Навчальний курс 192МАОК2 Безпека в галузі та надзвичайних ситуаціях

Мета та порядок проведення атестації робочих місць. Класифікація небезпечних і шкідливих виробничих факторів.

Класифікація категорій важкості праці. Визначення категорії важкості праці за функціональними станами.  Функціональний стан організму працівника як інтегральний критерій важкості праці. Методика інтегральної бальної оцінки важкості праці. Методика оцінки умов праці. Визначення приросту продуктивності праці. Прогнозування рівня виробничого травматизму. Організаційно-технологічна проектна документація. Загальні положення до розробки проектної документації з точки зору безпеки технологічних процесів;  Вимоги безпеки у технологічних картах;  Питання безпеки, що враховуються при розробленні календарних планів і сітьових графіків робіт на об’єкті; Питання безпеки праці які мають висвітлюватися у пояснювальній записці. Спільні заходи замовника, генпідрядника та інших учасників щодо гарантування його безпеки. Вимоги електробезпеки на майданчиках ведення робіт. Організація санітарно-побутового обслуговування. Небезпечні зони та вимоги до них. Безпечна організація транспортних та вантажно-розвантажувальних робіт. Небезпеки пов’язані з експлуатацією вантажопідіймальних кранів і машин.

Організаційно-технічні заходи із безпечної експлуатації вантажопідіймальних механізмів. Реєстрація та пуск в експлуатацію вантажопідіймальних кранів. Технічний огляд вантажопідіймальних кранів і машин. Заходи безпеки при експлуатації вантажопідіймальних кранів. Пристрої безпеки встановлені на вантажопідіймальних кранах. Оцінювання стійкості вантажопідіймальних кранів. Оцінювання стійкості стрілових самохідних кранів. Оцінювання стійкості баштового крану. Улаштування підкранової колії. Застосування вантажозахоплювальних пристроїв і тари. Безпечна експлуатація ручних машин та інструменту. Вимоги безпеки при експлуатації до посудин, що працюють під тиском. Організаційні заходи із безпечної експлуатації посудин. Запобіжні засоби захисту. Вимоги безпеки при експлуатації установок кріогенної техніки. Надзвичайні ситуації (НС) та їх класифікація. Уражаючі фактори НС.

Етапи розвитку і динаміка НС. Оцінювання збитків при НС.

Способи захисту населення в НС. Укриття населення в захисних спорудах. Евакуаційні заходи в НС. Прогнозування НС. Прогнозування масштабів забруднення НХР. Особливості прогнозування масштабів аварії в умовах міста.

Планування заходів захисту від небезпечних хімічних речовин. Оцінка хімічної обстановки: СВСП, зона зараження, час підходу хмари НХР. Загальні відомості про вибухи і пожежі. Пожежі з вибухом паливо-повітряних сумішей.

Розрахунок параметрів вибуху і пожежі. Категорії вибухо- й пожежонебезпеки приміщень і будівель.

Перший рік, осінній семестр, 3 кредити (1 – 2) диференційований залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 192БОК3 Вища математика;
  • 192БОК4 Фізика;
  • 193БОК11 Безпека людини

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 192МОК3 Експлуатація та ремонт автомобільних доріг;
  • 192МОК4 Благоустрій вулично-дорожної мережі;
  • 192МОК5 Організація та планування дорожнього будівництва;
  • 192МОК6 Технологія зведення земляного полотна

Тема 1. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Тема 2. Вимоги безпеки в проектній документації.

Тема 3. Безпечна експлуатація машин і механізмів.

Тема 4. Основи безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском і кріогенної техніки.

Тема 5. Моніторинг та сценарний аналіз виникнення і розвитку надзвичайних ситуацій.

Тема 6. Планування заходів цивільного захисту.

Тема 7. Прогнозування і оцінка хімічної обстановки при аваріяї на хімічно-небезпечних об’єктах.

Тема 8. Аварії на пожежо- й вибухонебезпечних об’єктах.

1. Визначення категорії важкості робіт

2. Розрахунок вантажозахоплюючих пристроїв.

3. Розрахунок віброгасячої основи під обладнання

4. Розрахунок віброізоляції робочого місця оператора машини.

5. Прогнозування осередку ураження при повенях.

6. Прогнозування хімічної обстановки при аварії на ХНО.

7. Прогнозування осередку ураження при вибухах і пожежах.

1. Редкін О.В. Основи організації та економіки будівництва (Теорія і практика): навчальний посібник / О.В. Редкін, О.Є. Зима. Р.І. Пахомов. – Полтава: Національний університет імені Юрія Кондратюка, 2023. – 288 с.
  2. Дяченко Є.В. Курс лекцій з дисципліни «Організація і планування дорожнього будівництва (спецкурс)» / Є.В. Дяченко, Г.М. Гасій, Р.І. Пахомов, О. Є.Зима О – Полтава: ПолтНТУ, 2015 – 133 с.
  3. Пахомов Р.І. Курс лекцій з дисципліни «Безпека в галузі та надзвичайних ситуаціях» для студентів спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» денної і дистанційної форм навчання / Р. І. Пахомов, Є. В. Дяченко, О. Є. Зима. – Полтава: ПолтНТУ, 2017 – 190 с.
  4. Дикань С.А. Безпека в галузі та надзвичайних ситуаціях. Університетський курс Текст: підручник для студ.вищ.закл. / С. А. Дикань, О. Є. Зима. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2015. – 273 с.
  5. Смирнов В.А. Цивільний захист: навч. посібник / В.А. Смирнов, С.А. Дикань. – К.: Кафедра, 2013 . – 300 с.

1. ISO 14001:2015 «Системи екологічного менеджмента – Вимоги і настанови до виконання». Режим доступу: https://www.certification.ua/wp-content/uploads/2018/03/iso-14001-2015-_rus.pdf.
  2. ISO 45001:2018 «Системи менеджмента охорони здоров’я і безпеки праці – Вимоги і рекомендації до виконання» (замість OHSAS 18001:2007). Режим доступу: https://pqm-online.com/assets/files/pubs/translations/std/iso-45001-2018-(rus).pdf.
  3. Основи цивільного захисту: навчальний посібник / В. О. Васійчук, В. Є. Гончарук, С. І. Качан та ін. — Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2010. — 384 с.
  4. Стеблюк М.І. Цивільна оборона / М. І. Стеблюк : Підручник. — К., 2003. — 455 с.
  5. Шоботов В.М. Цивільна оборона / В. М. Шоботов : Навч. посібник. – К. : Центр нвч. л-ри, 2004. – 439 с.

Координатор Syllabus