Етимологія понять «етика» і «мораль». Мораль і моральність. Етика як філософська наука. Основні концепції походження моралі. Мораль і звичай. Мораль і релігія. Мораль і право. Мораль і політика. Функції моралі. Етичні ідеї Стародавнього світу. Етичні ідеї Середньовіччя. Етичний гуманізм доби Відродження. Етичні вчення Нового часу. Етичні ідеї ХІХ-ХХІ ст. Етичні традиції України. Структура моралі. Структура моральної свідомості. Моральні норми і принципи. Моральні мотиви та ціннісні орієнтації. Моральний ідеал. Категорії моральної свідомості: добро і зло, справедливість, обов’язок, щастя і сенс життя. Поняття самосвідомості. Честь, гідність та репутація людини. Совість – центральний чинник моральної самосвідомості. Поняття сорому. Каяття як самоаналіз особистості. Свобода як основа моральної діяльності. Свобода волі і свобода дій. Сутність моральної свободи. Вчинок як першоелемент моральної діяльності. Вчинок, подвиг і злочин. Проблема співвідношення цілей і засобів діяльності. Мотив і результат дії. Спілкування як царина людської моральності. Парадигма спілкування в сучасній культурі. Різноманіття передумов і вимірів людського спілкування. Толерантність. Повага. Співчуття. Милосердя. Дружба. Любов. Культура спілкування. Етикет. Моральна культура суспільства та моральна культура особистості. Ділова етика. Професійна етика. Моральна відповідальність інженера та науковця. Науково-технічні і моральні виміри сучасного світу. Моральний прогрес. Предмет естетики. Місце естетики в системі філософських наук. «Естетичне» як найбільш загальна категорія естетики. Особливості та зміст естетичної культури особистості. Специфіка естетичного виховання. Етикет як синтез етичних і естетичних цінностей. Естетичні уявлення в синкретичній культурі первісного суспільства. Естетична складова в системі європейського філософського знання в часи античності, в добу середньовіччя та в епоху Відродження. Естетичні ідеї Нового часу та доби Просвітництва. Основні естетичні концепції ХІХ-ХХ століть. Становлення естетичних теорій в українській філософській думці. Специфіка і структура естетичної свідомості. Естетичне почуття. Естетичний смак. Естетичний ідеал. Специфіка і витоки естетичної діяльності. Естетична та художня діяльність. Категорії естетичної свідомості: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.
Другій рік, осінь - 3 кредити, диференційований залік
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 103БОК4 Історія української культури
- 103БОК3 Філософія
Тема 1. Етика як філософська наука про мораль. Виникнення та становлення етики. Етимологія понять «етика» і «мораль». Мораль і моральність. Етика як філософська наука. Основні концепції походження моралі. Мораль і звичай. Мораль і релігія. Мораль і право. Мораль і політика. Функції моралі.
Тема 2. Історія етичної думки. Етичні ідеї Стародавнього світу. Етичні ідеї Середньовіччя. Етичний гуманізм доби Відродження. Етичні вчення Нового часу. Етичні ідеї ХІХ-ХХІ ст. Етичні традиції України.
Тема 3. Моральна свідомість та самосвідомість/ Структура моралі. Структура моральної свідомості. Моральні норми і принципи. Моральні мотиви та ціннісні орієнтації. Моральний ідеал. Категорії моральної свідомості: добро і зло, справедливість, обов’язок, щастя і сенс життя. Поняття самосвідомості. Честь, гідність та репутація людини. Совість – центральний чинник моральної самосвідомості. Поняття сорому. Каяття як самоаналіз особистості.
Тема 4. Моральна діяльність та моральне спілкування/ Свобода як основа моральної діяльності. Свобода волі і свобода дій. Сутність моральної свободи. Вчинок як першоелемент моральної діяльності. Вчинок, подвиг і злочин. Проблема співвідношення цілей і засобів діяльності. Мотив і результат дії. Спілкування як царина людської моральності. Парадигма спілкування в сучасній культурі. Різноманіття передумов і вимірів людського спілкування. Толерантність. Повага. Співчуття. Милосердя. Дружба. Любов. Культура спілкування. Етикет.
Тема 5. Моральна культура суспільства та моральна культура особистості. Ділова етика. Професійна етика. Моральна відповідальність інженера та науковця. Науково-технічні і моральні виміри сучасного світу. Моральний прогрес.
Тема 6. Естетика як наука. Предмет естетики. Місце естетики в системі філософських наук. «Естетичне» як найбільш загальна категорія естетики. Особливості та зміст естетичної культури особистості. Специфіка естетичного виховання. Етикет як синтез етичних і естетичних цінностей.
Тема 7. Генеза естетичної думки. Естетичні уявлення в синкретичній культурі первісного суспільства. Естетична складова в системі європейського філософського знання в часи античності, в добу середньовіччя та в епоху Відродження. Естетичні ідеї Нового часу та доби Просвітництва. Основні естетичні концепції ХІХ-ХХ століть. Становлення естетичних теорій в українській філософській думці.
Тема 8. Естетична свідомість та естетична діяльність. Специфіка і структура естетичної свідомості. Естетичне почуття. Естетичний смак. Естетичний ідеал. Специфіка і витоки естетичної діяльності. Естетична та художня діяльність. Категорії естетичної свідомості: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.
Семінарське заняття 1. Етика як філософська наука про мораль. Виникнення та становлення етики.
Семінарське заняття 2. Історія етичної думки.
Семінарське заняття 3. Моральна свідомість та самосвідомість
Семінарське заняття 4. Моральна діяльність та моральне спілкування.
Семінарське заняття 5. Моральна культура суспільства та моральна культура особистості. Ділова
Семінарське заняття 6. Естетика як наука.
Семінарське заняття 7. Естетична свідомість та естетична діяльність.