Основним завданням документно-технологічної практики є студіювання напрямків діяльності та організації роботи установи – бази практики; здобуття навичок підготовки та надання інформаційних послуг; поглиблення знань з теоретичних дисциплін та розвиток майстерності їхнього застосування до виконання завдань практики; закріплення умінь і навичок аналізу комунікативних процесів.
Змістом практики є:
- ознайомлення із організаційною структурою та методами управління установою базою практики;
- засвоєння практичних навичок роботи з управлінською документацією;
- вивчення процесів формування документного фонду установи;
- набуття умінь збирати та опрацьовувати фактичний матеріал для виконання практичних та наукових творчих робіт.
Документно-технологічна практика проводиться в умовах, максимально наближених до умов професійної діяльності.
Базами проходження практики є:
- Структурні підрозділи Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
- Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені Івана Котляревського.
- Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви».
- Державний архів Полтавської області.
- Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
- Полтавський літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка.
- Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського.
- Полтавський музей авіації та космонавтики імені Юрія Кондратюка.
- ПП «Софт-Сервіс».
- Підприємства, установи, організації міста та області.
Третій рік, весняний семестр, 3 кредити, диференційований залік.
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- Документознавство
- Діловодство
- Інформатика і комп’ютерна техніка
- Документно-інформаційні комунікації
- Комп’ютерні мережі та інтернет-технології
- Прикладне програмне забезпечення
- Інформаційний, архівний та бібліотечний менеджмент
- Кадрове діловодство та менеджмент
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- Електронний документообіг
- Організація та управління діяльністю інформаційних установ
- Аналітико-синтетична переробка інформації
- Інформаційно-аналітична діяльність
Змістовий модуль 1 «Діловодство», «Документознавство»
Укласти класифікаційну схему офіційних документів, які використовуються у діяльності установи.
Розробити класифікаційну схему управлінської документації, що створюється та використовується у діяльності установи.
Схарактеризувати пошукові можливості довідково-допоміжного тексту видань виробничої та офіційної літератури, які використовуються в роботі установи.
Визначити співвідношення електронних і паперових документів, що використовуються в діяльності установи та зазначити виробничі процеси, в межах яких створюються чи застосовуються відповідні документи.
З’ясувати відповідність системи реквізитів ділових документів, які створюються на базі практики, існуючим нормам та вимогам до оформлення службової документації.
Окреслити та проаналізувати комунікативні процеси в установі, охарактеризувати засоби та способи здійснення комунікативних дій.
Побудувати таблицю форм комунікаційної діяльності, які мають місце в установі.
Проаналізувати роботу з діловою документацією та стан документообігу в установі.
Змістовий модуль 2 «Методика інформаційної роботи»
Проаналізувати законодавчу і нормативну бази, що стосуються сфери діяльності установи – бази практики.
Ознайомитись із організаційною структурою і напрямками діяльності установи – бази практики.
Схарактеризувати режим роботи, організацію праці, завдання структурних підрозділів.
Ознайомитися з процедурою створення інформаційних продуктів та надання інформаційних послуг.
Проаналізувати способи збору, обробки та накопичення документної інформації, що застосовуються інформаційною службою. Узяти участь у зборі, обробці та накопиченні інформації.
Укласти бібліографічний список вторинних документів, що містить фонд установи.
Базова
- ДСТУ 2732: 2004. Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять. URL: https://studfiles.net/preview/5229366/
- ДСТУ 4163-2003. Національний стандарт України. URL: http://www.google.com.ua/ url
- ДСТУ 3843-99. Державна уніфікована система документації. Основні положення Київ: Держстандарт України, 2000. 7 с.
- ДСТУ 3844-99. Державна уніфікована система документації. Формуляр-зразок. Вимоги до побудови. Київ: Держстандарт України, 2000. 8 с.
- ДСТУ 2392-94 Інформація та документація. Базові поняття. Терміни та визначення. Київ, 1994. URL: https://dbn.co.ua/load/normativy/dstu/dstu_2392_94/5-1-0-1166
- Державний класифікатор управлінської документації. ДК 010-98. Київ: Держстандарт України, 1999. 50 с.
- Слободяник М. С. Документологія: Зміст. Перспективи. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія, 2004. № 4. С. 4–9.
- Палеха Ю. Управлінське документування. Київ: Європейський університет, 2003. 384 с.
- Управлінське документознавство: курс лекцій / укладач Шкіцька І. Ю. Тернопіль: ТНЕУ, 2018. UR: http://library.tneu.edu.ua/index.php/uk/nmkd/3758-upravlinskedokumentoznavstvo.
- Антоненко, І. Є. Сучасні нормативно-правові акти з керування документаційними процесами. Студії з архів.справи та документознавства / Держкомархів України; УНДІАСД; Європейський ун-т. К., 2006. Т. 14. С. 48–58.
- Бездрабко В. В. Документознавство в Україні: інституціоналізація та сучасний розвиток: монографія. Київ: Четверта хвиля, 2009. 720 с.
- Кузьменко М. Сучасне діловодство в Україні: практичні поради. Київ: Центр навчальної літератури, 2019. 260 с.
Допоміжна
- Соловяненко Д. Статистика використання Інтернет-технологій у бібліотеках України. Бібліотечний вісник, 2007. № 1. С. 5–18.
- Соловяненко Д. Стратегія забезпечення онлайнового бібліотечного сервісу. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В.І.Вернадського. К., 2004. Вип. 12. С. 113–130.
- Тимошенко Н. Л. Корпоративна культура : діловий етикет. Київ : Знання, 2006. 391 с.
- Туровська Л. Електронні документи як чинник оперативного обслуговування. Вісник Кн. Палати, 2010. № 5. С. 33–34.
- Чуприна Л. Інформаційні ресурси НБУВ як джерело підготовки інформаційно-аналітичної продукції. Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. К., 2007. Вип. 18. С. 188–197.
- Лівшиц Д.М. діловодство яким воно має бути. Київ: ЦУЛ, 2018. 536 с.
- Глущик С.В. та ін. Сучасні ділові папери. Київ: Вища школа, 2013. 416 с.
Підсумковим контролем є диференційований залік. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/organizacia-osvit-procesu.pdf), а також «Положення про семестровий контроль в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/semestr-kontrol.pdf.)
Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів.
Для належного проходження практики слід ознайомитися з рекомендаціями керівника практики від кафедри щодо завдань проходження практики та керівника практики від структурного підрозділу університету чи установи стосовно особливостей роботи в установі, організації, бізнес-структурі.
Варто також вивчити особливості кожного з етапів практики, ознайомитися з вимогами щодо підготовки звітної документації.
Результати проходження документно-технологічної практики відповідно до освітньо-професійної програми (програмних результатів навчання) виявляються у сформованих у студентів здатностях щодо знання та розуміння предметної області та професійної діяльності; здатності застосовувати знання у практичних ситуаціях; навичок використання інформаційних і комунікативних технологій; здатності до пошуку, опрацювання та аналізу інформації з різних джерел; здатності оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт; здатності працювати в команд; здатності спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
Також вони виявляються у знаннях щодо забезпечення відбору, аналізу, оцінки, систематизації, моніторингу, організації, зберігання, розповсюдження та надання в користування інформації та знань у будь-яких форматах; використання методів систематизації, пошуку, збереження, класифікації інформації для різних типів контенту та носіїв, а також сучасних прикладних комп’ютерних технологій та програмного забезпечення, мережевих та мобільних технологій для вирішення професійних завдань; здатності створювати чітку, стислу та точну управлінську документацію відповідно до чинних стандартів; здатності підтримувати ділову комунікацію з усіма суб’єктами інформаційного ринку, користувачами, партнерами, органами влади та управління, засобами масової інформації; здатності використовувати автоматизовані інформаційно-пошукові системи, організовувати електронні бібліотеки та архіви; здатності самостійно аналізувати текст документа щодо його змісту, правильно визначати комунікативну інтенцію, закладену в нього автором, редагувати тексти документів відповідно до норм чинного правопису та правил їх оформлення; релевантно оцінювати результативність та комунікативну ефективність документа; добирати та готувати необхідну інформацію для прийняття управлінського рішення,
а також уміннях застосовувати у професійній діяльності технології інформаційного менеджменту, створення і підтримки функціонування електронних бібліотек та архівів, методологію вивчення та задоволення культурних та інформаційних потреб користувачів; узагальнювати, аналізувати і синтезувати інформацію в діяльності, пов’язаній із її пошуком, накопиченням, зберіганням та використанням; забезпечувати ефективність функціонування документно-комунікаційних систем; використовувати знання технічних характеристик, конструкційних особливостей, призначення і правил експлуатації комп’ютерної техніки та офісного обладнання для вирішення технічних завдань спеціальності; оцінювати можливості застосування новітніх інформаційно-комп’ютерних та комунікаційних технологій для вдосконалення практик виробництва інформаційних продуктів і послуг; кваліфіковано використовувати типове комп’ютерне та офісне обладнання; оцінювати результати діяльності та відстоювати прийняті рішення; вільно спілкуватися з професійних питань, включаючи усну, письмову та електронну комунікацію українською мовою та однією з іноземних мов; приймати обґрунтовані управлінські та технологічні рішення; бути відповідальним, забезпечувати ефективну співпрацю в команді.