Навчальний курс 144БОК31 Метрологія, стандартизація та теплотехнічні вимірювання та прилади

В дисципліні визначено місце метрології в системі наук та вимірювань серед інших загальнонаукових емпіричних методів пізнання. Наведено базові поняття теоретичної, законодавчої та прикладної метрології розглядається з позицій сучасного стану її розвитку. Визначено властивості об’єктів енерготехнології на ТЕС та АЕС класифіковані за ознаками їх найзагальніших проявів у відношеннях еквівалентності, порядку та адитивності. Розглядаються шкали вимірювань властивостей з різною інформативною насиченістю: неметричні (шкали назв, шкали порядку) та метричні (шкали інтервалів, шкали відношень). Висвітлюються системи фізичних величин та систем їх одиниць (вибір основних і утворення похідних величин та їх одиниць). Звертається увага на прикладні аспекти базових понять «розмірність величини» і «аналіз розмірностей» в дослідженнях енерготехнологічних процесів. Наведено класифікація і аналіз видів (прямі і непрямі вимірювання), методів (опосередкованого і безпосереднього порівняння вимірюваних величин з мірами) та похибок (методів, засобів і результатів) вимірювань. Розглянуто сучасний підхід до оцінки похибок вимірювань їх невизначеностей, стандартизовані методи оброблення результатів спостережень під час прямих та непрямих вимірювань, а також загальні відомості про стандартизацію, її органи та основні положення державної системи стандартизації.

Третій рік, осінь – 3 кредити. Залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 144БОК06 Вища математика
  • 144БОК07 Фізика
  • 144БОК10 Теоретична та технічна механіка
  • 144БОК14 Вступ до спеціальності
  • 144БОК16 Технічна термодинаміка
  • 144БОК10 Теоретична та технічна механіка
  • 144БОК18 Тепломасообмін (теплофізика).

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 144БОК21 Основи керування теплоенергетичними системами
  • 144БОК22 Теплоенергетичні установки
  • 144БОК22 Теплові мережі
  • 144БОК28 Теплотехнічні процеси та установки
  • 144БОК32 Паливо та теорія горіння
  • 144БВБ07.1 Альтернативні та відновлювані джерела енергії
  • 144БВБ11.1 Теплоенергетичні системи промислових підприємств..

Змістовий модуль 1. МЕТРОЛОГІЯ ТА СТАНДАРТИЗАЦІЯ В ГАЛУЗІ ТЕПЛОЕНЕРГЕТИКИ

Лекція 1. Теоретичні основи стандартизації та сертифікації. Забезпечення єдності вимірів.

Суть, принципи, мета і завдання стандартизації. Види стандартизації і стандартів. Правові основи стандартизації. Взаємозв’язок метрології, стандартизації і сертифікації.

Лекція 2. Метрологія як наука. Фізичні величини. Вимірювання і метрологічні характеристики. Забезпечення єдності вимірів.

Фізичні величини як основний об’єкт вимірювання. Вимірювання: основні поняття і характеристики. Забезпечення єдності вимірів. Похибки вимірів і засобів вимірювальної техніки.

Лекція 3. Національна система стандартів.

Організація робіт з стандартизації. Нормативні документи і порядок їх розроблення. Правила позначення нормативних документів. Комплекси стандартів та нормоконтроль технічної документації.

Лекція 4. Система стандартів енергозаощадження та енергозбереження. Стандарти з охорони атмосферного повітря.

Роль стандартизації в питаннях енергозбереження та термомодернізації. Система ССОП. Стандарти з охорони атмосферного повітря.

Лекція 5. Міжнародні, європейські та міждержавні стандарти.

Загальні принципи міжнародної стандартизації. Розроблення міжнародних та міждержавних стандартів. Міжнародні стандарти ISO серії 9000, 14000, 22000.

Лекція 6. Сутність і завдання сертифікації. Теплоенергетична сертифікація.

Загальна схема, правила та порядок проведення вимірювань. Структура системи сертифікації УкрСЕПРО, принципи та правила. Теплоенергетична сертифікація матеріалів, підприємств, житла.

Змістовий модуль 2. ОСНОВИ ТЕПЛОЕНЕРГЕТИЧНИХ ВИМІРЮВАНЬ. ТЕПЛОЕНЕРГЕТИЧНЕ МАРКУВАННЯ.

Лекція 7. Нормативно-технічні аспекти теплотехнічних та теплоенергетичних вімірювань.

Шкали вимірювань.Порівняльний аналіз шкал вимірювань.Використання теорії розмірностей в метрології та теплоенергетиці. Класифікація та основні характеристики вимірювань.

Лекція 8. Тепловізіонне вимірювання.

Принцип роботи теплові зорів. Види теплові зорів.Тепловізіонне обстеження.

Лекція 9. Сучасні методи теплотехнічних вимірювань. Сучасні методи та прилади.

Практичне заняття №1. Метрологія як наука. Фізичні величини. Вимірювання і метрологічні характеристики. Забезпечення єдності вимірів.

Практичне заняття №2. Стандартизація в галузі теплоенергетики. Аналіз змісту стандартів з охорони атмосферного повітря.

Практичне заняття №3. Класифікація вимірювань. Методи вимірювання та їх класифікація.

Практичне заняття №4. Завдання тепловізійного обстеження. Обєкти тепловізійного обстеження.Тепловізіонне обстеження будівель.

Практичне заняття №5. Сучасні методи та прилади теплотехнічних вимірювань.

Лабораторна робота №1. Прилади для вимірювання параметрів мікроклімату у приміщеннях. Вимірювання температури поверхонь та радіаційної температури.

Лабораторна робота №2. Робота з приладами для обстеження теплових потоків, полів, визначення тиску, швидкості, теплових лічильників. Візуалізація теплового обстеження.

Лабораторна робота №3. Практична робота з приладами для температурного візуального та тепловізійного обстеження.

Лабораторна робота №4. Методи вимірювання пилових частинок 2.5 та 10 ррм.

Базова

  1. Косова Л.О., Промоскаль В.І., Червоний В.В. Метрологія та стандартизація в теплоенергетиці [Електронний ресурс]: Підручник для студентів спеціальності 144 «Теплоенергетика»/КПІ ім. Ігоря Сікорського / УІПА (м. Харків) ;-Київ: КПІ ім.. Ігоря Сікорського, 2018, - 451с.
  2. Тарасова В. П., Малиновський О. В., Рибак В. П. Метрологія. Стандартизація і сертифікація: Підручник. К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 263 с.
  3. Клименко М. О., Скрипчук П. М. Метрологія: стандартизація і сертифікація: Підручник. - Київ, «Академія». - 2006 р. – 368 с.
  4. Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» Відомості Верховної Ради, 1998 № 30 – 31.
  5. Закон України «Про стандартизацію» Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 31.
  6. Закон України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» ВВР, 2006 №12.
  7. Преображенский П.П. Теплотехнические измерения и приборы –– М.: Энергия, 1978. — 703с.
  8. Кузнецов Н.Д., Чистяков Н.С. Сборник задач и вопросов по теплотехническим измерениям и приборам. — М. Энергоатомиздат. 1985 — 328с.
  9. Туяхов А.І. Практична метрологія і виміри. Навчальний посібник – Севастополь: «Вебер», 2003. – 288 с.

Допоміжна

  1. Саранча Г.А. Метрологія, стандартизація, відповідність, акредитація та управління якістю: Підручник. – К.:. Центр навчальної літератури, 2006. – 672 с.
  2. Бичківський Р.В. Метрологія, стандартизація, управління якістю і сертифікація: Підручник /Р.В.Бичківський, П.Г.Столярчук – Львів: Львівська політехніка, 2004. – 560 с.
  3. Крылова Г.Д. Основы стандартизации, сертификации, метрология. М.,2001г.
  4. Сергеев А.Г., Латышев М.В.,Терегеря В.В.Метрология, стандартизация, сертификация: Учебное пособие .- М.:Логос,2003.- 536с.
  5. УКНД Український класифікатор нормативних документів ДК 004–2003.
  6. Перелік продукції, яка підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затверджений наказом Держспоживстандарту України 01.02.2005 № 28 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.05.2005 під № 466/10746.
  7. Барановська В.Є., Берзіна С.В., Богдан О.Д., Возний О.І., Камаса М.Ю., Потапенко В.Г., Савицький В.В., Шереметьєва Л.А., Яреськовська І.І. Настанова щодо застосування зелених закупівель в державному та приватному секторах економіки. Методичний посібник. – Київ: вид-во «Інтерсервіс», 2013. – 76 с.
  8. Березіна С.В. Системи екологічна управління. Довідниковий посібник з впровадження міжнародних стандартів серії ISO 14000. – К.: Aiva Plus Ltd, 2009. – 62 с.
  9. Біленька, І.Р. Метрологія, стандартизація, сертифікація та управління якістю в харчовій промисловості [Текст]: підруч. для вищих навчальних закладів / І.Р. Біленька, Я.Г. Верхівкер, А.К.Д'яконова; під заг. ред. І.Р. Біленької; Одеськ. нац. академія харч. технологій. – Одеса: Поліграф, 2008 – 276 с

Координатор Syllabus Програма