Навчальний курс 141МОК2 Безпека в галузі та надзвичайних ситуаціях

Основні поняття теорії експлуатації. Нормативна документація і загальні експлуатаційні документи. Категорії електротехнічного персоналу і вимоги до нього. Атестація робочих місць за умовами праці.

Система державних стандартів безпеки праці. Безпечна експлуатація машин, механізмів та електротехнічного обладнання. Безпечна експлуатація посудин, що працюють під тиском.

Надзвичайні ситуації (НС) та їх класифікація. Уражаючи фактори НС. Етапи розвитку і динаміка НС. Оцінювання збитків при НС.

Способи захисту населення в НС. Укриття населення в захисних спорудах. Евакуаційні заходи в НС. Прогнозування НС.

Прогнозування масштабів забруднення небезпечними хімічними речовинами (НХР). Особливості прогнозування масштабів аварії в умовах міста. Планування заходів захисту від небезпечних хімічних речовин. Оцінка хімічної обстановки: СВСП, зона зараження, час підходу хмари НХР.

Загальні відомості про вибухи і пожежі. Пожежі з вибухом паливо-повітряних сумішей. Розрахунок параметрів вибуху і пожежі. Категорії вибухо- й пожежонебезпеки приміщень і будівель.

Перший рік, омінь, 3 кредити, 1 екзамен.

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 141МОК 9 Практика (Виробнича).
  • 141МОК 11 Виконання кваліфікаційної роботи

Тема 1. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Тема 2. Вимоги безпеки в проектній документації і організація промислового майданчика.

Тема 3. Безпечна експлуатація машин і механізмів.

Тема 4. Основи безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском і кріогенної техніки.

Тема 5. Моніторинг та сценарний аналіз виникнення і розвитку надзвичайних ситуацій.

Тема 6. Планування заходів цивільного захисту.

Тема 7. Прогнозування і оцінка хімічної обстановки при аваріяї на хімічно-небезпечних об’єктах..

Тема 8. Аварії на пожежо- й вибухонебезпечних об’єктах..

Практичне заняття №1. Визначення категорії важкості робіт.

Практичне заняття №2. Розрахунок вантажозахоплюючих пристроїв.

Практичне заняття №3. Розрахунок штучного заземлення електрообладнання.

Практичне заняття №4. Розрахунок занулення електрообладнання.

Практичне заняття №5. Прогнозування хімічної обстановки при аварії на ХНО.

Практичне заняття №6. Прогнозування осередку ураження при повенях.

Практичне заняття №7. Прогнозування осередку ураження при вибухах і пожежах.

Базова

1. Дикань С.А. Безпека в галузі та надзвичайних ситуаціях. Університетський курс [Текст]: підручник для студ.вищ.закл. / С. А. Дикань, О. Є. Зима. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2015. – 273 с.
  2. Смирнов В.А. Цивільний захист: навч. посібник / В.А. Смирнов, С.А. Дикань.  – К.:  Кафедра, 2013 . – 300 с.
  3. Протоєрейський О. С, Запорожець О. І. Охорона праці в галузі: Навч. посіб. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2005. – 268 с.
  4. Гогіташвілі Г. Г., Карчевські Є.-Т., Лапін В. М. Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами: Навч. посіб. – К.: Знання, 2007. – 367 с.
  5. Кодекс цивільного захисту України. Електронний доступ: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5403%D0%B0-17
  6. ДБН В 2.2.5–97 «Захисні споруди цивільної оборони».
  7. ДБН В.1.2-4:2006 «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони)».

Допоміжна

1. Правила улаштування електроустановок. Україна, вид. 3-е, перероб. і доп.: Видавництво «Мінпаливенерго», – 2010. – 736 с.
  2. ISO 14001:2015 «Системи екологічного менеджмента – Вимоги і настанови до виконання». Режим доступу: https://www.certification.ua/wp-content/uploads/2018/03/iso-14001-2015-_rus.pdf.
  3. ISO 45001:2018 «Системи менеджмента охорони здоров’я і безпеки праці – Вимоги і рекомендації до виконання» (замість OHSAS 18001:2007). Режим доступу: https://pqm-online.com/assets/files/pubs/translations/std/iso-45001-2018-(rus).pdf.
  4. ДСТУ 2293-99 «Охорона праці. Терміни та визначення основних понять».
  5. Гігієнічні нормативи ГН 3.3.5-8-6.6.1-2002 «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу». Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 27.12.2001 № 528.
  6. Міжнародний стандарт ISO 26000:2010 – «Настанова по соціальній відповідальності». ISO 26000: 2010 (Draft) Guidance on Social Responsibility.
  7. Основи цивільного захисту: навчальний посібник / В. О. Васійчук, В. Є. Гончарук, С. І. Качан та ін. — Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2010. — 384 с.
  8. Шоботов В.М. Цивільна оборона / В. М. Шоботов : Навч. посібник. – К. : Центр нвч. л-ри, 2004. – 439 с.

Координатор

Асистент координатора