Навчальний курс 029БВБ12.1. Дипломатичний протокол

Змістовий модуль 1. Історичні традиції та сучасний стан розвитку дипломатичних зносин. Державні органи зовнішніх зносин.

Ключові етапи розвитку дипломатичного протоколу. Українська дипломатична історія. Історія дипломатичного церемоніалу та етикету.

Поняття й структура державних органів зовнішніх зносин. МЗС – оперативний орган зовнішніх зносин. Закордонні дипломатичні представництва. Дипломатичні кадри. Дипломатичні привілеї та імунітет.

Теоретичні засади та практичні завдання української дипломатії. Професія дипломата. Основні політичні та професійні вимоги до особистих якостей кадрів дипломатичної служби МЗС України. Класи і ранги дипломатичних працівників.

Довготермінове відрядження дипломата для роботи за кордоном. Прибуття дипломата в країну перебування, його права і обов’язки. Питання дипломатичного етикету.

Основні види письмових дипломатичних документів. Заяви і звернення глав держав та урядів. Особисті і вербальні ноти, пам’ятні записки, меморандуми, листи. Внутрішні документи МЗС.

Вимоги до складання дипломатичних документів: правильний вибір виду документа, точність адресування, формули ввічливості, чіткість і лаконічність викладу змісту. Мова дипломатичного листування. Дипломатична пошта.

Змістовий модуль 2. Консульська служба як особливий вид державної служби. Дипломатична комунікація.

Історія становлення й розвитку інституту консульства. Нормативна база, що регламентує діяльність консульських установ. Встановлення й припинення консульських зносин. Персонал консульських установ і порядок його призначення. Основні імунітети та привілеї консульських установ і працівників консульських установ.

Поняття, завдання та система органів консульської служби України. Департамент консульської служби МЗС України. Функції та структура консульської установи. Здійснення нотаріальних дій та легалізація документів.

Паспортне обслуговування громадян України. Документування посвідченням повернення в Україну. Функції закордонних дипломатичних установ у питаннях громадянства. Типи і види віз. Підстави для оформлення віз та відмови в їх оформленні.

Дипломатичні переговори й міжнародні договори. Протокол візитів офіційних делегацій. Протокол переговорів на вищому рівні між главами держав і урядів. Порядок підготовки переговорів і укладання договорів. Повноваження на ведення переговорів і підписання угод і договорів. Категорії договірних актів. Стадії укладання договорів. Мова договору. Підписання, парафування, ратифікація договору. Набрання договором чинності. Термін дії договору.

Місце і роль державних візитів на найвищому рівні. Протокол державних візитів. Візити українських офіційних делегацій за кордон. Документи, що готуються у зв’язку з візитом. Особливості зустрічей керівників на найвищому рівні та урядових делегацій у різних країнах. Протокол перебування іноземних офіційних делегацій в Україні, їх прийом Президентом, у Верховній Раді, в Уряді.

Третій рік, осінній семестр, 3 кредити, залік

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • PR-технології

Тема 1. Дипломатичний протокол як наука та сфера держаної діяльності.

Питання до теми 1.

Ключові етапи розвитку дипломатичного протоколу, церемоніалу та етикету.

Вплив Візантії, Венеції, Ватикану, Франції на формування правил і норм дипломатичного протоколу.

Українська дипломатична історія.

Протокол Нового часу.

Історія дипломатичного етикету.

Тема 2. Державні органи зовнішніх зносин, їх структура й функції. Дипломатичні привілеї та імунітет.

Питання до теми 2.

Поняття й структура державних органів зовнішніх зносин.

МЗС – оперативний орган зовнішніх зносин.

Закордонні дипломатичні представництва.

Дипломатичні кадри. Класи та ранги дипломатичних працівників. Довготермінове дипломатичне відрядження. Дипломатичні привілеї та імунітет.

Конституційні політичні і конвенційні спеціалізовані органи зовнішніх зносин.

Тема 3. Норми й традиції дипломатичного протоколу в діяльності диппредставництв.

Питання до теми 3.

Повноваження і компетенція центральних органів зовнішніх зносин України: глави держави – Президента, вищого законодавчого органу влади – Верховної Ради, уряду – Кабінету Міністрів України та його керівника – Прем’єр-міністра.

Основні завдання і функції Міністерства закордонних справ, його повноваження, обов’язки і структура. Органи зовнішніх зносин інших міністерств та відомств.

Постійні і тимчасові, дипломатичні і недипломатичні представництва за кордоном.

Види представництв: посольство і місія, їхні завдання і функції.

Структура представництва; організація роботи посольства, місії.

Тема 4. Основні форми та методи роботи диппредставництва. Документування у дипломатичній практиці.

Питання до теми 4.

Основні види письмових дипломатичних документів. Заяви і звернення глав держав та урядів, їх виступи на прийомах та в ЗМІ. Особисті і вербальні ноти, пам’ятні записки, меморандуми, листи.

Внутрішні документи МЗС: записи бесід дипломатів, огляд преси, довідки тематичного характеру, політичні листи посла, звіти посольства. Телеграми посольства в МЗС.

Вимоги до складання дипломатичних документів: правильний вибір виду документа, точність адресування, формули ввічливості, чіткість і лаконічність викладу змісту.

Мова дипломатичного листування. Дипломатична пошта, радіотелеграфний і телефонний зв’язок посольств із МЗС.

Тема 5. Консульська служба: поняття, функції, завдання.

Питання до теми 5.

Історія становлення й розвитку інституту консульства.

Нормативна база, що регламентує діяльність консульських установ. Встановлення й припинення консульських зносин.

Персонал консульських установ і порядок його призначення.

Функції консульських установ.

Основні імунітети та привілеї консульських установ і працівників консульських установ.

Тема 6. Консульська служба України: її завдання й структура.

Питання до теми 6.

Поняття, завдання та система органів консульської служби України. Департамент консульської служби МЗС України.

Функції та структура консульської установи.

Здійснення нотаріальних дій та легалізація документів.

Тема 7. Паспортна й візова робота консульської служби.

Питання до теми 7.

Паспортне обслуговування громадян України.

Документування посвідченням повернення в Україну.

Функції закордонних дипломатичних установ у питаннях громадянства. Типи і види віз. Підстави для оформлення віз та відмови в їх оформленні.

Тема 8. Методи й засоби дипломатичної комунікації.

Питання до теми 8.

Дипломатичні переговори й міжнародні договори. Протокол візитів офіційних делегацій.

Протокол переговорів на вищому рівні між главами держав і урядів. Порядок підготовки переговорів і укладання договорів. Повноваження на ведення переговорів і підписання угод і договорів.

Категорії договірних актів: угода, конвенція, протокол.

Стадії укладання договорів. Мова договору. Підписання, парафування, ратифікація договору. Набрання договором чинності. Термін дії договору.

Місце і роль державних візитів на найвищому рівні. Протокол державних візитів.

Візити українських офіційних делегацій за кордон. Документи, що готуються у зв’язку з візитом.

Особливості зустрічей керівників на найвищому рівні та урядових делегацій у різних країнах.

Протокол перебування іноземних офіційних делегацій в Україні, їх прийом Президентом, у Верховній Раді, в Уряді.

Базова

  1. Гуменюк Б. І. Основи дипломатичної і консульської служби. – К., 1998.
  2. Нариси з історії дипломатії України. – К., 2001.
  3. Сагайдак О.П. Дипломатичний протокол та етикет: Навч.посіб.- К.Знання 2006.

Допоміжна

  1. Афанасьєв І. Діловий етикет. – К.: Альтерпрес, 1998. –320 с.
  2. Білик Е. Сучасна енциклопедія етикету: 1000 правил і корисних порад/ Елліна Білик, Пер. з рос. Олени Росінської. - Донецьк: БАО, 2005. – 382 с.
  3. Галушко В. Діловий протокол та ведення переговорів: Навч. посіб./ В.П. Галушко,. – Вінниця: Нова книга, 2002. - 222 с.
  4. Гах Й. Етика ділового спілкування: Навчальний посібник/ Йосип Гах, М-во освіти і науки України, Ін-т менеджменту та економіки «Галицька академія». – К.: Центр навчальної літератури, 2005. - 158 с.
  5. Герет Т. Етика бізнесу: монографія/ Томас М.Герет, Річард Дж.Клоноскі, Пер. з англ. Остап Ватаманюк; Ред. Степан Панчишин, Роман Цяпало,. - 2-е вид. - К.: Основи, 1999. - 214 с.
  6. Калашник Г. Вступ до дипломатичного протоколу та ділового етикету: навч. посіб.. – К. : Знання, 2007. –143с.
  7. Кубрак О. Етика ділового та повсякденного спілкування: учбовий посібник/ Олег Кубрак,. - 3-тє вид., стереотип. - Суми: Університетська книга; К.: ВД "Княгиня Ольга", 2005. - 221 с.
  8. Розумюк В. Культурно-пропагандистський вимір сучасної зовнішньої політики США / В. Розумюк // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку. – Львів: Львівський національний політехнічний інститут, 2006. – Вип. 17. – С. 28–33.
  9. Тищенко-Тишковець О. М. Трансформація публічної дипломатії Сполучених Штатів Америки: від легітимізації «жорсткої сили» до побудови діалогу зі світом / О. М. Тищенко-Тишковець // Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Політологія. Соціологія. Право: Зб. наук. праць. – К. : ІВЦ «Політехніка». –2009. – № 4. – С. 28–32.

Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів, із них:

при підсумковому контролі у вигляді заліку, до 50 балів студент може отримати впродовж семестру, решта 50 балів припадає на підсумковий контроль;

1. Поточний контроль. Бали, отримані впродовж семестру, за видами навчальної діяльності розподіляються наступним чином (розподіл орієнтовний):

- робота на семінарських заняттях (відповіді на семінарах, виконання практичних завдань, розв’язання тестових питань на платформі дистанційного навчання Moodle), у разі їх пропусків з поважної причини – індивідуальні співбесіди на консультаціях за темами відповідних занять) – до 50 балів.

Присутність на лекціях і семінарах не оцінюється в балах. Пропуски занять підлягають обов’язковому відпрацюванню в індивідуальному порядку під час консультацій. Пропущене заняття має бути відпрацьоване впродовж двох наступних тижнів, при тривалій відсутності студента на заняттях з поважної причини встановлюється індивідуальний графік відпрацювання пропусків, але не пізніше початку екзаменаційної сесії.

Студент, який повністю виконав програму навчальної дисципліни й отримав достатню рейтингову оцінку (не менше 25 балів), допускається до підсумкового контролю з дисципліни.

2. Підсумковий контроль Підсумковим контролем є залік. Він здійснюється у формі письмового тесту відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/organizacia-osvit-procesu.pdf), а також «Положення про семестровий контроль в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/semestr-kontrol.pdf.)

Для належного опанування дисципліною «Дипломатичний протокол» слід опрацювати базову літературу, яка забезпечить надання студентам цілісного уявлення про норми, традиції, умовності й правила, що регламентують співпрацю урядів, дипломатичних структур, відомств закордонних справ, офіційні й ділові взаємини на особистому та міжнародному рівнях, правила й норми поведінки в дипломатичних колах як складний системний процес і спосіб соціальної комунікації.

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати:

  • нормативно-правові акти, що регламентують вітчизняну та міжнародну сфери етикету й церемоніалу в дипломатичній співпраці, головні етапи її становлення;
  • визначення базових термінів, понять і категорій у галузі дипломатичного протоколу;
  • основні норми дипломатичного протоколу та етикету під час державних та зовнішньополітичних заходів;
  • особливості протокольного забезпечення діяльності дипломатичних представництв, багатосторонньої дипломатії
  • основні правила дипломатичного та ділового етикету як складових іміджу сучасного дипломата й ділової людини в системі соціальних комунікацій.

вміти:

  • самостійно розробляти програми візитів іноземних партнерів, планувати та організовувати представницькі заходи;
  • моделювати та обґрунтовувати власну думку щодо схеми розсадки під час нарад, переговорів офіційних та неофіційних прийомів;
  • складати основні підсумкові документи за результатами проведення дипломатичних перемовин.

Координатор (Сажко В.) Координатор (Вдовіна О.) Syllabus Syllabus (Скорочений термін)