Навчальний курс 141БОК7 Екологія і охорона навколишнього середовища

Вступ. Актуальність проблеми. Історія розвитку екології. Предмет і задачі екології. Основні закономірності існування і розвитку навколишнього середовища. Ноосфера. Природа. Природне середовище, його структура. Біосфера. Кругообіг речовин і перетворення енергії в природі. Екосистеми як основні структурні одиниці біосфери. Ноосфера. Історично-соціальні передумови перетворення біосфери. Техносфера ЇЇ розвиток. Визначення забруднення. Класифікація. Нормування якості навколишнього середовища. Поняття токсичності та канцерогенності елементів та сполук. Характеристика основних забруднюючих речовин. Основні забруднювачі атмосфери. Парниковий ефект. Кислотні дощі. Смоги. Сучасний екологічний стан атмосфери Полтавської області. Джерела забруднення атмосфери та її забруднювачі. Глобальні екологічні проблеми. Захист атмосфери. Сучасний екологічний стан атмосфери Полтавської області. Кругообіг води. Процеси природного очищення води. Антропогенний вплив на гідросферу та його негативні наслідки. Забруднення Світового океану - глобальна екологічна проблема. Принципи раціонального використання водних ресурсів. Стічні води та методи їх очищення. Правова охорона водних ресурсів. Забруднення ґрунту. Відходи. Відновлення земель. Ґрунти. Види ґрунтів. Склад ґрунту. Ерозія ґрунту. Причини утворення ерозій. Класифікація. Проблема вилучення земель в народному господарстві. Рекультивація земель. Відходи. Міжнародна співпраця. Принципи стійкого розвитку суспільства. Основні положення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища. Міжнародні природні ресурси Міжнародне співробітництво в галузі охорони природи. Концепція сталого розвитку суспільства. Поняття ОВД. Мета та задачі ОВД. Складові ОВД. Нормативна база складання ОВД. Підстави для проведення ОВД. Фізико-географічні особливості району і майданчика розміщення об’єкта проектування. Характеристика планової діяльності. Закон України «Про оцінку впливу на довкілля (ОВД). Порядок ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля визначається.

Перший рік, осінь – 3 кредити. Екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 141БОК15 Безпека людини та охорона праці
  • 141БОК16 Енергозабезпечення об’єктів від альтернативних джерел енергії

Примітки:

Оцінювання по семестрах не додається

Тема 1. Сучасна екологія як наука: предмет, методи, завдання, структура.

Тема 2. Природне середовище, його структура.

Тема 3. Техносфера. Забруднення та їх класифікація.

Тема 4. Охорона атмосфери.

Тема 5. Охорона гідросфери. Екологічні проблеми.

Тема 6. Охорона літосфери.

Тема 7. Основні закони України в галузі охорони довкілля.

Тема 8. Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на довкілля (ОВД) при проектуванні і будівництві підприємств, будинків і споруд.

Тема 9. Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля.

Лабораторне заняття № 1. Визначення фізичних показників якості води.

Лабораторне заняття № 2. Визначення загальної і вільної кислотності та лужності води.

Лабораторне заняття № 3. Оцінка забруднення атмосферного повітря викидами автотранспорту.

Лабораторне заняття № 4. Вивчення методів очищення поверхні водоймищ від нафти і нафтопродуктів.

Лабораторне заняття № 5. Дослідження основних фізичних властивостей ґрунту.

Лабораторне заняття № 6. Визначення величини рН середовища, гігроскопічної води і впливу органічних речовин у ґрунті.

Базова

1. Адаменко О.М., Коденко Я.В., Консевич Л.М. та ін. Основи екології: Навчальний посібник. − К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 320 с.
  2. Батлук В.А. Основи екології: Підручник. – К.: Знання, 2007. – 519 с.
  3. Білявський Г.О. та ін. Основи екології:Підручник/Г.О. Білявський, Р.С. Фурдуй, І.Ю. Костіков. – К.: Либідь,2004. – 408 с.
  4. Г.О. Білявський, Л.І. Бутченко, В.М. Навроцький. Основи екології: теорія та практикум. Навчальний посібник. – К.: Лібра, 2002. – 352
  5. Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: Навч. посібник. − 5-те вид., випр. і доп. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2007. – 422 с.
  6. А.К. Запольський, А.І. Салюк Основи екології: Підручник/ за ред. К.М.Ситника. – К.: Вища шк., 2001. – 358 с.
  7. Злобін Ю.А. Основи екології. – К.: – Видавництво «Лібра», ТОВ, 1998, 248 с.
  8. Кучерявий В.П. Екологія. − Львів: Світ, 2000. − 500 с.
  9. Мягченко О.П. Основи екології. Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 312 с.
  10. Потіш Л.А. Екологія: Навч. посіб. – К.: 2008. – 272 с.
  11. Сухарев С.М., Чундак С.Ю., Сухарева О.Ю. Основи екології та охорони довкілля. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Центр навчальної літератури,2006. – 394 с.
  12. Царенко О.М., Злобін Ю.А. Навколишнє середовище та економіка природокористування: Навч. посібник. − К., 1999. – 176 с.

Допоміжна

1. Андрейцев А.К. Основи екології: Підручник. – К.: Вища шк., 2001. – 358 с.
  2. Анісімова C., Риболова О.В., Поддашкін О.В. Екологія. – К.: Грамота, 2001. – 136 с.
  3. Бойчук Л Д., Соломенно Е.М., Бугай О.В. Екологія і охорона навколишнього середовища: Навч. посіб. — Суми: Університетська книга, 2003. – 284 с.
  4. Голубець M.A. Від біосфери до соціосфери. – Львів: Поллі, 1997. – 256 с.
  5. Дорогунцов С.Л., Коценко К.Ф., Аблова O.K. Екологія. – К.: КНЕУ, 2001. – 162 с.
  6. Мусієнко М.М., Серебряков В.В., Брайон О.В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник. – К.: Знання. 2002. – 550 с.
  7. Назарук М.М. Основи екології та соціоекології. – Львів: Афіша, 1999. – 255 с.
  8. Серебряков В.В. Основи екології: Підручник. – К.: Знання-Прес, 2002. – 300 с.
  9. Сухарев С.М., Чудак С.O., Сухарева O.Ю. Технологія та охорона навколишнього середовища: Навч. посіб. – Львів: Новий Світ — 2000, 2004. – 256 с.

Координатор Syllabus