Навчальний курс 144ОК21 Основи керування теплоенергетичними системами

Структура засобів автоматизації. Вимірювання тиску. Вимірювання витрат. Вимірювання рівня рідини. Вимірювання температур. Вимірювання концентрацій. Принципова структурна схема аналогової САР та її технічної реалізації. Загальне призначення регулюючих органів. Дросельні регулюючі клапани. Дросельні поворотні заслінки. Регулювання продуктивності тягодутьевих машин. З'єднання регулюючих органів з виконавчими механізмами регуляторів. Регулюючі органи паливоподаючих пристроїв. Ділянки регулювання барабанного парового котла. Регулювання теплового навантаження котла (витрати палива). Поняття про головні корегуючі регулятори. Регулювання економічності процесу горіння палива (регулювання подачі загального повітря). Автоматична система регулювання розрідження в топці котла. Регулювання рівня води в барабані котла (регулювання живлення котла водою). Регулювання водного режиму в барабанних парових котлах (регулювання солевмісту котлової води). Регулювання температури перегрітої пари. Автоматичні захистні системи барабанних парових котлів. Регулювання водогрійних котлів, що працюють по відкритій схемі. Необхідні регулятори водогрійних котлів. Контроль технологічних параметрів і захисту водогрійних котлів. Автоматика регулювання. Управління роботою котла за допомогою програмно-технічного комплексу. Регулювання температури зворотної води перед водогрійним котлом. Регулювання підживлення теплової мережі. Регулювання водогрійних котлів, що працюють за закритою схемою. Регулювання теплового навантаження опалення. Регулювання теплового навантаження вентиляції. Регулювання теплового навантаження в системі ГВП. Автоматизація центральних і індивідуальних паливних пунктів. Технологічні схеми повітродувних станцій. Характеристики роботи відцентрових компресорних машин.

Четвертий рік, осінь – 3 кредити. Екзамен.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 144БОК06 Вища математика
  • 144БОК07 Фізика
  • 144БОК16 Технічна термодинаміка
  • 144БОК12 Інформаційне забезпечення технологій,
  • 144БОК31 Метрологія, стандартизація та теплотехнічні вимірювання та прилади.
  • 144БОК20 Основи електротехніки та електроніки.

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 144БОК38 Виконання кваліфікаційної роботи

Індивідуальне завдання з дисципліни «Основи керування теплоенергетичними системами» проводиться у вигляді розрахунково-графічної роботи з метою закріплення, поглиблення та узагальнення знань, отриманих студентами при вивченні дисципліни та їх застосування для комплексного вирішення конкретних фахових завдань та є елементом підготовки до виконання наступних курсових проектів і робіт та магістерської роботи.

Тема 1. Основні поняття теорії автоматичного управління.

Тема 2. Регулюючі органи теплоенергетичних установок.

Тема 3. Основи керування паровими барабанними котлами.

Тема 4. Основи керування водогрійними котлами.

Тема 5. Регулювання відпуску теплоти споживачеві в системах опалення, вентиляції та гарячого водопостачання.

Тема 6. Регулювання повітродувних станцій з відцентровими компресорами.

Практичне заняття №1. Структурні схеми контролю і управління основних теплотехнічних параметрів.

Практичне заняття №2. Автоматичне регулювання прямоточних парових котлів

Практичне заняття №3. Технологічний захист, блокування та сигналізація

Лабораторна робота №1. Прибори контролю технологічних параметрів.

Лабораторна робота №2. Вимоги до якості регулювання теплоенергетичних установок.

Лабораторна робота №3. Дослідження технічних засобів керування централізованими та індивідуальними тепловими пунктами.

Базова

1. Теорія автоматичного керування [Текст] : лаб. практикум / В. М. Кутін, В. О. Лесько, Ю. Ю. Півнюк ; Вінниц. нац. техн. ун-т. - Вінниця : ВНТУ, 2019. - 105 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 86. - 50 (1-й запуск 1-21) прим.
  2. Автоматизовані системи керування процесами термічної обробки обкотишів на конвеєрній випалювальній машині [Текст] : монографія / В. Й. Лобов [та ін.]. - Кривий Ріг : Чернявський Д. О. [вид.], 2015. - 240 с. : рис., табл. - Назва обкл., корінця : Автоматизовані системи керування процесами термічної обробки котунів на конвеєрній випалювальній машині. - Бібліогр.: с. 213-221. - 300 прим. - ISBN 978-617-7250-34-9
  3. Розрахунки систем контролю та керування [Текст] : навч. посіб. / Манко Г. І. [та ін.] ; ДВНЗ "Укр. держ. хім.-технол. ун-т". - Дніпро : УДХТУ, 2019. - 191 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 168-174. - 300 прим. - ISBN 978-617-7478-28-6
  4. Типові технологічні процеси і холодильне обладнання для зберігання рослинної продукцій: моделювання, динамічні режими, керування [Текст] : монографія / Володимир Олександрович Грищенко. - Київ : Компринт, 2018. - 247 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 201-222. - 100 прим. - ISBN 978-966-929-762-4
  5. Тренажери і порадники в керуванні енергосистемами [Текст] : [посібник] / В. П. Мельник. - Івано-Франківськ : НАІР, 2018. - 359 с. : рис., табл. + 1 електрон. опт. диск (CDR-R) ; 12 см. - 300 прим.

Допоміжна

1. Левченко О.І. Автоматизація теплоенергетичних установок [Текст]: Навчальний посібник для студентів теплоенергетичних спеціальностей / О.І. Левченко. – К. НМК ВО, 1992 – 224с.

Координатор Syllabus Програма