Навчальний курс 103БОК30 Моделювання родовищ нафти і газу

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 7
Види аудиторних занять Лекції (40 академічних годин), практичні (42 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є - надання студентам знань про формування у студентів теоретичних та технологічних знань та навичок про види, методи та технології, що використовуються для моделювання процесів фільтрації флюїдів у пласті, руху флюїдів у системах збору і підготовки. Складні умови вилучення нафти і газу в Україні вимагають відповідних знань для проектування розробки родовищ нафти і газу.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К04. Знання та розуміння області наук про Землю та розуміння професійної діяльності.

К07. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.

К08. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К15. Здатність здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних засобів у польових і лабораторних умовах.

К16. Здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні геосфер, геологічних процесів та об’єктів.

К18. Здатність інтегрувати польові та лабораторні спостереження з теорією у послідовності: від спостереження до розпізнавання, синтезу і моделювання.

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень,  підготовки звітності.

К26. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі пошуку і розвідки нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю.

ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю, геології, геології нафти і газу.

ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку земної кори та формування, міграції вуглеводнів.

ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

ПР10. Аналізувати склад і будову земної кори на різних просторово-часових масштабах.

ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу.

ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації, звіти та повідомлення.

ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.

ПР17. Визначати за геологічним розрізом потенційні місця накопичення вуглеводнів, виділення порід-колекторів; формувати вихідні дані для моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки.

ПР19. Володіти знаннями сучасних інформаційних технологій, використовувати на базовому рівні програмні засоби для моделювання геологічних процесів.

Тема 1. Вступ. Загальне поняття про модель пласта.

Тема 2. Рівняння фільтрації флюїдів.

Тема 3.  Одновимірна однофазна фільтрація.

Тема 4. Двовимірна однофазна фільтрація.

Тема 5. Методи розв’язку систем рівнянь з трьох- та п’ятидіагональними матрицями.

Тема 6. Тривимірна однофазна фільтрація.

Тема 7. Особливості побудови багатофазних моделей фільтрації.

Тема 8. Особливості розрахунку багатофазних моделей фільтрації.

Тема 9. Методи розв’язку блочних рівнянь.

Syllabus Координатор