Історія України як наука: предмет, методологія, концепції, джерела вивчення. Споріднені науки: археологія, антропологія, етнографія, лінгвістика. Періодизація історії України. Завдання вивчення історії України, місце дисципліни у системі вищої освіти. Специфіка соціально-політичного аспекту вивчення історії України. Поняття історичної пам’яті та свідомості, етносу (народу) і держави. Прадавня й середньовічна Україна. Витоки українського народу та його державності. Русь в українській та світовій історії. Україна в період нової історії . Польсько-католицький фактор в українській історії. Україна у складі Російської та Австро-Угорської імперій. Україна в новітню епоху. Україна в революційних процесах 1917–1921 рр. Україна у міжвоєнний період та в роки Другої світової війни. Повоєнний розвиток УРСР. Національно-державне відродження українського народу.
Перший рік, осінь – 3 кредити, екзамен
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 184БОК3 Історія української культури
- 184БОК5 Філософія
Змістовий модуль 1. ПРАДАВНЯ Й СЕРЕДНЬОВІЧНА УКРАЇНА
Вступ
Історія України як наука: предмет, методологія, концепції, джерела вивчення. Споріднені науки: археологія, антропологія, етнографія, лінгвістика. Періодизація історії України. Завдання вивчення історії України, місце дисципліни у системі вищої освіти. Специфіка соціально-політичного аспекту вивчення історії України. Поняття історичної пам’яті та свідомості, етносу (народу) і держави.
Тема 1. Витоки українського народу та його державності
Проблема появи людини та заселення нею території сучасної України. Давні соціальні (община, рід, плем’я, племінний союз) та етнічні утворення. Рада племені, рада старійшин і вождь племені чи союзу племен як зародки державності. Формування перших цивілізацій.
Проблема етнічної ідентифікації археологічних культур (трипільської, ямної, зарубинецької, черняхівської та ін.).
Процеси формування українського етносу і його державності: автохтонна та міграційна теорії. Роль давніх східнослов’янських племен в етногенезі українського народу. Взаємодія з іншими народами, вплив міжетнічних контактів на розвиток давніх слов’ян.
Місце прадавнього населення сучасних українських земель у світовій цивілізації свого часу.
Тема 2. Русь в українській та світовій історії
Руські та іноземні історичні джерела про походження Русі, її етнічний склад. Проблема руської народності. Етноніми «Русь» і «Україна». Суперечки навколо норманської теорії.
Історична роль перших київських князів. Правління Володимира Святославича і Ярослава Мудрого. Роль державності в утворенні, розвитку й розпаду Русі.
Причини феодальної роздробленості і формування політичних центрів розколу Русі: Галича, Суздаля, Новгорода, Чернігова, Полоцька. Роль зовнішнього чинника – монголо-татарської навали – у загибелі Русі.
Культура Київської Русі. Християнство в етнополітичній еволюції давньоруської держави.
Русь в етнополітичній історії України та інших східнослов’янських народів.
Галицько-Волинське князівство – державна організація «Малої Русі». Суспільні відносини та зовнішня політика Галицько-Волинського князівства.
Розпад Галицько-Волинського князівства та обставини утвердження Польщі в Галичині, Угорщини – в Закарпатті й Молдови – в Північній Буковині. Литовське і руські князівства у створенні та зміцненні нового політичного центру збирання руських земель – Великого князівства Литовського. Битва на Синіх Водах 1362 р. – початок ліквідації монголо-татарського панування. Руський етнополітичний вплив у князівстві. Династичні союзи великих литовських і московських князів.
Історичне значення Кревської (1385 р.) та Городельської (1413 р.) уній в соціально-політичному розвитку українських земель. Фактор німецької агресії в об’єднанні Великого князівства Литовського з Польщею та роль самостійної політики князя Вітовта.
Послаблення литовської державності. Початок «збирання» всіх руських земель Московським князівством на чолі з Іваном ІІІ.
Змістовий модуль 2. УКРАЇНА В ПЕРІОД НОВОЇ ІСТОРІЇ
Тема 3. Польсько-католицький фактор в українській історії
Люблінська унія 1569 р. і утворення Речі Посполитої. Польсько-католицький фактор в українському етно- й державотворчому процесах. Берестейська церковна унія 1596 р. Братства, сеймова боротьба проти полонізації й покатоличення.
Проблема походження козацтва і Запорозької Січі. Низове та реєстрове козацтво. Козацтво й Запорізька Січ як осередки формування українського народу, його державності.
Козацько-селянські повстання кінця XVІ ст. – 1638 р. і національно-визвольна революція 1648–1657 рр.: проблема їх причин, характеру, ролі в соціально-політичній історії України. Історичне значення діяльності П. Сагайдачного, Б. Хмельницького.
Козацько-гетьманська держава України під проводом Б. Хмельницького.
Суперечності московсько-польських інтересів в історичній долі України і розкол серед козацької старшини після смерті Б. Хмельницького. Велика Руїна і поділ України на Ліво- та Правобережну.
Тема 4. Україна у складі Російської та Австро-Угорської імперій
Поступове обмеження російським царизмом автономії козацько-гетьманської держави України. Гетьман І. Мазепа в історії України.
Малоросійська політика російського царизму. Ріст старшинського, монастирського та дворянського землеволодіння в Україні й закріпачення селян. Зруйнування Запорізької Січі (1775 р.) і ліквідація Гетьманщини. Набуття козацькою старшиною статусу дворянства. Поява української інтелігенції та її роль у формуванні української національної самосвідомості.
Поділ Польщі між Росією і Австро-Угорщиною та специфіка етнічного розвитку українців у двох імперіях. Зародження нових соціально-політичних рухів в Україні під впливом Великої Французької революції. Секретна місія В. Капніста (1791 р.). Поширення масонства. Декабристи і Малоросійське товариство. «Руська трійця».
Т. Шевченко і його історична роль для українців. Роль Кирило-Мефодіївського товариства (1846–1847 рр.) в українському національно-визвольному русі.
Революція 1848–1849 рр. в Австро-Угорщині і перетворення Галичини в осередок легалізації українського національно-визвольного руху. Історичне значення діяльності Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові. Історична концепція М. Гру¬шевського як ідейна основа боротьби українців за національне самовизначення.
Історичні особливості розвитку капіталізму в Україні в складі Російської імперії, місце України в загальноросійському економічному ринку. Колоніальна політика російського царизму щодо України.
Соціальна диференціація селянства і розкол народництва. Ліберали, терористи, анархісти. Формування партії есерів.
Створення соціал-демократичних організацій в Україні і їх роль в організації І та ІІ з’їздів РСДРП. Більшовизм і меншовизм.
М. Міхновський і формування ідеології українського націоналізму. Створення РУП, її еволюція і розпад на нові партії.
Кадети. Сіонізм і єврейські партії в Україні. Проблема поєднання національних і соціальних завдань визвольної боротьби українського народу в програмах і діяльності політичних партій в Україні періоду загальноросійської революції 1905–1907 рр. та в післяреволюційній політичній боротьбі. Столипінська політика та її наслідки для України. Державна Дума і українці в ній.
Національне питання в політичній боротьбі, пронімецька і проросійська орієнтації українського національно-визвольного руху напередодні та в роки Першої світової війни.
Змістовий модуль 3. УКРАЇНА В НОВІТНЮ ЕПОХУ
Тема 5. Україна в революційних процесах 1917–1921 рр.
Лютнева загальноросійська революція 1917 р. і політичні альтернативи її розвитку. Багатовладдя.
Українська Центральна Рада в боротьбі за автономію України і політика загальноросійських політичних партій, Тимчасового уряду та Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів в Україні.
Розвиток шовіністичних і анархістських тенденцій в українському суспільстві в умовах загальноросійської кризи літа – осені 1917 р.
Жовтневий переворот у Петрограді та Україна. Проголошення Центральною Радою Української Народної Республіки. Проблеми взаємовідносин з Радами робітничих, солдатських і селянських депутатів. Скликання І Всеукраїнського з’їзду Рад. Ультиматум Радянського уряду Росії Центральній Раді.
Створення більшовицької Української Соціалістичної Радянської Республіки і початок громадянської війни в Україні.
Історичні обставини проголошення Центральною Радою незалежності УНР (ІV Універсал) і німецько-австрійської окупації України. Крах Центральної Ради.
Гетьманство П. Скоропадського. Проблема демократії – диктатури – анархії – монархії у політичній боротьбі.
Утворення Західноукраїнської Народної Республіки, відновлення УНР і УСРР. Політика Директорії і втрачені можливості громадянського миру та національного возз’єднання України на рубежі 1918–1919 рр. Акт Злуки УНР і ЗУНР. Отаманщина і єврейські погроми. Махновський рух.
Історична роль М. Грушевського, В. Винниченка, С. Петлюри.
Більшовицька політика і формування націонал-комунізму в Україні в 1919–1920 рр.
Тема 6. Україна у міжвоєнний період та в роки Другої світової війни
Запровадження нової економічної політики більшовицької партії і радянської влади як стратегії і тактики соціалістичного будівництва. Суперечності в розумінні НЕПу серед більшовиків та їх політичних противників. Еволюція НЕПу і його результати для України.
Обставини вступу УСРР до СРСР і суперечності навколо суті та змісту радянської федерації. Пролетарський, соціалістичний інтернаціоналізм у більшовицькій теорії і політиці. «Українізація» в УСРР і утвердження однопартійності на основі боротьби з націонал-комуністами.
Еволюція внутріпартійної боротьби серед більшовиків і її суспільно-політичні наслідки. Сталінський «великий перелом» 1929 р. як перехід від радянської диктатури на основі НЕПу до комуністичного тоталітаризму на основі масових політичних репресій, терору та авторитарної диктатури. Сталінська надіндустріалізація і суцільна колективізація, їх наслідки в Україні. Проблема побудови соціалізму в СРСР і УРСР у 1930-х роках.
Радикалізація українського національно-визвольного руху в Польщі, Румунії, Чехословаччині. Д. Донцов і теорія «інтегрального націоналізму». УВО-ОУН.
Українське питання в міжнародній політиці напередодні і на початку Другої світової війни. Пакт Молотова–Ріббентропа і возз’єднання українських земель у 1939–1940 рр. Сталінська політика на західноукраїнських землях у 1939–1941 рр. ОУН: ідеологія й політика в 1939 – червні 1941 рр.
Україна, ОУН в планах фашистського керівництва на початку їх агресії проти СРСР. Спроба ОУН(б) відновити українську державність 30 червня 1941 р.
Характер війни фашистської Німеччини проти СРСР для українського народу. Евакуація і оборонні бої Червоної Армії в 1941–1942 рр. в Україні та їх значення в ході війни. Фашистський окупаційний режим в Україні та антифашистська боротьба народу. Розгортання двох підпільно-партизанських рухів: під керівництвом ОУН(б) та КП(б)У в 1941–1943 рр.
Корінний перелом у ході Великої Вітчизняної війни. Визволення Червоною Армією України в 1943–1944 рр. ОУН-УПА проти Червоної Армії і громадянське протистояння на цій основі між українцями. Історична роль А. Мельника, С. Бандери, Р. Шухевича.
Закінчення Великої Вітчизняної війни і возз’єднання українських земель на основі рішень Ялтинської та Потсдамської міжнародних конференцій 1945 р.
Джерела перемоги СРСР у війні і вклад у перемогу українського народу. Ціна перемоги.
Тема 7. Повоєнний розвиток УРСР
«Холодна війна» як фактор післявоєнного розвитку України в складі СРСР. Українська еміграція, ОУН в «холодній війні». Післявоєнна відбудова України і її особливості в західних областях.
ОУН-УПА в боротьбі проти Радянської влади на Західній Україні. Ліквідація греко-католицької церкви та її наслідки.
Посилення сталінської політичної реакції в кінці 40-х – на початку 50-х рр. XX ст. Політичні компанії проти «українського буржуазного націоналізму» і «космополітизму».
Початок реформування сталінського тоталітаризму в 1953 р. Розвиток України в період хрущовських реформ. Проблема остаточної перемоги соціалізму і побудови комунізму. Крах реформаторської діяльності М. Хрущова та його роль в історії України.
Косигінські реформи другої половини 60-х рр. і обставини їх припинення. Концепція «розвинутого соціалізму» – ідейна основа суспільно-політичного застою в СРСР. Загострення соціально-політичних проблем розвитку України. Дисидентський рух. Роль Л. Брежнєва в історії України.
Тема 8. Національно-державне відродження українського народу
Реформаторські сили в КПРС на початку 1980-х рр. М. Горбачов і концепція перебудови в СРСР. Політика перебудови і її криза у 1989–1991 рр. Проблема державного суверенітету України в політичній боротьбі. Прийняття Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 р. «Декларації про державний суверенітет України». Суспільно-політична боротьба з проблеми збереження СРСР і Всесоюзний референдум 17 березня 1991 р.
Зростання громадської активності українського суспільства наприкінці 1980-х – на початку 1990-х рр. Формування багатопартійної системи. Історичні обставини розпаду СРСР і здобуття Україною державної незалежності в 1991 р.: серпневі події в Москві; прийняття Верховною Радою України Акту про державну незалежність 24 серпня; Всеукраїнський референдум і вибори Президента України 1 грудня; ліквідація СРСР у Біловезькій пущі рішенням керівництва України, Росії, Білорусії 8 грудня і підтвердження цього рішення іншими республіками в Алма-Аті 21 грудня; створення Співдружності Незалежних Держав.
Міжнародне визнання незалежності України та її територіальної цілісності. Політика роззброєння. Кризовий суспільно-політичний розвиток України в 1990-х рр. Формування законодавчих, виконавчих і судових інститутів влади незалежної України. Прийняття Конституції України в 1996 р. та подальші зміни до неї. Виступи опозиції проти політики президента Л. Кучми. «Помаранчева революція» 2004 р. Процеси формування політичної нації та громадянського суспільства в сучасній Україні. Суспільно-політичні рухи і політичні партії. Міжнаціональні та міжконфесійні відносини.
Місце України в сучасному світі. Проблеми євроінтеграції України в суперечностях світової глобалізації. Фінансово-економічна криза 2008–2009 рр. Політична криза в Україні 2013–2015 рр. «Революція гідності» 21 листопада 2013 – 22 лютого 2014 р. Анексія Криму Росією. Проросійські виступи та російська збройна агресія на Сході України.
Семінарське заняття №1. Походження та рання історія східних слов’ян.
Семінарське заняття №2. Давньоруська державність і проблеми утворення українського народу.
Семінарське заняття №3. Козацький період української історії.
Семінарське заняття №4. Гетьманщина та її значення в українській історії.
Семінарське заняття №5. Політичне життя в українській частині Російської імперії другої половини XІX – на початку XX ст.
Семінарське заняття №6. Українське питання напередодні та в роки Другої світової війни.
Семінарське заняття №7. Післясталінський розвиток УРСР.
Базова
- Бойко О.Д. Історія України: Навч. посібник. – 3-тє вид., доповн. – К.: Академвидав, 2010. – 688 с.
- Історія України: Курс лекцій: У 2-х кн. Кн. 1: Від найдавніших часів до кінця XIX ст. / Авт.: Л.Г. Мельник, О.І. Гуржій, М.В. Демченко та ін.; Кер. авт. кол. Л.Г. Мельник. – К.: Либідь, 1991. – 576 с.
- Історія України: Курс лекцій: У 2 кн. Кн. 2: XX ст. / Авт.: Л.Г. Мельник, В.Ф. Верстюк, М.В. Демченко та ін.; Кер. авт. кол. Л.Г. Мельник. – К.: Либідь, 1992. – 464 с.
- Історія України: Навч. посібник / Авт. кол.: В.Ф. Верстюк, О.В. Гарань, О.І. Гуржій та ін.; Заг. ред. В.А. Смолія. – 3-тє вид., доповн. й перероб. – К.: Альтернативи, 2002. – 472 с.
- Історія України: нове бачення: У 2-х т. / Авт. кол.: О.І. Гуржій, Я.Д. Ісаєвич, M.Ф. Котляр та ін.; Під ред. В.А. Смолія. – Т. 1. – К.: Вид-во «Україна», 1995. – 350 с.
- Історія України: нове бачення: У 2-х т. / Авт. кол.: В.Ф. Верстюк, О.В. Гарань, В.М. Даниленко та ін.; Під ред. В.А. Смолія. – Т. 2. – К.: Вид-во «Україна», 1996. – 494 с.
- Каденюк О.С., Сажко В.В. Історія України: Навч. посібник. – Кам’янець-Подільський, 2007. – 396 c.
- Каденюк О.С., Нестеренко В.А., Сажко В.В., Завадська І.А., Михайлик А.О. Історія та культура України: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти. – Кам’янець-Подільський.: ПДАТУ. – 2018. – 311 С.
- Новітня історія України (1900–2000): Підруч. / Авт.: А.Г. Слюсаренко, В.І. Гусєв, В.П. Дрожжин та ін.; За ред. А.Г. Слюсаренка. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – К.: Вища шк., 2002. – 719 с.
- Остафійчук В.Ф. Історія України: сучасне бачення: Навч. посібник. – К.: Знання-Прес, 2002. – 348 с.
- Політична історія України: Посібник / Авт. кол.: Є.О. Бондарєв, В.П. Горбатенко, В.А. Греченко; За ред. В.І. Танцюри. – К.: ВЦ «Академія», 2002. – 488 с.
- Рибалка І.К. Історія України: У 2-х ч. Ч. 1: Від найдавніших часів до кінця XVIII століття: Підручник. – X.: Основа, 1995. – 446 с.
- Рибалка І.К. Історія України: У 2-х ч. Ч. 2: Від початку XIX століття до лютого 1917 року: Підручник. – Х.: Основа, 1997. – 479 с.
- Скрипник М.О., Домбровська Л.Ф., Красовський В.М. та ін. Історія України: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 367 с.
Допоміжна
- Верстюк В.Ф., Дзюба О.М., Репринцев В.Ф. Україна від найдавніших часів до сьогодення: Хронологічний довідник. – К.: Наукова думка, 1995. – 687 с.
- Гісем О.В., Мартинюк О.О., Трухан О.Ф. Історія України в таблицях. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2006. – 480 с.
- Грушевський М. Історія України–Руси: В 11-ти томах, 12 книгах. – К.: Наук. думка, 1991–1998.
- Грушевський М.С. Ілюстрована історія України. – К.: Наук. думка, 1992. – 549 с.
- Довідник з історії України: А–Я / За заг. ред. І. Підкови, Р. Шуста. – 2-ге вид. – К.: Генеза, 2001. – 1135 с.
- Дорошенко Д.І. Нарис історії України. – Львів: Світ, 1991. – 576 с.
- Енциклопедія історії України: У 10 т. / Голова редкол. В.А. Смолій–. – К.: Наукова думка, 2003–2013.
- Історія України: Навчально-методичний посібник для семінарських занять / Авт. Кол.: В.М. Литвин, А.Г. Слюсаренко, В.Ф. Колесник та ін.; За ред. В.М. Литвина. – К.: Знання-Прес, 2006. – 460 с.
- Історія України: Посібник / За ред. Г.Д. Темка. – К.: Академія, 2001. – 480 с.
- Калініченко В.В., Рибалка І.К. Історія України. Ч. ІІІ: 1917–2003 рр.: Підручник. – Х.: ХНУ ім. В.Н.Каразіна, 2004. – 628 с.
- Котляр М., Кульчицький С. Довідник з історії України. – К.: Україна, 1996. – 463 с.
- Котляр М., Кульчицький С. Шляхами віків: Довідник з історії України. – К.: Україна, 1993. – 380 с.
- Крип’якевич І.П. Історія України. – Львів: Світ, 1990. – 520 с.
- Малий словник історії України / В. Смолій, С. Кульчицький, О. Майборода та ін.; Відп. ред. В. Смолій. – К.: Либідь, 1997. – 464 с.
- Нагаєвський І. Історія Української держави двадцятого століття. – К.: Укр. письменник, 1993. – 413 с.
- Новий довідник: Історія України / Відп. ред. І. Сілакова. – К.: ТОВ «КАЗКА», 2006. – 736 с.
- Полонська-Василенко Н. Історія України: У 2-х т. – К.: Либідь, 1992. – Т.1. – 591с., Т.2. – 608 с.
- Реєнт О.П., Шевченко В.М. Історія України у схемах і таблицях: Навч. посібник. – К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 162 с.
- Світлична В.В. Історія України: Навч. посібник. /За ред. Ю. Алексєєва. 3-тє вид. – К.: Каравела, 2006. – 400 с.
- Субтельний О. Україна: історія. – К.: Либідь, 1991. – 512 с. (та наступні видання).