Мета навчальної дисципліни: формування знань про політичну систему суспільства, розуміння сутності, закономірностей, випадковостей та перспектив розвитку політичних подій, явищ, політичної свідомості та політичної культури. Мета передбачає досягнення наступних завдань: вивчення сутності, історії, теорії і методології політології як науки, набуття первинних навичок політичної діяльності і поведінки.
Завдання навчальної дисципліни: навчити студентів формувати і відстоювати свою життєву (політичну) позицію, чітко розуміти свої громадські права, свободи і обов’язки, відстоювати принципи громадського суспільства і правової держави; давати раціонально-критичну оцінку діям різних політичних партій і лідерів з позицій загальнонаціональних інтересів; орієнтуватися в міжнародному політичному житті, геополітичній обстановці, мати уявлення про місце і статус України в сучасному світі; об’єктивно і критично оцінювати життєво важливу соціальну інформацію; готувати повідомлення на політичну тему, брати участь в політичних дискусіях, передвиборчих кампаніях, масових і групових політичних опитуваннях; жити в умовах політичного плюралізму, формувати культуру опозиції, вносити посильний вклад в гармонізацію людських, міжнаціональних, міжнародних відносин.
Другий рік, 3 семестр, 4 кредита, залік.
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 141БОК1 Історія України та української культури
- 141БОК2 Філософія
Тема 1. Предмет, метод і структура політології. Історія світових політичних теорій.
Політологія як наука та навчальна дисципліна. Предмет політології. Політологія в системі наук. Структура політології як теоретичної та навчальної дисципліни. Функції політичної науки. Методи політології. Актуальність викладання та вивчення політології у технічному вузі.
Історія та сучасність в політичній науці. Політичні вчення Стародавнього Сходу та Античності. Політична думка Середньовіччя і Відродження. Головні досягнення політичної думки Нового Часу (теорія природних прав людини, теорія суспільного договору, теорія поділу влади, теорія правової держави та громадянського суспільства). Політична теорія марксизму. Виникнення політології як академічної дисципліни і головні напрямки розвитку сучасної політології. Основні етапи історії та характерні риси розвитку політичної думки Росії.
Витоки та особливості української політичної думки. Політична думка в Україні доби Відродження та Просвітництва. Становлення національної політичної думки (кінець XVІІІ – ХІХ ст.). Політичні мислителі України кінця ХІХ – початку ХХ ст. Розвиток української політології в ХХ ст.
Тема 2. Політичні доктрини сучасності. Політика як соціальне явище. Феномен влади.
Поняття політичної доктрини і політичної ідеології. Ідеологія консерватизму та неоконсерватизму. Клерикалізм і солідаризм. Лібералізм та його еволюція. Соціалізм та його напрямки. Анархізм. Фашизм і неофашизм. Ідеологія нових соціальних рухів.
Політичне життя суспільства. Поняття політики та її функції. Поняття соціальної влади. Поняття, функції та ознаки політичної влади. Співвідношення політичної та державної влади. Суб’єкти та об’єкти політики і влади. Політика і мораль.
Тема 3. Політика та економіка. Політика і соціальна сфера суспільства.
Співвідношення політики та економіки. Ринкова та адміністративна моделі економічної політики. Основні механізми і функції держави в ринковій економіці. Світовий досвід економічних реформ. Економічна політика та її головні напрямки. Економічний стан України та особливості економічної реформи в Україні. Соціальна структура суспільства та її співвідношення з політикою. Поняття громадянського суспільства. Формування та розвиток громадянського суспільства в Україні.
Тема 4. Політична система. Політичні режими. Держава як головний інструмент політичної влади.
Поняття політичної системи та її структура. Типологія політичних систем. Традиційні форми влади. Поняття політичного режиму. Типи політичних режимів. Особливості політичного режиму сучасної України.
Генезис держави та теорії її походження. Сутність та ознаки держави. Функції і структура державної влади. Принцип поділу влади. Парламентаризм. Система президентства. Президентство та парламентаризм в Україні. Форми державного правління. Форма правління в Україні. Форми державного устрою. Форма державного устрою України. Держава і місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування в Україні.
Тема 5. Політика і право. Правова держава. Політичні партії. Громадські організації та рухи в політичному житті суспільства
Взаємозв’язок політики і права. Конституція і конституційний режим. Конституціоналізм в Україні. Формування теорії правової держави. Принципи правової держави. Правова і соціальна держава. Шляхи та проблеми утвердження правової держави в Україні. Правосвідомість і правовий нігілізм.
Поняття політичної партії та її ознаки. Генезис політичних партій. Типологія політичних партій та їх функції. Партійні системи. Партійна система і політичні партії в Україні. Громадські організації. Громадсько-політичні рухи. Позасистемні політичні організації.
Тема 6. Демократія як політичне явище. Вибори і виборчі системи. Людина і політика.
Поняття демократичного режиму, історичні форми та типи демократії. Принципи та процедури сучасної демократії. Основні засади демократичних виборів. Виборчі системи. Виборча система України Недоліки та небезпеки сучасної демократії.
Політична соціалізація особистості. Людина і держава. Мотиви та характер політичної участі. Природні права і свободи особистості: теорія і практика. Права людини і громадянина в міжнародному і національному праві. Загальна декларація прав людини. Проблема захисту прав людини в Україні. Застосування перетворень у структурних схемах. Зв'язок між напругами моделей.
Тема 7. Політична діяльність та політичний розвиток. Феномен бюрократії та бюрократизму.
Політична діяльність: її типи, структура, рівні, види. Особливості політичної діяльності в Україні. Політичний маркетинг та політичний менеджмент. Політичний розвиток. Напрямки і характер політичного розвитку сучасної України. Політична стабільність і політичні конфлікти, їх причини та наслідки.
Керівні групи суспільства. Правлячі та політичні еліти. Теорії еліт. Типи еліт. Еліти і демократія. Сучасні політичні еліти в Україні та інших країнах. Витоки і сутність політичного лідерства. Типи та образи політичних лідерів. Політичні лідери України. Форми особистої влади та природа культу особи. Культ особи в історії України та інших країн.
Поняття етнічних спільнот. Етнос і нація. Етнічний склад держав. Права народів і національних меншин. Форми національно-державного самовизначення. Розвиток національних відносин в сучасному світі. Міжнаціональні конфлікти та їх наслідки. Поняття націоналізму і патріотизму, шовінізму і ксенофобії, інтернаціоналізму і космополітизму. Український націоналізм. Державна етнополітика, національний склад та міжнаціональні відносин в Україні.
Релігійний фактор у політиці. Церква і держава: типи і форми взаємин. Сучасні релігії та їх політична роль. Взаємини держави і церкви та міжконфесійні стосунки в Україні.
Політична свідомість – її сутність, суб’єкти та функції. Рівні політичної свідомості. Засоби масової інформації та їх роль у формуванні політичної свідомості. Політична культура та її типи. Особливості політичної культури українського суспільства.
Тема 8. Основні проблеми світової політики.
Світова політика як система міжнародних відносин. Принципи міжнародних відносин та системи колективної безпеки. Зовнішня політика: її сутність, форми, головне призначення та зв’язок з внутрішньою політикою. Проблема війни і миру в історії і сучасності. Особливості розвитку міжнародних відносин у другій половині ХХ ст. Зміни міжнародної ситуації та балансу сил у світі на межі ХХ–ХХІ століть. Актуальні проблеми світової політики. Зовнішня політика України.
Поняття глобалізації та її політичний вимір. Глобалізм і антиглобалізм. Поняття глобальних проблем та їх зміст. Екологічні проблеми України. Політичні шляхи розв’язання глобальних проблем.
Семінарське заняття №1. Предмет, метод і структура політології. Історія світових політичних теорій
- Предмет, метод і структура політології.
- Політичні вчення Стародавнього світу.
- Політична думка Середньовіччя і Відродження.
- Головні досягнення політичної думки Нового часу.
- Основні етапи історії політичної думки Росії.
- Становлення і розвиток сучасної політології.
Семінарське заняття №2. Історія політичної думки України
- Витоки й особливості розвитку української політичної думки.Політична думка в Україні доби Відродження та Просвітництва.
- Становлення національної політичної думки (кін. XVІІІ – ХІХ ст.).
- Політичні мислителі України кінця ХІХ – початку ХХ ст.
- Розвиток української політології в ХХ ст.
Семінарське заняття №3. Політика, влада і суспільство
- Політика як соціальне явище: сутність, риси, функції, властивості. Політика і мораль.
- Феномен влади, поняття, функції, ознаки політичної влади. Аксіоми влади. Суб’єкти й об’єкти політики та влади.
- Співвідношення політики й економіки. Сутність і різновиди корупції, моделі корумпованих держав. Корупція в Україні та шляхи її подолання.
- Моделі економічної політики. Основні механізми і функції державного регулювання в ринковій економіці. Сутність і різновиди тіньової економіки взагалі, в Україні зокрема.
- Політика й соціальна сфера суспільства. Соціальна політика.
- Сутність, риси, мета і функції громадянського суспільства. Проблеми формування громадянського суспільства України.
Семінарське заняття №4. Політична система і політичні режими. Сутність та ознаки держави
- Сутність та структура політичної системи суспільства. Типологія політичних систем.
- Традиційні форми влади.
- Поняття політичного режиму. Типи політичних режимів. Політичний режим в Україні.
- Теорії походження держави. Сутність та ознаки держави.
- Функції та структура державної влади. Принцип поділу влади.
Семінарське заняття №5. Інститути державної влади та форми держави
- Парламентаризм і система президентства. Інститути президентства і парламентаризму в Україні.
- Форми державного правління. Форма правління в Україні.
- Форми державного устрою. Форма державного устрою в Україні.
- Держава і місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування в Україні.
Семінарське заняття №6. Політика і право. Конституційний режим і проблеми становлення правової держави в Україні
- Співвідношення політики і права.
- Конституція і конституційний режим. Конституціоналізм в Україні.
- Формування теорії правової держави. Поняття правової і соціальної держави.
- Проблеми становлення правової держави в Україні. Правосвідомість і правовий нігілізм.
Семінарське заняття №7. Політичні партії і громадські організації в політичному житті. Політичні ідеології
- Генезис і сутність політичних партій. Типологія політичних партій.
- Політичні доктрини і політичні ідеології.
- Партійні системи.
- Політичні партії і партійна система в Україні.
- Громадські організації і громадсько-політичні рухи. Громадські організації в Україні. Лобізм.
Семінарське заняття №8. Демократія як політичне явище. Вибори і виборчі системи
- Поняття демократії, її історичні типи та форми. Теорії демократії.
- Принципи і процедури демократії.
- Вибори й виборчі системи. Виборча система України.
- Недоліки та ризики сучасної демократії. «Демократичний транзит» у сучасному світі. Проблеми становлення демократії в Україні.
- Політична соціалізація особистості. Типи політичної поведінки.
- Права людини і громадянина в міжнародному і національному праві.
Базова
- Аляєв Г. Є. Політологія: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. Вид. 3-тє, випр. та доп. – Полтава: АСМІ, 2012. – 320 с.
- Гелей С. Д., Рутар С. М. Політологія: Навч. посібн. – 7-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 415 с.
- Політологія: Підручник. 3-тє вид., перероб., доп. / За ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенка. – К.: ВЦ «Академія», 2008. – 567 с.
Допоміжна
- Дмитренко М. А. Політична система України: розвиток в умовах глобалізації та інформаційної революції : [монографія]. – К. : Ун-т «Україна», 2011. – 820 с
- Політична наука. Методи досліджень : підручник / за ред. О. А. Габрієляна. – К. : Академія, 2012. – 317 с.
- Політична наука. Словник: категорії, поняття і терміни / За ред. Б. Кухти. – Львів: Кальварія, 2003. – 500 с.
- Політологічний енциклопедичний словник / Інститут держави і права НАН України ім. В. М. Корецького / Ю. С. Шемшученко (відп. ред.), В. П. Горбатенко (упоряд.). – 2.вид., доп. і перероб. – К.: Генеза, 2004. – 735 с.
- Політологія : навч. посіб. / за заг. ред. д-ра іст. наук, проф. М. П. Гетьманчука. – К. : Знання, 2011. – 415 с.
- Політологія. Навчально-методичний комплекс: Підручник / За ред. проф. Ф. М. Кирилюка. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 704 с.
- Політологія: підручник / М. М. Вегеш (ред.). — 3-тє вид., перероб. і доповн. — К.: Знання, 2008. — 384 с.
- Прикладна політологія: навч. посіб. / В. П. Горбатенко (ред.). — К.: Академія, 2008. — 472 с.
- Рудич Ф.М. Політологія: Підручник. – К.: Либідь, 2005. – 480 с.
- Холод В. В. Політологія: Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. – 480 с.
- Шляхтун П. П. Політологія (теорія та історія політичної науки): Підручник. – К.: Либідь, 2005. – 576 с.
- Юрій М. Ф. Політологія: Підручник. – К.: Дакор, КНТ, 2006. – 416 с.