Змістовий модуль 1. Основи конституційного права.
Конституційне право як галузь права, наука і начальна дисципліна. Джерела конституційного права. Загальні засади конституційного ладу України. Конституційно-правовий статус людини і громадянина. Територіальний устрій України. Конституційно-правові форми народовладдя в Україні.
Змістовий модуль 2. Основи адміністративного, цивільного, сімейного і трудового права. Основи кримінального права.
Основи адміністративного права України. Основи цивільного та сімейного права України. Основи трудового права України. Основи кримінального права України
Другий рік, осінній семестр, Осінь – 3 кредити, (2 – 2), диференційований залік
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 103БОК1 Історія України
- 103БОК3 Філософія
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 103БВБ.7.1 Нормативно-правове регулювання використання надр
Формулювання результатів навчання базується на результатах навчання, визначених освітньою програмою (програмних результатах навчання) спеціальності 103 "Науки про Землю" знати і розуміти проблеми становлення правової системи України, правового забезпечення створення громадського суспільства, економічної різноманітності, демократичної, соціальної, правової держави. Доступно і аргументовано представляти результати досліджень усно і письмово, брати участь у фахових дискусіях. Вирішувати етичні дилеми з опорою на норми закону, етичні принципи та загальнолюдські цінності. Бути відповідальним, забезпечувати ефективну співпрацю в команді. Навчатися з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань. Розумітися на порядку вирішення господарських спорів, розгляду цивільних, адміністративних та кримінальних справ. Знати та керуватися в практичній діяльності нормативно-правовими актами. Вміти запобігати, розкривати та розслідувати правопорушення, зокрема виявляти та сприяти попередженню корупційної поведінки. Вміти виявляти та усувати причини й умови, що сприяють вчиненню правопорушень. Володіти юридичною термінологією та юридичною технікою, здатність правильно відтворювати результати професійної діяльності в юридичній та іншій документації. Вміти проводити юридичну експертизу нормативно-правових актів. Тлумачити нормативно-правові акти, надавати кваліфіковані юридичні висновки і консультації
Вміти застосовувати норми права, захищати права і свободи людини і громадянина, формувати правову свідомість та правову культуру.
Тема 1. Конституційне право як галузь права, наука і навчальна дисципліна. Джерела конституційного права
Поняття, предмет і метод конституційного права України як галузі права. Суспільні відносини, які регулюються нормами конституційного права. Місце конституційного права в системі національного права України. Структурна характеристика конституційного права. Інститути конституційного права. Конституційне право як складова публічного права. Норми конституційного права (поняття, форми виразу, юридичні властивості), їх класифікація. Конституційно-правові відносини, їх види, суб’єкти та об’єкти. Конституційно-правові санкції. Відповідальність у конституційному праві. Наука конституційного права в Україні: основні етапи розвитку, провідні правові школи, проблеми наступництва, сучасний стан та перспективи розвитку науки конституційного права. Юридична, соціологічна, політологічна і культурологічна школи конституційного права. Методологія науки конституційного права. Функції та методи дослідження. Джерела конституційного права: поняття, системи, види. Конституція України – основне джерело конституційного права. Характеристика законів, інших нормативно-правових актів, які є джерелами конституційного права.
Тема 2. Загальні засади конституційного ладу України
Поняття, сутність та система загальних засад конституційного ладу в Україні. Права людини і суверенітет народу як основа українського державотворення. Форма держави: правління, політичний режим, державний устрій. Основні форми прямого народовладдя: вибори та референдум. Державна влада і місцеве самоврядування. Верховенство права, поділ влади, територіальна цілісність і єдність держави як конституційні принципи. Україна – суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Держава і громадянське суспільство. Конституційні засади політичної та ідеологічної різноманітності суспільного життя. Ідеологія українського державотворення. Конституційне закріплення власності, підприємництва, соціальної спрямованості ринкової економіки. Місце і роль політичних партій, громадських організацій, релігійних громад і церкви, засобів масової інформації у процесі становлення демократичної, соціальної і правової держави.
Державно-правові ознаки суверенітету. Державні символи України (Державний герб України, Державний прапор України, Державний гімн України) а інші атрибути української державності (офіційна назва Української держави, державна мова, столиця, національна грошова одиниця, національні свята, державна печатка, державні нагороди тощо); питання їх належного нормативно-правового закріплення, регулювання та охорони. Конституційно-правовий статус української нації, корінних народів і національних меншин в Україні, гарантії їх вільного розвитку. Інститут захисту конституційного ладу. Принципи зовнішньої політики України. Оборона і безпека України.
Тема 3. Конституційно-правовий статус людини і громадянина
Поняття і сутність правового статусу особи в державі. Основи правового статусу людини. Принципи основ правового статусу особи. Поняття і юридична природа основних прав, свобод і обов’язків. Система основних прав і свобод людини і громадянина: політичні, громадянські, економічні, соціальні, культурні та екологічні. Конституційні обов’язки людини і громадянина в Україні. Гарантії прав та свобод. Право на рівний захист законом, презумпція невинності, право на кваліфіковану юридичну допомогу. Поняття та сутність основних гарантій реалізації та захисту (охорони) прав, свобод і обов’язків. Інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Юридичні гарантії прав людини: матеріальні і процесуальні форми, юридична відповідальність. Судовий розгляд справ як гарантія захисту прав і свобод.
Тема 4. Територіальний устрій України
Територіальний устрій як категорія конституційного права. Територія держави як об’єкт конституційно-правового регулювання. Конституційно-правовий статус кордонів держави, територіальна юрисдикція. Державна територія України (поняття, основні етапи формування, проблема співвідношення державної території з українською етнічною територією). державний кордон України. Україна – унітарна держава. Територіальна автономія в унітарній державі: статус Автономної Республіки Крим. Конституційно-правові засади розмежування повноважень України та Автономної Республіки Крим. Конституція Автономної Республіки Крим, порядок її прийняття і затвердження. Конституційно-правові засади організації та функціонування органів Автономної Республіки Крим, контроль за їх діяльністю. Адміністративно-територіальний устрій України: Автономна Республіка Крим, область, район, місто, селище, село. Порядок утворення адміністративно-територіальних одиниць. Статус адміністративно-територіальних одиниць та порядок його зміни. Організація влади в адміністративно-територіальних одиницях. Столиця України: особливості політико-правового статусу міста Києва. Спеціальний статус міста Севастополя.
Тема 5. Конституційно-правові форми народовладдя в Україні
Форми безпосереднього волевиявлення українського народу. Способи формування державних органів: вибори, призначення, спадкування, їх вплив а соціально-політичну природу і статус державних органів. Поняття і види виборів в Україні. Вибори як спосіб обрання народних депутатів України, Президента України, голів і депутатів місцевих рад, сільських, селищних і міських голів. Виборче право і виборча система. Об’єктивне і суб’єктивне виборче право. Активне і пасивне виборче право. Принципи виборчого права. Основні засади виборчого процесу. Види виборчих систем: мажоритарна, пропорційна та змішана; їх основні відмінності.
Призначення виборів. Виборчі округи, виборчі дільниці, виборчі комісії, списки виборців. Висунення кандидатів, суб’єкти права висунення кандидатів.
Гарантії діяльності висунених кандидатів. Фінансування виборів. Визначення результатів голосування. Поняття і види референдумів. Предмети всеукраїнського та місцевих референдумів. Порядок організації та проведення всеукраїнського та місцевих референдумів. Юридична сила рішень всеукраїнського та місцевих референдумів. Народне обговорення найважливіших питань суспільного і державного життя. Дорадче опитування громадян. Збори громадян та інші форми визначення
Тема 6. Основи адміністративного права України.
Поняття адміністративного права. Джерела адміністративного права. Кодекси, закони та підзаконні нормативно-правові акти як джерела адміністративного права України. Поняття та принципи публічної адміністрації в Україні. Поняття, система та функції органів публічної адміністрації. Державна служба в Україні. Адміністративне судочинство. Поняття і види адміністративних правопорушень. Поняття адміністративної відповідальності та види адміністративних стягнень
Тема 7. Основи цивільного та сімейного права України.
Поняття цивільного права України. Предмет та метод цивільного права України. Система цивільного права України. Джерела цивільного права України. Цивільний кодекс України як основне джерело цивільного права України Цивільно-правові відносини. Виникнення, зміна та припинення цивільно-правових відносин. Види цивільно-правових відносин. Поняття майнових відносин. Поняття особистих немайнових відносин. Суб’єкти цивільно-правових відносин. Фізичні особи. Юридичні особи. Об’єкти цивільних прав. Правочини. Право власності та інші речові права. Право інтелектуальної власності. Загальні положення про зобов’язання. Цивільно-правові договори. Спадкування за законом та за заповітом.
Поняття сімейного права України. Джерела сімейного права України. Сімейний кодекс України. Сім'я. Регулювання сімейних відносин. Шлюб. Права та обов'язки подружжя. Права та обов'язки матері, батька і дитини. Усиновлення. Опіка та піклування над дітьми. Позбавлення батьківських прав.
Тема 8. Основи трудового права України
Поняття трудового права як галузі права України. Джерела трудового права. Кодекс законів про працю України. Колективні договори та угоди. Порядок укладення. Сторони. Трудовий договір. Укладення та розірвання трудового договору. Умови трудового договору. Робочий час та час відпочинку. Особливості праці окремих категорій громадян. Трудова дисципліна. Охорона праці. Індивідуальні і колективні трудові спори.
Тема 9. Основи кримінального права України
Поняття та система кримінального права України. Кримінальний кодекс України. Поняття злочину. Види та стадії вчинення злочину. Склад злочину. Суб’єкт злочину. Об’єкт злочину. Суб’єктивна сторона злочину. Об’єктивна сторона злочину. Обставини, що виключають злочинність діяння. Покарання і його види. Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх.
Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів, із них:
при семестровому контролі у вигляді диференційованого заліку на поточний контроль може бути відведено від 70 до 100 балів (для допуску до диференційованого заліку необхідно мати не менше 35 балів поточної успішності).
Поточний контроль. Бали, отримані впродовж семестру, за видами навчальної діяльності розподіляються наступним чином (розподіл орієнтовний):
робота на семінарських (практичних, лабораторних) заняттях (відповіді на семінарах, виконання практичних завдань, захист лабораторних робіт, а в разі їх пропусків з поважної причини – індивідуальні співбесіди на консультаціях за темами відповідних занять) – до 50 (70-100) балів.
Присутність на лекціях і семінарах не оцінюється в балах. Пропуски занять підлягають обов’язковому відпрацюванню в індивідуальному порядку під час консультацій. Пропущене заняття має бути відпрацьоване впродовж двох наступних тижнів, при тривалій відсутності студента на заняттях з поважної причини встановлюється індивідуальний графік відпрацювання пропусків, але не пізніше початку екзаменаційної сесії.
Студент, який повністю виконав програму навчальної дисципліни і отримав достатню рейтингову оцінку (не менше 25 балів у випадку екзамену та 35 балів у випадку дифзаліку), допускається до підсумкового контролю з дисципліни.
Підсумковий контроль. Підсумковим контролем є залік. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка»
Для належного опанування дисципліною «Правознавство та основи конституційного права України» слід опрацювати базову літературу та основні нормативно-правові акти, що регулюють суспільні відносини.
Варто ознайомитися також з новітніми публікаціями в сфері юриспруденції, насамперед з тими, що містяться у провідних фахових виданнях, таких як «Право України» - архів номерів доступний на сайті: https://pravoua.com.ua/ua/store/