Рік підготовки: 3, семестр 5.
Метою викладання навчальної дисципліни «Використання ЕОМ для розрахунків теплотехнічних процесів» є отримання студентами знань з питань випробування, регулювання, налагодження і експлуатації окремих елементів та систем вентиляції, кондиціювання, опалення, гарячого водопостачання, теплопостачання, газопостачання та котельних. Отримання навику використання ЄОМ для з’ясування експлуатаційних режимів, виконання розрахункових та налагоджувальних робіт в теплоенергетичних системах.
Компетентності за ОПП:
ЗК2 здатність до обґрунтування прийнятих рішень в процесі виконання проектно-конструкторських та дослідницьких робіт;
ЗК1 здатність використовувати базові знання з фізики, вищої математики, теоретичної механік, термодинаміки, гідрогазодинаміки та нарисної геометрії для вирішення практичних задач в галузі теплоенергетики;
ЗК3 здатність використовувати професійні знання для вирішення практичних задач в галузі теплоенергетики;
ЗК5 здатність використовувати сучасні методи розрахунку, проектування та аналізу роботи теплоенергетичних установок;
ФК5 здатність використовувати знання з обчислювальної техніки та програмування, володіти навичками роботи з комп’ютером для вирішення задач спеціальності.
Програмні результати навчання за ОПП:
ПРН3 використовувати інформаційні технології та комунікаційні мережі для розв’язання теплоенергетичних завдань;
ПРН5 вміти розробляти проекти у теплоенергетичній галузі діяльності та управляти комплексними діями щодо їх реалізації;
ПРН8 здатність продемонструвати розуміння ширшого міждисциплінарного інженерного контексту і його основних принципів;
ПРН10 здатність розробляти плани і проекти для забезпечення досягнення поставленої певної мети з урахуванням всіх аспектів вирішуваної проблеми, включаючи виробництво, експлуатацію, технічне обслуговування та утилізацію теплоенергетичного обладнання.
Передумови для вивчення дисципліни
Дисциплін, які мають бути вивчені раніше: «Фізика», «Вища математика», «Теоретична механіка», «Технічна термодинаміка», «Гідрогазодинаміка», «Теплогенеруючі установки промислових підприємств», «Теплофізика», «Нагнітачі та теплові двигуни».
Очікувані результати навчання з дисципліни
Завдання: навчити студентів методам проектування на ЕОМ систем теплопостачання.
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен
знати: особливості випробування, регулювання та налагодження систем теплопостачання; особливості випробування, регулювання та налагодження систем опалення;
вміти: аналізувати вплив різноманітних факторів на режими роботи теплоенергетичних систем; - запропонувати адекватне вирішення проблемних та аварійних ситуацій в роботі теплоенергетичних систем; виконувати розрахунки експлуатаційних режимів елементів та теплоенергетичних систем на ЄОМ.
Тема 1. Загальна характеристика програм для проектування теплотехнічного обладнання. Лекція№1. Загальні положення, розрахункові можливості та технічні характеристики. Особливості інсталяції програм з вільним доступом на ЕОМ. Практичне заняття № 1.
Тема 2. Загальний інтерфейс програми. Лекція№ 2. Вікна, вкладки. Розбір закладки «Загальні дані». Практичне заняття № 2.
Тема 3. Секції приміщень. Лекція№ 3. Прорисовка перекриття будівлі, зони приміщень, їх оформлення. Практичне заняття № 3.
Тема 4. Опалювальні прилади і трубопроводи. Лекція№ 4. Вибір типів опалювальних приладів, їх приєднання. Трубопроводи: подаючі, зворотні, однотрубні, віддалені, місця врізок. Місцеві опори. Котли і теплообмінники. Практичне заняття № 4.
Тема 5. Застосування блочно-модульного проектування. Лекція№5. Модулі та блоки. Копіювання, розмноження, створення власних блоків. Практичне заняття № 5.
Тема 6. Засувно-регулююча арматура. Лекція № 6. Застосування радіаторних термостатів, автоматичних регуляторів тиску, витрат, ручні та автоматичні балансувальні клапани. Практичні заняття № 6.
Тема 7. Підлогове опалення. Лекція №7. Підлогове опалення на плані, проектування трубопроводів підлогового опалення. З’єднання підлогового опалення на плані та на схемі. Практичні заняття № 7.
Тема 8. Отримання проектної документації. Лекція №8. Розрахунок, пошук і виправлення помилок, друк результатів у табличній формі та у вигляді креслень. Специфікація обладнання і матеріалів.
1 Особливості інсталяції програм з вільним доступом на ЕОМ.
2 Розбір закладки «Загальні дані».
3 Перекриття і зони приміщень
4 Опалювальні прилади і трубопроводи
5 Застосування блочних-модульного проектування
6 Засувно-регулююча арматура
7 Підлогове опалення.
Всі практичні заняття проводяться в комп’ютерному класі. Розрахунки виконуються з застосуванням відповідного програмного забезпечення (програми VENT та DanfossCO).
Навчальним планом передбачено виконання РГР. Її обсяг 15-20 сторінок друкованого тексту формату А4. Завдання видає викладач згідно з тематикою «Проектування обладнання системи опалення на ЕОМ».