Навчальний курс 184БВБ1.2 Соціологія

Соціологія як наука про суспільство. Об’єкт і предмет соціології. Структура соціологічного знання. Функції, принципи, категорії, основні закони соціології, її зв’язок з іншими науками. Методи соціології. Соціологічне дослідження: поняття та різновиди. Функції соціологічного дослідження. Етапи проведення соціологічних досліджень. Програма та робочий план соціологічного дослідження. Методи соціологічних досліджень. Визначення та види вибірки у соціологічних дослідженнях. Обробка та аналіз емпіричної інформації. Історія розвитку соціології в країнах Західної Європи, США та в Україні. Передумови виникнення соціології як науки. Соціологічна концепція О. Конта, Г. Спенсера, Е. Дюркгейма, М. Вебера, П. Сорокіна, В. Парето. Становлення і розвиток української соціології (М. Драгоманов, М. Грушевський, В. Липинський та інші). Сучасний етап розвитку соціологічної науки. Новітні соціологічні теорії. Суспільство: сутність, типи та тенденції розвитку. Характерні особливості сучасного суспільства. Системний підхід до вивчення суспільства в соціології. Базисні компоненти суспільного життя: соціальні процеси, взаємодії, відносини та зміни; соціальні спільноти та соціальні інститути; соціальний зв’язок і контроль. Соціальна структура суспільства та її основні елементи. Соціально- класова структура суспільства. Соціально-демографічна структура суспільства. Соціально-територіальна структура суспільства. Теорія соціальної стратифікації. Теорія соціальної мобільності. Соціологічні підходи до вивчення особистості та її місце в суспільстві. Структурні елементи особистості. Соціалізація особистості. Фактори соціалізації. Соціальний статус та соціальна роль особистості. Поняття соціального конфлікту. Класифікація, структура, функції і причини виникнення соціальних конфліктів. Прогнозування та попередження конфліктів. Шляхи і засоби подолання конфлікту. Соціологія сім’ї як галузь соціології. Сутність, предмет, об’єкт соціології сім’ї. Сім’я як соціальний інститут. Функції сім’ї. Визначення сім’ї та шлюбу. Причини виникнення конфлікту у сім’ї. Сутність, предмет, об’єкт і функції соціології праці й управління. Категорії і поняття соціології праці й управління. Формування соціологічних ідей про працю. Роль соціології праці й управління у вирішенні соціально- економічних проблем. Сутність соціологічного підходу до управляння. Основні теорії управління.

Другий рік, осінь - 3 кредити, диференційований залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 184БОК1 Історія України
  • 184БОК3 Історія української культури

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 184БОК5 Філософія

Змістовий модуль 1. СОЦІОЛОГІЯ – НАУКА ПРО СУСПІЛЬСТВО

Тема 1. Соціологія як наука. Теорія і практика соціологічних досліджень.

Соціологія як наука про суспільство. Об’єкт і предмет соціології. Структура соціологічного знання. Функції, принципи, категорії, основні закони соціології, її зв’язок з іншими науками. Методи соціології. Соціологічне дослідження: поняття та різновиди. Функції соціологічного дослідження. Етапи проведення соціологічних досліджень. Програма та робочий план соціологічного дослідження. Методи соціологічних досліджень. Визначення та види вибірки у соціологічних дослідженнях. Обробка та аналіз емпіричної інформації.

Тема 2. Історія розвитку соціології.

Історія розвитку соціології в країнах Західної Європи, США та в Україні. Передумови виникнення соціології як науки. Соціологічна концепція О. Конта, Г. Спенсера, Е. Дюркгейма, М. Вебера, П. Сорокіна, В. Парето. Становлення і розвиток української соціології (М. Драгоманов, М. Грушевський, В. Липинський та інші). Сучасний етап розвитку соціологічної науки. Новітні соціологічні теорії.

Тема 3. Суспільство як соціальна система.

Суспільство: сутність, типи та тенденції розвитку. Характерні особливості сучасного суспільства. Системний підхід до вивчення суспільства в соціології. Базисні компоненти суспільного життя: соціальні процеси, взаємодії, відносини та зміни; соціальні спільноти та соціальні інститути; соціальний зв’язок і контроль.

Тема 4. Соціальна структура суспільства і соціальна стратифікація.

Соціальна структура суспільства та її основні елементи. Соціально- класова структура суспільства. Соціально-демографічна структура суспільства. Соціально-територіальна структура суспільства. Теорія соціальної стратифікації. Теорія соціальної мобільності.

Тема 5. Особистість в системі соціальних зв’язків.

Соціологічні підходи до вивчення особистості та її місце в суспільстві. Структурні елементи особистості. Соціалізація особистості. Фактори соціалізації. Соціальний статус та соціальна роль особистості.

Тема 6. Соціальні конфлікти і шляхи їх вирішення.

Поняття соціального конфлікту. Класифікація, структура, функції і причини виникнення соціальних конфліктів. Прогнозування та попередження конфліктів. Шляхи і засоби подолання конфлікту.

Тема 7. Соціологія сім’ї.

Соціологія сім’ї як галузь соціології. Сутність, предмет, об’єкт соціології сім’ї. Сім’я як соціальний інститут. Функції сім’ї. Визначення сім’ї та шлюбу. Причини виникнення конфлікту у сім’ї.

Тема 8. Соціологія праці й управління.

Сутність, предмет, об’єкт і функції соціології праці й управління. Категорії і поняття соціології праці й управління. Формування соціологічних ідей про працю. Роль соціології праці й управління у вирішенні соціально- економічних проблем. Сутність соціологічного підходу до управляння. Основні теорії управління.

Семінарське заняття №1. Соціологія як наука.

Семінарське заняття №2. Історія розвитку соціології в країнах Західної Європи, США та в Україні.

Семінарське заняття №3. Суспільство як соціальна система. Соціальна структура суспільства і соціальна стратифікація.

Семінарське заняття №4. Соціологія особистості.

Семінарське заняття №5. Соціологія економічного життя, праці та управління. Формування соціологічних ідей про працю.

Семінарське заняття №6,7. Соціологія політики, права, громадської думки. Політика як особливий вид соціального регулювання.

Базова

  1. Герасимчук А. А., Шиян О. Н. Соціологія: Навч. посіб. ‒ К., 2003.
  2. Дворецька В. Г. Соціологія: Навч. посіб. ‒ К.: Вид-во КНЕУ, 2002.
  3. Лукашевич М.Й. Соціологія. Загальний курс. Підручник – К..2004.
  4. Лукашевич Н. П. Соціологія. ‒ К.: МАУП, 2002.
  5. Лукашевич Н. П., Туленков М. Спеціальні та галузеві соціологічні теорії. ‒ К., 1999.
  6. Макєєв С.О.Соціологія. Навчальний посібник. – К., 2003.
  7. Осипова Н.П. Соціологія. Навчальний посібник – Юрінком, 2003.
  8. Павличенко П.П., Литвиненко Д.А. Соціологія: Навчальнийец посібник. ‒ К, 2000.
  9. Пилипенко В.Є., Вишняк О.І., Куценко О.Д. Спеціальні та галузеві соціології – К, 2004.
  10. Піча В.М. Соціологія. Загальний курс. – Новий світ, 2004.
  11. Сірий Є.В. Соціологія – К., 2004.
  12. Соціологія: Підручник для студ. вищ. навч. закл. / За ред. В. Г. Городяненка. ‒ К.: Вид. центр «Академія», 2003.
  13. Соціологія: Підручник для студентів вищих навчальних закладів/ За ред.. В.Гю Городяненка. – К., 2003.

Допоміжна

  1. Брегеда А. Ю. та ін. Соціологія: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисципліни. ‒ К., 1999.
  2. Пилипенко В. Е. Соціологія: спеціальні та галузеві соціології. ‒ К., 2003. 14. Павліченко П. П., Литвиненко Д. А. Соціологія: Навч. посіб. ‒ К.: Лібра, 2000.
  3. Піча В. М. Навчальний словник-довідник для студентів. ‒ К.; Л., 2002.
  4. Піча В. М. Соціологія: Загальний курс: Навч. посіб. ‒ К., 2000.
  5. Сірий Є. В. Соціологія: спеціальні та галузеві соціології. ‒ К., 2004.
  6. Соціологія / За заг. ред. проф. В. П Андрущенка, М. І. Горлача. ‒ К.; Х., 1998.
  7. Соціологія: короткий енцикл. словник. ‒ К., 1998. 10. Макеєв С. О. Соціологія: Навч. посіб. ‒ К., 2003.
  8. Черниш. Н. Й. Соціологія: Курс лекцій. ‒ Львів, 1998.
  9. Якуба О. О. Соціологія: Навч. посіб. для студ. ‒ Харків: Константа, 1996.

Координатор