Навчальний курс 191 2М6 Реконструкція та капітальний ремонт будівель, споруд і їх комплексів

Освітній рівень Другий (магістерський)
Програма навчання Вибіркова
Галузь знань 19 Архітектура та будівництво
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Архітектура будівель і споруд
Обсяг дисципліни 3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять Лекції (20 академічних годин), практичні заняття (12 академічних годин)
Форма контролю Диференційований залік

Мета навчальної дисципліни: формування у студентів вміння розробляти проєктну та робочу документацію на реконструкцію та капітальний ремонт будівель, споруд та їх комплексів різного функціонального призначення.

Для досягнення очікуваних результатів  навчання студенти повинні:    

знати :

  • основні положення реконструкції;
  • основні передумови та різновиди реконструкції;
  • особливості житлових, громадських та виробничих будівель різних періодів з точки зору їх можливої реконструкції;
  • специфічні планувальні прийоми, що використовуються при реконструкції;
  • сучасні конструкції, придатні для використання в умовах реконструкції;
  • найбільш типові невідповідності існуючих будівель і споруд до вимог сучасних нормативних документів, що підлягають усуненню під час реконструкції;

вміти :

  • розробляти проєкти реконструкції будівель, споруд та їх комплексів різного функціонального призначення;
  • розробляти проєктну та робочу документацію на капітальний ремонт будівель і споруд;
  • вписувати реконструйовані будівлі й споруди в локальний, регіональний та національний контекст;
  • підбирати конструктивні рішення, що відповідають сучасним нормативним вимогам і образним та функціональним вимогам щодо реконструйованих об’єктів.

Змістовий модуль 1. РЕКОНСТРУКЦІЯ ТА КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ БУДІВЕЛЬ, СПОРУД І ЇХ КОМПЛЕКСІВ.

Тема 1. Вступ. Передумови реконструкції будівель і споруд.

Моральне та фізичне старіння будівель. Зміна функціонального призначення. Зміна вимог нормативних документів. Зміна містобудівного оточення.

Тема 2. Нормативно-правова база реконструкції та капітального ремонту.

Закони України, державні будівельні норми, що визначають склад та зміст проєктної документації, вимоги до об’єктів певного функціонального призначення, їх конструкцій та інженерного обладнання, відповідні національні стандарти, Порядок розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів, постанови Кабінету Міністрів України та профільних міністерств.

Тема 3. Реконструкція житлових будівель.

Підстави реконструкції. Види реконструкції. Особливості об’ємно-планувальної та конструктивної структури житлових будинків, зведених у різні періоди, з точки зору їх реконструкції. Поширені проєктні рішення щодо реконструкції житлових будинків. Проблема забезпечення доступності для маломобільних груп населення (МГН), пожежної безпеки. Облаштування приміщень подвійного призначення, здатних виконувати функції укриття в особливий період.

Тема 4. Реконструкція громадських будівель і споруд.

Передумови реконструкції. Види реконструкції. Зміна функціонального призначення під час реконструкції. Особливості різних типологічних різновидів громадських будівель і споруд, а також особливості громадських будівель і споруд різних історичних періодів, що впливають на проведення реконструкції. Поширені проєктні рішення при реконструкції різних типологічних різновидів громадських будівель. Проблема забезпечення доступності для маломобільних груп населення (МГН), пожежної безпеки. Облаштування приміщень подвійного призначення, здатних виконувати функції укриття в особливий період.

Тема 5. Реконструкція виробничих будівель, споруд та їх комплексів.

Реконструкція промислових, сільськогосподарських підприємств, складських та логістичних комплексів, споруд транспорту. Технологічні аспекти реконструкції. Особливості виробничих будівель різного призначення та різних історичних періодів з точки зору їх реконструкції. Ревіталізація комплексів виробничих будівель і споруд зі зміною їх функціонального призначення на громадську та/або житлову.

Тема 6. Конструктивні аспекти реконструкції будівель і споруд.

Основні конструктивні рішення зі зміцнення та підсилення несучих конструкцій. Забезпечення сучасних вимог до огороджувальних конструкцій, зокрема, до її теплоізоляційних властивостей. Підвищення вогнестійкості конструкцій. Умови проведення будівельних робіт в умовах реконструкції та їх вплив на підбір застосовуваних конструкцій.

Практичне заняття № 1.  Обґрунтування реконструкції. Аналіз існуючої функціонально-планувальної та конструктивної структури будівлі.

Практичне заняття № 2.  Розроблення ескіз-ідеї реконструкції (варіант № 1).

Практичне заняття № 3.  Розгляд варіантів ескіз-ідеї (не менше 2-х). Затвердження одного з них для подальшого розроблення.

Практичне заняття №4.  Розроблення ескізу реконструйованого об’єкта.

Практичне заняття № 5.  Розгляд та затвердження ескізу реконструйованого об’єкта.

Практичне заняття № 6.  Здавання та захист ескізного проєкту реконструйованого об’єкта.

Тема 7. Капітальний ремонт будівель і споруд. Обстеження технічного стану будівель і споруд. Ліквідація наслідків аварійних руйнувань, у т.ч. внаслідок бойових дій. Термомодернізація будівель. Пристосування будівель і споруд до потреб маломобільних груп населення (МГН). Особливості розроблення проєктної документації на проведення капітального ремонту.

Координатор Syllabus