Навчальний курс 131БОК18 Безпека людини

Роль людського чиннику в проблемі безпеки. Фактори, що підвищують ризик прояву ЛЧ. Загальний аналіз ризику і проблем безпеки складних систем, які охоплюють людину (керівник, оператор, персонал, населення), об’єкти техносфери та природне середовище. Модель життєдіяльності людини. Головні визначення – безпека, загроза, небезпека, надзвичайна ситуація, ризик. Безпека людини, суспільства, національна безпека. Культура безпеки як елемент загальної культури, що реалізує захисну функцію людства. Аксіоми безпеки життєдіяльності. Структура, основні функції і завдання управління охороною праці в організації. Ергономічні обґрунтування і оцінки безпеки праці. Основні принципи захисту населення в НС.

Другий, осінь – 3 кредити. Екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 131БОК13 Основи екології

Курс є передумовою для вивчення низки дисциплін циклу загальної та професійної підготовки.

Примітки:

Оцінювання по семестру не додається

Тема 1. Теоретичні основи безпеки людини.

Тема 2. Ризик як оцінка небезпеки.

Тема 3. Здоров’я людини як чинник її безпеки.

Тема 4. Правові та організаційні основи виробничої безпеки.

Тема 5. Ергономічні основи безпеки праці.

Тема 6. Небезпеки виробничого середовища та захист від них.

Тема 7. Законодавчі основи захисту населення в надзвичайних ситуаціях (НС).

Тема 8. Техногенні і соціальні НС.

Практичне заняття № 1. Дослідження невиробничого травматизму зі смертельними наслідками.

Практичне заняття № 2. Надання долікарської допомоги людині

Практичне заняття № 3. Дослідження ризику травматизму і загибелі людини в побуті.

Практичне заняття № 4. Прогнозування фізіологічної активності людини за допомогою біоритмів.

Практичне заняття № 5. Розрахунок штучного освітлення у приміщенні.

Практичне заняття № 6. Проектування робочих місць користувачів офісної і комп’ютерної техніки.

Практичне заняття № 7. Дослідження евакуації людини з будівель на випадок НС

Практичне заняття № 8. Оцінка економічної ефективності заходів із поліпшення умов праці

Базова

1. Дикань С.А. Безпека людини Текст: підручник для студ.вищ.закл. / С. А. Дикань, І. О. Іваницька. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2019. – 279 с.
  2. Желібо Є.П. Безпека життєдіяльності [Текст]: навчальний посібник для студентів ВЗО. / Є.П. Желібо, Н.М. Заверуха, В.В. Зацарний. – К., 2005. – 320 с.
  3. Смирнов В.А. Цивільний захист [Навч. посібник]. / В.А. Смирнов, С.А. Дикань. – К. : Кафедра, 2013. – 300 с.
  4. Смирнов В.А. Безпека життєдіяльності [Текст]: навч. посібник / В.А. Смирнов, С. А. Дикань. – К. : Кафедра. 2012. – 304 с.
  5. Смирнов В.А. Безпека невиробничої діяльності [Навчальний посібник]. / В. А. Смирнов, С. А. Дикань, Р. І. Пахомов. – К. : Освіта України, 2011. – 304 с.
  6. Смирнов В.А. Безпека життєдіяльності: Університетський курс [Опорний конспект із розгорнутими тестовими завданнями для студентів усіх спеціальностей]. / В. А. Смирнов, С. А. Дикань. – Полтава : ПолтНТУ імені Юрія Кондратюка, 2008. – 304 с.

Допоміжна

1. Воротнюк М. Людська безпека як імператив сучасної епохи: переніс фокусу з держави на людину. / М.Воротнюк, О. Сушко. — К. : Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, 2010.  16 c. Ел. доступ: http://mgu.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=458&Itemid=
  2. Оцінка тенденцій еколого-техногенної ситуації у світі. Аналітична записка/ Національний інститут стратегічних досліджень. Ел. доступ: http://www.niss.gov.ua/articles/703/
  3. Хантингтон С. Столкновение цивилизаций. М.: ООО «Издательство АСТ», 2003. – 603, [5] с. Эл. доступ: http://grachev62.narod.ru/hantington/content.htm
  4. Цілі розвитку на порозі нового тисячоліття: The Millennium Development Goals Report / UN Department of Economic and Social Affairs, 2007.  36 p.

Координатор Syllabus