Навчальний курс 144ОК.23 Джерела теплопостачання промислових підприємств

Призначення та зміст дисципліни, зв'язок її з суміжними дисциплінами. Роль дисципліни у підготовці бакалаврів-теплоенергетиків. Системи теплопостачання: місцеві, централізовані, теплофікація. Джерела теплопостачання (ДТ) як елемент системи теплопостачання (СТ). Призначення і класифікація ДТ: котельні, теплоелектроцентралі (ТЕЦ). Використання органічного, ядерного палива, сонячної та геотермальної енергії, вторинних енергоресурсів (ВЕР) в ДТ. Місце і роль ДТ у промисловій теплоенергетиці. Роль ДТ у раціональному використанні паливно- енергетичних ресурсів України. ДТ і навколишнє середовище. Організаційно-парові питання функціонування ДТ. Призначення, класифікація та раціональні області використання центральних котелень. Принципові схеми парових, водогрійних і пароводогрійних котелень. Принципи укладання теплових схем котелень. Відпуск теплоти від котелень з парою і гарячою водою. Компенсування втрат пари, конденсату, води в теплових схемах котельні. Методика розрахунку принципових теплових схем. Вибір котлоагрегатів і допоміжного обладнання. Повні теплові схеми котелень. Схеми трубопроводів пари, живильної і мережної води котелень. Паливо- і водопостачання котелень. Техніко- економічні показники котелень. Призначення, класифікація та області застосування електростанцій (ЕС). Характеристика промислових ЕС. Термодинамічні основи паротурбінних ЕС: схема, термічний ККД та засоби його підвищення. Початкові і кінцеві параметри пари, проміжний перегрів пари, надбудови високого тиску. Регенеративний підігрів живильної води та засоби його реалізації. Теплофікація. Енергетична ефективність теплофікації. Теплоелектроцентралі (ТЕЦ). Принципова теплова схема (ПТС) промислової ТЕЦ. Принципи укладання ПТС. Вибір початкових параметрів пари, типу турбін і котлоагрегатів. Схеми трубопроводів свіжої і теплофікаційної пари, конденсату, живильної води. Відпуск теплоти від ТЕЦ з парою і гарячою водою. Коефіцієнт теплофікації, пікові водогрійні котли. Компенсація втрат пари, конденсату і води в тепловій схемі ТЕЦ. Засоби підготовки додаткової води і очищення промислового конденсату. Методика розрахунку ПТС. Теплові схеми і характеристики одновальних ГТУ і ГТУ з проміжним охолодженням. Відпуск теплоти з парою і гарячою водою від ГТУ. Ефективність теплофікаційних ГТУ та область раціонального їх застосування. Використання авіаційних та судових ГТУ для тепло- і електропостачання. Схеми і характеристики парогазових установок (ПГУ). ПГУ з парогенераторами звичайного типу та з високонапорними парогенераторами. Схеми відпуску теплоти з парою і гарячою водою від ПГУ. Ефективність ПГУ та області раціонального їх застосування. Атомні електростанції, їх особливості і склад обладнання. Атомні ТЕЦ. Принципові теплові схеми атомних ТЕЦ. Відпуск теплоти від атомних ТЕЦ. Атомні станції теплопостачання (АСТ). Принципові теплові схеми АСТ. Відпуск теплоти від АСТ. Ефективність АТЕЦ і АСТ та області раціонального їх застосування.

Трктій рік, осінь – 4 кредити. Залік.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 144БОК06 Вища математика
  • 144БОК07 Фізика
  • 144БОК16 Технічна термодинаміка
  • 144БОК15 Гідро-газодинаміка,
  • 144БОК18 Тепломасообмін,
  • 144БОК11 Екологія,
  • 144БВБ11.1 Теплоенергетичні системи промислових підприємств,
  • 144БОК32 Паливо та теорія горінн.

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 144БОК38 Виконання кваліфікаційної роботи

Оцінювання по семестрах не додається


Тема 1. Призначення та класифікація джерел теплопостачання.

Тема 2. Теплові схеми котелень.

Тема 3. Теплові електричні станції.

Тема 4. Газотурбінні та парогазові електростанції.

Тема 5. Атомні тец і атомні котельні.

Практичне заняття №1. Розрахунок режимів роботи водогрійної котельні

Практичне заняття №2. Розрахунок паротурбінної конденсаційної електростанції

Практичне заняття №3. Розрахунок редукційно-охолоджувальної установки

Практичне заняття №4. Розрахунок показників теплової економічності ТЕЦ

Практичне заняття №5. Розрахунок схеми утилізації вторинної пари в систему паропостачання

Практичне заняття №6. Підбір РОУ в паровій котельні

Практичне заняття №7. Тепловий розрахунок деаератора

Лабораторна робоота №1. Дослідження роботи деаераційних установок

Лабораторна робоота №2. Дослідження роботи редукційно-охолоджувальних установок

Лабораторна робоота №3. Дослідження надійності роботи ТЕЦ

Базова

  1. Теплоенергетичні установки і системи [Текст] : навч. посіб. / Горобець В. Г. ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. - Київ : Компринт, 2018. - 392 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 388. - 300 прим. - ISBN 978-966-929-891-1
  2. Інтегровані теплоенергетичні системи життєзабезпечення [Текст] : [монографія] / В. В. Афтанюк. - О. : ТЕС, 2011. - 240 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 219-233. - 500 прим. - ISBN 978-966-2389-38-8
  3. Теплоенергетичні установки: розрахунок і проектування [Текст] : навч. посіб. для студ. напряму підготов. 6.050601 "Теплоенергетика" / В. В. Куба, В. В. Середа ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. - Рівне : НУВГП, 2011. - 154 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 154. - 100 прим.

Допоміжна

  1. Збірник тестів з дисципліни "Джерела та системи теплопостачання промислових та комунальних об'єктів" [Текст] / Т. Г. Слаутіна, С. А. Кузнецова ; Національний ун-т кораблебудування ім. адмірала Макарова. - Миколаїв : НУК, 2007. - 29 с. - (Методичні вказівки).
  2. Енергозберігаючі відновлювальні джерела теплопостачання [Текст] : навч. посіб. / Г. С. Ратушняк, В. В. Джеджула, К. В. Анохіна ; Вінниц. нац. техн. ун-т. - Вінниця : ВНТУ, 2010. - 178 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 171-178. - 300 прим.
  3. Навчальний посібник з дисципліни "Джерела та системи теплопостачання промислових і комунальних об'єктів". Спеціальность: 144- "Теплоенергетика" [Текст] / К. В. Луняка [та ін.] ; Нац. ун-т кораблебудування ім. адмирала Макарова, Херсон. філ. - Херсон : Вид-во ХНТУ, 2019. - 101 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 98. - 100 прим.

Координатор Syllabus Програма