Навчальний курс 029БВБ17.1. Стандартизація та сертифікація

Змістовий модуль 1. Сутність, значення і основи стандартизації.

Об’єкт, мета і структура стандартизації та сертифікації як навчальної дисципліни2. Короткий історичний огляд розвитку стандартизації. Роль стандартизації в розвитку економіки країни. Основні поняття та визначення в галузі стандартизації. Методичні принципи стандартизації. Система методів стандартизації. Форми стандартизації. Методичні принципи комплексної стандартизації.

Змістовий модуль 2. Системи стандартизації

Основні положення національної стандартизації України. Органи стандартизації та їхні функції. Види нормативних документів. Порядок розроблення, затвердження та впровадження нормативних документів. Порядок перегляду, зміни та скасування нормативних документів. Державний нагляд за додержанням нормативних документів. Інформаційне забезпечення стандартизації. Міжгалузеві системи стандартизації. Система конструкторської документації. Система технологічної документації. Державна метрологічна система. Система нормативних документів безпеки праці. Система НД у галузі охорони природи і раціонального використання ресурсів. Система НД з інформаційних технологій. Значення міжнародної стандартизації в розвитку торговельно-економічних зв’язків між країнами. Міжнародна організація зі стандартизації (ISO). Основна мета ISO. Основні види діяльності ISO. Міжнародна електротехнічна комісія (ІЕС). Регіональні організації зі стандартизації та інші міжнародні організації. Міжнародні стандарти та їxнє використання різними країнами.

Змістовий модуль 3. Сутність і значення сертифікації та її роль у розвитку економіки і народного господарства

Основні поняття сертифікації. Становлення і розвиток сертифікації в Україні. Сертифікація і технічні бар’єри в торгівлі. Правові засади національної системи сертифікації продукції УкрСЕПРО. Досвід управління якістю. Історія розвитку принципів управління якістю. Статистичні методи як важлива умова рентабельного управління якістю. Людський фактор в управлінні якістю продукції. Законодавство із сертифікації за кордоном. Сертифікація у Франції. Сертифікація в США. Сертифікація в Німеччині. Форми сертифікація в Японії.

Змістовий модуль 4. Стандартизація у документознавстві.

Особливості правового забезпечення стандартизації та сертифікації. Види діяльності правового забезпечення. Задачі законодавства в галузі стандартизації та сертифікації. Нормативні акти, що складають законодавчу базу в галузі стандартизації та сертифікації. Договір, як важливий правовий засіб підвищення якості продукції та послуг. Стандартизація, уніфікація та трафаретизація управлінських документів. Трафаретизація як засіб уніфікації текстів документів. Ступінь трафаретизації. Трафаретні тексти. Уніфікація управлінських документів. Класи уніфікованої системи документації. Формуляр і бланк управлінського документа. Основні вимоги до змісту та розташовування реквізитів управлінських документів. Види бланків документу.

Четвертий рік, осінній семестр, 3 кредити, Залік.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • Кадрове діловодство та менеджмент

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • Виконання кваліфікаційної роботи

Тема 1. Сутність стандартизації та її роль у розвитку національної економіки країни. Теоретичні та методичні основи стандартизації.

Питання до теми 1.

Об’єкт, мета і структура стандартизації та сертифікації як навчальної дисципліни. Короткий історичний огляд розвитку стандартизації. Роль стандартизації в розвитку економіки країни. Основні поняття та визначення в галузі стандартизації. Методичні принципи стандартизації. Система методів стандартизації. Форми стандартизації. Методичні принципи комплексної стандартизації.

Право власності, видання та розповсюдження стандартів. Елементи стандартизації у Давньому Єгипті. Стандартизація у стародавні часи в Японії. Розвиток стандартизації в епоху Відродження. Періоди розвитку стандартизації.

Тема 2. Державна система стандартизації в Україні.

Питання до теми 2.

Основні положення національної стандартизації України. Органи стандартизації та їхні функції. Види нормативних документів. Порядок розроблення, затвердження та впровадження нормативних документів. Порядок перегляду, зміни та скасування нормативних документів. Державний нагляд за додержанням нормативних документів. Інформаційне забезпечення стандартизації.

Система нормативних документів безпеки праці. Державний нагляд за додержанням нормативних документів.

Тема 3. Міжгалузеві системи стандартизації.

Питання до теми 3.

Міжгалузеві системи стандартизації. Система конструкторської документації. Система технологічної документації. Державна метрологічна система. Система нормативних документів безпеки праці. Система НД у галузі охорони природи і раціонального використання ресурсів. Система НД з інформаційних технологій.

Система НД у галузі охорони природи і раціонального використання ресурсів. Система НД з інформаційних технологій.

Тема 4. Міжнародна система стандартизації.

Питання до теми 4.

Значення міжнародної стандартизації в розвитку торговельно-економічних зв’язків між країнами. Міжнародна організація зі стандартизації (ISO). Основна мета ISO. Основні види діяльності ISO. Міжнародна електротехнічна комісія (ІЕС). Регіональні організації зі стандартизації та інші міжнародні організації. Міжнародні стандарти та їxнє використання різними країнами.

Організаційні основи добровільної сертифікації. Людський фактор в управлінні якістю продукції. Об’єкти і суб'єкти стандартизації, технічні комітети стандартизації.

Тема 5. Сутність і функції сертифікації. Контроль якості товарів і послуг. Методи оцінювання якості товарів та послуг.

Питання до теми 5.

Основні поняття сертифікації. Становлення і розвиток сертифікації в Україні. Сертифікація і технічні бар’єри в торгівлі. Правові засади національної системи сертифікації продукції УкрСЕПРО.

Комплекс державних класифікаторів. Загальні вимоги класифікаторів. Технічні бар’єри в торгівлі та причини виникнення сертифікаційних бар’єрів.

Тема 6. Міжнародна система сертифікації.

Питання до теми 6.

Законодавство із сертифікації за кордоном. Сертифікація у Франції. Сертифікація в США. Сертифікація в Німеччині. Форми сертифікація в Японії.

Міжнародна реєстрація торговельних знаків. Загальний світовий характер стандартизації, розвиток інформаційних технологій.

Тема 7. Нормативно-правове забезпечення стандартизації та сертифікації.

Питання до теми 7.

Особливості правового забезпечення стандартизації та сертифікації. Види діяльності правового забезпечення. Задачі законодавства в галузі стандартизації та сертифікації. Нормативні акти, що складають законодавчу базу в галузі стандартизації та сертифікації. Договір, як важливий правовий засіб підвищення якості продукції та послуг.

Еволюція стандартів в бібліотечно-бібліографічній та інформаційній сферах. Стандартизація та сертифікація в бібліотечно-бібліографічній та інформаційній сфері. Національні бібліотечно-бібліографічні стандарти. Національні бібліотечно-бібліографічні стандарти, адаптовані до міждержавних ДСТУ ГОСТ. Національні бібліотечно-бібліографічні стандарти, адаптовані до міжнародних ДСТУ ІSО.

Тема 8. Уніфікація та стандартизація управлінської документації.

Питання до теми 8.

Стандартизація, уніфікація та трафаретизація управлінських документів. Трафаретизація як засіб уніфікації текстів документів. Ступінь трафаретизації. Трафаретні тексти. Уніфікація управлінських документів. Класи уніфікованої системи документації. Формуляр і бланк управлінського документа. Основні вимоги до змісту та розташовування реквізитів управлінських документів. Види бланків документу.

Галузеві стандарти, керівні документи зі стандартизації, технічні умови. Робота з нормативними документами стандартизації.

Базова

  1. Державна система стандартизації України.- К.: Держстандарт України, 1993.
  2. Про забезпечення єдності вимірювань. Декрет КМУ у зб. постанов Уряду України. – К.: Україна, 1993.
  3. Про стандартизацію і сертифікацію. Декрет КМУ у зб. постанов Уряду України.- К.: Україна, 1993.
  4. Боженко Л.І., Гутта О.Й. Управління якістю, основи стандартизації та сертифікації продукції.- Львів: Афіша, 2001. – 172 с.
  5. Кардаш В.Я. Економіка і стандартизація якості продукції. – К.: УМК ВО, 1998.
  6. Кириченко Л.С., Мережко Н.В. Основи стандартизації, метрології та управління якістю. – К.: КНТЕУ, 2001.– 445с.
  7. Палеха Ю.І., Смоловик І.В., Геращенко М.В. Стандартизація в документально-інформаційній, бібліотечній, архівній та видавничій справі : Навч. посібник. – Київ : Видавництво Ліра-К, 2018.– 220 с.
  8. Стандартизація, сертифікація і метрологія / Під ред. Є.В. Тарасенко.– К.: КНТЕУ, 2001. – 99 с.
  9. Фомин В.Н., Чиннов И.Н. Сертификация продукции.– М.: ІДЕМ, 2002.– 416 с.
  10. Шаповал Мі. Основи стандартизації, управління якістю і сертифікації. – К.: УФІМБ, 1998. – 152 с.

Допоміжна

  1. Керівний нормативний документ. Система сертифікації УкрСЕПРО. – К.:Держстандарт України, 1993.
  2. Книга ділової людини /Під ред. Краюхіна Г.С. - М.: Вища школа, 1993. – 340 с.
  3. Койфман Ю.І. Міжнародна стандартизація та сертифікація якості. – Львів: ТК, 1995.
  4. Машкін М. І. Сертифікація, ліцензування та управління якістю продукції / М.І. Макін, Н.О. Сорокіна, О.О. Василенко, Н.П.Лисенко – К.: Фірма “Логос”, 2004. – 122 с.

Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів, із них:

при підсумковому контролі у вигляді екзамену до 50 балів студент може отримати впродовж семестру, решта 50 балів припадає на підсумковий контроль;

1. Поточний контроль. Бали, отримані впродовж семестру, за видами навчальної діяльності розподіляються наступним чином (розподіл орієнтовний):

- робота на семінарських заняттях (відповіді на семінарах, виконання практичних завдань, розв’язання тестових питань на платформі дистанційного навчання Moodle), у разі їх пропусків з поважної причини – індивідуальні співбесіди на консультаціях за темами відповідних занять) – до 50 балів.

Присутність на лекціях і семінарах не оцінюється в балах. Пропуски занять підлягають обов’язковому відпрацюванню в індивідуальному порядку під час консультацій. Пропущене заняття має бути відпрацьоване впродовж двох наступних тижнів, при тривалій відсутності студента на заняттях з поважної причини встановлюється індивідуальний графік відпрацювання пропусків, але не пізніше початку екзаменаційної сесії.

Студент, який повністю виконав програму навчальної дисципліни й отримав достатню рейтингову оцінку (не менше 25 балів), допускається до підсумкового контролю з дисципліни.

2. Підсумковий контроль Підсумковим контролем є екзамен. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/organizacia-osvit-procesu.pdf), а також «Положення про семестровий контроль в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (https://nupp.edu.ua/uploads/files/0/doc/polozhennia/semestr-kontrol.pdf.) Екзаменаційний білет передбачає наявність 3-ох питань : 1) 2 теоретичні; 2) виконання тестових завдань.

Для належного опанування дисципліною «Стандартизація та сертифікація» слід опрацювати базову літературу з правових, організаційних та методичних основ стандартизації на національному, регіональному і міжнародному рівнях.

Варто сформувати систему теоретичних і методичних знань про здатність реалізувати свої права та обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свободи людини і громадянина в Україні; здатність зберігати та примножувати моральні, культурні наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця в загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій.

Особливо ретельно слід зосередитись на набутті навичок з практичного застосування нормативних документів різних категорій, гармонізованих до вимог міжнародних (ISO) та європейських (EN) стандартів.

Результати навчання з дисципліни відповідно до освітньо-професійної програми (програмних результатів навчання) виявляються

у знаннях наукових засад організації, модернізації та впровадження новітніх технологій в інформаційній, бібліотечній та архівній діяльності, застосовувати в практичній діяльності законодавчі та галузеві нормативні документи,

а також уміннях застосовувати в практичній діяльності законодавчі та галузеві нормативні документи; приймати обґрунтовані управлінські та технологічні рішення; дотримуватися і реалізовувати основні засади охорони праці та безпеки життєдіяльності.

Координатор (Мізіна О.) Координатор (Вертій Ж.) Syllabus Syllabus (Скорочений термін)