Навчальний курс 144ОК22 Теплогенеруючі установки

Джерела теплової та електричної енергії. Загальна схема котельної установки. Види палива. Класифікація палива. Склад палива. Вихід летучих речовин. Реакції горіння палива. Розрахунок об'єму повітря, необхідного для горіння. Продукти горіння палива. Розрахунок об'єму продуктів горіння. Теплота спалювання палива. Ентальпія продуктів горіння. Складання теплового балансу котлоагрегату. Визначення витрати палива. Основні характеристики процесів горіння. Класифікація топок. Шарові топки. Камерні топки. Основні вимоги при розміщенні котелень. Основне устаткування котелень. Механічні золоуловлювачі. Мокрі золоуловлювачі. Електричні золоуловлювачі. Методи розрахунку розсіювання шкідливих викидів. Методи переробки сірчаних палив. Очищення продуктів горіння від SO2 і SO3. Виникнення оксидів азоту в топках котлів. Методи стримування виникнення NOx в топках котлів.

Другий рік, весна – 5 кредитів. Екзамен.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 144БОК06 Вища математика
  • 144БОК07 Фізика
  • 144БОК16 Технічна термодинаміка
  • 144БОК14 Вступ до спеціальності
  • 144БОК11 Екологія
  • 144БОК9 Хімія

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 144БОК38 Виконання кваліфікаційної роботи

Індивідуальне завдання з дисципліни «Теплогенеруючі установки» проводиться у вигляді курсового проектуз метою закріплення, поглиблення та узагальнення знань, отриманих студентами при вивченні дисципліни та їх застосування для комплексного вирішення конкретних фахових завдань та є елементом підготовки до виконання наступних курсових проектів і робіт та магістерської роботи. Тема розрахунково-графічної роботи «Розрахунок технологічних та екологічних показників котельної установки».

Тема 1. Теплогенеруючі установки та їх призначення.

Тема 2. Фізико-хімічні властивості палива та його склад.

Тема 3. Матеріальний баланс процесу горіння.

Тема 4. Тепловий баланс процесу горіння.

Тема 5. Котли, топкове обладнання.

Тема 6. Компонування устаткування котельних.

Тема 7. Золоуловлювання.

Тема 8. Розсіювання шкідливих викидів в атмосферному повітрі.

Тема 9. Зниження викидів оксидів сірки та азоту на ТЕС.

Практичне заняття 1. Визначення вмісту елементів твердого палива в залежності від його складу.

Практичне заняття 2. Розрахунок кількості повітря, необхідного для спалювання твердого, рідкого та газоподібного палива.

Практичне заняття 3. Розрахунок об'єму продуктів горіння твердого, рідкого та газоподібного палива.

Практичне заняття 4. Розрахунок золоуловлювача.

Практичне заняття 5. Розрахунок цегляної димової труби та підбір димососу.

Практичне заняття 6. Визначення викидів забруднюючих речовин, що виділяються з димової труби в атмосферне повітря.

Практичне заняття 7. Визначення максимальної приземної концентрації шкідливих речовин та розрахунок їх розсіювання в атмосферному повітрі.

Лабораторна робота №1. Пальниковіі пристрої. Характеристикита, методи випробовувань.

Лабораторна робота №2. Типові конструкції побутових котлів

Лабораторна робота №3. Типові конструкції промислових парових котлів

Лабораторна робота №4. Типові конструкції промислових водогрійних котлів

Базова

1. Роддатис К.Ф. Котельные установки. – М.: Энергия.
  2. Щеголев М.М. и др. Котельные установки. – М.: Стройиздат.
  3. Киселев Н.А. Котельные установки. М.: Высшая школа.
  4. Рихтер Л.А. Охрана водного и воздушного бассейнов от выбросов ТЭС: Учебник для вузов. – М.: Энергоиздат.

Допоміжна

1. Внуков А.К. Защита атмосферы от выбросов энергообъектов: Справочное пособие. – М.: Энергоатомиздат.
  2. Гусев Ю.Л. Основы проектирования котельных установок. – М.: Стройиздат.
  3. Эстеркин Л.М. Курсовое и дипломное проектирование котельных установок. – М.: Стройиздат.
  4. Роддатис К.Ф., Полтарацкий А.Н. Справочник по котельным установкам малой производительности. – М.: Энергоатомиздат.
  5. Делягин Г.Н., Лебедев В.И., Пермяков Б.А. Теплогенерирующие установки. – М.: Стройиздат.
  6. ОНД-86. Методика расчета концентраций в атмосферном воздухе вредных веществ, содержащихся в выбросах предприятий. – М.: Госкомиздат.

Координатор Syllabus Програма