознайомитися з рекомендаціями керівника практики від кафедри, консультанта з інформаційних дисциплін, керівника практики від установи щодо завдань проходження практики, техніки безпеки тощо.
Варто також вивчити особливості кожного з етапів практики, ознайомитися з вимогами щодо підготовки звітної документації
Результати проходження практики з інформаційних технологій документознавства відповідно до освітньо-професійної програми (програмних результатів навчання) виявляються у сформованих у студентів здатностях щодо знання та розуміння предметної області та професійної діяльності; навичок використання інформаційних і комунікативних технологій; здатності до пошуку, опрацювання та аналізу інформації з різних джерел; здатності працювати в команді.
Також вони виявляються у знаннях щодо забезпечення відбору, аналізу, оцінки, систематизації, моніторингу, організації, зберігання, розповсюдження та надання в користування інформації та знань у будь-яких форматах; використання методів систематизації, пошуку, збереження, класифікації інформації для різних типів контенту та носіїв, а також сучасних прикладних комп’ютерних технологій та програмного забезпечення, мережевих та мобільних технологій для вирішення професійних завдань; здатності використовувати автоматизовані інформаційно-пошукові системи, організовувати електронні бібліотеки та архіви,
а також уміннях застосовувати у професійній діяльності технології інформаційного менеджменту, створення і підтримки функціонування електронних бібліотек та архівів, методологію вивчення та задоволення культурних та інформаційних потреб користувачів; узагальнювати, аналізувати і синтезувати інформацію в діяльності, пов’язаній із її пошуком, накопиченням, зберіганням та використанням; використовувати знання технічних характеристик, конструкційних особливостей, призначення і правил експлуатації комп’ютерної техніки та офісного обладнання для вирішення технічних завдань спеціальності; кваліфіковано використовувати типове комп’ютерне та офісне обладнання; здійснювати пошук інформації в різних джерелах для розв’язання професійних завдань; застосовувати сучасні методики і технології автоматизованого опрацювання інформації, формування та використання електронних інформаційних ресурсів та сервісів; навчатися з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань.