Навчальний курс 029БОК9 Психологія

Змістовий модуль 1. Психологія як наука.

Психологія як наука про закономірності функціонування психіки. Етапи становлення психології як науки. Місце психології в системі наук. Методи психології. Напрями психології у XX ст. Основні проблеми психології. Спільності: діяльність і спілкування.

Змістовий модуль 2. Пізнавальна функція психіки.

Природа і сутність психіки. Нервова система людини та її структура. Відчуття та сприймання як механізми психічного відображення. Сприймання як психічний процес. Увага та пам'ять та їх розвиток. Уява, уявлення та їх зв'язок з іншими пізнавальними процесами. Мислення як процес опосередкованого пізнання світу.

Змістовий модуль 3. Регулятивна та інструментальна функція психіки.

Поняття про почуття та емоції. Вищі почуття людини та засоби їх розвитку. Поняття про волю та її функції. Врахування типів темпераменту при здійсненні індивідуального підходу до учнів у начально-виховному процесі. Природа і сутність характеру. Структура здібностей. Розвиток і застосування здібностей. Творча обдарованість особистості та шляхи її розвитку. Світогляд, переконання і ідеали особистості їх роль у становленні особистості.

Перший рік, весняний семестр, 5 кредити, екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • Етика (шкільний курс)

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • Етика і психологія ділового спілкування
  • Психологія мас

Тема 1. Предмет, завдання та галузі психології. Психологія як наука про закономірності функціонування психіки. Етапи становлення психології як науки. Предмет і завдання психології. Місце психології в системі наук. Методи психології.

Тема 2. Історія розвитку психологічної науки. Етапи історичного розвитку психології. Формування засад наукової психології. Напрями психології у XX ст.

Тема 3. Психологія у системі наукового пізнання. Психологія серед інших наук. Методологічні принципи психології. Методи психологічного дослідження.

Тема 4. Основні проблеми психології. Мозок і психіка. Психічний розвиток на рівні організму та індивіда. Буття і свідомість. Людина і світ.

Тема 5. Спільності: діяльність і спілкування. Діяльність як зв’язок суб’єкта з об’єктом. Роль спілкування у житті та розвитку особистості. Будова і закономірності спілкування. Види спілкування. Міжособистісні стосунки в спільнотах. Рівні розвитку спільності. Проблема колективу.

Тема 6. Природа і сутність психіки. Нервова система людини та її структура. Властивості та функції нервової системи. Проблема локалізації психічних функцій. Поняття про умовний та безумовний рефлекс. Характеристика рефлекторної діяльності головного мозку. Теорія функціональних систем організму.

Тема 7. Відчуття та сприймання як механізми психічного відображення. Фізіологічна природа відчуттів. Види та загальні закономірності відчуттів. Властивості сприймання. Сприймання як психічний процес. Закономірності сприймання.

Тема 8. Увага та пам'ять та їх розвиток. Увага та її види. Властивості уваги та основні чинники їх активізації. Пам’ять як фундаментальний пізнавальний процес. Види та властивості пам’яті. Прийоми запам’ятовування матеріалу.

Тема 9. Уява, уявлення та їх зв'язок з іншими пізнавальними процесами. Природа уяви. Феноменологія уяви. Процес уяви.

Тема 10. Мислення як процес опосередкованого пізнання світу. Структура мисленевого процесу. Мислення як процес опосередкованого пізнання світу. Види мислення та їх характеристика.

Тема 11. Емоції та почуття. Поняття про почуття та емоції. Класифікація емоцій та почуттів. Роль емоцій у регуляції поведінки особистості. Класифікація емоцій та почуттів. Вищі почуття людини та засоби їх розвитку. Емоції та ефективність діяльності людини.

Тема 12. Природа та функції волі. Поняття про волю та її функції. Природа вольової дії. Прості та складні вольові дії та їх структура. Виховання волі. Принципи самовиховання волі.

Тема 13. Темперамент та характер. Природа темпераменту. Властивості темпераменту. Класифікація типів темпераменту. Врахування типів темпераменту при здійсненні індивідуального підходу до учнів у начально-виховному процесі. Природа і сутність характеру. Виховання характеру.

Тема 14. Задатки та здібності. Структура здібностей. Розвиток і застосування здібностей. Загальні і спеціальні здібності. Творча обдарованість особистості та шляхи її розвитку.

Тема 15-16. Спрямованість особистості. Світогляд, переконання і ідеали особистості їх роль у становленні особистості. Структура спрямованості.

Базова

  1. Загальна психологія. Підручник / За заг. ред. С. Д. Максименка. – 3-те вид., переро-бл. і доп. – К. : Центр учбової літератури, 2008. – 272 с.
  2. М’ясоїд П. А. Загальна психологія / Петро М’ясоїд – Навч. посіб. – 3-тє вид., випр. – К.: Вища. шк., 2004. – 487 с.
  3. Соколова Е. Е. Хрестоматия по курсу введение в психологию. / Соколова Е.Е.– М.: РПО, 1999. - 545 с.
  4. Психологія / За ред. Г.С. Костюка. – К., 1968.-570 с.

Допоміжна

  1. Айсмонтас Б. Б. Общая психология: Схемы. / Б.Б.Айсмонтас – М: Изд-во ВЛА-ДОС-ПРЕСС, 2003.– 288 с.
  2. Лурия А. Р. Лекции по общей психологии / А. Р. Лурия. – СПб.: Питер, 2006. – 320 с.
  3. Практикум із загальної психології / За ред. Т. І. Пашукової. – К. : Т-во «Знання», КОО, 2000. – 204 с.
  4. Психологія: Підручник /Ю. Л. Трофімов, В. В. Рибалка, П. А. Гончарук та ін.; за ред. Ю. Л. Трофімова. – 6-те вид., стереотип. – К. : Либідь, 2008. – 560 c.
  5. Степанов С.С. Популярная психологическая энциклопедия:/ С.С.Степанов – М.: Изд-во Эксмо, 2005. – 672 с.

Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів, із них:

При підсумковому контролі у вигляді екзамену 50 балів відведено на поточний контроль, а 50 балів – на підсумковий (для допуску до екзамену необхідно мати не менше 25 балів поточної успішності).

Поточний контроль. Бали, отримані впродовж семестру, за видами навчальної діяльності розподіляються наступним чином (розподіл орієнтовний): робота на практичних заняттях (відповіді, виконання практичних завдань, захист робіт, а в разі їх пропусків з поважної причини – індивідуальні співбесіди на консультаціях за темами відповідних занять) – до 50 балів.

Присутність на лекціях і семінарах не оцінюється в балах. Пропуски занять підлягають обов’язковому відпрацюванню в індивідуальному порядку під час консультацій. Пропущене заняття має бути відпрацьоване впродовж двох наступних тижнів, при тривалій відсутності студента на заняттях з поважної причини встановлюється індивідуальний графік відпрацювання пропусків, але не пізніше початку екзаменаційної сесії.

Студент, який повністю виконав програму навчальної дисципліни і отримав достатню рейтингову оцінку (не менше 25 балів), допускається до підсумкового контролю з дисципліни.

Підсумковий контроль. Підсумковим контролем є екзамен. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка».

Для належного опанування дисципліною слід опрацювати базову літературу, під час самостійної роботи поглибити і розширити знання, набути особистого досвіду розв’язання творчих завдань.

Основними документами що підтверджує засвоєння положень дисципліни є виконані належним чином індивідуальні завдання (письмові доповіді, результати діагностування та ін.), відпрацьований розгорнутий конспект лекцій та підсумкова контрольна робота.

До початку сесії необхідно відпрацювати розгорнутий конспект із усіх тем курсу. При складанні конспекту необхідно отримати відповіді на поставлені питання, законспектувати необхідний категоріальний апарат дисципліни (використовуючи енциклопедії, словники, періодичні видання і т.п.).

Варто ознайомитися з новітніми публікаціями у галузі «Психології» та «Соціальної психології» що розташована у інституційному репозитарії ( http://reposit.nupp.edu.ua/handle/PoltNTU/6764).

Результати навчання з дисципліни відповідно до освітньо-професійної програми (програмних результатів навчання) виявляються у сформованих у студентів здатностях щодо абстрактного мислення, аналізу та синтезу. Здатність працювати в команді. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності). Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця в загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя. Здатність підтримувати ділову комунікацію з усіма суб’єктами інформаційного ринку, користувачами, партнерами, органами влади та управління, засобами масової інформації. Здатність працювати в умовах міжкультурної комунікації, зокрема читати фахову та спеціалізовану літературу, складати професійно орієнтовані тексти, спілкуватися іноземною мовою. Здатність здійснювати аналіз та застосовувати різноманітні комунікаційні технології з метою цілеспрямованого впливу (зв’язки з громадськістю, рекламні, іміджеві тощо), а також комплексні комунікаційні технології (кризові, міжкультурні та інтеркультурні).

Також вони виявляються у знаннях основних психологічних термінів; стану психології як науки на сучасному етапі її розвитку; методологічних принципів психологічного дослідження та етапів його проведення; розуміння природи та сутності психіки людини, а також уміннях застосовувати у професійній діяльності технології інформаційного менеджменту, створення і підтримки функціонування електронних бібліотек та архівів, методологію вивчення та задоволення культурних та інформаційних потреб користувачів. Вільно спілкуватися з професійних питань, включаючи усну, письмову та електронну комунікацію українською мовою та однією з іноземних мов. Використовувати різноманітні комунікативні технології для ефективного спілкування на професійному, науковому та соціальному рівнях на засадах толерантності, діалогу і співробітництва. Приймати обґрунтовані управлінські та технологічні рішення. Бути відповідальним, забезпечувати ефективну співпрацю в команді. Навчатися з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань.

Координатор Syllabus