Навчальний курс 103БОК29 Прогнозування, пошуки та розвідка родовищ нафти і газу

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять лекції (32 академічних годин), практичні (40 кадемічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є - формування у студентів всіх форм навчання знань з питань геологічної доцільності проведення геологорозвідувальних робіт на нафту і газ в надрах окремих територій, існуючих методів досліджень при пошуках і розвідці, а також сучасні методики, які використовуються для виявлення промислово цінних скупчень нафти і газу та їх геолого-економічну оцінку в різноманітних геологічних умовах.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К04. Знання та розуміння області наук про Землю та розуміння професійної діяльності.

К08. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.

К16. Здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні геосфер

К17. Здатність до всебічного аналізу складу і будови геосфер

К18.Здатність інтегрувати польові та лабораторні спостереження з теорією у послідовності: від спостереження до розпізнавання, синтезу і моделювання

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень,  підготовки звітності.

К24. Здатність використовувати  профільні знання й практичні навички  щодо визначення генезису родовищ та аналізу особливостей промислових типів та геологічної будови родовищ нафти і газу.

К25. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички щодо аналізу типів та особливостей родовищ і покладів нафти і газу та оцінювання колекторських властивостей гірських порід

К26. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі пошуку і розвідки нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

К27. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички при геолого-економічному оцінюванні родовищ та покладів вуглеводнів.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні

моделі в області наук про Землю.

ПР07.Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики,інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер.

ПР10. Аналізувати склад і будову геосфер (у відповідності до спеціалізації) на різних

просторово-часових масштабах.

ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень геологічних об’єктів та гірських порід, порід-колекторів, вуглеводнів.

ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу.

ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації, звіти та повідомлення.

ПР14. Брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі геології нафти і газу.

ПР17. Визначати за геологічним розрізом потенційні місця накопичення вуглеводнів, виділення порід-колекторів; формувати вихідні дані для моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки.

ПР18. Знати та розуміти методи оцінювання геолого-економічних умов родовищ паливно-енергетичної сировини; аналізу та підрахунку складу та запасів нафти і газу на основі геохімічних досліджень вуглеводнів та органічних сполук.

Тема 1. Загальні принципи та мета прогнозування нафтогазових та газоконденсатних родовищ. Критерії прогнозування. Структурно-тектонічні критерії.

Тема 2 Критерії прогнозування. Літолого-фаціальні критерії. Геохімічні критерії. Гідрогеологічні критерії. Мікробіологічні критерії.

Тема 3. Критерії прогнозування. Геотермічні критерії. Природні нафтогазопрояви. Техніко-економічні критерії.

Тема 4. Регіональне, зональне та локальне прогнозування.

Тема 5. Ресурси, запаси та їх категорії.

Тема 6. Методи пошуків і розвідки скупчень нафти і газу. Геоморфологічні методи досліджень.

Тема 7. Методи пошуків і розвідки скупчень нафти і газу. Геофізичні методи досліджень.

Тема 8. Методи пошуків і розвідки скупчень нафти і газу. Геохімічні методи досліджень.

Тема 9. Методи пошуків і розвідки скупчень нафти і газу. Глибоке буріння. Системи розміщення свердловин. Особливості пошуків і розвідки вуглеводнів різних генетичних типів.

Тема 10. Підрахунок запасів вуглеводнів і визначення геологічної ефективності пошуково-розвідувальних робіт.

Syllabus Координатор