Визначення технології дорожньо-будівельних робіт. Загальні відомості по організації дорожньо-будівельних робіт. Вплив природних факторів на дорожньо-будівельні роботи. Склад дорожньо-будівельних робіт та способи їх здійснення.
Дії (впливи) на земляне полотно. Вимоги до земляного полотна. Вплив статичних та динамічних навантажень на напружено-деформований стан дорожньої конструкції. Водно-тепловий режим земляного полотна та джерела його зволоження. Деформації земляного полотна. Класифікація ґрунтів та основні вимоги до ґрунтів для спорудження земляного полотна. Вимоги до нашарування ґрунтів у різних природних умовах.
Основні положення теорії різання ґрунтів. Процес різання ґрунтів. Машини та пристосування для різання ґрунтів. Основні положення теорії ущільнення ґрунтів. Процес ущільнення з фізичної точки зору. Стандартна щільність та оптимальна вологість. Метод стандартного ущільнення та його суть. Коефіцієнт ущільнення ґрунту. Просушування та дозволожування ґрунтів. Закономірності просушування ґрунтів. Способи дозволоження ґрунтів. Методи та технологія ущільнення ґрунтів.
Відновлення й закріплення траси. Розчищення дорожньої смуги. Зрізання рослинного шару ґрунту. Схеми зрізання та тимчасового видалення рослинного шару ґрунту. Машини, що використовуються для зрізання рослинного шару ґрунту. Розбивка земляного полотна. Улаштування тимчасових доріг.
Розпушення ґрунтів. Класифікація ґрунтів за складністю їх розроблення. Основні способи та машини що використовуються для розпушення ґрунтів. Продуктивність розпушувача та шляхи її підвищення. Використання бульдозерів для улаштування земляного полотна: сфера використання, характеристики та цикли роботи бульдозерів. Схеми різання ґрунту. Спорудження насипів та розробка ґрунту в резервах. Розробка виїмок з поздовжнім переміщенням ґрунту в суміжні насипи. Продуктивність бульдозера та шляхи її підвищення.
Використання автогрейдерів для улаштування земляного полотна: сфера використання, характеристики та цикли роботи автогрейдерів. Схеми різання ґрунту. Спорудження насипів з бокових резервів. Продуктивність автогрейдера та шляхи її підвищення.
Використання скреперів для улаштування земляного полотна: сфера використання, характеристики та цикли роботи скреперів. Схеми різання ґрунту. Схеми руху скреперів та технологія їх роботи при спорудженні насипів з бокових резервів та з ґрунтів кар'єру, при розробці виїмок з переміщенням ґрунту в насипи. Продуктивність скрепера та шляхи її підвищення.
Використання екскаваторів для улаштування земляного полотна: сфера використання, характеристики та цикли роботи екскаваторів. Розробка виїмок та ґрунтових кар’єрів екскаваторами. Способи розробки виїмок та кар'єрів різних геометричних форм. Продуктивність екскаватора та шляхи її підвищення.
Використання грейдер-елеваторів для улаштування земляного полотна: сфера використання, характеристики та цикли роботи грейдер-елеваторів. Способи спорудження земляного полотна за допомогою грейдер-елеваторів. Продуктивність грейдер-елеватора та шляхи її підвищення.
Сфери застосування гідромеханізації й характеристика процесів. Методи гідромеханізації робіт (гідромоніторний, землесосний, комбінований). Характеристика пульпи. Особливості будови намитих незв'язних ґрунтів. Технологія гідронамивання та вимоги до процесу намивання насипів земляного полотна.
Типи боліт за походженням. Види болотних ґрунтів, їх класифікація та фізико-механічні властивості. Конструкція насипів на болотах та рекомендовані способи спорудження земляного полотна на болотах. Технологія влаштування насипів на болотах І типу. Способи виторфовування та основні технологічні операції влаштування насипів земляного полотна.
Технологія влаштування насипів на болотах ІІ і ІІІ типу. Способи посадки насипів на мінеральне дно. Технологічні рішення по підвищенню якості спорудження земляного полотна на болотах.
Характеристика гірської місцевості та її вплив на будівництво земляного полотна. Особливості будівництва земляного полотна у скельних ґрунтах. Особливості конструкції земляного полотна. Розробка скельних ґрунтів. Бурові та підривні роботи. Улаштування земляного полотна. Технології ущільнення скельних ґрунтів.
Улаштування земляного полотна з перезволожених ґрунтів. Особливості підготовчих робіт та застосування машин при перезволоженні ґрунтів. Способи зменшення вологості та просушування ґрунту, застосування домішок. Спорудження земляного полотна на засолених ґрунтах. Спорудження земляного полотна з мерзлих ґрунтів.
Опоряджувальні роботи та їх характеристика. Машини для опоряджувальних робіт. Укріплювальні роботи: види укріплення та їх характеристика.
Методи контролю. Види виробничого контролю та терміни їх проведення. Контроль якості розбивочних робіт. Контроль вологості й щільності ґрунтів земляного полотна. Приймання земляних робіт і готового земляного полотна.
Монтаж залізобетонних мостів малих прольотів. Будівництво дерев'яних мостів малих прольотів. Зведення опор. Влаштування пролітних будівель. Захист дерев'яних конструкцій мостів від загнивання.
Підготовчі роботи. Влаштування котловану. Влаштування фундаментів труб. Монтаж труб. Безфундаментні труби.
Перший рік, осінній семестр, 5 кредити (2 – 2) екзамен
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 192БОК18 Інженерна геологія і основи механіки ґрунтів;
- 192ВБ322 Проектування автомобільних доріг;
- 192ВБ328 Штучні споруди на автомобільних дорогах.
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 192МАОК07 Технологія влаштування дорожнього одягу;
- 192МАОК08 Реконструкція автомобільних доріг.
Тема 1. Основні положення технології будівництва автомобільних доріг.
Тема 2. Загальні принципи технології зведення земляного полотна.
Тема 3. Теоретичні основи технології зведення земляного полотна.
Тема 4. Технологія виконання підготовчих робіт при зведення земляного полотна.
Тема 5. Спорудження насипів і розробка виїмок у нескельних ґрунтах і звичайних умовах.
Тема 6. Спорудження насипів і розробка виїмок у нескельних ґрунтах і звичайних умовах.
Тема 7. Спорудження насипів і розробка виїмок у нескельних ґрунтах і звичайних умовах.
Тема 8. Спорудження насипів і розробка виїмок у нескельних ґрунтах і звичайних умовах.
Тема 9. Спорудження насипів і розробка виїмок у нескельних ґрунтах і звичайних умовах.
Тема 10. Спорудження земляного полотна засобами гідромеханізації.
Тема 11. Спорудження земляного полотна на болотах.
Тема 12. Спорудження земляного полотна на болотах.
Тема 13. Спорудження земляного полотна у скельних ґрунтах.
Тема 14. Спорудження земляного полотна в особливих умовах.
Тема 15. Технологія виконання заключних робіт при будівництві земляного полотна.
Тема 16. Контроль якості робіт при спорудженні земляного полотна.
Тема 17. Влаштування переходів через водотоки.
Тема 18. Влаштування водоперепускних труб.
1. Побудова дорожньо-кліматичного графіка та його аналіз.
2. Визначення термінів зведення земляного полотна.
3. Визначення характеристик ґрунтів для зведення земляного полотна.
4. Визначення характеристик ґрунтів для зведення земляного полотна.
5. Визначення об’ємів земляних робіт.
6. Побудова графіка обсягів земляних робіт.
7. Побудова інтегрального графіка обсягів земляних робіт.
8. Визначення головних параметрів технології зведення земляного полотна.
9. Визначення головних параметрів технології зведення земляного полотна.
10. Визначення складу ланок і бригад для зведення земляного полотна.
11. Визначення складу ланок і бригад для зведення земляного полотна.
12. Складання технологічної карти на зведення земляного полотна.
- Проектування автомобільних доріг: Навчальний посібник / Ю. М. Собко, Ю. В. Сідун, Л. О. Карасьова. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. 228 с.
- ДСТУ-Н Б В.2.3-32:2016 Настанова з улаштування земляного полотна автомобільних доріг. − К.: Мінрегіонбуд України, 2016, 99 с.
- Бойчук В. С. Довідник дорожника. – К.: Урожай, 2002. – 560 с.
- Основи технології будівництва доріг (для самостійної роботи з вивчення дисципліни): Навчально-методичний посібник / Савенко В. Я., Славінська О.С., Лисенко О. П.. - К.: НТУ, 2006. - 247 с.
- Технологія будівництва автомобільних доріг в прикладах (для курсового та дипломного проектування) / В.Я. Савенко, О. С. Славінська, Г. М. Фещенко, В. І. Каськів. – К.: НТУ, 2003. – 377 с.