Навчальний курс 193БВБ3 Безпека людини та основи екології

Модель життєдіяльності людини. Безпека, загроза, небезпека, надзвичайна ситуація, ризик. Безпека людини, суспільства, національна безпека. Аксіоми безпеки життєдіяльності. Методологічні основи безпеки життєдіяльності. Таксономія, ідентифікація та квантифікація небезпек. Види небезпек. Критерії переходу небезпечної події у НС. Класифікація НС. Загальний аналіз ризику і проблем. Індивідуальний та груповий ризик. Концепція прийнятного ризику. Управління безпекою. Методичні підходи до визначення ризику. Статистичний метод. Метод аналогій. Експертні методи оцінювання ризиків. Вибір методів та інструментів управління виявленим ризиком. Психічна надійність людини. Захисні властивості людського організму. Види поведінки людини та її психічна діяльність. Психотипи за реакцією людей на небезпеку. Надійність фізіологічних систем людини. Системи формування здоров'я. Рівні здоров’я людини. Формула здоров’я. Структура, основні функції і завдання управління безпекою в організації. Служба охорони праці підприємства. Навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників. Інструктажі з питань охорони праці. Види інструктажів. Ергономічні обґрунтування і оцінки безпеки праці. Антропометричні дані в ергономічних обґрунтуваннях. Класифікація шумів. Нормування шумів. Контроль параметрів шуму, вимірювальні прилади. Поняття про екологію. Поняття про екологічні проблеми. Нормування антропогенного навантаження на навколишнє природне середовища. Основні нормативи: ГДК шкідливих речовин, ГДС, ГДВ, ГДАН та ін. Екологічна безпека людських поселень. Екологічна безпека побуту. Екологічна безпека продуктів харчування.

Четвертий рік, Весна – 3 кредити. (2 – 2). Залік.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

Примітки:

Оцінювання по семестрах не додається

Тема 1. Теоретичні основи безпеки людини. Ризик як оцінка небезпеки.

Питання до теми 1.

Тема 2. Здоров’я людини як чинник її безпеки.

Питання до теми 2.

Тема 3. Правові та організаційні основи виробничої безпеки.

Питання до теми 3.

Тема 4. Ергономічні основи безпеки праці.

Питання до теми 4.

Тема 5. Небезпеки виробничого середовища та захист від них.

Питання до теми 5.

Тема 6. Екологія в системі природничих наук. Неоекологія.

Питання до теми 6.

Тема 7. Технології захисту навколишнього середовища.

Питання до теми 7.

Тема 8. Екологічна безпека.

Питання до теми 8.

Практичне заняття №1. Дослідження ризику травматизму і загибелі людини

Методичні вказівки до виконання роботи

Практичне заняття №2. Прогнозування фізіологічної активності людини за допомогою біоритмів

Методичні вказівки до виконання роботи

Практичне заняття №3. Проектування робочих місць користувачів офісної і комп’ютерної техніки

Практичне заняття №4. Розрахунок штучного освітлення у приміщенні

Практичне заняття №5. Оцінка екологічної ситуації регіону

Практичне заняття №6. Визначення екологічних характеристик грунту

Практичне заняття №7. Аналіз природно-заповідного фонду регіону

Базова

1. Дикань С.А. Безпека людини [Текст]: підручник для студ.вищ.закл. / С. А. Дикань, І. О. Іваницька. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2019. – 279 с.
  2. Желібо Є.П. Безпека життєдіяльності [Текст]: навчальний посібник для студентів ВЗО. / Є.П. Желібо, Н.М. Заверуха, В.В. Зацарний. – К., 2005. – 320 с.
  3. Смирнов В.А. Безпека життєдіяльності [Текст]: навч. посібник / В.А. Смирнов, С. А. Дикань. – К. : Кафедра. 2012. – 304 с.
  4. Смирнов В.А. Безпека невиробничої діяльності [Навчальний посібник]. / В. А. Смирнов, С. А. Дикань, Р. І. Пахомов. – К. : Освіта України, 2011. – 304 с.
  5. Адаменко О.М. Основи екології : [Навчальний посібник] / Адаменко О.М., Коденко Я.В., Консевич Л.М. та ін. − К. : Центр навчальної літератури, 2005. – 320 с.
  6. Батлук В.А. Основи екології : [Підручник] / В.А. Батлук. – К. : Знання, 2007. – 519 с.
  7. Білявський Г.О. Основи екології : [Підручник] / Г.О. Білявський, Р.С. Фурдуй, І.Ю. Костіков. – К. : Либідь,2004. – 408 с.
  8. Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: [Навчальний посібник] / В.С. Джигирей. − [5-те вид., випр. і доп.]. – К. : Т-во «Знання», КОО, 2007. – 422 с.

Допоміжна

1. Воротнюк М. Людська безпека як імператив сучасної епохи: переніс фокусу з держави на людину. / М.Воротнюк, О. Сушко. — К. : Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, 2010.  16 c. Ел. доступ: http://mgu.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=458&Itemid=
  2. Андрейцев А.К. Основи екології : [Підручник] / А.К. Андрейцев. – К. : Вища шк., 2001. – 358 с.
  3. Серебряков В.В. Основи екології : [Підручник] / В.В. Серебряков. – К. : Знання-Прес, 2002. – 300 с.
  4. Сухарев С.М. Технологія та охорона навколишнього середовища : [Навчальний посібник] / Сухарев С.М., Чудак С.O., Сухарева O.Ю. – Львів : Новий Світ. – 2000, 2004. – 256 с.

Координатор Асистент координатора Syllabus