Техногенез, його вплив на довкілля. Основні поняття техногенезу. Вступ. Техногенез. Основні поняття. Форми знаходження та міграції хімічних сполук та елементів у зоні техногенезу. Прості форми техногенної міграції хімічних елементів і сполук. Знаходження хімічних сполук і елементів у мінеральній формі та у формі ізоморфних домішок. Атмогеохімія техногенезу. Техногенні потоки хімічних елементів і сполук у атмосфері. Хімічний склад та властивості кислотних дощів. Нейтралізація кислотних дощів мінералами та породами. Техногенез грунтів. Техногенний галогенез грунтів та порід зони аерації. Гідрогеохімія техногенезу. Водна міграція хімічних елементів у формі окремих елементів та іонів. Хімічні основи формування комплексних сполук. Водна міграція хімічних елементів у формі комплексних сполук. Особливості геохімії техногенезу у різних зонах. Особливості геохімії у зоні техногенезу газо–вугільних басейнів. Особливості геохімії у зоні техногенезу родовищ нафти та газу та транспортних шляхів вуглеводнів. Особливості геохімії у зоні техногенезу родовищ сірки.Особливості геохімії у зоні постійного та тимчасового складування побутових відходів.Особливості геохімії у техногенезу побутових стоків міст.
Четвертий рік, весна, 5 кредитів, диференційований залік
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 103БОК6 Вища математика
- 103БОК7 Фізика
- 103БОК8 Хімія
- 103БОК11 Загальна геологія з основами геоморфології
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 103БОК13 Основи гідрогеології та інженерної геології
- 103БОК18 Історична геологія з основами палеонтології
- 103БОК19 Структурна геологія та геокартування
Тема 1. Техногенез, його вплив на довкілля. Основні поняття техногенезу.
Лекція №1. Вступ. Техногенез. Основні поняття. Техногенез. Основні поняття. Технофільність елемента. Спеціальна техногенність. Техногенність. Коефіцієнт повноти техногенного використання. Коефіцієнт техногенної фіксації. Показник виведення додатової кількості елемента з техногенних потоків у природні. Сумарний коефіцієнт ноосферної концентрації. Негативний вплив техногенезу. Поняття «забруднених» та незабруднених територій. Критерії оцінки.
Тема 2. Форми знаходження та міграції хімічних сполук та елементів у зоні техногенезу. Прості форми техногенної міграції хімічних елементів і сполук.
Лекція №2. Знаходження хімічних сполук і елементів у мінеральній формі та у формі ізоморфних домішок. Гірські породи і мінерали. Жива речовина. Магматичні розплави. Стан розсіювання. Ізоморфні домішки. Водні розчини. Газові суміші.
Тема 3. Атмогеохімія техногенезу.
Лекція 3. Техногенні потоки хімічних елементів і сполук у атмосфері. Техногенні джерела викидів елементів і сполук у атмосферу. Форми міграції хімічних елементів і сполук у атмосфері. Зональність випадання хімічних елементів з техногенного повітряного потоку розсіювання. Методи еколого-геохімічних досліджень техногенних повітряних потоків розсіювання.
Лекція 4. Хімічний склад та властивості кислотних дощів. Нейтралізація кислотних дощів мінералами та породами. Причини формування кислотних дощів. Хімічний склад кислотних дощів. Зональність хімічного складу техногенних атмосферних опадів. Нейтралізація кислотних дощів карбонатом кальцію. Нейтралізація кислотних дощів гідрокарбонат–іоном. Моделювання взаємодії кислотних дощів з природними агентами.
Тема 4. Техногенез ґрунтів
Лекція 5. Техногенний галогенез ґрунтів та порід зони аерації.
Галогенез ґрунтів внаслідок зрошення. Галогенез внаслідок розробки родовищ корисних копалин. Методи оцінки галогенезу грунтів. Комплексні сполуки металів з природними органічними речовинами ґрунтів. Геохімічне вивчення територій агротехногенезу
Тема 5. Гідрогеохімія техногенезу.
Лекція 6. Водна міграція хімічних елементів у формі окремих елементів та іонів.
Середньорічне надходження хімічних елементів у природні води з техногенних джерел різного типу. Хімічні елементи у завислій і розчинній (органічній і неорганічній) формах. Прогноз форм знаходження хімічних елементів.
Лекція 7. Хімічні основи формування комплексних сполук. Водна міграція хімічних елементів у формі комплексних сполук.
Аквакомплекси. Реакції асоціації. Реакції заміщення. Реакції заміщення центрального іону. Утворення комплексів у результаті асоціації ліганді з вже утвореними однотипними комплексами. Стійкість комплексних сполук. Термодинамічні константи стійкості.
Закономірності водної міграції хімічних елементів у формі комплексних сполук. Комплексування у підземних водах забруднених промисловими стоками. Концентраційні поля стійкості міграційних форм інградієнтів у забруднених водах. Роль адсорбції у зміні концентрації компонентів, що надходять у води з техногенних потоків. Процеси осадження – розчинення у забруднених водоносних горизонтах. Закономірності масопереносу у забруднених підземних водах.
Тема 6. Особливості геохімії техногенезу у різних зонах.
Лекція 8. Особливості геохімії у зоні техногенезу газо–вугільних басейнів.
Геохімія головних іонів, металів та органічних сполук у шахтних водах Метан вугільних родовищ. Геохімія головних іонів, металів та органічних сполук у грунтових водах. Геохімія головних іонів, металів та органічних сполук у грунтах.
Лекція 9. Особливості геохімії у зоні техногенезу родовищ нафти та газу та транспортних шляхів вуглеводнів.
Геохімія органічних сполук. Геохімія головних іонів. Геохімія важких металів. Особливості геохімії у зоні техногенезу родовищ сірки. Геохімія органічних сполук. Геохімія головних іонів. Геохімія важких металів
Лекція 10. Особливості геохімії у зоні постійного та тимчасового складування побутових відходів.
Структура промислових відходів. Структура побутових відходів. Геохімія важких металів у твердих відходах. Особливості геохімії у техногенезу побутових стоків міст. Структура промислових стоків. Структура побутових стоків. Геохімія головних іонів та органічних сполук у стоках. Геохімія важких металів у стоках.
Практичне заняття №1 Технології здійснення геохімічних робіт
Практичне заняття №2,3 Геохімічне вивчення зони гіпергенезу міст
Практичне заняття №4,5 Геохімічне вивчення промислових територій
Практичне заняття №6 Сучасні методи аналізу повітряної зони.
Практичне заняття №7,8 Цикли масообміну та розподілу мас хімічних елементів у біосфері
Практичне заняття №9,10 Геохімічне вивчення територій агротехногенезу
Практичне заняття №11 Методи розкладання породи на основні складові. Методи дослідження карбонатних порід: якісне визначення характеру карбонатних порід. Відмінні реакції доломіту та магнезиту. Розрахунки вмісту доломіту та магнезиту у карбонатних породах.
Практичне заняття №12 Стан довкілля. Основні методи дослідження якості природної води. Аналіз водного господарства України.
Практичне заняття №13 Сучасні екологічні проблеми виробничої діяльності суспільства, енергетики та міського середовища.
Практичне заняття №14 Альтернативні джерела енергії:сучасний стан та перспективи розвитку
Практичне заняття №15 Якісні реакції та приклади розрахунку вмісту важких металів.