Освітній рівень | другий (магістр) |
Програма навчання | обов´язкова |
Галузь знань | 19 Будівництво і архітектура |
Спеціальність | 191 Архітектура та містобудування |
Освітня програма | Містобудування |
Обсяг дисципліни | 3 кредити (90 академічних годин) |
Види аудиторних занять |
Лекції – 20 академічних годин, практичні – 12 академічних годин |
Форма контролю | Екзамен |
Навчальна дисципліна відноситься до обов’язкових навчальних дисциплін циклу професійної підготовки і має на меті ознайомлення студентів із основними напрямками розвитку сучасного теорії та практики містобудування та архітектури на шляху створення екологічного та сталого міського середовища.
Вивчення дисципліни спрямоване на формування таких загальних компетентностей, як: ІК. Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері архітектури та містобудування. ЗК04. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології; ЗК05. Прагнення до збереження навколишнього середовища; ЗК08. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
Навчальна дисципліна складається з двох змістовних модулів:
Змістовий модуль 1. «Теорія архітектурної екології»
Тема 1 Мета курсу та основні завдання. Загальні положення. Об’єкт вивчення дисципліни. Комплексний підхід до вивчення взаємодії природно-кліматичних і антропогенних факторів з архітектурою та містобудівництвом на сучасному етапі
Тема 2. Проблеми охорони та покращання навколишнього середовища у сучасних історичних умовах. Кризові явища у сучасній екологічній ситуації окремих держав, регіонів та у масштабі планети. Державні та міжнародні програми по охороні та покращанню навколишнього середовища. Сучасний стан екологічних проблем в умовах урбанізації. Признаки урбанізації та специфіка і характер впливу дії на навколишнє середовище (атмосферу, гідросферу, літосферу, флору, фауну). Теорії та концепції по покращанню екологічного стану.
Практичне заняття №1: Взаємодії природно-кліматичних і антропогенних факторів з архітектурою та містобудівництвом на сучасному етапі в Україні та закордоном. Обрання теми реферату (за бажанням)
Тема 3. Теоретичні і науково-методологічні основи архітектурної та містобудівельної екології. Основні поняття і передумови формування наукової теорії Загальна структура системного підходу до вивчення навколишнього середовища. Міське середовище як об'єкт екологічних досліджень Компоненти і фактори, характеристики і показники їх оцінки (мікрокліматичні і кліматичні умови, оцінка стану повітря , води, оцінка геологічних умов, оцінка стану озеленених територій та ін.). Комплексний підхід до вивченню стану урбанізованого середовища. Методи комплексної оцінки. Залучення космічних досліджень, соціально-екологічна ефективність.
Практичне заняття №2: Сучасний стан екологічних проблем в умовах урбанізації. Признаки урбанізації та специфіка і характер впливу дії на навколишнє середовище (атмосферу, гідросферу, літосферу, флору, фауну). Теорії та концепції по покращанню екологічного стану.
Практичне заняття №3: Загальна структура системного підходу до вивчення навколишнього середовища. Міське середовище як об'єкт екологічних досліджень Компоненти і фактори, характеристики і показники їх оцінки ( мікрокліматичні і кліматичні умови, оцінка стану повітря , води, оцінка геологічних умов, оцінка стану озеленених територій та ін.)
Тема 4 Екологічні основи архітектурно-містобудівельного проектування. Містобудівельні концепції. Ландшафтно-екологічне та функціонально-планувальне зонування територій різного ієрархічного рівня. Освоєння порушених територій. Захист навколишнього середовища від негативного впливу антропогенних комплексів (захист повітряного басейну від промислових викидів , захист від шуму та ін.) Екологоорієнтовні методи і прийоми в архітектурі та містобудівництві, енергоефективні технології в архітектурі та містобудуванні, охоронні норми і правила.
Практичне заняття №4: Містобудівельні концепції. Ландшафтно-екологічне та функціонально-планувальне зонування територій різного ієрархічного рівня. Освоєння порушених територій
Практичне заняття №5: Екологоорієнтовні методи і прийоми в архітектурі та містобудівництві, енергоефективні технології в архітектурі та містобудуванні, охоронні норми і правила.
Практичне заняття №6: Екологічні основи архітектурно-містобудівельного проектування. Екологоорієнтовні методи і прийоми в архітектурі та містобудуванні, енергоефективні технології в архітектурі та містобудуванні, охоронні норми і правила.