Навчальний курс 144ОК.20 Основи електротехніки та електроніки

Явище електризації тіл і закон збереження заряду. Явище взаємодії заряджених тіл і закон Кулона. Явище електричного струму і закон Ома. Електричне коло і його елементи. Лінійні електричні кола постійного струму. Явище теплової дії електричного струму і закон Джоуля-Ленца. Розрахунок нерозгалуженого електричного кола. Закони Кірхгофа та їх застосування для розрахунку розгалужених кіл. Еквівалентні перетворення схем з'єднань опорів. Основні фізичні поняття. Коло змінного синусоїдного струму з резистором. Коло змінного синусоїдного струму з ідеальною котушкою. Коло змінного синусоїдного струму з ідеальним конденсатором. Реальна котушка в колі змінного синусоїдного струму. Коло змінного синусоїдного струму з резистором і конденсатором. Коло змінного синусоїдного струму з послідовно з'єднаними котушкою і конденсатором. Резонанс напруг. Лінія електропередачі. Трифазний генератор. Трифазні системи. З'єднання фаз генератора та фаз навантаження за схемою «зірка». З'єднання фаз генератора та навантаження за схемою «трикутник». Потужності трифазного кола синусоїдного струму. Переключення навантаження зі схеми «зірка» на схему «трикутник». Загальні поняття про магнітне поле і магнітні величини. Явище та закон електромагнетизму. Магнітне коло та його конструктивна схема. Магнітні властивості матеріалів. Основні поняття з теорії електричних вимірювань. Класифікація електровимірювальних приладів. Будова та принцип дії електровимірювальних приладів різних систем. Похибки процесу вимірювання та електровимірювальних приладів. Вимірювання струму, напруги, потужності та коефіцієнту потужності. Вимірювання електричного опору. Вимірювання електричної енергії. Однофазний трансформатор. Трифазний силовий трансформатор. Вимірювальні трансформатори напруги та струму. Автотрансформатор. Зварювальний трансформатор. Основи електропостачання. Будова та принцип дії машин постійного струму. Генератори постійного струму. Двигуни постійного струму. Трифазні асинхронні електродвигуни. Трифазні синхронні машини. Однофазні двигуни змінного струму. Загальні поняття про електричні апарати. Узагальнена структура електричного апарата. Комутаційні апарати. Реле. Запобіжники. Предмет електроніки. Напівпровідникові резистори та діоди. Транзистори: біполярні, польові. Тиристори. Інтегральні мікросхеми та силові напівпровідникові модулі. Фотоелектричні прилади та тлумачення про оптоелектроніку. Випрямлячі та пристрої перетворювальної техніки. Електронні підсилювачі та генератори. Дискретні електронні пристрої. Мікропроцесорна техніка: мікроконтролери, пристрої пам'яті, фу-нкціонування інтерфейсу.

Четвертий рік, весна – 5 кредитів. Екзамен.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 144БОК06 Вища математика
  • 144БОК07 Фізика
  • 144БОК16 Технічна термодинаміка
  • 144БОК9 Хімія
  • 144БОК12 Інформаційне забезпечення технологій,
  • 144БОК31 Метрологія, стандартизація та теплотехнічні вимірювання та прилади.

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 144БОК38 Виконання кваліфікаційної роботи

Оцінювання по семестрах не додається

Тема 1. Лінійні електричні кола постійного струму.

Тема 2. Нерозгалужені електричні кола змінного синусоїдного струму.

Тема 3. Трифазні електричні кола синусоїдного струму.

Тема 4. Магнітні поля і магнітні кола.

Тема 5. Електровимірювальні прилади та електричні вимірювання.

Тема 6. Трансформатори. Основи електропостачання.

Тема 7. Електричні машини постійного струму.

Тема 8. Електричні машини змінного струму.

Тема 9. Електричні апарати.

Тема 10. Основи електроніки та мікропроцесорної техніки.

Практичне заняття №1. Дослідження електричного кола постійного струму з послідовним, і паралельним з'єднанням резисторів.

Практичне заняття №2. Дослідження електричного кола змінного струму з послідовним з'єднанням активного індуктивного та ємкісного опорів

Практичне заняття №3. Основні електровимірювальні прилади та методи електричних вимірювань

Практичне заняття №4. Принцип роботи і призначення мультиметра.

Практичне заняття №5. Дослідження вольт-амперних характеристик напівпровідникових діодів.

Лабораторна робота №1. Дослідження чотирьохпровідного трифазного кола, з’єднаного зіркою

Лабораторна робота №2. Дослідження трьохпровідного трифазного кола, з’єднаного зіркою

Лабораторна робота №3. Дослідження трифазного електричного кола, з’єднаного трикутником

Лабораторна робота №4. Дослідження однофазного трансформатора

Лабораторна робота №5. Дослідження двигуна постійного струму

Лабораторна робота №6. Дослідження трифазного асинхронного двигуна з короткозамкненим ротором

Лабораторна робота №7. Дослідження трифазного синхронного генератора

Лабораторна робота №8. Дослідження та застосування електричних апаратів

Лабораторна робота №9. Дослідження випрямлячів однофазного змінного струму

Базова

1. Електротехніка та основи електроніки : підручник для здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти / А. М. Гуржій, С. К. Мещанінов, А. Т. Нельга, В. М. Співак. – Київ : Літера ЛТД, 2020. – 288 с.ISBN 978-966-945-218-4
  2. Болюх В. Ф., Данько В. Г. Основи електроніки і мікропроцесорної техніки: Навч. посібник. – Харків: НТУ «ХПІ», 2011. – 257 с.
  3. Г. Шатенье, М. Боэ, Д. Буи, Ж. Вайан, Д. Веркиндер. Учебник по обшей электротехнике/ Пер. с французского к.т.н. В.Н.Грпсевича. – Техносфера М.: 2009. – 624 с.
  4. Збірник задач з електротехніки: Навчальний посібник / За ред. В.Г. Данька. – Харків: НТУ «ХПІ», 2004. – 119 с.

Допоміжна

1. Левченко О.І. Автоматизація теплоенергетичних установок [Текст]: Навчальний посібник для студентів теплоенергетичних спеціальностей / О.І. Левченко. – К. НМК ВО, 1992 – 224с.
  2. Електротехніка / Під ред. В.Г. Герасимова – М.: Вища школа, 1985. -210с.
  3. Касаткін А.С., Немцов М.В. Електротехніка. – М.: Енергоатомвидав, 1985.128с.

Координатор Syllabus Програма