Порядок і нормативне регулювання фінансово-економічної діяльності підприємств України. вплив факторів макро-, мезо- і мікрооточення на фінансово-економічну діяльність підприємств. Засоби державного регулювання розвитку суб'єктів господарювання. Ресурси підприємства, що використовуються у фінансово-економічної діяльності підприємств. Організація обліку та внутрігосподарського контролю діяльності підприємства. Методичні засади складання й ведення фінансової звітності. Перелік і сутність показників результативності фінансово-економічної діяльності підприємства. Рівень рентабельності як відносний показник прибутковості фінансово-економічної діяльності. Прибуток як абсолютний показник прибутковості фінансово-економічної діяльності. Собівартість: визначення, зміст. Необхідність та особливості оцінки земельних ділянок у сучасних умовах трансформаційних перетворень України. Методи грошової оцінки земель. Порядок застосування та необхідний документообіг нормативної та експертної грошової оцінки земельних ділянок.
Четвертий рік, Весна – 3 кредити. (1 – 1). Залік.
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 193БОК16 Землеустрій;
- 193БВБ1 Економічна теорія;
- 193БОК17 Державний земельний кадастр;
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 193БОК19 Землевпорядне проектування;
- 193БВБ38 Проектно-кошторисна справа;
Тема 1. Порядок і нормативне регулювання фінансово-економічної діяльності підприємств України.
Тема 2. Вплив факторів макро-, мезо- і мікрооточення на фінансово-економічну діяльність підприємств. Засоби державного регулювання розвитку суб'єктів господарювання.
Тема 3. Ресурси підприємства, що використовуються у фінансово-економічної діяльності підприємств.
Тема 4. Організація обліку та внутрігосподарського контролю діяльності підприємства. Методичні засади складання й ведення фінансової звітності.
Тема 5. Перелік і сутність показників результативності фінансово-економічної діяльності підприємства. Рівень рентабельності як відносний показник прибутковості фінансово-економічної діяльності.
Тема 6. Прибуток як абсолютний показник прибутковості фінансово-економічної діяльності. Собівартість: визначення, зміст.
Тема 7. Необхідність та особливості оцінки земельних ділянок у сучасних умовах трансформаційних перетворень України.
Тема 8. Методи грошової оцінки земель.
Тема 9. Порядок застосування та необхідний документообіг нормативної та експертної грошової оцінки земельних ділянок.
Практичне заняття 1. Фінансово-економічна діяльність: сутність, особливості, порядок регулювання. Управління фінансово-економічною діяльністю підприємств. Прогнозування та планування фінансово-економічної діяльності підприємств.
Практичне заняття 2. Фактори впливу на фінансово-економічну діяльність. Регулювання діяльності підприємств України: необхідність, принципи, заходи.
Практичне заняття 3. Перелік та взаємозв’язок ресурсів, використовуваних у фінансово-економічній діяльності підприємств. Сутність та значення праці, як елементу виробничих сил та джерела розвитку економіки. Земля – першооснова фінансово-економічної діяльності підприємств. Специфічність підприємництва як фактору виробництва. Інформація як ресурс ХХІ століття. Капітал: сутність, особливості та складові елементи.
Практичне заняття 4. Характеристика бухгалтерського обліку. Предмет і метод бухгалтерського обліку, його об'єкти. Методичні засади складання й ведення фінансової звітності підприємствами України. Внутрігосподарський контроль фінансово-економічної діяльності підприємства.
Практичне заняття 5. Фінансові результати діяльності: зміст та структурні елементи. Рентабельність, як відносний показник фінансових результатів і ефективності діяльності підприємства.
Практичне заняття 6. Прибуток, як основний показник фінансових результатів фінансово-економічної діяльності підприємств. Роль собівартості в оцінці ступеня використання ресурсів підприємства.
Практичне заняття 7. Земля як об’єкт оцінки. Нормативно-правове регулювання оцінки земель в Україні. Вартість землі та принципи її оцінки.
Практичне заняття 8. Сутність нормативної грошової оцінки земель. Загальна характеристика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Населений пункт як об’єкт нормативної грошової оцінки. Основні положення нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів).
Практичне заняття 9. Загальна характеристика і процедура експертної оцінки земельних ділянок. Зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок, як методичний підхід експертної грошової оцінки. Методичний підхід експертної оцінки, що ґрунтується на капіталізації чистого доходу. Врахування витрат на спорудження об’єктів нерухомого майна на земельній ділянці в якості методичного підходу експертної оцінки. Комбіновані методичні прийоми експертної грошової оцінки земельної ділянки. Вимоги до викладення результатів експертної грошової оцінки. Характеристика технічної документації, що складається за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Базова
- Паламарчук Л.В., Ісаченко Н.В., Бавровська Н.М. Фінансово-економічна діяльність підприємств. Навчальний посібник. – К.: Агрармедіагруп, 2010. – 238 с.
- Макаровська Т.П., Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч. посібник. – К.:МАУП, 2003. – 304 с.
- Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навчальний посібник. – Київ: Либідь, 2004.
- Економіка підприємства : Підручник / За заг. ред. Покропивного С.Ф. – Вид. 2 – ге, перераб. та доп. – К.: КНЕУ, 2001, 516 с.
- Економіка підприємства : Навч. Пособ. / За ред. А. В. Шегди. – К.: Знання, 2005, 128 с.
- Беда Ф.П., Наконечний Л.І. Економіка, організація та планування діяльності підприємств: Навч. посібник. - Л. : Каменяр, 2001. - 266 с.
- Коробов Марк Якович. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посібник. — 3-тє вид., перероб. і доп. — К. : Знання, 2002. — 296 с.
Допоміжна
- Фінанси підприємства: планування та управління у виробничій сфері [текст]: навч. посіб. / Базецька Г.І., Суботовська Л.Г., Ткаченко Ю.В. – Х.: ХНАМГ, 2012. – 292 с.
- Герасимчук В.Г. Стратегічне управління підприємством. Графічне моделювання: Навч. посіб. — К.: Вид-во КНЕУ, 2000. — 360 с.
- Економіка виробничого підприємництва: Навч. посіб. / За ред. Й.М.Петровича. — К.: Знання, КОО, 2001. — 406 с.
- Мартюшева Лариса Степанівна, Меренкова Любов Олександрівна. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання: Коспект лекцій / Харківський національний економічний ун-т. - Х.: ВД "Інжек", 2006. - 184 с.
- Покропивний С.Ф., Соболь С.М., Швидаденко Г.О. Бізнес-план: технологія розробки та обгрунтування. – К.: Вид-во КНЕУ, 1998.
Поточний контроль успішності засвоєннями студентами навчального матеріалу може здійснюватися шляхом опитування й оцінювання знань студентів під час семінарських занять, оцінювання виконання студентами самостійної роботи та індивідуальних завдань, проведення і перевірки письмових контрольних робіт, тестування або в ході індивідуальних співбесід зі студентами під час консультацій. Вибір конкретних форм і методів поточного контролю знань студентів залежить від викладача і доводиться до їхнього відома на першому семінарському занятті. Модульний контроль є частиною поточного контролю і має на меті перевірку засвоєння студентом певної сукупності знань та вмінь, що формують відповідний модуль. Він реалізується шляхом проведення спеціальних контрольних заходів (у формі тестування чи написання студентами контрольних робіт), проводиться наприкінці кожного змістового модулю за рахунок аудиторних занять, під час групових консультацій або ж за рахунок часу, відведеного на самостійну роботу студентів. На підставі результатів модульного контролю здійснюється міжсесійний контроль (атестація).
Підсумковий контроль здійснюється у формі диференційованого заліку.
Загальна трудомісткість дисципліни – 100 балів, із них:
– при семестровому контролі у вигляді диференційованого заліку на поточний контроль може бути відведено від 70 до 100 балів (для допуску до диференційованого заліку необхідно мати не менше 35 балів поточної успішності).
1. Поточний контроль. Бали, отримані впродовж семестру, за видами навчальної діяльності розподіляються наступним чином (розподіл орієнтовний):
- робота на заняттях (виконання практичних завдань, а в разі їх пропусків з поважної причини – індивідуальні співбесіди на консультаціях за темами відповідних занять) – до 70-100 балів.
Присутність на лекціях і практичних не оцінюється в балах. Пропуски занять підлягають обов’язковому відпрацюванню в індивідуальному порядку під час консультацій. Пропущене заняття має бути відпрацьоване впродовж двох наступних тижнів, при тривалій відсутності студента на заняттях з поважної причини встановлюється індивідуальний графік відпрацювання пропусків, але не пізніше початку екзаменаційної сесії.
Студент, який повністю виконав програму навчальної дисципліни і отримав достатню рейтингову оцінку не менше 35 балів у випадку дифзаліку, допускається до підсумкового контролю з дисципліни.
2. Підсумковий контроль. Підсумковим контролем є диференційований залік. Він здійснюється відповідно до вимог «Положення про організацію освітнього процесу в Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка».