Навчальний курс 141БВБ10.1 Теоретична та прикладна механіка

Основні методи постановки та розв'язку задач міцності, стійкості та жорсткості, як основи проектувального та перевірочного розрахунків конструкцій; особливості роботи елементів конструкцій при різних видах деформації; аналітичні залежності напружено-деформованого стану та розрахунки на міцність і жорсткість при простих деформаціях; теорії міцності і умови міцності та жорсткості, стійкість та втомленість; внутрішні зусилля та деформації, побудова їх епюр, визначення напружень та переміщень; розрахунки на міцність і жорсткість стержнів і стержневих систем при розтязі-стиску, крученні, згинанні та складному навантаженні, при дії статичного та динамічного навантаження; розрахунки стиснутих стержнів на стійкість; використання сучасної обчислювальної техніки, визначення оптимальних параметрів системи при зміні одного або декількох факторів.

Другий рік, осінь – 6 кредитів. Екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 141БОК04 Фізика
  • 141БОК06 Вища математика

Примітки:

Оцінювання по семестрах не додається

Тема 1. Вступ. Геометричні характеристики поперечних перерізів.

Тема 2. Розтяг, стиск.

Тема 3. Визначення механічних характеристик матеріалів.

Тема 4. Напруження та деформації при зсуві та крученні прямого бруса круглого поперечного перерізу.

Тема 5. Згин прямого бруса.

Тема 6. Визначення переміщень при згині.

Тема 7. Поняття про напружений стан в точці.

Тема 8. Стійкість стиснутих стержнів.

Тема 9. Порядок розрахунку при складному опорі стержня.

Тема 10. Позацентровий стиск (розтяг).

Тема 11. Динамічні навантаження.

Практичне заняття № 1. Визначення геометричних характеристик поперечних перерізів.

Практичне заняття № 2. Побудова епюр поздовжніх сил, нормальних напружень та осьових переміщень при розтязі та стиску.

Практичне заняття № 3. Побудова епюр крутних моментів, дотичних напружень та кутів закручування валів круглого поперечного перерізу.

Практичне заняття № 4. Побудова епюр поперечних сил та згинальних моментів при згині.

Практичне заняття № 5. Розрахунок стиснутих стержнів на стійкість.

Лабораторне заняття № 1. Випробування стального зразка на розтяг до розриву.

Лабораторне заняття № 2. Випробування на зріз зразків із сталі та деревини.

Лабораторне заняття № 3. Дослідження нормальних напружень при згині сталевої балки.

Лабораторне заняття № 4. Визначення стріли прогину та кутів повороту поперечних перерізів при згині стальної балки двотаврового перерізу.

Лабораторне заняття № 5. Дослідження впливу способів закріплення кінців стержня на величину критичного навантаження при поздовжньому згині.

Лабораторне заняття № 6. Визначення нормальних напружень при позацентровому стиску.

Базова

1. Писаренко Г.С. Опір матеріалів: підручник 2-ге вид., допов. і переробл. за ред. Г.С. Писаренка. / Г.С. Писаренко, О.Л. Квітка, Е.С. Уманський. – К.: Вища школа, 2004. – 655 с.
  2. Иосилевич Г.Б., Строганов Г.Б., Маслов Г.С. Прикладная механика – М.: Высш. шк., 1989. – 351 с.

Допоміжна

1. Опір матеріалів з основами теорії пружності й пластичності. За ред. В.Г. Піскунова. 5 кн. – К.: «Вища школа», 1999, 204 с.
  2. Михайлов А.М. Сопротивление материалов. / А.М. Михайлов. – М.: Стойиздат, 1989. – 352 с.
  3. Винокуров Е.Ф. Сопротивление материалов. Расчетно-проектировочные работы: Учебное пособие для ВУЗов / Е.Ф. Винокуров, А.Г. Петрович, Л.И. Шевчук. – Минск: Высшая школа, 1987. – 115 с.
  4. Степин П.А. Сопротивление материалов. / П.А.Степин. – М.: Высш. шк., 1983. – 303 с.

Координатор Syllabus