Навчальний курс 103Б2М4 Бурові технологічні рідини

Освітній рівень

Перший  (бакалаврський)

Програма навчання

Вибіркова

Галузь знань

10 Природничі науки

Спеціальність

103 Науки про Землю

Освітня програма

Геологія нафти і газу

Обсяг дисципліни

4
Види аудиторних занять лекції (20 академічних годин), практичні (12 академічних годин), лабораторні (10 академічних годин)

Форма контролю

Диференційований залік

Мета навчальної дисципліни – ознайомити студентів із основними освітніми компонентами освітньої програми, формами організації освітнього процесу та вимогами до осіб, які навчаються за програмою, що необхідні для досягнення визначених в освітній програмі результатів навчання; призначенням та функціями бурових розчинів, промивних і буферних рідин, тампонажних розчинів та матеріалів; ознайомлення з  хімічними реагентами для приготування і обробки бурових розчинів, класифікацією промивних рідин, тампонажних розчинів та  хімічних реагентів; умовами їх застосуванням та основними властивостями; ознайомлення з обладнанням циркуляційної системи бурової установки, технологією приготування та очистки промивних рідин від вибуреної породи; ознайомлення з основними забрудненнями розчинів у процесі буріння, їх причинами і наслідками, впливом забруднювачів на параметри розчину.

 

Результати вивчення навчальної дисципліни:

студент повинен знати:

інформацію про призначення та функції промивних і буферних рідин, тампонажних розчинів та матеріалів, хімічні реагенти для їх обробки, типи і склад промивних і буферних рідин і тампонажних розчинів та матеріалів, умови їх застосування та основні властивості, технологію приготування і очистки промивних рідин від шламу, технологію приготування тампонажних розчинів.

 

студент повинен вміти:

застосовувати технологічні знання про бурові промивальні рідини і тампонажні розчини при бурінні нафтових і газових свердловин, капітальному ремонті свердловин та розробці проектів на буріння свердловин; володіти методикою типових тестувань бурових розчинів на водній і вуглеводневій основах; вміти працювати з лабораторним обладнанням для тестування згідно стандарту АРІ; досконало проводити практичні інженерні розрахунки (розрахунки об’ємів розчину, розрахунки роботи компонентів циркуляційної системи бурової установки, гідродинамічні розрахунки, розрахунок гідростатичного тиску та тисків при заміщенні свердловини, розрахунки матеріального балансу (обважнення і розбавлення розчинів, приготування прісних і мінералізованих бурових розчинів) тощо.

Засвоєння дисципліни забезпечує розуміння  і осмислене прийняття фахових рішень у межах спеціальності 103 Науки про Землю. Попередньо опановані дисципліни: «Петрографія та літологія», «Основи геофізики», «Основи буріння свердловин», «Геологія нафти і газу» та ін.

Тема 1. Циркуляційна система бурової установки, її компоненти, призначення і принцип дії. Циркуляція промивальної рідини. Бурові розчини, їх види, склад і функції. Ознайомлення з основними параметрами розчинів на водній і вуглеводневій основах.

Тема 2. Методика типових тестувань бурових розчинів на водній і вуглеводневій основах. Ознайомлення з лабораторним обладнанням для тестування і методикою АРІ. Фільтрація (водовіддача) розчинів і фактори, що на неї впливають.

Тема 3. Основи хімії глин. Полімери, їх типи, будова і особливості. Рівень рН розчину, карбонатно-бікарбонатний еквілібріум і графік розчинності іонів Ca2+. Основні забруднення розчинів у процесі буріння, їх причини і наслідки. Вплив забруднювачів на параметри розчину. Обробка бурових розчинів.

Тема 4. Стабільність стовбуру свердловини як запорука успішності процесу її спорудження. Основні хімічні реагенти для приготування і обробок розчину. Реологія і гідродинаміка бурових розчинів. Очистка стовбуру свердловини від вибуреної породи. Особливості очистки в похило-спрямованих і горизонтальних стовбурах.

Тема 5. Контроль тиску в свердловині. Гідростатичний тиск стовпа рідини. Поняття буріння на депресії і репресії. Аномально низькі і висові пластові тиски (АНПТ і АВПТ). Поняття еквівалентної циркуляційної густини розчину та її вплив при бурінні. ГНВП (прямі і непрямі ознаки).

Тема 6. Контроль вмісту твердої фази в розчині. Система очищення бурових розчинів від вибуреної породи. Компоненти обладнання для приготування і очищення розчину. Ситові панелі, їх маркування і обслуговування. Поняття первинного розкриття продуктивного горизонту. Розчини для первинного розкриття пластів, їх основні види і задачі. Скін-фактор.

Тема 7. Основні системи бурових розчинів на водній основі. Розчини на вуглеводневій основі. Їх призначення, основні переваги і недоліки.

Координатор Syllabus